Guarambaré – misja w Paragwaju ID: 86pzh7

Guarambaré – misja w Paragwaju ID: 86pzh7

220 zł z 10 000 zł

2%

220 zł

220 zł

z 10 000 zł

zakończona

zakończona

28.02.2018r

5

5

wspierających
2%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

27. maja 2017r. polski franciszkanin i nasz przyjaciel, o. Tadeusz Pobiedziński, wylądował w Asuncion, stolicy Paragwaju. Stamtąd dotarł do Guarambaré. Znając ogromne serce o. Tadeusza chcielibyśmy pomóc mu w jego pracy misyjnej.

Paragwaj

Paragwaj jest państwem położonym w centrum kontynentu Ameryki Południowej.

Mówi się tam po hiszpańsku lub w języku guaraní. Przyjeżdżając do Paragwaju trzeba przyzwyczaić się do upałów i dużej wilgotności powietrza. Oglądając Asuncion (stolica Paragwaju) z lotu ptaka można podziwiać charakterystyczne zabudowania - w większości domki jednorodzinne pokryte czerwoną dachówką. Im dalej od centrum tym są one skromniejsze.

Parafia Narodzenia NMP w Guarambaré

W roku 2001 przybyli do Guarambaré franciszkanie (OFMConv) z Prowincji Krakowskiej. Istotną część pracy w Parafii Narodzenia NMP stanowi prowadzenie szkoły parafialnej, w której uczy się około dwóch tysięcy dzieci i młodzieży, pochodzącej na ogół z bardzo ubogich rodzin. Organizowane są także kursy przygotowawcze do zawodu z zakresu elektryczności, naprawy motocykli, piekarnictwa i informatyki.

Praca duszpasterska realizowana jest w parafii, która dzieli się na wspólnoty, które posiadają własne kaplice. W parafii, oprócz kościoła parafialnego jest 17 kaplic. Prowadzona jest katecheza przygotowująca dzieci i młodzież do sakramentów oraz katecheza dla dorosłych. Działa również duszpasterstwo chorych i grupa charytatywna.

Edukacja

Warto powiedzieć kilka słów na temat edukacji. W Guarambaré jest kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt szkół, ale w większości stoją na niskim poziomie. Jest obowiązek szkolny do 16 roku życia, ale wielu rodziców się tym nie przejmuje. Są dzieci, które w ogóle nie idą do szkoły.

Prawdziwą szansą są szkoły, które dają lepszą edukacje. Szkoła przy Parafii Narodzenia NMP w Guarambaré jest zdecydowanie właśnie taką szkołą! Są w niej wszystkie poziomy, od przedszkola do Uniwersytetu.

W kompleksie szkolnym jest obecnie w procesie edukacji:

· przedszkole – 160 dzieci,

· szkoła podstawowa – 800 dzieci,

· szkoła poonadpodstawowa – 380 młodzieży,

· Uniwersytet – 500 studentów.

Uniwersytet jest filią Uniwersytetu Katolickiego w Asuncion. Obecnie budowany jest nowy budynek, który będzie zdolny przyjąć więcej studentów i nada też większą rangę. Planowane jest otwarcie wydziału medycznego i budowa kliniki. Jeśli dojdzie to do skutku, będzie to dla Guarambaré ogromona nobilitacja.

„Comedor” to znaczy „stołówka”

W parafii w Guarambaré działa bardzo dobrze stołówka dla dzieci. Każdego dnia około 50-60 dzieci przychodzi tu na darmowy obiad. Obsługą zajmują się wolontariusze z naszej parafialnej szkoły. Pomagają dzieciom nie tylko przy posiłku, ale także w odrabianiu lekcji. Posiłki przygotowują osoby zaangażowane w nasze grupy parafialne.

Jak chcemy pomóc?

Potrzebne na misje rzeczy, których na miejscu nie da się kupić, to m.in. kadzidło, kielich do Mszy św. czy tabernakuluum. W Polsce można kupić bez problemu i przesłać. Misjonarze chcieliby zakupić również komplet lekcjonarzy mszalnych, ale ceny książek są tam niezrozumiale wielkie - za komplet czterech książek trzeba zapłacić tamtejsze 4 miliony, czyli około 3 tysiące polskich złotych!

Realna pomoc, to również pieniądze przeznaczone na stypendia dla uczniów tamtejszej szkoły. Takie stypendium to 100 dolarów na rok dla jednego ucznia. To stypendium nie pokrywa kosztów szkoły, ale jest realną pomocą.

Znając ogromne serce i zaangażowanie o. Tadeusza we wspólnotach w Polsce, chcielibyśmy pomóc mu teraz w jego pracy misyjnej w Paragwaju. Wspólnymi siłami możemy przygotować wspaniały prezent świąteczno-noworoczny, z którego skorzystają parafianie w Guarambaré.

Zachęcamy do odwiedzania strony, na której na bieżąco umieszczane są relacje z misji w Guarambaré: http://tadeusz.franciszkanie.pl/

Dziękujemy za okazaną pomoc!

Wpłacający5

 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
110 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
25 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

558 503 zrzutki


A ty na co dziś zbierasz?