Zakończona 30.09.2018r ID: 7tsrkk

Razem uratujmy Freyę

Zebrano 153 zł
z kwoty 478 560 zł

0 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

330
udostępnień

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Pomóż nam uratować

historyczny jacht Freya


Zapytasz dlaczego?... Bo Freya to jacht z historią, jacht z duszą.

Nie chcemy by podzielił los s/y Euros, s/y Carbona, s/y Helius czy s/y Siemion gdzie na ich ratunek zabrakło chęci, inicjatywy i finansów.

W 2018 jacht Freya została przekazany fundacji "Kuźnia Wikingów", która podjęła się niezwykle trudnego zadania.

Aktualnie jacht jest przeżarty przez rdzę, wiele elementów trzyma się tylko na słowo honoru a aktualny stan nie pozwala na dalekie ambitne wyprawy.

Chcemy przeprowadzić remont i odbudowę tej jednostki i to w taki sposób by Freya wróciła do stanu swej świetności z lat 60-tych.

Remont i odbudowa będzie wykonywana pod okiem międzynarodowej niezależnej instytucji klasyfikującej by po zakończonej pracy Freya otrzymała najwyższą klasę bezpieczeństwa - klasę lodową.

Kosztorys remontu i odbudowy jednostki tej klasy wynosi według opracowań Polskiego Związku Żeglarskiego 800 000 zł, nam udało się zacznie obniżyć te koszty do łącznej 638 223 zł.

Z tej kwoty część środków już zgromadziliśmy ze swoich pieniędzy oraz dzięki wspaniałym ludziom którzy dołożyli już swoją cegiełkę.

Ciągle jednak brakuje nam kwoty 478 560 zł

Dlatego bardzo Was prosimy o wsparcie tej akcji.

Każda wpłata niezależnie od kwoty jest na wagę złota - to kolejny krok do tego by ratowanie FREY-i zakończyło się sukcesem.

Wszystkich Was bardzo prosimy o wsparcie a tym którzy już nam zaufali dziękujemy i obiecujemy, że Was nie zawiedziemy.

Polska legenda - Jacht Freya

Jacht typu j-80 potocznie zwany "jotką" - oceaniczna konstrukcja Henryka Kujawy i Józefa Szymańda. "Freya" zbudowana w 1968 roku przez stocznię Gdańską. Jacht - zapewniający bezpieczeństwo załogi w każdych warunkach. Freya aktualnie najstarsza "jotka" a przede wszystkim to historyczny jacht który jako pierwszy polski jacht pod żaglami dotarł do brzegów Grenlandii.

W 2019 roku mija 50 lat od tej wspaniałej wyprawy.


Frey-a dziś

Aktualnie Freya jest w rękach Fundacji Kuźnia Wikingów - podjęliśmy się tego niełatwego zadania jakim jest doprowadzenie jej do stanu świetności sprzed lat. W przedsięwzięcie zaangażowało się wielu specjalistów którzy oglądają,pukają i stukają we Frey-ę z każdej możliwej strony by mieć pewność,że remont i odbudowa zostaną wykonane na najwyższym poziomie.

Naszym celem jest by ta dzielna i piękna jednostka mogła znów pływać po morzach i oceanach całego świata a także by wyprawy w lody nie były dla niej trudnością.

Na dzień dzisiejszy na wszystkich elementach Freyi czas a także kilka mniejszych i większych zdarzeń odcisnęło swoje piętno.

Freya wymaga gruntownego remontu i odbudowy, a wiele elementów kompletnej wymiany. Grubość poszycia w wielu miejscach to ok 2 mm, zład w dużej mierze jest przerdzewiały, a wszystkie wzdłużnice trzymają się tylko "siłą woli" Jacht potrzebuje nowego olinowania stałego i ruchomego, nowych żagli, silnika oraz środków bezpieczeństwa.


Remont i co dalej...

...ponieważ jesteśmy urodzonymi optymistami wierzymy, że uda się skończyć remont do maja 2019 - dlaczego właśnie w tym terminie?

Wierzymy, że 29 czerwca 2019 roku załoga Freyi odda cumy w Górkach Zachodnich i wyruszy w jubileuszowy rejs w kierunku Grenlandii.

Płynąc tą samą trasą tym samym jachtem tylko 50 lat później chcemy oddać hołd kpt. Dariuszowi Boguckiemu i załodze Freyi, która to dokonała tego jako pierwsza w historii polskiego żeglarstwa.

