id: 6xtn24

Renowacja starej chyży w Czarnej Wodzie - wzmocnienie podmurówki

Renowacja starej chyży w Czarnej Wodzie - wzmocnienie podmurówki

Nasi użytkownicy założyli 1 188 892 zrzutki i zebrali 1 252 326 072 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Chciałabym ocalić ten budynek, zanim się zawali. Chciałabym urządzić tam izbę pamięci dawnych Rusinów Szlachtowskich.

Od dawna zbieram pamiątki rodzinne i inne. Stare sprzęty gospodarskie, stroje, zdjęcia. Chciałabym, aby chyża służyła pokoleniom jako żywy skansen, miejsce, w którym mogłabym organizować warsztaty na temat folkloru i historii tym ziem.

Wiem, że samo miejsce jest rozpoznawalne i fotografowane przez wielu ludzi, którzy odwiedzają Czarną Wodę. Fotografie te widzę często w Internecie lub w folderach, przewodnikach i na mapach turystycznych.

Turyści przychodzą do nas. Chcą słuchać opowieści. Osobą, którą najczęściej zagadują, gdy widzą ją na podwórku, jest moja mama. Mama chętnie odpowiada na pytania. Ona i jej rodzeństwo wychowało się w tej chacie. Ja sama pamiętam babcię siedzącą przy piecu i modlącą się. Moja ciocia Irena, osoba rozpoznawalna dzięki programowi "Górale", równie często wraca pamięcią do czasów, gdy w chyży tej mieszkała.

W chyży tej w ramach projektu realizowanego przez Fundację Dobra Wola nagrywany był film "Muzyka bez granic".

https://www.youtube.com/watch?v=8V9ADJ2g9VY&ab_channel=FundacjaDobraWola

Nawet pracując zawodowo i robiąc to, co robię (głównie artystycznie lub społecznie) nie zarobię w najbliższym czasie na remont tego domku. Jeśli chcę skorzystać z jakichś dotacji, potrzebny jest wkład własny. A czas biegnie. Domek osuwa się, bo pod nim była piwnica, niegdyś zasypana. Teraz powoli zapada się. Trzeba przede wszystkim podnieść dom, zabezpieczyć przez zapadaniem się i wzmocnić ściany. Moim cichym marzeniem jest odkopanie piwnicy. Na pewno nie jest to zadanie proste i będę potrzebowała dobrego rzeczoznawcy w tym temacie. Gdyby nie piwnica, samo zalanie betonem gruntu pod domkiem pewnie nie byłoby takie trudne.

Nie znam się na kwestiach technicznych, więc jeśli ktoś nie może wesprzeć tej zbiórki finansowo, może jest w stanie udzielić konkretnej technicznej porady? Wskazać kogoś, kto może pomóc?

Liczę na Was, pasjonatów historii, etnografii, kultury, turystyki historycznej i estetów krajobrazu oraz wszystkich ludzi dobrej woli :) Do zobaczenia w Czarnej Wodzie!!!


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 35

AK
ANETA STARZYKIEWICZ
50 zł
AG
Agnieszka
 
Dane ukryte
100 zł
BS
Bożena Sałek
100 zł
OU
Oksana Zhuravlova
ukryta
AD
Adrian Dziubecki
100 zł
NZ
Nowak Zofia
100 zł
RM
Ryszard M. Remiszewski
100 zł
Magdalena Śliwa
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków