id: 8cggb3

Żywność i zdrowie dla Zambii

Żywność i zdrowie dla Zambii

Nasi użytkownicy założyli 1 177 265 zrzutek i zebrali 1 229 482 789 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

MISJA W SERCU AFRYKI – SERCE DLA ZAMBIIJesteśmy grupą młodych ludzi, zafascynowanych wolontariatem misyjnym. Nasze pasje i pragnienia spotkały się z propozycjami Jezuickiego Centrum Społecznego W Akcji. Od 5 lat JCS W Akcji i Duszpasterstwo Akademickie Studnia w Toruniu realizują misyjny Projekt Zambia. Siedmioosobowa grupa, wraz z o. Grzegorzem Dobroczyńskim SJ przygotowuje się do miesięcznego pobytu w Kasisi k. stolicy kraju Lusaki. Pomimo pandemii koronawirusa nie rezygnujemy i wierzymy, że zrealizujemy nasze zamiary.


eab7076986b1b881.jpegProjekt Zambia ma trzy filary: (1) przygotowanie duchowe i logistyczne do miesięcznego pobytu wakacyjnego w sierpniu, (2) fundrising i kwesty dla pozyskiwania środków do jego realizacji, w tym darowizny finansowe i rzeczowe dla Misji Kasisi oraz (3) miesięczna praca w Kasisi.

Przygotowanie duchowe to 9 miesięczna formacja wprowadzająca w Projekt i znajomość misji zambijskiej, ale szczególnie w duchowość ignacjańską i modlitwę. Uczymy się dzielić doświadczeniami i przemyśleniami z grupą. Im bardziej grupa przekształci się we wspólnotę wiary i wzajemnego wsparcia, tym owoc Projektu jest pełniejszy.

Stosownie do uzbieranych funduszy wysyłamy z Polski do Zambii odżywki dla dzieci, środki opatrunkowe i higieniczne oraz sprzęt i narzędzia rolnicze. Przekazujemy misji również bezpośrednio środki finansowe, które pomagają na miejscu realizować inwestycje i niezbędne zakupy.

Praca na misji to pomoc w rozwijaniu farmy jezuickiego Centrum Edukacji Rolniczej w Kasisi k. Lusaki. Wyposażyliśmy ją w ub. roku m.in. w ekstruder do produkcji paszy z ziarna soi. Kolejne cele to uruchomienie hodowli ryb i kurcząt. Potrzeba więc pomp wodnych zasilanych bateriami solarnymi...

Centrum i farma, poprzez edukację i produkcję promuje organiczne (ekologiczne) rolnictwo, daje bezpieczeństwo żywnościowe, pracę i zarobek lokalnej ludności. Plan rozwoju jest dalekosiężny, ponadregionalny ale realizacja najbardziej zależy od wsparcia z zewnątrz.


padd6da799c57fc3.png

Popołudnia wolontariusze spędzają z wychowankami domu dziecka, „Kasisi Orphanage”, prowadzonego przez Siostry Służebniczki Starowiejskie. Wypełniają czas dzieci zabawą, nauką, pomagają opiekunkom w karmieniu i pielęgnacji podopiecznych.


x2dc8ca32ed54c78.png

z79f93556552ba70.png


l Celem jest pomoc rozwojowa dla Kościoła i ludności w Zambii, jednego z najuboższych krajów świata. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy kraje najbiedniejsze o wiele ostrzej niż my, doświadczają ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa. Wsparcie ich, to sprawa materialnej pomocy ale i przekazania nie mniej istotnego sygnału solidarności. Misja Kasisi od początku swego istnienia w r. 1912 naznaczona jest poświęceniem w pracy polskich misjonarzy: ojców jezuitów i sióstr Służebniczek NMP ze Starej Wsi k. Brzozowa. Wkład w to miejsce wniósł m.in. O. Adam Kozłowiecki SJ, pierwszy arcybiskup Lusaki, mianowany w 1998 r. kardynałem.

II Celem, Projektu jest też promowanie idei misji, szerzenie informacji o działalności misjonarzy w Zambii, ich osiągnięciach i planach.

