id: 8dum37

9. Festiwal im. Zygmunta Haupta

9. Festiwal im. Zygmunta Haupta

Nasi użytkownicy założyli 1 014 525 zrzutek i zebrali 1 060 953 506 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Pomóż zorganizować 9. Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach [4–8.10.2023] — święto literatury, które w kameralnej atmosferze i na tle pięknego krajobrazu Beskidu Niskiego otwiera przestrzeń do spotkania z ważnymi autorami, pisarkami, poetami, intelektualistkami i krytykami. Pomimo decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nieprzyznaniu dotacji na tegoroczny Festiwal nadal planujemy jego realizację.


Zachęcamy do zapoznania się z listą tegorocznych gości oraz nagród, które przygotowaliśmy dla Was dzięki hojności przyjaciół i partnerów Festiwalu. Dziękujemy za każde wsparcie i udostępnienie.


NDtCmBwEYkthJyEz.jpg


••• PROGRAM 2023


9. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbędzie się w Gorlicach (Beskid Niski) w terminie 4–8.10.2023. W trakcie 5 dni planujemy zrealizować co najmniej 20 wydarzeń. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Festiwalowe spotkania będziemy transmitować online, aby umożliwić udział także osobom, które nie będą mogły dotrzeć do Gorlic. 


Do dzisiaj chęć udziału w Festiwalu potwierdzili:


— Autorzy i autorki (proza, poezja, eseistyka, reportaż): Magdalena Bielska („Poradnik dla niedawno zmarłych” a5 2023), Grzegorz Bodgał („Idzie tu wielki chłopak” Czarne 2023), Beata Dżon-Ozimek, Michał Olszewski („Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz”, Czarne 2023), Darek Foks i Zbigniew Libera („Co robi łączniczka” Ossolineum 2022), Anna Goc („Głusza” Dowody 2022), Justyna Kulikowska („Gift z Podlasia” WBPiCAK 2021), Jacek Leociak („Zapraszamy do nieba. O nawróconych zbrodniarzach” Czarne 2022), Marcin Mokry („żywe linie nowe usta” Biuro Literackie 2023), Weronika Murek („Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się” Czarne 2023), Edward Pasewicz („Pulverkopf” Wielka Litera 2021), Agata Romaniuk („Kocia Szajka”, seria, Agora dla dzieci 2021-2023), Tomasz Różycki („Złodzieje żarówek” Czarne 2023), Katarzyna Szaulińska („Czarna ręka, zsiadłe mleko”, Filtry 2022), Jarosław Szubrycht („Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu” Czarne 2022), Haśka Szyjan („Za plecami” Czarne 2023), Krzysztof Umiński („Trzy tłumaczki” Marginesy 2022), Adam Wajrak („Na Północ. Jak pokochałem Arktykę” Agora 2022).


— Uczestnicy spotkań tematycznych: Marek Wilczyński (Zygmunt Haupt w Ameryce), Wojciech Nowicki (Leo Lipski), Urszula Honek (Stanisław Czycz), Wojciech Charchalis (Fernando Pessoa), Agnieszka Taborska (Roland Topor), Justyna Sobolewska (Zyta Oryszyn). 


— Moderatorzy/ki spotkań: Wojciech Bonowicz, Darek Foks, Urszula Honek, Zofia Król, Michał Olszewski, Justyna Sobolewska, Andrzej Stasiuk.


— Czytanie opowiadań Zygmunta Haupta: Jan Peszek.


— W programie także wystawa „Płynna granica. Antonycz & Haupt”, zrealizowana przez Zjednoczenie Łemków, w ramach XXIII Łemkowskiego Jeruzalem. Kuratorzy: Grzegorz Sztwiertnia, Joanna Zemanek.


qIwkzQiLrCAN3u3P.jpg


••• O FESTIWALU


To festiwal literacki poświęcony patronowi wydarzenia i innym, często zapomnianym pisarkom i pisarzom, ważnym dla polskiej i europejskiej kultury. To także okazja do rozmów o literaturze współczesnej i nowościach czytelniczych. W Gorlicach zapraszamy na spotkania z autorami i autorkami prozy, poezji, eseistyki i reportażu.


