Działania Podróżnych Ugościć na rzecz osób w drodze
Działania Podróżnych Ugościć na rzecz osób w drodze
Nasi użytkownicy założyli 1 226 063 zrzutki i zebrali 1 347 857 142 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Cześć!
Postanowiliśmy założyć nową zrzutkę na nasze działania, które nie zawsze jesteśmy w stanie sfinansować z grantów. Jeśli już nas kojarzycie zapraszamy do wsparcia naszych działań, jeśli nie, poniżej możecie przeczytać o nas i dowiedzieć się czym się zajmujemy.
Zespół Podróżnych Ugościć
---------------------------------------- O NAS ----------------------------------------------
Działamy tam, gdzie zawodzi państwo. Robimy co w naszej mocy, by osoby uchodźcze stanęły na własne nogi.
Od października 2021 roku jako grupa przyjaciół jeździliśmy na tereny położone przy polsko-białoruskiej granicy w celu niesienia pomocy humanitarnej osobom uchodźczym. W lutym 2022 roku zarejestrowaliśmy się jako Stowarzyszenie, aby móc działać na większą skalę. Rozszerzyliśmy nasze działania o wsparcie mężczyzn, kobiet oraz rodzin z dziećmi przebywających w detencji tj. osób po doświadczeniu granicy, które trafiły na wiele miesięcy do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. W tym czasie wysłaliśmy ponad 1000 spersonalizowanych paczek z ubraniami, jedzeniem, zabawkami i grami.
Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę zaangażowaliśmy się w pomoc Ukrainkom i Ukraińcom. Razem z Grupą Granica i Fundacją Polska Gościnność organizowaliśmy regularne przejazdy autokarowe pomiędzy Lwowem a Polską – w wyniku tej współpracy udało się ewakuować ponad 14000 osób.
We wrześniu 2023 roku połączyliśmy siły z projektem pomocSOC założonym przy Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej w marcu 2022 r. Od tego czasu oferujemy kompleksowe wsparcie dla osób w strzeżonych ośrodkach. Tylko w lipcu otrzymaliśmy 398 e-maili z ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców w Polsce.
Poproszono nas o:
1) natychmiastową pomoc w sprawie deportacji;
2) pomoc w zrozumieniu dokumentów, które osoba otrzymała;
3) informację na temat tego, jak wyglądają poszczególne postępowania oraz jak się do nich przygotować;
4) pomoc w znalezieniu rozwiązania w sprawach postępowań i życiowych, w których osoba czuła się bezradna;
5) pomoc w opracowaniu dokumentów na cito, np. wniosków dowodowych (dla osób z grup wrażliwych przygotowujemy na podstawie raportów organizacji międzynarodowych i lokalnych targetowane zestawienia o sytuacji w krajach pochodzenia);
6) pomoc w uzupełnianiu braków formalnych, przeglądzie akt;
7) pomoc w znalezieniu skutecznej pomocy prawnej, psychologicznej (pokrywamy koszty pomocy psychologicznej i protokołów identyfikacyjnych dla ofiar przemocy), o tłumaczenia przysięgłe, o wsparcie medyczne;
8) pomoc w dotarciu do ośrodka recepcyjnego (czasami też prośby o adekwatne do sezonu buty, telefon, karta sim).
Zespół tworzą 4 osoby.
Codziennie: sprawdzamy maila, odbieramy telefony i whatsapp, wspieramy cudzoziemców wychodzących z ośrodków.
Od poniedziałku do piątku opiekujemy holistycznie sprawy klientów z grup wrażliwych, wspieramy tzw. postklientów w ich życiu po detencji (sprawy urzędowe i pomoc w znajdowaniu rozwiązań), przeglądamy akta, wspieramy w załatwieniu spraw urzędowych.
Tylko w lipcu koordynowaliśmy działania antydeportacyjne na cito dla 4 osób.
Wspierają nas m.in.: były wolontariusz, aktualnie stażysta (ze środków Alliance for Black Justice), wolontariusze po i w detencji mówiący po angielsku (stale do kilkunastu osób, niektóre są z nami od początku projektu).
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!