id: 7xepeh

Ocalić od zapomnienia – dla artystów grających dla ludzi (nie za miliony monet)

Ocalić od zapomnienia – dla artystów grających dla ludzi (nie za miliony monet)

Nasi użytkownicy założyli 1 187 279 zrzutek i zebrali 1 248 487 035 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Każdy Artysta którego wesprzecie wystąpi dla Was online. Terminy podamy Wam tutaj.
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Ilu nas jest? Tego nie wie nikt, obecnie nie są znane liczby, ale możemy tylko przypuszczać. Setki, a może i tysiące Artystów grających dla Was - za tak zwaną „wrzutkę” do kapelusza.

 

Doszliśmy do momentu, w którym należy przyznać, że jest niezwykle trudno, momentami dramatycznie. Wirus szaleje, kwarantanna zaczyna obowiązywać w większości państw Europy. Na pierwszym froncie walczą lekarze, którym należy się wsparcie i ogromne brawa. W dalszej linii są ludzie, którzy muszą pracować, abyś Ty mógł włożyć coś do garnka, kupić lek w aptece, czy zatankować samochód. Ci ludzie pracują, mają wybór, mają opcje, a przede wszystkim mają pieniądze, aby ten trudny dla Nas wszystkich czas po prostu przetrwać w godności.

 

To teraz spróbuj sobie wyobrazić sytuację wielu innych Polaków: jesteś aktorem, muzykiem, piosenkarzem. Masz rodzinę, kota lub psa, może jesteś sam/sama? Płacisz ratę kredytu hipotecznego lub wynajmujesz mieszkanie. Na rachunki wydajesz dużą część swojego wynagrodzenia ze spektakli, koncertów, dodatkowych prac, czasem z chałtur.


I nagle - z dnia na dzień - nie ma tego wszystkiego.


W jeden dzień tracisz większość swoich zarobków. Na parę dni albo na parę tygodni. A może na kilka miesięcy? Uczysz się, kształcisz, ćwiczysz, czarujesz, fascynujesz, bawisz i dostarczasz emocji swojej publiczności. Nie dostajesz za to dużych pieniędzy, dostajesz wynagrodzenie, które pozwala Ci żyć i starcza na bieżące potrzeby. Nie odłożysz sumy, która będzie wkładem na zakup mieszkania, a tym bardziej nie przygotujesz się na pandemię. Nie masz kontraktów za miliony monet, nie pojawiasz się w mainstreamie, nie masz dużych oszczędności, domu na Saskiej Kępie, a w Sylwestra nie występujesz na „wystrzałowym” wieczorze w jednej z głównych stacji telewizyjnych. Na bieżąco utrzymujesz siebie i swoją rodzinę, żyjesz rozsądnie i godnie, ale nie rozrzutnie.

 

Nie wiemy, ile ta kwarantanna będzie trwać. Wiemy za to, że musimy zrobić wszystko,aby wyjść z niej cało, nie aż tak mocno poturbowanym. Polski muzyk Krzysztof Skiba w jednym z ostatnich wywiadów zauważył: „Topowi artyści jeszcze jakoś pociągną z oszczędności, tantiem czy merchu, ale pozostali nie”. I to jest niestety brutalna prawda o byciu wolnym, dla publiczności i dla siebie.

 

Gdy zagrożenie minie, wirus się wyciszy, kwarantanna się skończy, to zacznie się zaciekła walka o zlecenia dla artystów, którą wygrają wielkie wytwórnie płytowe. Będą zaś miały jeden cel: nadrobić straty u swoich podopiecznych. Wrócimy do prozaicznej codzienności, gdzie niszowy artysta nie będzie w stanie się przebić przez mur tych zaciekle promowanych.

 

Wszystko zaczęło się około dwóch tygodni temu, jeszcze przed oficjalnym zakazem wydarzeń masowych. Organizatorzy imprez, na których miał pracować Artysta, mówili: nie mamy wyboru. Ludzie odwoływali przyjazdy, firmy przestały pozwalać pracownikom na wyjazdy. Potem było już tylko gorzej. Dziesiątego marca 2020 roku premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych w w kraju. W zaistniałej sytuacji ludzie sztuki w naszym kraju z dnia na dzień zostali odcięci od możliwości zarobku, a także pozostawieni bez jakiejkolwiek pomocy. Artyści zatrudnieni w teatrach są również w bardzo trudnej sytuacji, gdyż wynagrodzenie za odwołane spektakle stanowi lwią część ich zarobków. Jednak sytuacja tych niezależnych jest po prostu tragiczna - z dnia na dzień stracili oni wszelkie źródła dochodu.