Inicjatorem wydarzenia jest Andrzej Stasiuk, pisarz i współtwórca Wydawnictwa Czarne, który wraz z innymi miłośnikami Zygmunta Haupta powołał Festiwal jego imienia. Od 2015 r. spotykamy się jesienią w Gorlicach, by rozmawiać o ambitnej literaturze, o tym, co nas w niej dotyka, wzrusza i elektryzuje. Rozmawiamy, zadajemy pytania, wymieniamy się spostrzeżeniami. Czytamy i słuchamy opowiadań Haupta w mistrzowskich interpretacjach. Splatamy to, co lokalne i nam najbliższe, z problemami uniwersalnymi.


Organizatorami Festiwalu są: Miejska Bibliotek Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Wydawnictwo Czarne, Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury. Odbywa się on co roku przy wsparciu instytucji partnerskich, osób prywatnych i przyjaciół Festiwalu.


Zachęcamy do odwiedzenia Festiwalu: dołącz do grona miłośników Haupta, odkryj jego prozę, odkryj Beskid Niski i jego stolicę — Gorlice.


96BYZlIzxyZ0RNav.jpg


••• CEL 


W tej chwili dysponujemy kwotą 34 000 zł — są to środki zabezpieczone przez Miasto Gorlice (15 000), a także współfinansowanie przez Wydawnictwo Czarne (10 000) oraz wydawnictwa: a5, Agora, Dowody, Drzazgi, Filtry, Ossolineum, Marginesy, WBPiCAK, Wielka Litera (łącznie 4000), a także wsparcie od osób prywatnych (5000) Pomoc rzeczową zaoferowali też partnerzy, m.in. Zjednoczenie Łemków. [aktualizacja: 09.08.23, 15:00]


Wspierając nasz projekt, umożliwisz realizację 5-dniowego festiwalu literackiego w dniach 4–8.10.2023. Na program wydarzenia złoży się co najmniej 20 wydarzeń (minimum 4 wydarzenia dziennie). Zebrane fundusze przeznaczymy na pokrycie kosztów związanych z honorariami zaproszonych gości, drukiem materiałów poligraficznych (plakaty, ulotki, banery) i obsługą Festiwalu.


Dzięki Twojej pomocy spotkamy się w Gorlicach, by w kameralnej atmosferze, bez pośpiechu posłuchać poezji i prozy, a także porozmawiać o współczesnej i nieco dawniejszej literaturze. Zapraszamy także do udziału w Festiwalu!


2YyiNHzkh2f6lbl7.jpg


••• NAGRODY


Kwota podana przy każdej nagrodzie określa minimalną wartość wsparcia. Jeżeli chcesz otrzymać nagrodę, pamiętaj, aby dołączając do zbiórki, zaznaczyć, którą nagrodę dla siebie wybierasz. 


Lista nagród została przygotowana dzięki dużemu zaangażowaniu i hojności przyjaciół oraz partnerów Festiwalu, którzy przekazali nieodpłatnie na cel tej zbiórki przedmioty lub swój czas.


— Nagrody festiwalowe, nielimitowane (one nigdy się nie skończą!) — e-podziękowanie, pocztówka, notatnik, torba, plecak, plakat, tiszert, bluza, pakiety upominków.


— Nagrody od wydawnictw, limitowane — książki autorów i autorek, którzy wezmą w tym roku udział w Festiwalu, zestawy książek, upominki.


— Nagrody od gości i przyjaciół Festiwalu, limitowane — książki, rękodzieło, fotografie, grafiki, ilustracje, upominki.


— Nagrody wypoczynkowe, limitowane — spacery oraz weekendowe pobyty w Beskidzie Niskim, Puszczy Białowieskiej i na Podlasiu.


— Nagrody festiwalowe, limitowane — Super Widz Festiwalu, Mecenas Festiwalu.


••• PRZEKAZANIE NAGRÓD


Nagrody — te materialne i niematerialne — zostaną przekazane/wysłane w terminie do 31.10.2023. 


— Nagrody takie jak plakaty, torby, plecaki, tiszerty, bluzy — po zakończeniu zbiórki skontaktujemy się z Tobą mailowo w celu ustalenia sposobu przekazania nagrody, rozmiarów etc. Następnie przedmioty zostaną zamówione i wysłane pocztą/kurierem albo przekażemy je Wam podczas Festiwalu (w zależności od preferencji).


— Nagrody książkowe z autografami — będziemy je wysyłać po zakończeniu Festiwalu, podczas którego zbierzemy dla Was dedykacje. Możliwe będzie też odbiór osobisty.