Pragniemy podziękować tym którzy przetarli szlaki dla kolejnych pokoleń żeglarzy, to oni pokazali nam wszystkim że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji.


Razem z nami Freyę ratują żeglarze, polarnicy, podróżnicy i zespoły szantowe ...zobacz sam poniżej

Janusz Zbierajewski

Kapitan wielkich żaglowców takich jak Pogoria, Zawisza Czarny czy Kapitan Borchard - ale przede wszystkim dobry człowiek.

Mówisz "Zbieraj" - a uśmiech sam pojawia się na twarzy.

Joanna Pajkowska

Asia wspaniała kobieta która potrafi pokazać, że to nie płeć stanowi o sile człowieka ale charakter. Kobieta kapitan która samotnie opłynęła świat, wielokrotna laureatka wielu regat dla "twardzieli" - ale przede wszystkim kobieta z charyzmą.

Krzysztof Baranowski

Najbardziej znany polski kapitan, pierwszy polak który dwukrotnie opłynął samotnie świat. Twórca Szkoły pod Żaglami jako pierwszy poparł idee ratowania Freyi.

Marek Kamiński

Zdobywca dwóch biegunów. Tego wyczynu dokonał w ciągu jednego roku. Największy polski podróżnik i polarnik - przyjaciel kpt. Dariusza Boguckiego. Za swoje osiągnięcie wpisany do księgi rekordów Guinness-a.

Zbyszek "Gutek"Gutkowski

Jeden z najlepszych polskich żeglarzy. Pierwszy w historii Polak startujący w regatach okołoziemskich Velux 5 Oceans Race a także w regatach Vendée Globe.

Ewa Maria Slaska

Córka kpt. Darka Boguckiego - pisarka i dziennikarka a także absolwentka archeologii i etnografii. Kobieta niezwykle oświecona i postępowa z wielką pasją opowiadająca o swym ojcu.

Ryszard Wojnowski

Kapitan który wraz ze swoją załogą na jachcie Lady Dana 44 jako pierwszy opłynął biegun północny. Pierwsza polska wyprawa przez Przejście Północno-Wschodnie i Przejście Północno-Zachodnie z zachodu na wschód - zakończone sukcesem. Zdobywca nagrody Kolosa oraz Srebrnego Sekstantu.

Jarosław Kaczorowski

Uczestnik prestiżowych regat oceanicznych samotników Transat 6.50. Mistrz świata w klasie Micro. Laureat nagrody Srebrny Sekstant.

Krystian Szypka

Uczestnik jednych z najtrudniejszych regat samotników - OSTAR, wielokrotnie startował w regatach Polonez a także pomysłodawca i realizator regat Bitwa o Gotland.

Romuald Koperski

Podróżnik - pionier najtrudniejszych wypraw na Syberię. Organizator rajdu Transsyberiada. Kierownik i pomysłodawca pierwszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej, który spiął zachodnie krańce Eurozacji ze wschodnimi. Na łodzi wiosłowej samotnie opłynął Atlantyk, pilot samolotowy.

Jacek Pałkiewicz

Jeden z największych polskich podróżników.

Odkrywca źródeł Amazonki, człowiek który samotnie przepłynął łodzią ratunkową Atlantyk i pieszo podróżował przez Saharę.

Wojciech Moskal

Ciągnie go zimno... polarnik, oceanolog,podróżnik. Razem z Markiem Kamińskim w 1995 roku zdobyli biegun północny. W 2017 ponownie wyruszył do Arktyki.

Bardzo pozytywny i uśmiechnięty człowiek.

Pomóż nam uratować jacht Freya.

Nie pozwólmy by Freya nie została zapomniana jak inne piękne i dzielne jachty.

Ocal historię, najstarsza "jotka" potrzebuje twojej pomocy.

Jerzy Radomski

Kapitan ze Śląska. Na wybudowanym przez siebie jachcie "Czarnym Diamencie" odbył najdłuższy rejs w historii polskiego żeglarstwa

32 lata na morzach i oceanach to nie lada wyczyn dokonują tego tylko najlepsi.

Dobrochna "Brożka"Nowak i Szymon Kuczyński

Ludzie z ambitnego projektu ZEW Oceanu.

Brożka - organizatorka i pomysłodawczyni kobiecego rejsu na Islandię na maleńkim jachcie.

