id: 6xtn24

Renowacja starej chyży w Czarnej Wodzie

Renowacja starej chyży w Czarnej Wodzie

Nasi użytkownicy założyli 959 625 zrzutek i zebrali 967 733 633 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Chciałabym ocalić ten budynek, zanim się zawali. Chciałabym urządzić tam izbę pamięci dawnych Rusinów Szlachtowskich.

Od dawna zbieram pamiątki rodzinne i inne. Stare sprzęty gospodarskie, stroje, zdjęcia. Chciałabym, aby chyża służyła pokoleniom jako żywy skansen, miejsce, w którym mogłabym organizować warsztaty na temat folkloru i historii tym ziem.

Wiem, że samo miejsce jest rozpoznawalne i fotografowane przez wielu ludzi, którzy odwiedzają Czarną Wodę. Fotografie te widzę często w Internecie lub w folderach, przewodnikach i na mapach turystycznych.

Turyści przychodzą do nas. Chcą słuchać opowieści. Osobą, którą najczęściej zagadują, gdy widzą ją na podwórku, jest moja mama. Mama chętnie odpowiada na pytania. Ona i jej rodzeństwo wychowało się w tej chacie. Ja sama pamiętam babcię siedzącą przy piecu i modlącą się. Moja ciocia Irena, osoba rozpoznawalna dzięki programowi "Górale", równie często wraca pamięcią do czasów, gdy w chyży tej mieszkała.

W chyży tej w ramach projektu realizowanego przez Fundację Dobra Wola nagrywany był film "Muzyka bez granic" w reż. Krzysztofa Krzyżanowskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=8V9ADJ2g9VY&ab_channel=FundacjaDobraWola

Nawet pracując zawodowo i robiąc to, co robię (głównie artystycznie lub społecznie) nie zarobię w najbliższym czasie na remont tego domku. Jeśli chcę skorzystać z jakichś dotacji, potrzebny jest wkład własny. A czas biegnie. Domek osuwa się, bo pod nim była piwnica, niegdyś zasypana. Teraz powoli zapada się. Trzeba przede wszystkim podnieść dom, zabezpieczyć przez zapadaniem się i wzmocnić ściany. Moim cichym marzeniem jest odkopanie piwnicy. Na pewno nie jest to zadanie proste i będę potrzebowała dobrego rzeczoznawcy w tym temacie. Gdyby nie piwnica, samo zalanie betonem gruntu pod domkiem pewnie nie byłoby takie trudne.

Nie znam się na kwestiach technicznych, więc jeśli ktoś nie może wesprzeć tej zbiórki finansowo, może jest w stanie udzielić konkretnej technicznej porady? Wskazać kogoś, kto może pomóc?

Liczę na Was, pasjonatów historii, etnografii, kultury, turystyki historycznej i estetów krajobrazu oraz wszystkich ludzi dobrej woli :) Do zobaczenia w Czarnej Wodzie!!!


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 25

 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
50 zł
JM
Janina mazurek
100 zł
JK
Justyna Kamińska
100 zł
ZG
Anna Węglarz
100 zł
ZG
Zygmunt Gabryś
100 zł
AP
Aleksander Potrac
100 zł
JW
Józefa W ojcikiewicz
50 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
10 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!