— Termin realizacji nagród takich jak pobyty weekendowe, spotkania, spacery — będziemy ustalać indywidualnie drogą mailową. 


••• KONTAKT


Nasz adres e-mail, na który możecie kierować wszelkie pytania: [email protected]. Adres strony internetowej Festiwalu: www.festiwalhaupta.pl. Jesteśmy też na Facebooku: www.facebook.com/ZygmuntHauptFestival.


r3zi2BtXIYbB3OLr.jpg


••• PATRON FESTIWALU


Zygmunt Haupt — „największy z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy” — zajmuje w polskiej literaturze miejsce osobne, jego twórczość pozostaje niemal bez precedensu. Pisarz, malarz, architekt. Urodził się w 1907 roku na Podolu, zmarł w 1975 roku w Winchester w USA. Jego twórczość opisuje przedwojenną rzeczywistość wschodniej Galicji, Podola i Wołynia oraz wojenne przeżycia pisarza we Francji. Skalą talentu sytuuje się Haupt blisko takich pisarzy jak Bruno Schulz. Opowiadania Haupta, zapisane w pierwszoosobowej formie solilokwium, są stworzone z gęstych kadrów zarysowanych w pisarskiej i malarskiej wyobraźni. Wystarczał mu jeden epizod, by wejść w rzeczywistość tajemniczą, w której przeszłość łączy się z teraźniejszością, a miejsca realne z wyobrażonym i zapamiętanym.


„Można rzec, że poniósł klęskę. Niemal zapomniany umarł na wygnaniu w dalekiej Wirginii. Za pierwszy amerykański kredyt kupił konia i nazwał go »Lisowczyk«. W biograficznym filmie o pisarzu jego przyjaciel mówi: »On w ogóle nie wyglądał jak pisarz. Wyglądał jak piekarz albo rzeźnik«. Był samotny. Samotność przenika jego pisarstwo. Samotność jest jego istotą, a minione jedynym tematem. Bo to są w ogóle rzeczy najważniejsze w literaturze: nasze życie, które nas opuszcza. Haupt nie ma sobie równych. Odkrył, czy też wynalazł język wskrzeszenia. Gdy opowiada swoje pozornie statyczne, pozbawione wyrazistej fabuły historie, przeszłość zmartwychwstaje. Nie będziemy mieli nic innego nad to, co przeżyliśmy. Nic innego nie jest warte uwagi. Czyta się Haupta i utracone powraca. Jakby się odnalazło drogę ocalenia. Czas, by Haupt powrócił. Myślę, że zwyczajnie jesteśmy mu to winni”. (Andrzej Stasiuk).


Foto © Katarzyna Konieczny

Projekt plakatu © Bartłomiej Kiełtyka

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Nagrody/oferty 84

Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj.

Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj. Czytaj więcej

Aktywne organizatora:
Cegiełki i podziękowania
E-podziękowanie
Na Twojego maila spłynie wideo z podziękowaniem od organizatorów Festiwalu. Minimalna kwota wsparcia to 10 zł, ale Festiwal możesz wesprzeć dowolną kw...
10 zł

Kupione 3

Koniec za 9 dni!
Cegiełki i podziękowania
Nagroda bez nagrody
Ta nagroda jest dla osób, które chcą wesprzeć Festiwal, ale nie oczekują w zamian konkretnej gratyfikacji. Minimalna kwota wsparcia to 20 zł, ale Fest...
20 zł

Kupione 10

Koniec za 4 godziny!
Cegiełki i podziękowania
Festiwalowa pocztówka
Pocztówka z tegorocznym motywem Festiwalu i autografem dyrektora artystycznego, Andrzeja Stasiuka
40 zł

Kupione 11

Koniec za 4 godziny!
Inne
Festiwalowy notatnik nr 1
Notatnik z grafiką Festiwalu (2022) — kolor czerwony, niebieski lub zielony, na spirali, z długopisem
50 zł

Kupione 10 z 45

Koniec za 4 godziny!
Inne
Festiwalowy notatnik nr 2
Notatnik z logotypem Festiwalu — różne kolory, zamykany na gumkę
70 zł

Kupione 11

Koniec za 9 dni!
Inne
Festiwalowa torba
Torba z tegorocznym motywem Festiwalu — kolor czarny
90 zł

