id: 7vexyb

Fundusz solidarnościowy im. Milo Mazurkiewicz

Fundusz solidarnościowy im. Milo Mazurkiewicz

33 103 zł 
z 30 000 zł
110%
zakończona 10.05.2021r
394 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Fundusz Solidarnościowy im. Milo Mazurkiewicz jest oddolną inicjatywą stworzoną przez osoby transpłciowe dla osób transpłciowych. W Polsce niezbędne w tranzycji zabiegi takie jak elektroliza czy depilacja nie są w żaden sposób refundowane. Wizyty u lekarzy i badania bywają refundowane, ale wiążą się z długotrwałym oczekiwaniem  oraz gatekeepingiem - poniżającą na wielu poziomach koniecznością udowodnienia, że jest się naprawdę osobą transpłciową zgodną z wymysłem danego lekarza (na przykład część lekarzy wymaga pełnej heteroseksualności od swoich pacjentów, często też wymaga się “Testu realnego życia” polegającego na funkcjonowaniu przez 2 lata jako płeć odczuwana, co naraża pacjentów na dyskryminację, jak i na przestępstwa z nienawiści). Bariery te opisało Milo Mazurkiewicz w jednym ze swoich ostatnich postów przed śmiercią. Według danych KPH osoby transpłciowe są w Polsce grupą najbardziej narażoną na samobójstwa (aż 69,7 proc.).


Problemy te znane są nam z pierwszej ręki. Nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie i w związku z tym chcemy uchronić inne osoby transpłciowe przed tym, co same przeszłyśmy. Uważamy, że jest to niezwykle ważne zwłaszcza w kontekście ostatniej nagonki na osoby LGBT. Chcemy także wyrazić w ten sposób pamięć o Milo i innych osobach takich jak ono, którym nie dane było doświadczyć tranzycji w godnych warunkach.


W pierwszej edycji funduszu dzięki wsparciu użytkowników zrzutka.pl, oraz zaprzyjaźnionych organizacji udało się nam zebrać 12 304 zł, co pozwoliło na wsparcie 12 osób. Podsumowanie poprzedniej edycji w poście:  


O nas


Nasz zespół to 7 osób:


Helena - anarchistka, aktywistka na rzecz praw osób transpłciowych, twórczyni strony trans-research.pl nt bezpiecznej hormonoterapii, członkini kolektywu Queer Tour.Lena -  działa na rzecz praw osób LGBTQ+, zwierząt oraz w kwestiach ochrony środowiska naturalnego. Członkini paru organizacji formalnych i nieformalnych. Kocia mama. 


Maja - Mieszkanka internetu, zawodowa shitposterka, członkini Spółdzielni Praktyk Wywrotowych. Zwolenniczka bluźnierczej koncepcji, że ludzie powinni móc decydować o sobie.


Małgorzata - członkini kolektywu Sawa, aktywistka na rzecz praw osób transpłciowych, prywatnie interesuje się botaniką i rysuję.


Zuza - Ślonzoczka, fotografka, queerowa aktywistka, członkini kolektywu Queer Tour. Dodatkowo w wolnym czasie wspiera swoim aparatem różne organizacje a w tym szybszym pracuje jako administratorka linux.


Dag - w uprzednich latach głównie aktywista uchodźczy w Chlebem i Solą, Klinice Prawa UW & SIPie, obecnie wrzucony przez los do aktywizmu queerowego. Działa w Kolektywie Sawa i Stop Bzdurom. Anarchista i maruda.


Weronika -  Dumna lesbijka, chcąca walczyć o prawa osób pomijanych i gnojonych przez prawo. Kobieta pełna nadziei i miłości do bliźniego.


Cel


Fundusz ma pomóc w rozpoczęciu bądź kontynuowaniu tranzycji osobom, które z różnych powodów nie mogą sobie na nią pozwolić finansowo. Traktowanie osób transpłciowych i niebinarnych w systemie powszechnej opieki zdrowotnej pozostawia wiele do życzenia. Brakuje również specjalistów stosujących się do aktualnej wiedzy naukowej oraz standardów pomocy osobom transpłciowym. Jedynym wyjściem dla wielu osób pozostają wizyty i badania prywatne u specjalistów, którzy traktują osoby transpłciowe w sposób ludzki (np. wg. ICATH badz WPATH), nie stosując jednocześnie przestarzałych lub kontrowersyjnych metod leczenia, stanowiących zagrożenia dla dobrobytu, zdrowia i życia pacjentek.


Kryteria, rozliczalność


Drugą rundę Funduszu kierujemy do mieszkających na terenie Polski (niekoniecznie posiadających obywatelstwo) osób trans kobiecych (w tym niebinarnych) w trudnej sytuacji materialnej i trudnej sytuacji rodzinnej. Z naszej perspektywy ten priorytet jest konieczny: przed powstaniem naszego funduszu nie istniała forma szerszego wsparcia finansowego kierowana do w/w osób. Nie wykluczamy rozszerzenia naszej grupy docelowej w przyszłych rundach, zależnie od dostępnych środków i zasobów naszego zespołu.