Szymon - aktualnie w drodze, drugi raz płynie dookoła świata, robi to na maleńkim jachcie Atlantic Puffin.

Mirosław Małek

Windsurfer - olimpijczyk z Atlanty, medalista Mistrzostw Świata w Hiszpanii. Zawsze godnie reprezentował nasz kraj. Aktualnie trener dzieciaków na łódkach klasy Optymist.

Adam Jankowski

Kapitan, trener olimpijskiej kadry narodowej, wielokrotny laureat mistrzostw Polski i Świata.

To ten który zawsze widzi tylko dobre cechy w ludziach.

Marek Szurawski

Współzałożyciel najstarszego w Polsce zespołu szantowego "Stare Dzwony".

Nagrodzony za propagowanie żeglarstwa w naszym kraju.

Jednocześnie żeglarz z krwi i kości - brał udział w regatach STA Columbus ’92, na pokładzie Zawiszy Czarnego opłynął Horn, współprowadził Rejs Pokoju na Morzu Śródziemnym .

EKT Gdynia

Najpopularniejszy zespół szantowy w Polsce. 32 lata na scenie bez przerwy.

Zespół EKT to: Janek, Jacek, Krzysiu i Marcin i Kamil.

"Nie sprzedawajcie swych marzeń" "Życzenia powrotu" oraz "Miła" to właśnie ich dzieła.

Ryczące Dwudziestki

Powstali na Śląsku - na Śląsku mają próby, Śląsk lubią ;)

Historia polskiej sceny szantowej, niezwykle utalentowani i do tego kreatywni. W skład zespołu wchodzą: Wojtek, Andrzej, Bogdan, Andrzej "Ona" i Łukasz.

"Hiszpańskie dziewczyny" "Nord West Passage" czy "Siostry Dwie" w ich wykonaniu są na najwyższym poziomie.

Mechanicy Szanty

Na polskiej scenie szantowej od ponad 30 lat. Henryk, Andrzej, Michał, Jacek, Maciek i Piotrek to oni tworzą Mechaników....

Autorzy takich hitów jak "Bitwa", "Dziki włóczęga" czy "Maui"

Dominika Żukowska i Andrzej Korycki

Najbardziej utalentowany duet polskiej sceny żeglarskiej. Od 10 lat śpiewają razem zarówno piosenki żeglarskie jak i pieśni rosyjskie.

Słyną ballad takich jak: "Plasterek cytryny i ja", "Byle dalej", "Struna za struną"
By wszystkim Wam uświadomić, że było warto wspomóc naszą akcję, że również my ciężko się napracowaliśmy i że rejs na wody polarne to nie przelewki - nagramy dla Was film który zostanie opublikowany po rejsie.


Akcja ratowania jachtu Freya prowadzona jest pod patronatem Pomorskiego Związku Żeglarskiego


Dowiedz się więcej o idei ratowania jachtu Freya

a także o wyprawie na pięćdziesiątą rocznicę pierwszego polskiego rejsu do zachodnich brzegów Grenlandii 1969 -2019.

Organizator nie dodał jeszcze żadnych aktualności

Komentarze zostały wyłączone

Dane ukryte
105 zł
Dane ukryte
B
100 zł - zwrócone
[email protected]
ŁB
70 zł - zwrócone
Łukasz Brzeziński
MO
50 zł - zwrócone
Marcin Ojcowicz
AB
50 zł - zwrócone
Adam Bielański
Dane ukryte
50 zł - zwrócone
Dane ukryte
MJ
50 zł - zwrócone
Maria Jedynak
PB
50 zł - zwrócone
Paweł Bernatowicz
KS
50 zł - zwrócone
Krzysztof Szczęśniak
Andrzej Klocek
50 zł - zwrócone
Andrzej Klocek
ZW
50 zł - zwrócone
Zbigniew Walkowicz
P
50 zł - zwrócone
PIOTR PALIAN
PM
50 zł
Poremba Małgorzata
Użytkownik niezarejestrowany
40 zł - zwrócone
Użytkownik niezarejestrowany
RR
40 zł - zwrócone
Ryszard Rybnik
KA
40 zł - zwrócone
K. Adamski
JK
40 zł - zwrócone
Jakub Kowalczyk
JS
30 zł
Jacek S.
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
JS
20 zł - zwrócone
Jakub Szarzyński
HN
20 zł - zwrócone
Hanna Nowak
Dane ukryte
20 zł - zwrócone
Dane ukryte
M
20 zł - zwrócone
Michał
MA
20 zł - zwrócone
Mitchell Allen
Dane ukryte
ukryta - zwrócone
Dane ukryte

