id: 7k888z

Lapidarium Miejskie w Braniewie

Lapidarium Miejskie w Braniewie

975 zł 
z 8 000 zł
12%
zakończona 10.09.2021r
25 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Zwracamy się z prośbą o wsparcie naszych działań dotyczących pozyskania środków na budowę Lapidarium Miejskiego w Braniewie na terenie byłego cmentarza św. Jana przy ul. Świętojańskiej. W lapidarium znajdą się ocalałe tablice nagrobne, krzyże, fragmenty nagrobków, które znajdowały się na terenie nieczynnych lub zlikwidowanych cmentarzy w Braniewie.

W chwili obecnej z zebranych pieniędzy udało nam się utworzyć wizualizację lapidarium.

 

Cmentarze są świadectwem, dziedziczonej z pokolenia na pokolenie, pamięci o przodkach, a także dowodem uszanowania dla zmarłych mieszkańców miejscowej społeczności. Powstałe lapidarium poświęcone będzie pamięci byłych mieszkańców Braniewa, obywateli różnych narodowości, członków wielu grup wyznaniowych, którzy w przeszłości budowali wspaniałą historię naszego ukochanego miasta Braniewa. Na byłym cmentarzu św. Jana pochowanych było wielu zacnych obywateli Braniewa.

Przez wiele lat po wojnie na tzw. Ziemiach Odzyskanych z pogardą i brakiem szacunku odnoszono się do pozostawionego tu dziedzictwa kultury niemieckiej, w tym i cmentarzy ewangelickich, bezkarnie plądrowanych i niszczonych. Dopiero na początku lat 80-tych XX w. zaczęto interesować się problematyką „niechcianego” dziedzictwa po przedwojennych mieszkańcach tych terenów. Kolejne lata przyniosły wzrost zainteresowania służb konserwatorskich i władz samorządowych kwestią ochrony tych obiektów. Istotnym było też podejście społeczeństwa, które zaczęło interesować się lokalną historią; zwłaszcza osoby, które nie posiadają wojennego bagażu doświadczeń, nie wykazują też destrukcyjnego podejścia do wszystkiego, co poniemieckie.

Plany otwarcia w Braniewie Lapidarium były w zamyśle członków Towarzystwa Miłośników Braniewa już od 20 lat. Na przeszkodzie stawały różne przeszkody typu organizacyjnego, politycznego czy tez finansowego. Podsumowując należy uznać, że nie było stosownego klimatu ówczesnych władz do realizacji tego zadania. Dzięki też działaniom Towarzystwa Miłośników Braniewa braniewskie społeczeństwo w sposób znaczący poznało historię naszego miasta i poznało losy ludzi, którzy na przestrzeni wieków aktywnie uczestniczyli w budowaniu bardzo bogatego historycznego wizerunku naszego miasta.

 

Wszystkim, którym ta idea jest bliska prosimy o przekazywanie dobrowolnych datków na konto naszego stowarzyszenia numer rachunku bankowego: 25 2030 0045 1110 0000 0306 1460 z dopiskiem lapidarium.

 


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 25

JB
Jakub Bornus
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
BN
B. Nowakowicz
100 zł
AD
Aleksander Durkiewicz
70 zł
ZK
zbigniew kędziora
50 zł
W
Wojciech
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
Teresa Święcka
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
LB
Andrzej I Łukasz
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

776 392 zrzutki

i zebrali

577 440 045 zł

A ty na co dziś zbierasz?