id: 7njxuw

Budowa romańskiej latarni umarłych

Budowa romańskiej latarni umarłych

Nasi użytkownicy założyli 1 156 770 zrzutek i zebrali 1 200 955 002 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

http://curiamediaevalis.pl/

https://www.facebook.com/curiamediaevalis


Stowarzyszenie na rzecz promocji wiedzy o kulturze średniowiecznej Curia Mediaevalis jest niezależną organizacją pozarządową powstałą w 2019 roku. Inicjatywę tę powołała do życia grupa pasjonatów historii średniowiecznej, wśród których znajdują się m. in. zawodowi archeolodzy, historycy oraz rzemieślnicy. Celem stowarzyszenia jest nie tylko upowszechnianie wiedzy o kulturze średniowiecznej, jako swoistym relikcie przeszłości zahibernowanym w postaci zabytków kultury materialnej i piśmienniczej, ale także owej kultury przetworzenie, i przy odpowiednim wysiłku jej aktualizacja do ram kultury współczesnej. Jednym z głównych celów naszej działalności jest wzniesienie kopii średniowiecznego dworu obronnego z wieżą na kopcu w dolinie Czechówki – na pograniczu Lublina i Dąbrowicy – gdzie moglibyśmy wspólnie z lokalnymi mieszkańcami i entuzjastami, młodzieżą szkolną, sympatykami i badaczami historii współpracować na polu kulturotwórczym. Jesteśmy przekonani, że kultura średniowieczna ma nam wciąż wiele do zaoferowania w tym względzie.


Cel zrzutki obejmuje ukończenie prac nad wznoszoną przez nas latarnią umarłych w dolinie strugi Czechówki na pograniczu Lublina i Dąbrowicy - pierwszej od kilkuset lat tego rodzaju budowli w Europie! W lecie rozpoczęliśmy prace przygotowawcze, a dzięki uprzejmości i pomocy szeregu osób i instytucji pozyskaliśmy część materiałów i wykonaliśmy część prac, jednakże finalny koszt obiektu przekracza zebrany przez nas budżet o ok. 5 tys. PLN. Niniejsze ogłoszenie jest z jednej strony prośbą o wsparcie materialne z drugiej zaś próbą zwrócenia Państwa uwagi na to, że okres pełnego średniowiecza wciąż może nieść budującą i wcale atrakcyjną dla naszego życia treść.

i81ecf538fbd8af0.jpegLatarnie umarłych to kamienne kapliczki słupowe, przypominające swoim kształtem niewielkie wieżyczki lub raczej filary czy kolumny, wewnątrz których znajduje się biegnący pionowo szyb z charakterystycznymi przeźroczami umieszczonymi w szczytowej partii. Pojawiły się one na obszarze Europy łacińskiej w XII wieku – w okresie rozkwitu stylu romańskiego w średniowiecznej architekturze – a rozprzestrzenienie się ich nastąpiło w wieku XIII. Szczególnie popularne były na obszarze Francji, później jednak wznoszone były również na terenie północnych Włoch, Austrii, Niemiec, Czech oraz na Wyspach Brytyjskich. Kilka tego rodzaju obiektów znajduje się również na obszarze Polski, spośród których najstarszą wydaje się być latarnia umarłych stojąca pierwotnie przy szpitalu św. Walentego dla trędowatych w Krakowie – dziś znajdująca się przy kościele św. Mikołaja. Pierwotnie, obiekty te powstawały na obszarach klasztorów, ale także w przestrzeni świeckiej, leżącej w kompetencji organizacyjnej średniowiecznych parafii. Charakterystyczną cechą tych romańskich budowli, było ich przeznaczenie związane z rozprzestrzenianiem światła na bezpośrednią, przylegającą do nich okolicę. Światło to pochodziło z umieszczonego w wewnętrznym szybie, a podniesionego do poziomu przeźroczy, kaganka oliwnego lub świecy. Dzięki temu ich funkcja w materialnym wymiarze zbliżała je do latarni morskich, które wspomagały żeglarzy we właściwym zorientowaniu się w przestrzeni. W XIII-wiecznej relacji Guillaume’a de Tournon z opactwa cysterskiego w Dalon, znajdujemy wyjaśnienie, że latarnie z płonącymi w nich kagankami „przypominać miały wszystkim o nieśmiertelności ludzkiej duszy”. Ponadto, lokowane często na cmentarzach lub w ich pobliżu, „nakłaniać miały również do modlitwy w intencji zmarłych”. Jednakże już w XIII wieku, latarnie umarłych erygowane były także na skrzyżowaniach ważnych szlaków drogowych. Wiele latarni wzniesionych zostało przy traktach pielgrzymkowych wiodących do Santiago de Compostela. Także i my zamierzamy uczynić latarnię umarłych jednym z punków na mapie pielgrzymkowej do Santiago!

fa49c73a1df5acd3.jpeg

Wszyscy, którzy zechcą udzielić nam wsparcia będą mogli korzystać z przygotowanej przez nas przestrzeni rekreacyjnej, gdzie obok kamiennego krzyża pojednania i przyszłej latarni umarłych znajdują się już ławki, miejsce na ognisko i biwak oraz urokliwa rzeka Czechówka. Docelowo na naszym gruncie stanie również rycerska wieża mieszkalno-obronna na kopcu, która będzie główną atrakcją planowanego przez nas parku historycznego. Nasi dobrodzieje zawsze będą mieli doń bezpłatny wstęp!

r8e3215a8cac58e5.jpeg

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 13

WG
Waldemar Głusiec
100 zł
SM
Sławę
50 zł
KB
Kamil Bradliński
100 zł
 
Dane ukryte
150 zł
EN
Ewa N.
20 zł
 
Dane ukryte
ukryta
JB
Janusz Barnat
100 zł
KP
Karol Pogonowski
100 zł
KK
Krzysztof Kiersnowski
100 zł
AF
M&A
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!