wąwóz dla pieszych
wąwóz dla pieszych
Nasi użytkownicy założyli 1 238 651 zrzutek i zebrali 1 383 669 835 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Aktualności3
-
Szanowni Państwo!
w wąwozie cmentarnym został umieszczony głaz, i obsadzony bluszczem.
Czas zweryfikuje trwałość tego rozwiązania, ale pierwsza szarża off-road została odparta (jak na zdjęciu).
W planach – o ile zgodę wyrazi urząd miasta – są dalsze kroki, o których będę tutaj informował.
Dzięki bezinteresowność zaangażowanych ludzi, nasze dotychczasowe koszty (głaz, transport, praca koparki) to tylko 350 złotych!
Wszystkie zabrane pieniądze będą wydane na ochronę kazimierskich wąwozów.
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.
Opis zrzutki
Wąwozy w okolicach Kazimierza Dolnego są rozjeżdżane przez rajdy samochodów terenowych. Dewastacja narasta. Władze gminy są bezczynne, władze Kazimierskiego Parku Krajobrazowego są bezczynne. Biurokraci produkują słuszne deklaracje. Nic się nie zmienia.
W 2021 roku złożyłem do budżetu obywatelskiego w Kazimierzu tzw. 'projekt' zablokowania wjazdu samochodów do jednego z wielu rozjeżdżanych wąwozów. Ten wąwóz, znany wielu turystom, jest w planie zagospodarowania przestrzennego oznaczony jako ścieżka piesza. Jest nim poprowadzony szlak PTTK. Zamknięcie wjazdu narzutowym głazem (albo odlanym z mączki granitowej pojedynczym słupkiem) kosztowałoby 2 300 złotych. Mieszkańcy Kazimierza w głosowaniu zdecydowali jednak wydać 99,4% (tak, policzyłem) tegorocznego budżetu obywatelskiego na uliczne ozdoby bożonarodzeniowe. Na zamknięcie wąwozu zabrakło pieniędzy (z całego budżetu obywatelskiego zostało 250 zł, dlatego cel zbiórki to nie 2 300, a 2 050 zł). Potwierdzenie znajdą Państwo na stronach urzędu miasta w Kazimierzu Dolnym.
Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych odmówił pomocy w zrealizowaniu tego pomysłu, choć regularnie apeluje o ograniczenie ruchu pojazdów w wąwozach (patrz zdanie o biurokratach powyżej).
Wobec tego chciałbym uzbierać brakującą kwotę w internecie.
Szczegółowe informacje – w tym PDF z materiałami złożonymi w urzędzie miasta – są na stronie, którą założyłem dla tego projekut: www.dlawawozu.pl
Za 2 300 zł chciałbym kupić głaz narzutowy i umieścić go przy wjeździe do wąwozu, tak, żeby umożliwić wygodne przejście z wózkiem dziecięcym, ale nie przejazd land roverem. Jeśli głaz za taką kwotę się nie znajdzie, kupię mączkę granitową i cement. Zostanie odlany pojedynczy słupek wdg wzoru z ruin willi Stanisława Szukalskiego na niedalekiej Albrychtówce. Konieczne będzie wynajęcia świdra i podnośnika.
O rozjeżdżaniu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego była niedawno mowa w radio Lublin.
Rozjeżdżaniem 'najpiękniejszych, dzikich wąwozów Kazimierskiego Parku Krajobrazowego' wprost chełpią się takie przedsięwzięcia jak offroadkazimierz.pl, i wiele, wiele innych.
W gminie Kazimierz Dolny najbardziej zniszczone są wąwozy w miejscowościach Parchatka, Bochotnica, Wierzchoniów. Zamykając wąwóz cmentarny, czyli trasę nielegalnych rajdów off-road położoną najbliżej kazimierskiego rynku, chciałbym stworzyć precedens dla przyszłych, konkretnych działań na rzecz rzeczywistej ochrony przyrody i krajobrazu w mojej gminie.
Dziękuję za Państwa pomoc.
a.a.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Bardzo się cieszę że się nie poddałeś! Też od razu po ogłoszeniu wyników głosowania, pomyslalam ze trzeba to zrobić mimo to! Także wpłacamy!
Dziękuję Wam. Jest dobra szansa, że się uda, ale spodziewam się wielu przygód przed metą. Na ile możecie, śledźcie sprawę.
(zdjęcie profilowe zrobił Jan Mencwel, pochodzi z książki 'Betonoza')