id: 777pdb

Kurs języka polskiego dla dzieciaków ze społeczności Romów i Romni z Rumunii

Kurs języka polskiego dla dzieciaków ze społeczności Romów i Romni z Rumunii

7 720 zł z 15 000 zł
51%
zakończona 30.04.2017r
133 wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności1

  • Drodzy i Drogie, kolejny raz przekonaliśmy się, że możemy liczyć na Wasze wsparcie. Dzięki Waszej hojności zebraliśmy 6065 zł., które przeznaczymy na kurs języka polskiego dla dzieciaków ze społeczności romskich migrantów. Dziękujemy za każdą złotówkę, ciepłe słowa i kibicowanie naszym działaniom. Wasze wsparcie pomoże dzieciom w nauce i integracji, a dla stowarzyszenia Nomada jest bezcennym zastrzykiem energii do dalszej pracy. Dziękujemy!
    Czytaj więcej

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Drogie, drodzy!

Od sześciu lat pracujemy ze społecznością Romów rumuńskich mieszkających we Wrocławiu. Początkowo próbowaliśmy pomóc Romom przetrwać zimę, zdobyć podstawowe rzeczy, pokazać, że nie wszyscy mieszkańcy są im przeciwni. Szybko okazało się, że to my możemy się od nich uczyć przetrwania. Dlatego postanowiliśmy zastąpić pomoc humanitarną ASYSTENTURĄ. Jednymi z pierwszych odbiorców naszych działań były dzieciaki. To dla nich uruchomiliśmy nieformalną szkołę, prowadzoną przez nomadki - świetnie wykształcone edukatorki uzbrojone w tony wrażliwości i cierpliwości. Dwa razy w tygodniu wolontariuszki i wolontariusze przychodzili na osiedle po to, żeby odwieźć dzieci do zaprzyjaźnionej szkoły, prowadzić zajęcia, zapewnić im pomoc w czasie nauki, towarzyszyć we wspólnym przygotowywaniu posiłków, a potem wrócić bezpiecznie do domów, gdzie czekały na nie całe rodziny, ciekawe tego, jak było w SZKOLE.

Wychodziliśmy też w miasto, po to żeby jego mali mieszkańcy poznawali miejsca dotąd dla nich niedostępne. Byliśmy w kinie, bibliotece, teatrze, muzeach i galeriach sztuki, uczyliśmy się kierunków świata na strzelistych katedralnych wieżach. Słuchaliśmy cygańskich opowieści na zielonym Wagenburgu i na Taborze Pamięci Romów w Tarnowie, żonglowaliśmy na cyrkowych festiwalach, kąpaliśmy się w jeziorach i zajadaliśmy się ukochaną pizzą zalaną litrami keczupu.

Dzieciaki, w przeciwieństwie do ich nieromskich rówieśników, nie chodziły wtedy publicznej szkoły. Przez kilka lat staraliśmy się o to, żeby dzieci romskich migrantów mogły korzystać z prawa do edukacji. Po latach trudów, sporów, niezliczonej liczby konsultacji, zaangażowania wielu osób i organizacji, 35 dzieci ze społeczności Romów pochodzących z Rumunii uczęszcza do wrocławskich szkół.

Z kolejnym rokiem naszej pracy wyrosło następne pokolenie młodych ludzi, którzy mają szansę od samego początku korzystać z edukacji i integracji z polskimi dzieciakami. To dla nich opracowaliśmy plan zajęć wyrównawczych, który przygotuje ich do edukacji formalnej i ułatwi poradzenie sobie w szkole. Najmłodsze dzieciaki, pod opieką edukatorek wyspecjalizowanych w edukacji międzykulturowej, rozpoczną KURS JĘZYKA POLSKIEGO dostosowany do ich potrzeb i możliwości. Zostanie on wzmocniony programem z podstaw wiedzy ogólnej. Dwa razy w tygodniu dzieciaki będą poznawać nowe słowa, struktury gramatyczne, doskonalić liczenie, nazywać rośliny, zwierzęta i przedmioty. Będą rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności i kompetencje społeczne. Kiedy zrobi się ciepło, po raz kolejny wyruszymy w miasto, po to żeby zerówkowicze i zerówkowiczki doświadczyły nowych przygód i sposobów twórczego uczenia.

Ludzie, z którymi pracujemy mówią w jednym z 300 dialektów języka romani. Języka, który przekazywany jest ustnie, a nie za pomocą pisma. Przez lata bliskiej relacji i pracy z Romami i Romni z Rumunii stworzyliśmy metody, które w przyjazny i dostępny sposób przyczyniają się do zdobywania i utrwalania wiedzy w języku polskim.

Na kolejnym etapie naszej pracy jesteśmy gotowe wesprzeć dzieci w procesie wkraczania do szkoły. Chcemy by miały takie same szanse osiągać sukcesy, jak ich polscy rówieśnicy.

Potrzebujemy do tego trochę pieniędzy. Jesteśmy gotowe zacząć od zaraz. A Wy?

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 133

 
Dane ukryte
518 zł
 
Dane ukryte
500 zł
JR
J Radecki
254 zł
AB
Adam Bagnowski
209 zł
MZ
marta zygier
200 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
150 zł
KS
Konstancja Szymura
123 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
120 zł
 
Dane ukryte
116 zł
UL
Ula Lukierska
110 zł
Zobacz więcej

Komentarze 6

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

704 458 zrzutek

i zebrali

473 969 050 zł

A ty na co dziś zbierasz?