Osoby potrzebujące wsparcia spoza zakresu działalności naszego funduszu zapraszamy do kontaktu z Grupą Nieustającej Pomocy, specjalizującą się w wsparciu kompleksowym osobom queer, cytując z ich facebooka

“Pomagamy osobom queerowym odnaleźć się w życiu. Wspieramy nie tylko w tranzycji – sprawdzimy ci umowę najmu, doradzimy w szukaniu pracy, znajdziemy lekarzy. Śmiało pisz!”

Linki do nich:

FB: https://www.facebook.com/grupanieustajacejpomocy/

IG: https://www.instagram.com/grupanieustajacejpomocy/

Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na:


 1. Wizytę/wizyty u lekarzy (seksuolog, endokrynolog, psychiatra)
 2. Badania (badania krwi, kariotypu i inne, wymagane przez lekarza)
 3. Sesje depilacji laserowej
 4. Sesje elektrolizy


Nie finansujemy:


 1. Wsparcia prawnego (realizują to inne grupy/organizacje, jeśli chcesz poznać ich listę - napisz do nas)
 2. Wsparcia psychologicznego (realizują to inne grupy/organizacje, jeśli chcesz poznać ich listę - napisz do nas)
 3. Nie udzielamy wsparcia osobom beneficjenckim poprzedniej edycji funduszu


Zdajemy sobie sprawę, że potrzeb może być więcej niż możliwości, zwłaszcza na początku. Niepokoi nas sama myśl, że będziemy musiały wybrać, komu możemy pomóc, bo chciałybyśmy pomóc wszystkim. Dlatego większość, czyli ponad 75% zgłoszeń spełniających powyższe kryteria zaakceptujemy zgodnie z kolejnością ich złożenia (tj. wpłynięcia formularza do naszego systemu). Rozumiejąc jednak, że nie wszyscy mają równy dostęp do informacji i mediów społecznościowych, zespół Funduszu zastrzega sobie prawo doboru pozostałych 25% spełniających w/w kryteria zgłoszeń, o ile znajdą się w nich osoby w szczególnie złej sytuacji życiowej.


Maksymalna kwota jaką przeznaczymy na dofinansowania nie przekroczy kwoty zebranej na zrzutce. W celu identyfikacji zgłoszeń będziemy zbierać adresy mailowe, tak aby zminimalizować przetwarzanie danych osobowych i zminimalizować szansę rozpoznania w przypadku istnienia znajomości/powiązań między osobą wnioskującą i osobą z zespołu Funduszu. Jeżeli wystąpi ryzyko, że osoba z zespołu Funduszu zna osobę wnioskującą, zobowiązana jest przekazać ocenę wniosku innej osobie z zespołu.


Nie jesteśmy NGO ani funduszem rządowym. Nie podpisujemy umów. Nie zamierzamy rozliczać Was z każdej wydanej złotówki, jednak w szczególnych przypadkach zastrzegamy sobie prawo do przeprowadzenia dodatkowego procesu weryfikacji. Może to być np. rozmowa telefoniczna/online z osobą/osobami z zespołu Funduszu. Potwierdzeniem otrzymania wsparcia przez osobę aplikującą będzie dokonanie przez nas przelewu na podany przez osobę wnioskującą numer rachunku bankowego.


Ramy czasowe i finansowe


Wnioskowana kwota dofinansowania musi wynosić od 100 do 1500 zł.

Czas trwania zrzutki: od 21.02.2021 - 21.04.2021

Czas przyjmowania zgłoszeń: od 28.02.2021 do 14.03.2021.

Czas rozpatrywania zgłoszeń: od 14.03.2021 do 25.04.2021.

Ogłoszenie wyników, początek wypłat: od 25.04.2021 do 25.06.2021Jako że nasz zespół posiada ograniczone zdolności przerobowe informujemy że może dojść do przedłużenia czasu rozpatrywania zgłoszeń 


Jak aplikować

Link do formularza: https://trans-research.pl/milo.html (zostanie uruchomiony 28.02.2020 o godzinie 12:00) 

Będziemy pytać w nim o:

 • Twój e-mail
 • Powód aplikowania do Funduszu
 • Czy posiadasz ubezpieczenie zdrowotne
 • Czy możesz liczyć na wsparcie z innych źródeł niż Fundusz?
 • Wnioskowane kwoty dofinansowania


Kontakt z nami:


Facebook: https://www.facebook.com/FunduszMilo

Kontakt dla aplikantów: [email protected]

Kontakt dla mediów, oferty współpracy: [email protected]

Administrator danych osobowych: [email protected]

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 394

 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
FC
Fanka CharliXCX
500 zł
AW
Annika
500 zł
IP
Iza
450 zł
 
Dane ukryte
400 zł
JD
Dem
400 zł
NK
Natalia K
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
Zobacz więcej

Komentarze 10

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

852 434 zrzutki

i zebrali

738 018 828 zł

A ty na co dziś zbierasz?