Prosimy o pomoc w wydaniu katalogu/albumu 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej - OFFO (Polish Festival of Pinhole Photography – OFFO).
Prosimy o pomoc w wydaniu katalogu/albumu 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej - OFFO (Polish Festival of Pinhole Photography – OFFO).
Nasi użytkownicy założyli 1 226 303 zrzutki i zebrali 1 348 425 824 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
O co prosimy?
Prosimy o pomoc w wydaniu katalogu/albumu 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej - OFFO (Polish Festival of Pinhole Photography – OFFO).
Dlaczego prosimy?
Festiwal jest organizowany przez grono pasjonatów zafascynowanych fotografią otworkową, bez żadnej instytucjonalnej „pomocy”, bez ludzi na etatach, bez całej biurokracji. Nie pobieramy też żadnych opłat od autorów uczestniczących w imprezie. Robimy to, poświęcając własny czas, pieniądze i energię. Sami załatwiamy logistykę festiwalu, organizujemy wykłady, spotkania, warsztaty, wreszcie wystawy festiwalowe, a także sami tworzymy stronę internetową oraz opłacamy miejsce na serwerach. Ale na wydanie katalogu już nas nie stać.Dotychczas udało się wydać katalogi drukowane do I, II, i III festiwalu dzięki wsparciu projektu przez władze samorządowe.
Przy następnych festiwalach już własnym sumptem (czyli dzięki ofiarności artystów, a także Przyjaciół Festiwalu) wydaliśmy katalogi – IV OFFO na DVD, V, VI, VII i VIII OFFO jako książeczkę z DVD.
Co to jest OFFO?
OFFO 2021 to już dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju.
OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową* (pinhole photography). Jego celem jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności.
*fotografia otworkowa, pinhole photography – fotografia wykonana aparatem, z którego usunięto wszystkie zbędne rzeczy (obiektyw, przysłonę, migawkę itp.), pozostawiając tylko to, co najważniejsze – zaciemnione całkiem pudełko z odpowiednim otworkiem, przez który może wlecieć światło i namalować obraz na materiale światłoczułym. Charakteryzuje się nieskończoną głębią ostrości, nietypowym nieraz odwzorowaniem perspektywy i barwy oraz długim czasem naświetlania, pozwalającym choćby na wypicie kawy, a nawet odbycie w międzyczasie kilkumiesięcznej wycieczki (solarigrafia).
Aparaty mogą być różne, mogą być specjalnie robione, jak "Omfman" czy " Klablas & Klablas", przerabiane z "normalnych" aparatów, a wystarczy też pudełko po butach z dziurką.
Albo własny pokój.
W IX OFFO przewidujemy udział ok. 40 artystów z Polski i ponad 10 zagranicznych (Austria, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Rosja, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania i in.) oraz grup twórczych. Wystawy będą prezentowane w ok. 30 galeriach na Górnym Śląsku, od tak prestiżowych, jak galeria „Katowice” ZPAF, do „prowincjonalnych” domów kultury i bibliotek. Zasięg – od Gliwic do Alwerni, od Olzy do Zabrza, a od 7. OFFO także w Czechach - Karvina.
Obecnie (koniec kwietnia) mamy już potwierdzenie od ponad 15. galerii!
Jeżeli fala pandemii nie przeminie do października i sale wystawowe będą zamknięte (całkowicie lub częściowo) dla zwiedzających, mamy słynny Plan "B".
Wszyscy Autorzy przygotowują, oprócz prac przeznaczonych do wystawienia, filmy, pokazy lub diaporamy otworkowe związane tematycznie z wystawami, a my je umieścimy w internecie. Będą obecne na stronach, Facebooku, Instagramie, YouTube i Zoneramie. A my i tak wydamy Katalog.
Tak wygląda makieta jednego z katalogów.
W sumie jest to książeczka (taka, jak przy wydawnictwach muzycznych) z dołączoną płytą DVD.
W Festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Wystawom towarzyszą zawsze pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje, oraz wydawnictwo stanowiące po części katalog, ale też zbiór artykułów teoretyków i praktyków fotografii otworkowej.
Nieodłączną częścią Festiwalu jest również wystawa „OFFO Objazdowe” („OFFO-On-The-Way”), podczas której każdy autor prezentuje tylko jedno zdjęcie. Ekspozycja ta pokazywana jest w różnych ośrodkach na terenie kraju również po zakończeniu Festiwalu.
Trzydniowe imprezy otwarcia festiwalu gromadzą artystów nie tylko z Polski. Mieliśmy gości m.in. ze Szwecji, USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Niemiec, Ukrainy, czy pobliskich Czech.
