Film dokumentalny "Lutek. Legenda Bieszczadów" koniec za 74 dni ID: 82vhu5

Film dokumentalny "Lutek. Legenda Bieszczadów"

Zebrano 6 358 zł
z kwoty 125 000 zł

5 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

2 416
udostępnień

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


Film, który zamierzamy zrealizować pokaże człowieka - Ludwika "Lutka" Pińczuka, jego poświęcenie i historię jaką po sobie zostawia a przede wszystkim wpływ jaki odcisnęły na nim Bieszczady - "Kapuściane góry". Dzięki temu, że wszystko działo się w terenie dzikim i trudno dostępnym, widz będzie mógł docenić znaczenie i wagę dzieła "Lutka". Jedno jest pewne - Ludwik Pińczuk jest postacią, o której można napisać wiele scenariuszy. Film jednak ma być dokumentem o człowieku prawdziwym.


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

O Ludwiku „Lutku” Pińczuku i schronisku "Chatka Puchatka"

Ludwik „Lutek” Pińczuk to legendarny Bieszczadnik, kultowa postać dzikich Bieszczadów - żywy symbol człowieka gór i lasów, kowboj z Połoniny Wetlińskiej zakochany na zabój w Bieszczadach.

To o nim śpiewano przez dziesięciolecia piosenkę z refrenem „Mam konia z grzywą rozwianą, z podkowy trysnęła skra…!”.

(fot. z prywatnych zbiorów L. Pińczuka)Opiekun psa ratownika Pruta, właściciel konia Caro, miłośnik zwierząt.

Zasłużony ratownik i Honorowy Członek GOPR, który od 1966 roku wziął udział w 139 wyprawach ratunkowych. 

Za swoją  górską służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się w Bośni w rodzinie o polskich korzeniach. W 1946 roku wrócił z ojcem i sześciorgiem rodzeństwa do Polski na Dolny Śląsk. Jako młody człowiek w 1959 roku odkrył Bieszczady i odtąd wciąż do nich powracał imając się rozmaitych zajęć. Był zbieraczem jagód i runa leśnego, zajmował się też wyrębem drewna z bieszczadzkich lasów, wypalaniem węgla w mielerzach. 

(fot. z prywatnych zbiorów L. Pińczuka)

Ale słynny Lutek to przede wszystkim wieloletni gospodarz kempingu PTTK w Ustrzykach Górnych i schroniska na Połoninie Wetlińskiej. 

Kultowa już „Chatka Puchatka” (1228 m n.p.m.) to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, niegdyś nazywane „Tawerną” i „Republiką Wetlińską”. 

(fot. R. Żurakowski, stan obecny "Chatki Puchatka")

Rozbudowywane i modernizowane przez Lutka Pińczuka, który jak Syzyf mozolnie i w trudzie wnosił i wwoził przy pomocy koni a później kultowych GAZów na Połoninę Wetlińską materiały do budowy schroniska oraz wodę i żywność.

Chatka Puchatka od 1964 roku zapewniała spartańskie warunki do życia tak gospodarzowi jak turystom - obiekt nie posiadał energii elektrycznej, bieżącej wody ani kanalizacji.

Niezwykle klimatyczne dzięki charyzmie gospodarza, który na stałe objął w dzierżawę schronisko w 1986 roku, przyjmowało jednak turystów przez cały rok kusząc przepięknymi widokami i zapierającymi dech w piersiach wschodami i zachodami słońca.

Do dziś znajduje się tam posterunek GOPR.

(fot. z prywatnych zbiorów L. Pińczuka)

Lutek skończył 80 lat.

Dwa lata temu zszedł w doliny.

Ważą się losy samej Chatki Puchatka, ponieważ powstał projekt budowy na Połoninie Wetlińskiej nowego schroniska.


Czy teraz, kiedy Lutek zszedł z połonin to jego świat odejdzie w zapomnienie?


Czy w mrokach naszej pamięci zniknie sama Chatka Puchatka?
(fot. z prywatnych zbiorów L. Pińczuka)

O filmie dokumentalnym „Lutek. Legenda Bieszczadów”

Wierzymy, że powstający dokument ochroni przed zapomnieniem historię Lutka Pińczuka i tym samym historię jego największej miłości - schroniska na Połoninie Wetlińskiej. Miłości nostalgicznie podzielanej przez tysiące wędrowców, którzy znaleźli schronienie i na zawsze zostawili część siebie w "Chatce Puchatka" podczas swoich wypraw.

To film, który naszym zdaniem musi powstać. W ślad za słowami Prezesa Fundacji SOS - na ratunek i ratownika Grupy Bieszczadzkiej GOPR Witolda Tomaki pytamy „Jeżeli nie Lutek, to kto?!”