Kupione 6

Koniec za 4 godziny!
Sztuka i rękodzieło • Inne
Ilustracja „Salamandra”
Ilustracja Magdy Skrzeczkowskiej [www.magdaskrzeczkowska.myportfolio.com, www.facebook.com/MS.ilustracje] — 10x15cm, print giclée, sygnowany, bez opra...
100 zł

Kupione 24 z 50

Koniec za 4 godziny!
Inne
Festiwalowy plecak
Plecak-worek z tegorocznym motywem Festiwalu, na sznurkach — kolor czarny
130 zł

Kupione 2

Koniec za 4 godziny!
Sztuka i rękodzieło • Inne
Festiwalowy plakat
Plakat b2 z tegorocznym motywem Festiwalu i autografem dyrektora artystycznego, Andrzeja Stasiuka, wysłany w tubie
160 zł

Kupione 3

Koniec za 4 godziny!
Moda • Inne
Festiwalowy tiszert
Tiszert z tegorocznym motywem Festiwalu — męski/damski, różne rozmiary (wyślemy maila, aby ustalić szczegóły)
170 zł

Kupione 5

Koniec za 4 godziny!
Nieaktywne
Inne
Pakiet nr 1 dla czytelników
Ozdobny pin [1 sztuka] + kod rabatowy 30% na jednorazowe zakupy w księgarni lub na stronie Wydawnictwa Czarne [rabat ważny do końca 2023 roku] — nagro...
140 zł

Kupione 3 z 3

Zakończona
Bilety, usługi, vouchery • Inne
Podwieczorek w kawiarni Wydawnictwa Czarne
Podwieczorek dla 2 osób w warszawskiej kawiarni Wydawnictwa Czarne [al. Jana Pawła II 45A lok. 56, kawa + ciastka, zaproszenie ważne do końca 2023 rok...
160 zł

Kupione 3 z 3

Zakończona
Książki • Inne
Książka „Listy 1947–1975”
Jerzy Giedroyć, Zygmunt Haupt „Listy 1947–1975” z podziękowaniem Andrzeja Stasiuka — nagroda od Wydawnictwa Więź + festiwalowa torba
190 zł

Kupione 2 z 2

Zakończona
Książki • Inne
Książka „Przewóz”
Andrzej Stasiuk „Przewóz” z autografem — nagroda od Wydawnictwa Czarne + festiwalowa torba
190 zł

Kupione 3 z 3

Zakończona
Książki • Inne
Książka „Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych”
Darek Foks (autor wyboru) „Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych” z autografem — nagroda od Darka Foksa + festiwalowa torba
190 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
Sztuka i rękodzieło • Inne
Ilustracja „Borsuk”
Ilustracja Magdy Skrzeczkowskiej [www.magdaskrzeczkowska.myportfolio.com, www.facebook.com/MS.ilustracje] — 21x30cm, print giclée, sygnowany, edycja n...
280 zł

Kupione 4 z 4

Zakończona
Sztuka i rękodzieło • Hand made
Czarki do herbaty
Zestaw 2 czarek do herbaty. Przedmioty wypalone w temperaturze 1260 stopni, szkliwo typu shino. Ceramika powstała w Pracowni ceramicznej Jurka Szczepk...
280 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
Zakupy codzienne • Żywność
Kosz kozich serów
Kosz kozich serów z gospodarstwa Gościniec Banica [www.banica.com.pl] od mistrza serowarstwa, autora serów znajdujących się na liście dziedzictwa kuli...
300 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
Sztuka i rękodzieło • Hand made
Krywulka nr 2
Tradycyjna, łemkowska biżuteria artystyczna, wykonana przez Annę Dobrowolską
300 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
Sport, hobby, turystyka • Hobby • Inne
Wprowadzenie do zen, Beskid Niski
Omówienie postaw medytacyjnych praktykowanych w ośrodkach w Polsce. Krótki zarys buddyzmu. 2 godziny medytacji przedzielone medytacją w ruchu, powolny...
400 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona

Wpłaty 198

 
Dane ukryte
ukryta
AF
Agnieszka Fryś
120 zł
KW
Klaudia Wajda-Nalezińska
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
BR
Bożena
170 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
125 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Maciek Śliwa
40 zł
PK
Piotr Knaś
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 8

 
2500 znaków