Pierwsza wpłata

Najwyższa wpłata

B
100 zł - zwrócone
[email protected]
Nasi użytkownicy założyli

240 153 zrzutki

Pomóż zebrać 478 560 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

330
udostępnień

NAGRODY

5 zł i więcej

 • Nasza dozgonna wdzięczność oraz Twoja świadomość, że to Ty przyczyniłeś się do uratowania s/y Freya
 • Trzy niepublikowane zdjęcie z wyprawy na Grenlandię 2019 na e-maila.
 • Imienne podziękowanie na FB (jeżeli sobie tego życzysz)

wybrano 1 raz

przewidywana dostawa: 31 października, 2019

10 zł i więcej

 • Trzy niepublikowane przez nas zdjęcia z wyprawy na Grenlandię 2019 w formacie 10x15cm - przesłane do Ciebie pocztą
 • Imienne podziękowanie na FB (jeżeli sobie tego życzysz)

przewidywana dostawa: 31 października, 2019

20 zł i więcej

 • Pakiet 8 niepublikowanych przez nas zdjęć z wyprawy na Grenlandię 2019 w formacie 10x15cm - przesłane do Ciebie pocztą
 • Imienne podziękowanie na FB (jeżeli sobie tego życzysz)

wybrano 2 razy

przewidywana dostawa: 31 października, 2019

35 zł i więcej

 • Naklejka na samochód / lodówkę / laptopa z logo s/y Freya
 • Pakiet 10 niepublikowanych zdjęć z wyprawy na Grenlandię w formacie 10x15cm - przesłane do Cibie pocztą
 • Imienne podziękowanie na FB (jeżeli sobie tego życzysz)

przewidywana dostawa: 31 października, 2019

40 zł i więcej

 • Drewniany brelok z logo s/y Freya
 • Pakiet 10 niepublikowanych zdjęć z wyprawy na Grenlandię 2019 w formacie 10x15cm - przesłane do Ciebie pocztą
 • Imienne podziękowanie na FB (jeżeli sobie tego życzysz)

wybrano 3 razy

przewidywana dostawa: 31 października, 2019

50 zł i więcej

 • Drewniany brelok z logo s/y Freya
 • Naklejka na samochód / lodówkę / laptopa z logo s/y Freya
 • Pakiet 10 niepublikowanych zdjęć z wyprawy na Grenlandię w formacie 10x15cm - przesłane do Cibie pocztą
 • Imienne podziękowanie na FB (jeżeli sobie tego życzysz)

wybrano 10 razy

przewidywana dostawa: 31 października, 2019

100 zł i więcej

 • Rabat 2% na zakupy w sklepie www.sztormiaki.pl
 • Kubek z logo s/y Freya
 • Pakiet 15 niepublikowanych zdjęć z wyprawy na Grenlandię w formacie 10x15cm - przesłane do Ciebie pocztą.
 • Podziękowanie na filmie z wyprawy na Grenlandię 2019 - napisy końcowe (jeżeli sobie tego życzysz)

wybrano 1 raz

przewidywana dostawa: 31 października, 2019

245 zł i więcej

 • Kawałek oryginalnego żagla z logo s/y Freya ok 100 x 100 mm
 • Kubek z logo s/y Freya
 • Ozdobny imienny dyplom na ścianę - podziękowanie.

(pozostało 1000 z 1000)

przewidywana dostawa: 31 października, 2019

470 zł i więcej

 • Kawałek oryginalnego żagla z logo s/y Freya ok 150 x 150 mm
 • Koszulka Polo z logo s/y Freya
 • Ozdobny imienny dyplom na  ścianę - podziękowanie.

(pozostało 200 z 200)

przewidywana dostawa: 30 listopada, 2019

750 zł i więcej

 • Kawałek oryginalnego żagla z logo s/y Freya ok 200 x 200 mm
 • Kubek z logo s/y Freya
 • Bluza z kapturem z logo s/y Freya
 • Ozdobny imienny dyplom na  ścianę - podziękowanie.


(pozostało 100 z 100)

przewidywana dostawa: 30 listopada, 2019

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.