Film, który zamierzamy zrealizować chociaż w pewnym sensie będzie też filmem górskim, to jednak nie będzie kolejną relacją z wyścigu po szczyt, nowe rekordy. Dokument  pokaże człowieka, jego poświęcenie i historię jaką po sobie zostawia a przede wszystkim wpływ jaki na niego miały Bieszczady.

Historia Bieszczadów, to nie tylko piękne widoki połonin, buki zachwycające czerwienią czy opowieści w schronisku. To pogranicze kultur, z bolesną historią wielonarodowości i wielokulturowości. To przesuwane granice, przymusowe wysiedlenia, wreszcie wymordowane i palone wsie, opuszczone cmentarzyska. To losy ludzi, którzy w Bieszczadach pozostali, wrócili po latach wygnania, wreszcie tych, którzy w Bieszczady uciekli.  To również opowieści o ludziach takich jak Lutek, którzy nie tylko korzenie w Bieszczadach zapuścili, ale zrobili wiele dobrego dla rozsławienia tego regionu poprzez ciężką pracę i oddanie turystom.

To opowieści o takich jak Lutek ratownikach współtworzących historię  GOPR.

Bo Lutek to nieodrodny członek rodziny bieszczadzkiej.

Co udało się dotychczas zrealizować?

Powstał scenariusz do filmu jak i częściowo zostały zebrane materiały archiwalne. Dzięki współfinansowaniu przez Fundację SOS - na ratunek udało się zrealizować dwie sesje filmowe. W połowie marca bieżącego roku odbyły się pierwsze zdjęcia do dokumentu a w połowie maja kolejne. Dzięki pomocy ratowników GOPR ekipa filmowa zdołała wykonać zdjęcia na Połoninie Wetlińskiej i w samym Schronisku "Chatka Puchatka". Po długiej nieobecności w schronisku zawitał tam wreszcie sam Lutek. I dla Lutka i dla całej ekipy filmowej były to wyjątkowo wzruszające chwile, które zostaną pokazane w dokumencie. Nakręcono zdjęcia w domu Lutka Pińczuka i Doroty Nowosielskiej w Wetlinie, a także pierwsze wypowiedzi osób znających Lutka Pińczuka i jego historię.  Odwiedziliśmy z Lutkiem miejsca bliskie jego sercu, w których spędził sporo bieszczadzkich lat: bunkier znajdujący się w Berehach Górnych jak i kemping PTTK w Ustrzykach Górnych.

Z materiałów z sesji zdjęciowych powstała zapowiedź filmu – apel jak i filmik z Lutkiem, które udostępniamy dla Państwa. Takie filmowe etiudy będziemy systematycznie dla Państwa przygotowywać i udostępniać.

W najbliższym czasie oprócz zdjęć w Bieszczadach planujemy przeprowadzenie obszernych wywiadów m.in. z takimi osobowościami jak Elżbieta Dzikowska, która do dziś przyjaźni się z Lutkiem.

W zależności od poziomu uzyskanego wsparcia finansowego chcielibyśmy rozwinąć warstwę fabularną filmu. W filmie planowane są m.in. fabularyzowane sceny dzieciństwa "Lutka" w Bośni jak i z akcji ratunkowych.  Powstanie również oficjalne tłumaczenie w języku angielskim. 

W jakie formie będzie udostępniamy film?

Dokument będzie pokazywany na Festiwalach Filmów Górskich i Dokumentalnych w Polsce i zagranicą.

Po zakończeniu formuły festiwalowej film zostanie udostępniony darmowo (niekomercyjnie) na kilku platformach internetowych, ponieważ chcemy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, aby zachować pamięć o historii "Lutka".

O twórcach filmu

Reżyserami dokumentu „Lutek. Legenda Bieszczadów” - filmu pełnometrażowego są Robert Żurakowski i Małgorzata Mielcarek, którzy mają już w dorobku produkcję trzech filmów dokumentalnych o tematyce górskiej: "Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór" - 2015, "Tadeusz Gąsienica Giewont. Bez ale" - 2016, „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…” - 2017.

Dokument o Piotrze Malinowskim został wyróżniony nagrodami:

- 13. Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2017: Nagroda Publiczności

- 13. Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2017: Nagroda Specjalna Jury

- XXII Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady  Lądek- Zdrój: Najlepszy Film Polski

- XV Krakowski Festiwal Górski: Druga Nagroda w Polskim Konkursie Filmowym.

Więcej na temat twórczości:

Muzykę do filmu skomponuje Dominik Muszyński - założyciel zespołu WADADA z Rzeszowa, który tworzy muzykę inspirowaną tradycyjnymi rytmami. Wybór takiego kompozytora nie jest przypadkowy, ponieważ Bieszczady są mu bliskie.


