Działania ochronne w rezerwacie "Rotuz"
Działania ochronne w rezerwacie "Rotuz"
Nasi użytkownicy założyli 1 222 311 zrzutek i zebrali 1 337 945 921 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Aktualności1
-
Tablice zakupione - faktura za tablice:
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.
Opis zrzutki
Cześć!
Nazywam się Mikołaj Siemaszko i jestem przyrodnikiem z Czechowic-Dziedzic.
W gminie, z której pochodzę jest wyjątkowe miejsce - rezerwat "Rotuz" (40,63 ha powierzchni), który chroni jedno z najlepiej zachowanych torfowisk w południowej Polsce. Niestety torfowisko od ok. 70 lat było osuszane siecią rowów melioracyjnych, które powstały w celu "uproduktywnienia" tego terenu, które od ok. 4 000 - 6 000 lat nieprzerwanie jest miejscem występowania wielu rzadkich roślin i zwierząt występujących jedynie na torfowiskach.
Ochroną rezerwatu, można powiedzieć nawet jego ratowaniem, zająłem się pod koniec 2022 roku. Dzięki podjętej współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Uniwersystetem Rolniczym w Krakowie, Nadleśnictwem Bielsko i wieloma osobami, które doceniają wartość tego wyjątkowego ekosystemu udało się zrobić wiele dobrych rzeczy dla rezerwatu, w tym najważniejsze - zablokować odpływ wody z torfowiska.
Jednak to nie koniec działań w rezerwacie, a na wszystko niestety trzeba mieć pieniądze, których opiekujący się rezerwatem RDOŚ niestety nie ma (wszystkie środki finansowe dostają z zewnątrz od instytucji takich jak WFOŚiGW).
Obecnie, w związku z rozpoczynającym się sezonem grzybowym, priorytetem w rezerwacie jest postawianie tablic informujących, że do rezerwatu nie wolno wchodzić (jest on w całości wyłączony dla ruchu turystycznego - ochrona ścisła) i tym bardziej nie wolno zbierać w nim grzybów. Oprócz zagrożenia jakim są grzybiarze sami w sobie - chodząc po roślinach chronionych niszczą je, to samo przebywanie na torfowisku jest bardzo niebezpieczne - wystarczy jeden źle postawiony krok i można znaleźć się w zarośniętym przez roślinność torfowiskową wypełnionym wodą dole.
Pieniądze przydadzą się również na przeprowadzenie badań botanicznych, ponieważ ostatnie prowadzone były 40 lat temu, więc warto sprawdzić po tym czasie jak na torfowisku zmieniła się szata roślinna.
Z wszelkich wydatków oczywiście będę się rozliczać z Wami poprzez publikację opłaconych rachunków i faktur.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!