id: 8amuhd

Rypułtowice - wieś kapituły krakowskiej. Wystawa i badania archeologiczne 2020.

Rypułtowice - wieś kapituły krakowskiej. Wystawa i badania archeologiczne 2020.

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
855 zł 
z 2 000
42%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Opis zrzutki

Projekt


Pomysł na rozpoczęcie badań archeologicznych przez Towarzystwo narodził się w naszych głowach w roku 2018. Na terenie miasta Pabianic i w najbliższej okolicy szukaliśmy stanowiska, które jest zagrożone zniszczeniem, a jednocześnie rokuje na pozyskanie ciekawych informacji. Rozpatrywaliśmy kilka miejsc, parę razy sprawdziliśmy sytuację w terenie, w końcu zdecydowaliśmy się na rejon w północnej części obecnych Pabianic, niedawno jeszcze wsi Rypułtowice, gdzie w kolejnych badaniach AZP rejestrowano znaczne ilości materiału na powierzchni ziemi.


Przez rok trwały przygotowania do rozpoczęcia działań …a pracy było dość dużo. Pierwszy krok to kwerenda w dostępnych źródłach i opracowanie planu badań terenowych. Podczas zbierania informacji związanych z tym miejscem okazało się, że stała tu stara wieś Rypułtowice. Odnalezione plany i mapy – głównie mapy dóbr kapituły krakowskiej geometry Wincentego Odrowąża Pieniążka z 1796 r. – posłużyły do wykonania analizy GIS. Osiemnastowieczną mapę nanieśliśmy na obecną ortofotomapę. Badanie to potwierdziło nasze przypuszczenia: na działce, na której odnaleźliśmy liczne zabytki ruchome stały dwa domy starej wsi.


a9f0800458810319.png Ważnym elementem przygotowań było znalezienie partnerów badań. Od samego początku ściśle współpracowaliśmy w tej sprawie z Działem Archeologicznym Muzeum Miasta Pabianic, szybko także porozumieliśmy się z pabianicką firmą geodezyjną GeoStar. W tym zespole działamy do dziś. Czasami wspierająnas także inne instytucje i osoby, np. druhowie z OSP Pabianice czy Przychodnia Weterynaryjna Paweł Szymański.


Badania archeologiczne zaplanowaliśmy na przełom sierpnia i września 2019 r. Całe Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic z niecierpliwością oczekiwało dnia, w którym – po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń – rozpoczniemy prace terenowe. Ten dzień nastąpił 26 sierpnia 2019 roku.

W pierwszej kolejności podjęliśmy tak zwane badania powierzchniowe polegające na dokładnym, systematycznym i udokumentowanym zebraniu rozmaitych ułamków leżących na powierzchni pola.

adfde1f9ceb6ae8e.jpeg

Podczas powierzchniówki zarejestrowaliśmy ponad 5 tysięcy fragmentów – głównie naczyń glinianych.

y523021f7bbda87b.jpeg

Następnie w wyznaczonych wykopach zaczęliśmy odsłaniać ślady starej wsi zachowane w ziemi.

pbc8fdc5e7fe1223.jpeg

Znaleźliśmy relikty budynku mieszkalnego. Po przebadaniu jednej ze ścian i odkryciu licznych dołków po słupach można przypuszczać, że chata zbudowana była w technice sumikowo-łątkowej: między pionowo wbite słupy układano poziomo, odpowiednio zaciosane, bale.

v9d8341ee200ec23.jpeg

W środku chaty stał piec (zachowały się resztki komina), a dach pokryty był glinianymi dachówkami. Wokół domu pochowanych było kilka zwierząt.


Badania archeologiczne trwały tydzień i przyniosły dodatkową liczbę ok. 6 tysięcy zabytków ruchomych: ceramiki, kości, metali, szkła - przede wszystkim z okresu nowożytnego, czyli z XVI – XVIII wieku.


Wsparcie


W roku 2020 chcielibyśmy przedstawić Wam wyniki badań z pierwszego sezonu w postaci wystawy, którą planujemy zaprezentować latem, a także kontynuować badania terenowe w drugiej połowie września lub w październiku. Właśnie dlatego pragniemy prosić Was o wsparcie tego projektu.