Fundacja SOS - na ratunek od samego początku wspiera realizację filmu spełniając w ten sposób jeden ze swoich kardynalnych celów tj. podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji oraz rozwoju świadomości obywatelskiej i kulturowej.

O nagrodach

Zaplanowane nagrody w pierwszej kolejności służą oczywiście jako forma podziękowania za niezbędne wsparcie finansowe. Ale też stanowią niepowtarzalną okazję do bliższego zapoznania  się z realizacją filmu, jego twórcami oraz postacią „Lutka”, historii jego i bieszczadzkich połonin.

Wysyłkę elektroniczną i pocztową nagród oraz realizację fizyczną nagród o wartości powyżej 1000 zł planujemy sfinalizować po zakończeniu produkcji. Dlaczego? Przede wszystkim chcemy zebrać możliwie najwięcej materiału i wyselekcjonować najlepsze elementy, dzięki czemu nawet nagrody o najniższej kwotowo wartości będą jak najwyższej jakości.

Przewidywany czas zakończenia produkcji to I kwartał 2020 roku.

O wszystkich etapach realizacji filmu oraz finalizacji nagród będziemy informować w aktualnościach na bieżąco. Terminy realizacji nagród o wartości od 1000 zł będą ustalane bezpośrednio poprzez kontakt mailowy. 

Oczywiście będziemy wdzięczni za każde wsparcie: doceniamy każde dostępne wpłaty poniżej 10 zł! Oficjalne podziękowania dla wszystkich wspierających opublikujemy po zakończeniu zrzutki.

Zdjęcia z planów filmowych

(autorstwa Małgorzaty Mielcarek, Roberta Żurakowskiego i Adama Szklarka)

Organizator nie dodał jeszcze żadnych aktualności

Aby dodać komentarz lub

B
50 zł

Basia

Bo kocham Bieszczady ????????

Dziękujemy :)

Użytkownik anonimowy
50 zł

Użytkownik anonimowy

Pozdro od Ryjów!

Jeszcze raz wielkie dzięki za miłe spotkanie w Ornaku i oczywiście za wsparcie. Pozdrawiam Robert.

KZ
520 zł

Kamila Zurakowska-Baranska

Trzymamy kciuki ❤️

Wielkie dzięki Misiaczku !!! (Oczywiście zięciowi też dziękuję :) ).

CM
250 zł

Cezary Marcinowski

Wiele razy wracałem i będę wracał w moje kochane Bieszczady. Ile mogę tyle się dorzucam! Pozdrowienia dla wszystkich miłośników Bieszczad:)

Panie Czarku, WIELKIE DZIĘKI !!! I zapraszam do polubienia naszej strony "Lutek. Legenda Bieszczadów."

MK
200 zł

Mirosław Król

Dziękuję Wam. To co robicie łączy- nie dzieli. Taki człowiek jak Pińczuk to wzór dla młodych konsekwencji i wytrwałości w życiu.

To my bardzo dziękujemy . . . ., za mądre słowa i oczywiście wsparcie :). Pozdrawiam bardzo serdecznie , Robert Żurakowski.

Fundacja SOS - Na Ratunek

Ja również przyłączam się do podziękowań. Niech Moc będzie z Tobą

Dane ukryte
1 300 zł
Dane ukryte
K
520 zł
Kamusia Żurakowska-Barańska
3M
500 zł
3MMedia Maciej Mrozik
CM
250 zł
Cezary Marcinowski
P
250 zł
Paweł
TF
250 zł
Tomasz Falczyński
MK
200 zł
Mirosław Król
S
127 zł
SED
T
100 zł
Tomasz Śliwiński
Z
100 zł
ZBIGNIEW HURYNOWICZ
MN
100 zł
Marian Nahurny
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
PR
100 zł
Piotr Rukat
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
KP
100 zł
Katarzyna Popławska
KO
100 zł
Karol Orzeł
GK
100 zł
Gabi Kuhn
RS
100 zł
Renata Samulak
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
72 zł
Dane ukryte
PG
50 zł
Przemysław Gądela
ER
50 zł
Elżbieta Rejn
BP
50 zł
Bartosz Peremicki
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
S
50 zł
Sobal
MK
50 zł
Michał Kania
AK
50 zł
andrzej kusz
JR
50 zł
Jerzy Rożko
B
50 zł
Basia
Mateusz Wójcik
50 zł
Mateusz Wójcik
LH
50 zł
Leszek Horoszko
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
AM
50 zł
Agata Michna
MK
50 zł
Marta Kamieniarz
MK
33 zł
Mirosław Kowalski
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
SM
25 zł
Stanisław Majewski
FB
21 zł
Fabian Brzuska
ŁS
20 zł
Łukasz Strąk
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
A
20 zł
Adam
KK
20 zł
Krzysztof Kowal
KO
20 zł
Krzysztof Obidziński
K
20 zł
Konrad Gorski
MW
15 zł
Michał Wachowiak
TB
10 zł
Tomasz Błażejowski
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
MP
10 zł
Mateusz Pacan
EG
10 zł
ELŻBIETA Gawłowska
D
10 zł
Damian
MR
10 zł
maciej rycyk
MK
10 zł
Michał Kubik
10 zł
Tomasz Żeleźniak
K
10 zł
Krystyna Kotula
AD
10 zł
Andrzej Drozd
BW
10 zł
Bartosz Węgrzyński
AM
5 zł
Adam Miros
JP
ukryta
Janusz Ptasiński
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
EM
ukryta
Elżbieta Misiak-Bremer
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
MB
ukryta
Marcin Błoński
M
ukryta
Michał
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
MD
ukryta
Magdalena D.
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte

