id: 7m6urt

Renowacja historycznej figury Matki Bożej

Renowacja historycznej figury Matki Bożej

72 488 zł z 68 000 zł
106%
zakończona 03.07.2021r
254 wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Celem zbiórki jest przeniesienie figury Matki Bożej z wewnętrznego dziedzińca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na teren otwarty w pobliżu Kościoła Akademickiego KUL wraz z renowacją rzeźby oraz wykonaniem nowego postumentu.

Figura Matki Bożej znajduje się na małym dziedzińcu budynku Gmachu Głównego KUL w Lublinie przy Al. Racławickich 14. Obiekt, choć nie jest objęty ochroną konserwatorską, bez wątpienia posiada wysoką wartość historyczną i naukową. Jego fundatorem był ówczesny rektor KUL o. Jacek Woroniecki OP, a czas powstania figury określa się na lata 20-te XX w.

Wartość artystyczna figury przejawia się w zachowanej integralności kompozycyjnej i stylowej oraz autentyczności. Figura w okresie przedwojennym stanowiła miejsce spotkań studentów i absolwentów.

Obecnie rzeźba znajduje się w miejscu całkowicie niedostępnym dla osób z zewnątrz. Miejsce jest zacienione i wilgotne, co niekorzystnie wpływa na stan figury, a cokół uległ degradacji i należy go wymienić na nowy.

Mając na uwadze pierwotny zamysł usytuowania obiektu w miejscu otwartym i ogólnie dostępnym, chcemy przenieść go w pobliże Kościoła Akademickiego KUL.  

Renowacja figury polegać będzie na usunięciu nawarstwień i nieoryginalnych przemalowań, uzupełnieniu ubytków oraz zabezpieczeniu przed warunkami atmosferycznymi (hydrofobizacja). Po renowacji rzeźba zostanie postawiona na nowym postumencie wykonanym na wzór obecnego.

Dziś chcemy odrestaurować rzeźbę, a następnie umieścić ją w sąsiedztwie Kościoła Akademickiego, by Maryja ponownie stała się świadkiem życia naszej wspólnoty akademickiej i byśmy mogli zawierzać Jej nasze sprawy.

    Zachęcamy Przyjaciół, Pracowników oraz Absolwentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II do wsparcia naszej inicjatywy.

Za wszystkich ofiarodawców codziennie o godz. 8.00 sprawowana jest Msza św. w Kościele Akademickim.


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 254

TO
Tomasz Ośko
8 000 zł
DC
Damian Chrzanowski
2 001 zł
MK
Marcin Kowalski
2 000 zł
AP
Adam Podolski
2 000 zł
JI
Joanna Misztal-Konecka
2 000 zł
SS
Mirosław Kalinowski
2 000 zł
PM
Piotr Masłowski
2 000 zł
MS
Mirosław Sitarz
2 000 zł
HW
Henryk Witczyk
2 000 zł
MM
Michał Mikoś
1 818 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Lokalizacja

Aleje Racławickie 14, 20-400

Lublin, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nasi użytkownicy założyli

722 155 zrzutek

i zebrali

498 721 923 zł

A ty na co dziś zbierasz?