id: 8g95e2

Wsparcie edukacji kobiet i dzieci, które były w niewoli w rękach ISIS

Wsparcie edukacji kobiet i dzieci, które były w niewoli w rękach ISIS

36 zł 
z 30 000 zł
0%
71 dni do końca
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

W 2014 roku terroryści z ISIS dokonali ludobójstwa na Jezydach. Według różnych szacunków zginęło od 5 do 12 tysięcy ludzi. Kilkanaście tysięcy kobiet i dzieci zostało porwanych. Kobiety i dziewczynki były wykorzystywane, jako niewolnice seksualne. Najmłodsza z nich miała niecałe 6 lat. Chłopcy po długotrwałej indoktrynacji, połączonej z nieludzkim traktowanie, byli szkoleni do dokonywania zamachów samobójczych. Setki tysięcy Jezydów, czyli zdecydowana większość całej populacji, musiała uciekać ze swoich rodzinnych miejscowości. Trafili do obozów dla przesiedleńców, rozsianych po całym Iraku oraz irackim Kurdystanie.


W miejscowości Khanke w irackim Kurdystanie powstał ośrodek edukacyjny dla kobiet i dzieci, które były niewolnikami w rękach ISIS.


t76de6b3e6c8cd41.jpeg

W 2015 roku w Khanke utworzono jeden z największych obozów dla przesiedleńców, głównie Jezydów, którzy uciekli z regionu masywu Gór Sindżar. W zamyśle miał on być tymczasowy, jednak mimo upływu siedmiu lat nadal mieszka tu około 16 tysięcy osób. Ciężka sytuacja ekonomiczna związana z brakiem dostatecznej pomocy oraz fakt, że ich rodzinne miejscowości zostały zrównane z ziemią, sprawiają, że jeszcze długo to obozowisko pozostanie ich domem.


Kilkuosobowe rodziny mieszkają w starych, podartych namiotach lub skleconych z pustaków i blachy prowizorycznych domach. Warunki sanitarne są fatalne, brakuje dostępu do bieżącej wody oraz toalet, a opieka zdrowotna stoi na bardzo niskim poziomie. Szkolnictwo jest w powijakach. Mimo tego, społeczność międzynarodowa nie stara się zwracać uwagi na miejsca takie jak to. Nikt nie walczy o prawa ludzi zamieszkujących obozy dla przesiedleńców, którzy uciekając, pozostawili za sobą wszystko co mieli.

fe2575f14db30351.jpeg

Jest jednak pewne miejsce, które daje nadzieję – ośrodek edukacyjny w Khanke, założony przez fundację Ourbridge przy współpracy z fundacją Orla Straż. Powstał on w październiku 2017 roku, a jego głównym celem jest pomoc w powrocie do normalnego życia wdowom i sierotom, które były więzione przez terrorystów z ISIS.Prawie 400 dzieci i kobiet uczęszcza na zajęcia, na których uczy się przedmiotów szkolnych oraz odbywa sesje terapeutyczne. Organizowane są regularne lekcje m. in. języka angielskiego, matematyki, biologii czy chemii, a także zajęcia sportowe oraz gry i zabawy.Uczniowie ośrodka mają od 6 do 17 lat. Wszyscy wymagają specjalnej opieki i poświęcenia maksymalnej uwagi oraz troski. Mają za sobą traumatyczne przeżycia i musimy dołożyć wszelkich starań, aby pomóc im ponownie otworzyć się na świat i zapomnieć o dramatycznej przyszłości.


Więcej o Ośrodku Edukacyjnym OurBridge w Khanke przeczytasz poniżej.

(https://www.orlastraz.org/osrodek-dla-dzieci-i-wdow-w-khanke-oaza-na-srodku-pustyni/)


pbefd116aef27343.jpeg


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 3

 
Dane ukryte
25 zł
MP
Michał Pestka
10 zł
 
Dane ukryte
ukryta

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

752 524 zrzutki

i zebrali

542 927 243 zł

A ty na co dziś zbierasz?