Wystawę merytorycznie mamy opracowaną, jednak druk przygotowanych plansz i materiałów promocyjnych to dość duży koszt w granicach 2500 zł. Poniżej przykład jak może wyglądać ekspozycja.

mbb39d6ad4ef5cef.jpeg

Konserwację zabytków metalowych muszą przeprowadzić wyspecjalizowane jednostki, w naszym przypadku będzie to Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Koszt konserwacji jednego przedmiotu nie jest wysoki, jednak liczba zabytków do konserwacji jest spora (co najmniej 70 szt.), więc i kwota jest znaczna i wynosi ok. 2500 zł.


Podczas kolejnego sezonu badań potrzebujemy również funduszy na prowadzenie prac wykopaliskowych. Największą pozycję budżetu stanowią pracownicy fizyczni, poza tym do zasypania wyeksplorowanych wykopów trzeba będzie wynająć koparkę, pewnych nakładów wymaga także dokumentacja badań. Dużą część prac wykonujemy dzięki zaangażowaniu członków Towarzystwa oraz naszych partnerów – Muzeum Miasta Pabianic i GeoStar – ale nie wszystko damy radę zrealizować własnymi siłami. Koszt prac terenowych na bieżący rok oceniamy na 2500 zł. Planujemy w tym sezonie dokończyć eksplorację namierzonej chaty, żeby poznać jak mieszkali rypułtowiczanie przed kilkuset laty.


Łączny koszt działań, które chcemy podjąć w roku 2020 wynosi 7.500 zł. Jeśli damy radę, z Waszą pomocą, zebrać taką sumę będzie możliwe pokazanie Wam wystawy o dotychczasowych wynikach badań oraz przebadanie kolejnej części wsi. Bardzo chcielibyśmy razem z Wami tego dokonać! :)

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 8

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Daj piątaka na rypułtowczaka :)

Za wsparcie w wysokości 5 zł otrzymasz indywidualne podziękowania w postaci krótkiego filmu na mail oraz, jeśli wyrazisz zgodę, zostaniesz wpisany na listę darc...

od 5 zł
Zakończona
Pakiet książęcy Mieszka I

Jeśli zdecydujesz się wesprzeć nas kwotą 10 zł otrzymasz indywidualne podziękowania w postaci krótkiego filmu na mail oraz, jeśli wyrazisz zgodę, zostaniesz wpi...

od 10 zł

Kupione 1

Zakończona
Pakiet królewski Bolesława Chrobrego

Pakiet Bolesława Chrobrego zawiera wszystko co powyższe pakiety, a ponadto w jego skład wchodzi przygotowana grafika do własnego wydruku. Grafikę można wykorzys...

od 20 zł

Kupione 9

Zakończona
Pakiet piastowski

Pakiet wsparcia za 30 zł zawiera wszystko co poprzedni pakiet wraz z gotową zakładką do książki i pocztówką.

od 30 zł

Kupione 2

Zakończona
Pakiet Kazimierza Wielkiego

W pakiecie Kazimierza Wielkiego wspierający otrzyma wszystko co w poprzednich pakietach oraz gotowy kubek do ulubionej kawy z motywem związanym z naszymi badani...

od 50 zł
Zakończona
Pakiet Władysława Jagiełły z puzzlami

Wsparcie nas kwotą 100 zł oznaczać będzie dla wspierającego otrzymanie wszystkiego co w poprzednich pakietach. Jednak największą atrakcją niewątpliwie będą puzz...

od 100 zł
Zakończona
Pakiet Władysława Jagiełły z koszulką

Wsparcie nas kwotą 100 zł oznaczać będzie dla wspierającego otrzymanie wszystkiego co w poprzednich pakietach. Jednak największą atrakcją niewątpliwie będzie ko...

od 100 zł

Kupione 1

Zakończona
Pakiet Zygmunta Starego

Kwota duża, ale też atrakcja specjalna! :) Oprócz otrzymania wszystkich związanych z projektem gadżetów zaprosimy wspierającego na jeden dzień na wykop w czasie...

od 200 zł

Kupione 2

Zakończona

Wpłaty 21

preloader

Komentarze 2

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

893 738 zrzutek

i zebrali

836 905 819 zł

A ty na co dziś zbierasz?