 

W ostatnich dniach Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wystosowało apel o zrozumienie i wsparcie tych, którzy nagle i nieoczekiwanie dowiedzieli się, że wydarzenia artystyczne z ich udziałem nie odbędą się. Z powodu epidemii rząd zapobiegawczo wstrzymał wszystkie imprezy masowe i kulturalne. Większość artystów zarabia jednak tylko, gdy pojawia się na scenie. Wirus rozprzestrzenia się szybko, jego epicentrum jest w Europie, co świadczy o tym, że obecna sytuacja może trwać miesiącami. W całym tym zamieszaniu nie może umknąć fakt, że w instytucjach kultury nie zatrudnia się zwykle ludzi na umowę o pracę. Nikt nie mógł przewidzieć takiej sytuacji, a tym bardziej się na nią przygotować. Krzysztof Skiba w rozmowie zwrócił również uwagę na fakt, iż bardzo wiele do powiedzenia w sprawie braku płynności finansowej mają artyści mainstreamowi, których gaże startują od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych za jeden występ. W obliczu dramatu, jakim jest zagrożenie epidemią skarżą się, że nie mają za co płacić rachunków. Muzyk podkreślił, że wypowiedź nie dotyczy młodych wykonawców, debiutantów oraz artystów niszowych.

 

W większości przypadków praca się nie zmieniła - problemem jest jej brak. Wszyscy w branży, w kuluarowych rozmowach, trzymają mocno zaciśnięte kciuki za możliwie najszybsze rozwiązanie sytuacji. Każdy wie, że środki, które zostały podjęte są słuszne, a Nam zaś pozostaje wyczekiwać lepszego jutra. Do tego czasu trzeba przetrwać. Nie jest to wcale takie proste. Nie wiemy, jak w najbliższym czasie sytuacja będzie się kształtować oraz ile będzie trwać. Wiemy natomiast jedno: dla każdego artysty spełnieniem jest scena oraz kontakt z publicznością. To daje emocje, za które tak bardzo kochamy sztukę. I właśnie dla niej warto to przetrwać. Artyści wielokrotnie udzielali się charytatywnie, brali udział w kampaniach społecznych, w ramach koncertów lub spektakli organizowali zbiórki i jak tylko mogli - zawsze służyli pomocą.

 

Obecnie sytuacja się odwróciła: to MY potrzebujemy Waszego wsparcia. Każdy gest, każda złotówka są ważne. To cegiełki, które finalnie zbudują nam lepsze jutro i możliwość przetrwania tej trudnej sytuacji. Dlatego też zebrana dzięki Wam kwota zostanie podzielona równo pomiędzy wszystkich zakwalifikowanych artystów (zapisy tych potrzebujących pomocy trwają do dnia zakończenia zbiórki- zapraszamy do kontaktu).

 

Dziękujemy i do zobaczenia na scenie wkrótce!

 

Artysta,

który się do nas zgłosi, musi spełniać wspólnie następujące kryteria:

1.Artysta musi przedstawić dowód na choćby jeden charytatywny występ w 2019 r.

2.Artysta nie są związany z jakąkolwiek wytwórnią płytową.

3.Artysta musi być zarejestrowany w stowarzyszeniu autorów czy też wykonawców.

4.Należy przesłać w dowolnej formie dowód na udział w trzech koncertach lub występach komercyjnych w

2019r. z publicznością powyżej 30 osób.

5.Artysta musi złożyć oświadczenie dotyczące utrzymywania się z działalności

artystycznej oraz braku stałego dochodu ( stała praca).

6. Artysta w 2019 roku nie pobrał wynagrodzenia (za jeden koncert) w kwocie większej niż 2000 zł (na osobę - jeśli występ był w zespole).


Foto: za zgodą autora Frank C.Grace

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 5

nikt jeszcze nie wpłacił, możesz być pierwszy!

Dane wpłacających zostały ukryte przez organizatora

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!