id: 7j9yt3

Poczuj Kaszubskiego Ducha - uratowanie rzeźb i szlaku

Poczuj Kaszubskiego Ducha - uratowanie rzeźb i szlaku

Nasi użytkownicy założyli 1 167 449 zrzutek i zebrali 1 215 061 271 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Szanowni Państwo!

  Byliśmy dzisiaj (2022-02-07) w Linii na spotkaniu z Panią Wójt. Pieniądze zebrane na uratowanie rzeźb na szlaku "Poczuj Kaszubskiego Ducha" przekazaliśmy za pomocą przelewu na konto gminy (potwierdzenie niebawem wkleimy do wglądu). Spotkanie owocne i dające nadzieję na przetrwanie szlaku. Zebrana kwota pójdzie na sfinansowanie rzeźby Pólnicy.

  Jeszcze raz dziękujemy wszystkim darczyńcom! 🖤💛

  Lëniô

  Dëtczi zebróné na ratënk żłobinów na szlachù "Pòczuj kaszëbsczégò dëcha" dzysô symbòlëczno jesmë przekazalë, bò pò prôwdze szedł przelew (ùgwësnienié wëszlema dobrzińcóm w wiadle na Zrzutce). Zéńdzenié baro brzôdné i dającé nadzejã na przetrzimanié szlachù. Wszëtczé dëtczi jidą na żłobinã Pólnicë.

  Rôz jesz stolemné dzãka wszëtczim dobrzińcóm! 🖤💛

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Poczuj Kaszubskiego Ducha


(Tekst w języku kaszubskim poniżej)

W 2010 roku w trzynastu wioskach gminy Linia stanęło trzynaście trzymetrowych rzeźb, które wykonał artysta ludowy Jan Redźko. Rzeźby były integralną częścią szlaku turystycznego, na którym można było się zapoznać z dawnymi wierzeniami Kaszub. Inspirację do stworzenia figur stanowiła książka Aleksandra Labudy „Bogowie i duchy naszych przodków. Przyczynek do kaszubskiej mitologii”. Rzeźby przedstawiają duchy z przedchrześcijańskich wierzeń obecnych na terenie regionu. Stąd nazwa całego szlaku (Poczuj Kaszubskiego Ducha), oraz walory edukacyjne – poszczególne postaci opatrzone były tablicami wyjaśniającymi, gdzie turysta się znajduje i kogo przedstawia dana rzeźba.

Jak wiemy, drewno nie należy do najbardziej odpornych na warunki atmosferyczne surowców. Dlatego rzeźby poddano renowacji. Problem pojawił się, gdy miały wrócić na swoje miejsce.

Całą burzę wokół rzeźb i ich powrotu na szlak znamy z mediów : https://wyborcza.pl/.../7,127290,27352956,sad-nad... https://magazynkaszuby.pl/.../sie-wczoraj-stalo-gminie.../ https://podroze.onet.pl/.../szlak-poczuj.../q7ywpcw

Cały czas staraliśmy się wspierać postawienie odnowionych rzeźb w pierwotnych miejscach na szlaku. Działaliśmy lokalnie, uruchomiliśmy też petycję, którą podpisało 3395 osób. https://secure.avaaz.org/.../urzad_gminy_linia_84_223.../


Nadal wspieramy tę inicjatywę. Zachowanie szlaku z rzeźbami jest naszym ukłonem w stronę Przodków, ich spuścizny, kultury i starej wiary, która może i powinna przetrwać. Dość podcinania kaszubskich korzeni! Jesteśmy Kaszubami, i żeby następne pokolenia nimi pozostały, musi przetrwać tradycja i więź z Przodkami.

Obecnie, jak wiemy, wzrosły wszelkie koszty: usługi, drewno itd. By postaci z mitologii mogły powrócić na swoje miejsce, potrzebne są po prostu pieniądze. Dlatego wspierając działania na rzecz powrotu rzeźb na szlak prosimy Was o wsparcie. Liczy się każda złotówka. Zebrane środki przekazane będą wójcini gminy Linia, Bogusławie Engelbrecht.


Prosimy o udostępnianie.


Pòczuj kaszëbsczégò dëcha!


W 2010 rokù w trzënôstu wsach gminë Lëniô pòjawiło sã trzënôsce trzëmetrowëch Żłobinów, chternë zrobił lëdowi artista Jón Redzkò (Jan Redźko). Żłobinë bëłë jintegralnym partã turisticznégò szlachù, na chternym mòżna bëło sã zôpòznac z dôwnyma wierzeniama Kaszëb.

Jinspiracją do stwòrzeniô figùrów bëła ksążka Aleksãdra Labùdë (Aleksander Labuda).

Żłobinë przedstôwiają dëchë z sprzedchrzescëjansczich wierzeniów jacze bëłë bëtnë na Kaszëbach. Stądka pòzwa côłégò szlachù (Pòczuj Kaszëbsczégò Dëcha), a téż edukacjowé walorë - przë wszëtczë pòstacëjach bëłë tôflë z wiadłama ò: lokalizacëji ë jaką pòstac przedstôwia dana rzezba.

Je wiedzec, że drewno nie je nôbarżi stolemnym materiałã. Tedë rzezbë pòddano renowacëji. Jiwer sã zôczął, czedë òne miałë isc nazôd na plac. Côłi wërwas/trzôsk kòl Żłobinów a jich pòwrotu na szlach znómë z medióm: https://wyborcza.pl/.../7,127290,27352956,sad-nad... https://magazynkaszuby.pl/.../sie-wczoraj-stalo-gminie.../ https://podroze.onet.pl/.../szlak-poczuj.../q7ywpcw

Dërch më mielë starã pòstawic odniowónë Żłobinë w pierwëch placach na szlachù. Dzejalismë lokalnié, a téż zrobilisma peticjã, jaką pòdpisało 3395 temu personów. https://secure.avaaz.org/.../urzad_gminy_linia_84_223.../

Dali jesmë za przndnotą tegò szlacha. Ùchòwanie slacha ze sztaturama je achtnienim najich Przódków, jich spòsobù, kùturã a stôri wiarë. Jesmë Kaszëbama-jich òtrôkama i chcemë co bë pòstãpny pòkòlenia téż nima òstôłë. Przë dzysniowi jinflacëji prizë wszëtczégò pòszłë w górã. Prosto brëkùje nama dëtków. Stądka naji prosba ò wparce. Rëchùje sã kôżdi dëtk! Zebróne strzodczi mdą dóne wòjcënië gminë Lëniô, Bògùslawié Engelbrecht (Bogusławie Engelbrecht).


Róczima do pòmòcë.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 55

ML
Matthew Labuda
320 zł
KS
KRZYSZTOF
300 zł
OK
Óstar
200 zł
JR
Asia Rudzik w im. Elwiry Januszkiewicz
200 zł
PK
Piotr Konkel
SM
Sylwia Mieruńska
150 zł
KK
Kacper Kamiński
100 zł
MH
Madela Pomorska
100 zł
MS
Mateusz Smolarczyk
MP
Marek Pettka
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków