Ratujmy pomnik Józefa i Karoliny w Radzyniu Podlaskim
Ratujmy pomnik Józefa i Karoliny w Radzyniu Podlaskim
Nasi użytkownicy założyli 1 036 416 zrzutek i zebrali 1 105 177 779 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Aktualności1
-
Kochani!
Mija rok od rozpoczęcia naszej zrzutki na renowację żeliwnego pomnika rodziny Domańskich. Prace spawalnicze mają się ku końcowi. Pozostało jeszcze do pospawania około 1/5 ubytków w płytach pomnika. Jest już przygotowana konstrukcja, na której będzie osadzony wyremontowany pomnik żeliwny. Zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, wymienione zostały również płyty nagrobkowe z lastryka na płyty kamienne. Wypiaskowany jest kamień, na którym będzie ponownie zamontowane ogrodzenie i schody pomnika. Niestety, żeliwnych schodów nie da się uratować i muszą być zastąpione grubą blachą nierdzewną, ponieważ posiadają zbyt dużo wżerów i są bardzo osłabione. Całość prac jest konsultowana przez wykonawcę - pana Walaska z konserwator zabytków panią Zofią Kamińską pod nadzorem pani Kingi Struczyk z Wydziału Konserwacji Zabytków w Białej Podlaskiej. W związku z tym, że są to bardzo precyzyjne prace, zakończenie remontu pomnika opóźniło się. Planowane wcześniej na czerwiec ponowne postawienie odnowionego pomnika będzie dopiero na wiosnę 2024 roku. Wzrosły również koszty remontu. Na nierdzewna blachę, z której mają być wykonane schodki, wpłaciliśmy dodatkowo 10 tysięcy zł. Bardzo dziękuję za wszelkie dotychczasowe wpłaty i jeśli ktoś mógłby nas jeszcze wesprzeć, bardzo byłabym wdzięczna. Serdecznie wszystkich pozdrawiam i bardzo dziękuję wszystkim za wszelką pomoc.
Anna Niewęgłowska
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.
Opis zrzutki
Najstarszym i najpiękniejszym pomnikiem na katolickim cmentarzu w Radzyniu Podlaskim była strzelista, żeliwna kapliczka z figurką Madonny. Wieńczący ją ozdobny, neogotycki baldachim górował iglicą ponad grobami parafialnego cmentarza, niczym strażnik spokoju dusz zmarłych. Dla większości zabytek, ale dla wielu coś więcej – grób przodków – Karoliny z Niewęgłowskich (1817-1888) i Józefa Domańskiego (1803-1851).
Wykonany około 1888 roku pomnik typu architektonicznego, po wielu latach bycia ozdobą nekropolii radzyńskiej coraz mocniej ulegał korozji. Malowana powierzchnia metalu pokryła się warstwą osypujących się tlenków, puchnące w procesie utleniania elementy zaczęły rozpierać całość nagrobka, a dawniej gładkie płyty pękać. Pomnik wymaga pilnej renowacji!
Tego zadania podjęła się pracownia pana Ryszarda Walaska z Ryk. Wstępny koszt renowacji wykonanej zgodnie z zaleceniami Konserwatora Dzieł Sztuki pani mgr Zofii Kamińskiej to aż 28.500 złotych (!), który wzrośnie o koszt odtworzenia kamiennego postumentu. Taką kwotą nie dysponuje opiekunka parceli pani Anna Niewęgłowska z Paszk.
Ale od czego znani z serdeczności mieszkańcy Podlasia?! Od czego jest wielka rodzina?!
Według naszych szacunków po pięknej planecie Ziemi chodzi już ósme pokolenie potomków Józefa i Karoliny. W chwili otwarcia zrzutki naliczyliśmy 437 potomnych, a z tej liczby więcej niż połowę żyjących. Z pewnością nie jest to kompletne drzewo genealogiczne. W czasie, gdy kwota na zrzutce rośnie, wciąż dochodzą do nas informacje o kolejnych, nieznanych jeszcze dziedzicach Karoliny i Józefa.
Jeżeli wiesz lub podejrzewasz, że Józef i Karolina to Twoi przodkowie, że Twoje rodzinne korzenie sięgają Paszk Dużych – dawniej Wielkich, gdzie żyli i mieszkali Karolina i Józef – sypnij groszem! Jeżeli uda nam się zgromadzić całą kwotę, spotkamy się na odsłonięciu odnowionego pomnika pod koniec wiosny 2023 roku.
Jeżeli czujesz się obywatelem ziemi radzyńskiej i zależy Ci na zachowaniu pamiątek naszej wspólnej historii, też sięgnij do sakiewki! Serdecznie podziękujemy za każdy, nawet najmniejszy wkład.
Więcej ciekawostek dla dociekliwych.
Wśród potwierdzonych dotąd potomków Karoliny i Józefa pojawia się szereg nazwisk – sprawdź, czy nie ma na tej liście Twojego: Andruszkiewiczowie, Blicharzowie, Bobrowie, Bodziakowie, Cieklińscy, Cierkońscy, Czeczkowie, Dadejowie,Dąbrowscy, Domańscy, Franiakowie, Gąsiorowscy, Gontarczykowie, Gorgolowie, Jasińscy, Kaniowscy, Klimaszewscy, Klimczakowie, Kogutowie, Kołodziejczykowie, Korszniewiczowie, Koskowie, Kowalczukowie, Kowalczykowie, Kubinowie, Lardierowie, Leszczyńscy, Łebkowie, Łuczajowie, Niewęgłowscy, Motyczkowie, Okulscy, Opłatkowie, Paluchowie, Paskudzcy, Paszkowscy, Pawlosowie, Pergesowie, Piątkowie, Podkańscy, Ramotowscy, Rekenowie, Seulowie, Sieńscy, Skoczylasowie, Skowronowie, Szabłowscy, Szałańscy, Szczygielscy, Szwaderowie, Szynkarewiczowie, Tywoniukowie, Wiśniewscy, Wojnowie, Zabielscy, Zarębscy, Zasłonowie...
Pomnik został najprawdopodobniej ufundowany przez najstarszego z trzech synów Józefa i Karoliny – Józefa Grzegorza Domańskiego (1842-1928). Rotmistrz w Powstaniu Styczniowym, odznaczony za męstwo Virtuti Militari, później adwokat przysięgły.
Co ciekawe, niemal identyczny pomnik znajduje się na cmentarzu na Rossie w Wilnie. Jest to nagrobek Michała Chodorowskiego i zapewne wykonał go ten sam artysta.
-----
W opisie zrzutki wykorzystaliśmy fotografie, których autorami są:
- Dorota Andruszkiewicz
- Zofia Kamińska
- Tomasz Młynarczyk
- Antoni Zbigniew Paszkowski
- Janusz Wlizło
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Lokalizacja

Nagrody/oferty 9
Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj.
Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj. Czytaj więcej
Aktywne organizatora:
10 zł
Kupione 3
50 zł
Kupione 6
100 zł
Kupione 14
300 zł
Kupione 5
500 zł
Kupione 3
600 zł
Kupione 2
1000 zł
2000 zł
Kupione 1
4000 zł
Skarbonki
Załóż skarbonkę
Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!