Najwięcej środków dzięki udostępnieniom

Pierwsza wpłata

Najwyższa wpłata

K
520 zł
Kamusia Żurakowska-Barańska
Nasi użytkownicy założyli

348 592 zrzutki

Pomóż zebrać 125 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

2 416
udostępnień

NAGRODY

Turysta

10 zł i więcej

Otrzymasz podziękowania od twórców filmu w formie krótkiego filmu przesyłanego na podany adres e-mail.

wybrano 22 razy

Pasjonat gór

50 zł i więcej

Otrzymasz nieudostępniane publicznie zdjęcia z planu filmowego z komentarzem od twórców. 

Pakiet elektroniczny - dostarczany na podany adres e-mail.

Otrzymujesz również wszystkie nagrody o niższej wartości. 

wybrano 15 razy

Adept bieszczadzkich wycieczek

100 zł i więcej

Otrzymasz filmik „zza kulis” zawierający m. in. nieudostępniane publicznie nagrania z planu filmowego wraz z podziękowaniami od twórców. 

Pakiet elektroniczny - dostarczany na podany adres e-mail. 

Otrzymujesz również wszystkie nagrody o niższej wartości. 

wybrano 12 razy

Wielbiciel połonin

250 zł i więcej

Wyślemy do Ciebie 4 specjalnie wybrane zdjęcia z filmu wydrukowane w najwyższej jakości z dedykacją od twórców filmu, kubek z logiem filmu i Fundacji SOS – na ratunek. 

Pakiet wysyłany pocztą na wskazany adres. 

Otrzymujesz również wszystkie nagrody o niższej wartości.

wybrano 4 razy

Entuzjasta filmów górskich

500 zł i więcej

Wyślemy do Ciebie płytę DVD z filmem w reżyserii Roberta Żurakowskiego „Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek Gór” z imienną dedykacją.

Twoje imię i nazwisko lub nazwa/logo firmy pojawią się w napisach końcowych.

Otrzymujesz również wszystkie nagrody o niższej wartości. 


wybrano 2 razy (pozostało 23 z 25)

Amator filmów górskich

750 zł i więcej

Wyślemy do Ciebie płytę DVD z filmem w reżyserii Roberta Żurakowskiego  „Tadeusz Gąsienica Giewont. Bez ale” z imienną dedykacją. 

Otrzymujesz również wszystkie nagrody o niższej wartości. 

(pozostało 25 z 25)

Bieszczadzki wędrownik

1000 zł i więcej

Zorganizujemy dla Ciebie jednodniową wycieczkę z przewodnikiem, szlakiem przez połoniny, urozmaiconą opowieściami o Lutku Pińczuku, historii Chatki Puchatka, GOPR i innymi ciekawostkami z życia w Bieszczadach. 

Termin wycieczki ustalimy indywidualnie.

Wyślemy do Ciebie płytę DVD z filmem w reżyserii Roberta Żurakowskiego „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…” z imienną dedykacją. To nagroda wyjątkowa, ponieważ film ten nie jest dostępny w sprzedaży i dystrybucji internetowej.

Otrzymujesz również wszystkie nagrody o niższej wartości. 

wybrano 1 raz

Miłośnik legend bieszczadzkich

2000 zł i więcej

Zaprosimy Cię na jeden z pokazów przedpremierowych w czasie którego będziesz mieć możliwość spotkania i porozmawiania ze współtwórcami filmu.

Termin ustalimy indywidualnie z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Otrzymujesz również wszystkie nagrody o niższej wartości. 

Mecenas sztuki górskiej

5000 zł i więcej

Zaprosimy Cię na kolację z współtwórcami filmu. Twoje imię i nazwisko lub nazwa/logo firmy pojawi się w czołówce filmu. 

Za Twoje wsparcie podziękujemy Ci również na scenie w trakcie premiery filmu. 

Otrzymujesz również wszystkie nagrody o niższej wartości. 

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.