id: 86bdys

Kryzysowy Oddział Ratunkowy

Kryzysowy Oddział Ratunkowy

Nasi użytkownicy założyli 1 153 777 zrzutek i zebrali 1 198 904 466 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Młode osoby cierpiące na depresję i przechodzące przez kryzysy nie mogą czekać.


Zbieramy na Kryzysowy Oddział Ratunkowy, w którym dzieci i młodzież będą mogli dostać wsparcie emocjonalne bez wcześniejszego umawiania się. Grupa psychologów pomoże odnaleźć się młodym osobom w kryzysowej sytuacji i poszuka sposobu, aby razem z rodzicami mogli ją przezwyciężyć.

To pierwsze takie miejsce w Polsce. Powstanie w Warszawie, przy ul. Dobrej 5.W 2021 roku w Polsce 471 osób w wieku od 6 do 24 roku życia dokonało samobójstwa. 127 z tych osób nie ukończyło nawet 18 lat.

Szacuje się, że próby samobójcze zdarzają się 200 razy częściej niż samobójstwa dokonane. 90 tysięcy osób to populacja sporego miasta, np. Jaworzna (90368) lub Grudziądza (93564). To tak jakby całe miasto próbowało odebrać sobie życie. I tak co roku.

Samobójstwo jest czwartą co do częstości przyczyną śmierci osób w przedziale wieku 15 - 29 lat.


🖤 DEPRESJA DOTYKA MŁODYCH

Szacuje się, że około 4% dzieci w wieku przedszkolnym, 8% w szkołach podstawowych i 20% dzieci w szkołach ponadpodstawowych choruje na depresję. To aż pięcioro dzieci w przeciętnej licealnej klasie.

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej objawy upośledzają funkcjonowanie i rozwój młodego człowieka. Znacząco zwiększa ryzyko samobójstwa.

Dane Naczelnej Izby Lekarskiej mówią o tym, że w Polsce obecnie pracuje tylko 505 lekarzy specjalizujących się w psychiatrii dzieci i młodzieży. Chociaż istnieją znane, skuteczne metody leczenia zaburzeń psychicznych, ponad 75% osób nie otrzymuje żadnego leczenia. Bariery w skutecznej opiece obejmują brak zasobów, brak wyszkolonych pracowników służby zdrowia oraz piętno społeczne związane z zaburzeniami psychicznymi.


❤️ KRYZYSOWY ODDZIAŁ RATUNKOWY

Kryzysowy Oddział Ratunkowy będzie miejscem, do którego będą mogły przyjść osoby niepełnoletnie bez wiedzy/zgody rodzica i porozmawiać o swoich problemach.


Zosia (lat 16) po nieudanej próbie samobójczej wie, że to nie rozwiązało jej kłopotów w szkole. Gdyby miała wtedy z kim porozmawiać, może wybrałaby inne rozwiązanie.


Rodzice Tomka widzieli, że myśli o czymś trudnym. Widzieli, że dziwnie się zachowuje. Zaczęli nawet szukać dla niego pomocy, ale ze względu na długie kolejki nie doczekali się na konsultację z psychologiem…


Kasia przyszła do Fundacji w dniu swoich osiemnastych urodzin i poprosiła o pomoc. Wcześniej nie mogła, bo osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodzica na terapię, a ona nie chciała ich martwić tym, że od kilku miesięcy się okalecza.


Takie historie są naszą fundacyjną codziennością.


Wiele dzieci tak, jak nasza Kasia, nie umie/nie chce powiedzieć rodzicowi o tym, że potrzebuje pomocy.


Częstym powodem jest ich troska o nas dorosłych. Nie chcą nas martwić tym, że się samookaleczają, że źle o sobie myślą, że mają myśli samobójcze.


Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń dla młodych osób potrzebujących wsparcia. Miejsce, do którego będą mogli przyjść w kryzysie i bez wcześniejszego umawiania się i czekania na spotkanie uzyskać pomoc.


Polskie prawo nie zezwala na pomoc psychologiczną i prowadzenie terapii osób niepełnoletnich bez zgody rodziców lub opiekunów.


Uniemożliwia to, poza gabinetem psychologa szkolnego, zwrócenie się o pomoc młodym osobom przeżywającym kryzys psychiczny, mającym myśli rezygnacyjne, a co gorsza będącym w trakcie kryzysu samobójczego.


Nie będziemy łamać polskiego prawa udzielając pomocy psychologicznej. Będziemy udzielać wsparcia emocjonalnego, pomagać odnaleźć się w kryzysowej sytuacji i szukać sposobu, aby młoda osoba razem z rodzicem mogła „wyjść na prostą”.


Kryzysowy Oddział Ratunkowy przy ulicy Dobrej 5 w Warszawie to innowacyjna inicjatywa odpowiadająca na potrzeby młodych ludzi w kryzysie psychicznym.


Żeby ją zrealizować potrzebujemy pomocy.


W Polsce nie ma takiego miejsca. Stwórzmy je wspólnie.


NA CO PRZEZNACZYMY PIENIĄDZE?

96 000 złotych to koszt 12 miesięcy funkcjonowania takiego miejsca w godzinach 9.00 – 17.00 przez 5 dni w tygodniu (kwota zawiera koszty wynajmu lokalu oraz wynagrodzenie psychologa).

Jeżeli uda się zebrać dodatkowe 60 000 zł, czyli kwotę w sumie 156 000 zł, oddział ratunkowy będzie działał w godzinach 8.00 – 20.00 przez 5 dni w tygodniu i w soboty w godzinach 9.00 – 14.00.

Gdyby udało nam się zebrać więcej funduszy, pomyślimy o rozwinięciu inicjatywy na inne miejsca w Polsce.


KIM JESTEŚMY?

Fundacja Zobacz…JESTEM od 2013 r. prowadzi działania niosące pomoc młodym osobom chorującym na depresję, zaburzenia odżywiania się, dokonującym prób samobójczych i okaleczającym się. Prowadzimy bezpłatne grupy wsparcia dla rodziców dzieci chorujących na zaburzenia odżywiania się oraz grupę wsparcia dla rodziców dzieci chorujących na depresję i dokonujących prób samobójczych. Prowadzimy bezpłatne warsztaty dla rodziców, nauczycieli, profesjonalistów zdrowia psychicznego.

Więcej informacji o naszych działaniach uzyskasz na stronie www.zobaczjestem.pl, na profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/ZobaczJestem lub pod numerem telefonu 883 337 883 lub 883 336 883.


Ty również możesz wspierać dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym.

Pomóż nam stworzyć bezpieczną przystań dla naszych podopiecznych.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 238

preloader

Komentarze 5

 
2500 znaków