Last but not least, celem jest formacja ku duchowej i ludzkiej dojrzałości wolontariuszy misyjnych. Najczęściej powtarzają po powrocie z Zambii: „jestem już innym człowiekiem.”

va1d87d8d58c0b05.pngZespół projektowy:

Osoby:  Katarzyna Bacińska (UMK), Łucja Darbah-Kopczyńska (WSKSiM), Agata Pniewska (absolwentka WSKSiM), Anna Agata Sklepowicz (liderka grupy - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), Marzena Zalewska (UKW), Wojciech Roze (alumn seminarium duchownego w Toruniu), Łukasz Żmuda (WSKSiM), o. Grzegorz Dobroczyński SJ. Martyna Cieciórska i Anna Brykała - zaplecze logistyczne grupy.


d30416c4d0d5633d.jpeg

Dlaczego chcemy zrealizować ten projekt, nawet wbrew bieżącym przeciwnościom?

Pandemia koronawirusa skomplikowała nasze działania. Wspólne spotkania możliwe są tylko przez Internet, plan kwest w parafiach i działań promocyjnych legł w gruzach. Oczekując z napięciem na rozwój sytuacji, powrotu do aktywności zewnętrznej, nie chcemy być bierni. Towarzyszy nam troska: skoro kraje tak rozwinięte jak Europa, USA zatrzymały się w bezradności wobec pandemii, to co odczuwają ludzie w krajach rozwijających się i ubogich, jak Zambia? Pragniemy zrealizować Projekt Zambia, gdyż:

Po pierwsze, ponieważ żyjemy w świecie wirtualnej sieci komunikacji, co daje mimo przeszkód, możliwość działania, zarówno w wymiarze formacyjnym jak i w gromadzeniu środków pomocy dla misji.

Po drugie, odczuwamy głęboką solidarność z misją w Zambii i z Kasisi, skąd otrzymujemy aktualne wiadomości z życia lokalnej wspólnoty, wydarzeń w kraju i w Kościele. Wiemy, że ten kraj, o wiele bardziej ubogi niż Polska oraz najubożsi w tym kraju, a do nich należy ponad 250 podopiecznych kasiskiego domu dziecka, wymaga już i wymagać będzie wsparcia w zaspokajaniu najbardziej podstawowych potrzeb. Pragniemy podzielić się tym, co uda się wyprosić u ludzi dobrej woli w Polsce.

Po trzecie, jeśli (ufamy, że tak) uda się również zrealizować plany wyjazdu, chcielibyśmy dać Zambijczykom namacalną bliskość, ofiarować im obecność, czas i pracę, a od nich uczyć się życia według zasady „bardziej być niż mieć”, szacunku dla odmiennej kultury oraz doświadczenia Kościoła i pokornej wiary zakorzenionej w afrykańskich wartościach.

Po czwarte, przez wsparcie rozwoju farmy na misji w Kasisi, chcemy wnieść nasz skromny wkład w pozytywny bieg zdarzeń w przyszłości. Ufamy, że to dzieło pomoże lokalnej ludności w przetrwaniu wstrząsów ekonomii i będzie światłem w tunelu na drodze ku lepszemu, godniejszemu życiu na przyszłość.


b52472aa22851e55.jpegProsimy o wsparcie finansowe na:

- kaszki odżywcze dla podopiecznych Domu Dziecka w Kasisi. Koszt 1. paczki 20 kg odzywek z Polski wraz opłatą pocztową to min. 1 200 PLN. Chcemy wysłać ich jak najwięcej wraz ze środkami opatrunkowymi;

- inwestycje na farmie Kasisi Mission: pompy wodne zasilane energią z paneli solarnych oraz rozbudowa pomieszczeń gospodarczych do hodowli drobiu (kurniki). Marzymy o zebraniu 20 000 zł.

 

WWW: wakcji.org/wolontariat-zagraniczny/zambia-2020

 

Instagram:

https://instagram.com/projektzambia

 

Facebook: www.facebook.com/projekt.zambia.torun/

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 14

 
Dane ukryte
320 zł
 
Dane ukryte
106 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
1 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!