id: 7n78f7

ZABAGNIAMY! Zrzutka festiwalowa ROCK NA BAGNIE na odtwarzanie dzikich mokradeł i zapobieganie suszom i pożarom

ZABAGNIAMY! Zrzutka festiwalowa ROCK NA BAGNIE na odtwarzanie dzikich mokradeł i zapobieganie suszom i pożarom

Nasi użytkownicy założyli 1 152 278 zrzutek i zebrali 1 197 539 790 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zastanawialiście się dlaczego festiwal ROCK NA BAGNIE odbywa się właśnie tutaj? Dlaczego spotykamy się na skraju największego europejskiego kompleksu nieosuszonych bagien nadrzecznych? Może przyjeżdżamy grać i słuchać rocka właśnie tu, bo bagna są nieujarzmione, pierwotne i piękne? Bo chcemy zobaczyć, że jest jeszcze stary świat, bez betonu i szkła? Bo budzi się w nas dzika natura? 

c1HmJf8z8TZeB8zp.pngMusicie wiedzieć, że nawet ten świat jest zagrożony. Że potrzebuje pomocy. Alarmującym znakiem jest to, że biebrzańskie torfowiska znów płoną, a strażacy walczą z ogniem, zanim ten dostanie się do torfu. Jak trzy lata temu boimy się, że torfowiska są zbyt suche, by obronić się przed pożarami. Bo polskim mokradłom skradziono wodę. 


Czy wiedzieliście, że aż 85% torfowisk w Polsce zostało osuszonych? Pociętych głębokimi prostymi rowami, które pozbawiły je wody i życia? Pożary to nie jedyne zagrożenie. Na osuszonych torfowiskach torf spala się w każdej chwili, niezauważalnie. Czy zdawaliście sobie sprawę, że osuszanie zmieniło torfowiska z najlepszych pochłaniaczy dwutlenku węgla w potężne źródła tego gazu cieplarnianego do atmosfery? Spytacie, po co osuszaliśmy? Tak, żeby produkować żywność. Ale czy wiedzieliście, że litr mleka od krów żywionych sianem z osuszonych torfowisk jest okupiony emisjami 2 kg CO2 z rozkładu torfu? Kilogram sera to już kilkadziesiąt kg emisji. W skali Polski emisje z osuszonych torfowisk to ponad 35 milionów ton CO2 rocznie. Mniej więcej tyle, ile emituje elektrownia Bełchatów! Torfowiska to nie miejsce dla produkcji żywności. Jest tylko jedno wyjście: musimy zasypać rowy!


Dlatego ZABAGNIAMY! Zrzutka festiwalowa ma pomóc w wykupach i przywracaniu wody i dzikiej bagiennej przyrody na osuszonych torfowiskach. Żeby: oddać je ptakom, łosiom i bobrom, powstrzymać ocieplenie klimatu, chronić wodę, zapobiegać suszom i pożarom torfu. BAGNA MUSZĄ BYĆ MOKRE!

EJIIMKKcd8zg8gbV.pngKażde 20 złotych to nawet 10 metrów kwadratowych bagna przywróconych naturze*! Być może na tym skrawku założy gniazdo rycyk lub żuraw? To ograniczenie emisji dwutlenku węgla o około 100 kg rocznie i 5 metrów sześciennych zretencjonowanej wody. Parę kroków dalej w stronę przywracania dzikiej przyrody. Dorzuć tyle, ile możesz. Ważne, żeby było nas dużo! Bo w Polsce trzeba nawodnić ponad milion hektarów torfowisk.


* Wyliczone na podstawie szacunkowych kosztów likwidacji rowów odwadniających. Potrzeba wykupu gruntów często generuje dodatkowe koszty. Zrzutka będzie przeznaczona na działania na gruntach prywatnych, ale też na wykupy i obsługę administracyjną akcji. W ramach tej zrzutki skupiamy się na torfowiskach Podlasia.

_________

I jeszcze mały bonus dla tych, którzy przekażą bagnom najwięcej. Zapraszamy 20 osób na poranną wycieczkę po bagnach biebrzańskich, w sobotę 1 lipca przed koncertami festiwalu ROCK NA BAGNIE w Goniądzu. Wycieczkę poprowadzą specjaliści z Centrum Ochrony Mokradeł, m.in. prof. Wiktor Kotowski, uhonorowany tytułem popularyzatora nauki roku 2022 w kategorii naukowiec. Jeśli chcecie wziąć udział w takim spacerze, to oprócz wpłaty prosimy o wypełnienie formularza: LINK. Dojazd do Goniądza we własnym zakresie. Osoby zakwalifikowane do udziału w wycieczce, poinformujemy o tym do 29 czerwca do końca dnia.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 34

 
Dane ukryte
50 zł
IW
Iwona
70 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
50 zł
DD
Daniel Dawid Rosłan
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
AL
Alicja
100 zł
MB
Michal Bak
50 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 8

 
2500 znaków