id: 8d2p8f

Zbiórka na realizację celów statutowych Fundacji eFkropka

Zbiórka na realizację celów statutowych Fundacji eFkropka

Nasi użytkownicy założyli 1 261 589 zrzutek i zebrali 1 448 388 046 zł

A ty na co dziś zbierasz?
Załóż zrzutkę

Opis zrzutki

p8ba35903b868beb.jpeg

Zbiórka założona z inicjatywy organizatorów IV Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Psychiatrii i Psychoterapii „Po Drugiej Stronie Lustra”, która odbędzie się w dniach 10-11 października br.

Udział w tym wydarzeniu jest całkowicie darmowy, dlatego organizatorzy postanowili, aby wystosować apel do wszystkich uczestników o wpłacanie kwot, które byliby w stanie wydać na udział w tym wydarzeniu na cele dobroczynne – cele statutowe Fundacji eFkropka.


Zgłoszenie na konferencję: formularz


Cele działań i projektów realizowanych przez Fundację eFkropka:

WBREW STEREOTYPOM – zmiana negatywnych wyobrażeń o chorobach psychicznych, przekonań utrwalonych w świadomości społecznej, a także w myśleniu o sobie samych pacjentów.

KIERUNEK #PoGodność – wspieranie zmian w polskim systemie psychiatrycznym

PSYCHOEDUKACJA  – niesienie wiedzy na temat zdrowia psychicznego w różnych grupach zawodowych oraz wśród osób doświadczających kryzysów psychicznych

MOTYWACJA I AKTYWIZACJA – tworzenie przestrzeni dla osób po kryzysach do realizacji ich działań

WSPIERANIE I WYMIANA– tworzenie przestrzeni w ramach grupy wsparcia do dzielenia się doświadczeniami

WŁASNYM GŁOSEM – tworzenie przestrzeni do rzecznictwa osób po kryzysach psychicznych we własnej w sprawie, wspieranie tego głosu.

Więcej informacji o Fundacji eFkropka:

https://ef.org.pl/

https://www.facebook.com/fundacjaefkropka

Więcej informacji o Konferencji „Po Drugiej Stronie Lustra”:

https://www.facebook.com/events/504040016875467


jeszcze więcej informacji :)



Fundacja eFkropka powstała z inicjatywy osób zawodowo zajmujących się leczeniem ludzi chorujących psychicznie i pracą terapeutyczną na ich rzecz, a w działania fundacji włączają się osoby po kryzysach zdrowia psychicznego, tzw. eksperci przez doświadczenie. Obecnie zarówno w Radzie Fundacji jak i jej Zarządzie zasiadają osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Celem jej projektów jest zmiana negatywnych wyobrażeń o chorobach psychicznych, przekonań utrwalonych w świadomości społecznej, a także w myśleniu o sobie samych pacjentów. Główną misją Fundacji jest zapobieganie izolacji osób po kryzysie zdrowia psychicznego, przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i przełamywanie stereotypów związanych z chorobami psychicznymi. 


Projekty realizowane przez Fundację:

a.  Razem wbrew stereotypom. Od 2015r. prowadzimy działania edukacyjne, pracujemy z pacjentami – ekspertami przez doświadczenie - którzy stają się edukatorami i szkolą różne grupy zawodowe w zakresie kontaktu z osobami po kryzysie. Wspólnie przygotowaliśmy cykl szkoleń antydyskryminacyjnych dla urzędów, pracodawców, mediów, studentów, policji, służby zdrowia itp. Prowadzonych przez edukatorów. Przeprowadziliśmy już kilkadziesiąt szkoleń w formie warsztatów: przed nami kolejne grupy odbiorców. W listopadzie 2019r. po raz pierwszy przeprowadziliśmy warsztaty antyautodyskryminacyjne dla osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych.

b. Nasi Edukatorzy - osoby leczące się psychiatrycznie - zaczynają mówić „własnym głosem” i w swoim imieniu w przestrzeni publicznej. Uczestniczą w konferencjach naukowych dla psychiatrów i psychologów, na których prezentują punkt widzenia użytkowników psychiatrii. Wspólnie z profesjonalistami lobbują za zmianą systemu opieki psychiatrycznej reprezentując własne poglądy: na spotkaniach w sejmie, w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP, w Ministerstwie Zdrowia. Uczestniczą także w badaniach naukowych z zespołami profesjonalistów.

c. SOP - Standardy Opieki Psychiatrycznej: z inicjatywy jednej z naszych Edukatorek przeprowadzamy szeroko zakrojone badania ankietowe, chcemy poznać potrzeby pacjentów, ich bliskich oraz profesjonalistów. Posłużą do przygotowania publikacji, dzięki której środowisko pacjentów i ich bliscy udowodnią wraz z profesjonalistami, że zmiany w polskiej psychiatrii są konieczne i wspólnie nakreślą ich kierunek.

d. Współpracujemy z grupą osób, które ukończyły kurs przygotowujący do roli Asystenta Zdrowienia (osoby po kryzysie psychicznym, które wpierają innych pacjentów w ośrodkach opieki psychiatrycznej i pomocy społecznej) - niektórzy z nich pracują jako edukatorzy, inni jako wolontariusze Fundacji.

e. W lutym 2018r. powstała samopomocowa Grupa Integracyjna, którą prowadzą osoby po kryzysach. Wspierają innych pacjentów na ich drodze do zdrowia, pomagają w integracji społecznej, pomagają zmniejszyć samotność. W czasie pandemii grupa spotyka się online.

f. W dniach 1-4 sierpnia 2018r. po raz pierwszy ekipa złożona z kliku edukatorów i wolontariuszy reprezentowała Fundację na PolAndRock Festival (dawniej Przystanek Woodstock). Prowadzili spotkanie w Akademii Sztuk Przepięknych z dużą grupą uczestników, namiot Fundacji był licznie odwiedzany przez gości festiwalu. W roku 2019 wybraliśmy się większą ekipą, a w bieżącym roku prowadziliśmy spotkanie online. ( zobacz ).       