Otwarcie w Galerii „Na Sali” O.K. Olzie, 2019.
i w Galerii „Epicentrum” MOK w Jastrzębiu, 2019.
Podczas spotkań istnieje możliwość wymiany prac autorskich (tzw. „Kramik Otworkowy”) i tworzenia w ten sposób prywatnych kolekcji zdjęć.
„Kramik Otworkowy” w Olzie, 2019.
OFFO jest imprezą niezależną, formalnie niezwiązaną z żadną instytucją. W celu organizacji Festiwalu (podczas jego II edycji) powstała nieformalna Grupa Trzymająca OFFO, do której w 2009 roku dołączyła Grupa Szybkiego Reagowania OFFO.
Patronatem honorowym Festiwal objął od 2013 roku Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Śląski.
Zapraszamy na stronę internetową OFFO (OFFO.dl.pl lub offo.netarteria.info/), gdzie można zobaczyć nie tylko postęp prac nad bieżącym Festiwalem, ale także wcześniejsze edycje, na profil społecznościowy na Facebooku (www.facebook.com/OFFO.Festiwal) oraz do obejrzenia na Zonerama tego, co się działo podczas poprzednich edycji, i na wystawach poOFFOwych (wejście także przez stronę OFFO).
Przeznaczenie zebranych środków:
- druk katalogu i materiałów promocyjnych
- pokrycie kosztów wysyłki upominków do wspierających i wysyłki obowiązkowych egzemplarzy wydawnictwa
- nagrody będą wysłane po zakończeniu imprez festiwalowych, czyli nie wcześniej niż w grudniu 2021
Szczegóły planowanej publikacji:
Na wydawnictwo składać się będą teksty teoretyczne, praktyczne i literackie związane z fotografią otworkową, mogące być nieocenioną pomocą dla wszystkich, którzy zajmują się tą techniką
- dużo fotografii otworkowych
- sylwetki wszystkich autorów biorących udział w festiwalu
- teksty informacyjne dotyczące festiwalu
- strony poświęcone ewentualnym darczyńcom (sponsorom)
Szczegóły techniczne:
- oprawa twarda, foliowana na matowo lub błysk
- szacunkowy nakład około 400 szt.
- format 150x150, objętość ok. 30 stron w kolorze
- dołączona płyta DVD w kieszeni okładki
Bez względu na formę Waszej pomocy, od 22 października 2021 zapraszamy na wernisaże i pokazy festiwalowe (jeśli wirus na to pozwoli) – oficjalny harmonogram pojawi się na naszej stronie internetowej i Facebooku.
OFFO 2021 is the 9h edition of the Polish Festival of Pinhole Photography. This is the only periodic event (biennale) in the polish photography environment, which is completely focused on pinholes. The Festival is already known on the international photography market. Now we are asking for money for making the publication (connected with 9th edition of OFFO), which will be able to show the uniqueness of the pinholes. Please, help us to do it! You can use the PayPal.
A nad wszystkim czuwa Alfred Słoń (Alfred Elephant)!
Alfred i jego portret (autor: Tomasz Bielawski)
Przykłady nietypowych zdjęć otworkowych:
Fotografia otworkowa na liściu.
Autor: Paweł Janczaruk.
Jak widać, nie musi się mieć także filmu, papieru i innych materiałów kupnych. Wystarczy samemu pomyśleć, przygotować chemię i... Reszta jest tajemnicą Autora.
To jest solarigrafia!
Autor: Tandem Fotograficzny „Kaszuby”.
Te „smugi” na zdjęciu to zarejestrowana droga słońca. Papier fotograficzny naświetla się w ciągu wielu dni, nawet roku i sam się wywołuje!
Jak zobaczycie gdzieś przyczepioną puszkę po napoju z dziurką, nie ruszajcie - tworzy się Dzieło.
Otworkowe selfie.
Grupa uczestników jednego z poprzednich Festiwali sfotografowana aparatem otworkowym.
Bardzo cierpliwych uczestników - wykonanie takiego zdjęcia to kilkanaście sekund do kilku minut.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Lokalizacja
Oferty/licytacje 14
Kupuj, Wspieraj.
Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej
Organizatora:
15 zł
Kupione 1
25 zł
Kupione 2
31 zł
Kupione 11
35 zł
40 zł
Kupione 2
50 zł
Kupione 6
55 zł
Kupione 3
57 zł
Kupione 7 z 7
60 zł
160 zł
Kupione 1 z 1