2.   Razem do samodzielności

W ramach projektu od września 2018 do listopada 2020 w Mławie i Przasnyszu organizujemy spotkania i warsztaty dla osób z doświadczeniem choroby psychicznej, dla ich rodzin oraz dla profesjonalistów. Celem projektu jest integracja społeczna osób po kryzysach psychicznych w ich lokalnej społeczności, zmniejszenie poziomu autostygmatyzacji chorujących i ich bliskich, zwiększenie współpracy pomiędzy użytkownikami psychiatrii i profesjonalistami, integracja zawodowa osób po kryzysach psychicznych.

3.   Razem zmieniamy polską psychiatrię - Kongres Zdrowia Psychicznego

a.     Jako jedna z organizacji pozarządowych w zakresie zdrowia optujemy za reformą systemu opieki psychiatrycznej, ponieważ w Polsce potrzeby osób w kryzysie nie są właściwie zaspokajane na skutek deficytów w społecznej służbie zdrowia i ciągłego niewdrażania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. 8 maja 2017r. we współpracy z Porozumieniem na rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz Sekcją Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (http://www.psychiatria.org.pl/) a także z Biurem Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Instytutem Psychiatrii i Neurologii zorganizowaliśmy Pierwszy Kongres Zdrowia Psychicznego (www.kongreszp.org.pl). Było to ogólnopolskie wydarzenie integrujące różne środowiska zainteresowane zaburzeniami psychicznymi: organizacje samopomocowe, profesjonalistów, użytkowników psychiatrii (pacjentów i ich rodzin) i pracodawców, w porozumieniu z samorządowcami. Celem Kongresu było zwrócenie uwagi na zaniedbaną opiekę psychiatryczną, wywarcie nacisku na decydentów, aby przeprowadzili konieczne zmiany w systemie. Kongres odbił się szerokim echem w mediach, kończącym jego akcentem był Marsz o godność. Kongres niewątpliwie przyczynił się do wzmożenia prac nad pilotażem reformy opieki psychiatrycznej, w efekcie w 2018r. zostało uruchomionych 27 Centrów Zdrowia Psychicznego w całej Polsce.   

b. II Kongres Zdrowia Psychicznego odbył Się 3 czerwca 2019 roku. Miał na celu monitorowanie postępów reformy i działania na rzecz rozszerzenia pilotażu. Kolejny Kongres planowany jest na czerwiec 2021r.

c.  19 maja 2018 odbył się Marsz Żółtej Wstążki – w rok po Pierwszym Kongresie i Marszu o Godność, przeszliśmy ulicami miasta i przypomnieliśmy o potrzebie reformy opieki psychiatrycznej i o obecności w przestrzeni publicznej osób po kryzysach zdrowia psychicznego, niesłusznie dyskryminowanych. W roku 2019 marsz odbył się po II Kongresie 3 czerwca, a w 2020 roku planowany był na dzień 30 maja. Z powodu pandemii marsz odbył się online w dniach 30 maja -10 czerwca, pod hasłem #PoGodność

         https://ef.org.pl/marsz-zoltej-wstazki-online-pogodnosc/

4.   Razem w Kuchni. We współpracy ze znanymi restauratorami rodzeństwem Agnieszką i Marcinem Kręglickimi, prowadzimy stale od 2015r. program staży zawodowych. Beneficjenci pod okiem doświadczonych pracowników restauracji odbywają praktyki w zawodach związanych z gastronomią. Grupą docelową naszych działań są osoby po doświadczeniu kryzysu psychicznego (stażyści, którym pomagamy w zdrowieniu), a także personel restauracji (osoby ich szkolące), który nawiązując pozytywne relacje z podopiecznymi, zmieniają stereotyp chorego psychicznie. Wyjątkowość i innowacyjność tego projektu polega na włączeniu biznesu społecznie zaangażowanego do integracji osób z doświadczeniem poważnej choroby. Sukces tego przedsięwzięcia może przeciwdziałać stygmatyzacji i wykluczaniu osób po kryzysie zdrowia psychicznego, co jest główną misją naszej Fundacji.

a. Wraz z naszymi uczestnikami jesteśmy w trakcie tworzenia Spółdzielni Socjalnej Efka - firmy cateringowej, gdzie stażyści z programu Razem w Kuchni będą mogli podjąć pracę. Realizujemy już pierwsze zlecenia, zdobywamy doświadczenie, ku zadowoleniu osób zamawiających nasz catering.

Współpracujemy z wieloma ośrodkami i organizacjami NGO zajmującymi się problematyką wykluczenia i osób po kryzysie zdrowia psychicznego. Aktywnie uczestniczymy w organizowaniu Pikników Zdrowia Psychicznego i Warszawskiego Forum Psychiatrii Środowiskowej.


x2b3141261ea4e40.jpegkb0a775da3177ed9.jpegca040dfbc884bd55.jpeg

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!