id: 8hrycw

Prosimy o pomoc w wydaniu katalogu/albumu 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej - OFFO (Polish Festival of Pinhole Photography – OFFO).

Prosimy o pomoc w wydaniu katalogu/albumu 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej - OFFO (Polish Festival of Pinhole Photography – OFFO).

4 377 zł 
z 8 000
54%
22 dni do końca
42 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

O co prosimy?


Prosimy o pomoc w wydaniu katalogu/albumu 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej - OFFO (Polish Festival of Pinhole Photography – OFFO).


Dlaczego prosimy?


Festiwal jest organizowany przez grono pasjonatów zafascynowanych fotografią otworkową, bez żadnej instytucjonalnej „pomocy”, bez ludzi na etatach, bez całej biurokracji. Nie pobieramy też żadnych opłat od autorów uczestniczących w imprezie. Robimy to, poświęcając własny czas, pieniądze i energię. Sami załatwiamy logistykę festiwalu, organizujemy wykłady, spotkania, warsztaty, wreszcie wystawy festiwalowe, a także sami tworzymy stronę internetową oraz opłacamy miejsce na serwerach. Ale na wydanie katalogu już nas nie stać.Dotychczas udało się wydać katalogi drukowane do I, II, i III festiwalu dzięki wsparciu projektu przez władze samorządowe.

Przy następnych festiwalach już własnym sumptem (czyli dzięki ofiarności artystów, a także Przyjaciół Festiwalu) wydaliśmy katalogi – IV OFFO na DVD, V, VI, VII i VIII OFFO jako książeczkę z DVD.


Co to jest OFFO?


OFFO 2021 to już dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju.


OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową* (pinhole photography). Jego celem jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności.


*fotografia otworkowa, pinhole photography – fotografia wykonana aparatem, z którego usunięto wszystkie zbędne rzeczy (obiektyw, przysłonę, migawkę itp.), pozostawiając tylko to, co najważniejsze – zaciemnione całkiem pudełko z odpowiednim otworkiem, przez który może wlecieć światło i namalować obraz na materiale światłoczułym. Charakteryzuje się nieskończoną głębią ostrości, nietypowym nieraz odwzorowaniem perspektywy i barwy oraz długim czasem naświetlania, pozwalającym choćby na wypicie kawy, a nawet odbycie w międzyczasie kilkumiesięcznej wycieczki (solarigrafia).

q88150ab14229738.png

Aparaty mogą być różne, mogą być specjalnie robione, jak "Omfman" czy " Klablas & Klablas", przerabiane z "normalnych" aparatów, a wystarczy też pudełko po butach z dziurką.

Albo własny pokój.


W IX OFFO przewidujemy udział ok. 40 artystów z Polski i ponad 10 zagranicznych (Austria, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Rosja, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania i in.) oraz grup twórczych. Wystawy będą prezentowane w ok. 30 galeriach na Górnym Śląsku, od tak prestiżowych, jak galeria „Katowice” ZPAF, do „prowincjonalnych” domów kultury i bibliotek. Zasięg – od Gliwic do Alwerni, od Olzy do Zabrza, a od 7. OFFO także w Czechach - Karvina.

Obecnie (koniec kwietnia) mamy już potwierdzenie od ponad 15. galerii!


Jeżeli fala pandemii nie przeminie do października i sale wystawowe będą zamknięte (całkowicie lub częściowo) dla zwiedzających, mamy słynny Plan "B".

Wszyscy Autorzy przygotowują, oprócz prac przeznaczonych do wystawienia, filmy, pokazy lub diaporamy otworkowe związane tematycznie z wystawami, a my je umieścimy w internecie. Będą obecne na stronach, Facebooku, Instagramie, YouTube i Zoneramie. A my i tak wydamy Katalog.


dd07c9709fe1a159.pngTak wygląda makieta jednego z katalogów.

W sumie jest to książeczka (taka, jak przy wydawnictwach muzycznych) z dołączoną płytą DVD.


W Festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Wystawom towarzyszą zawsze pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje, oraz wydawnictwo stanowiące po części katalog, ale też zbiór artykułów teoretyków i praktyków fotografii otworkowej.


Nieodłączną częścią Festiwalu jest również wystawa „OFFO Objazdowe” („OFFO-On-The-Way”), podczas której każdy autor prezentuje tylko jedno zdjęcie. Ekspozycja ta pokazywana jest w różnych ośrodkach na terenie kraju również po zakończeniu Festiwalu.


Trzydniowe imprezy otwarcia festiwalu gromadzą artystów nie tylko z Polski. Mieliśmy gości m.in. ze Szwecji, USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Niemiec, Ukrainy, czy pobliskich Czech.


a4730ec3ba3234f2.jpeg

Otwarcie w Galerii „Na Sali” O.K. Olzie, 2019.


zbc0bac477466fb9.jpeg

i w Galerii „Epicentrum” MOK w Jastrzębiu, 2019.


Podczas spotkań istnieje możliwość wymiany prac autorskich (tzw. „Kramik Otworkowy”) i tworzenia w ten sposób prywatnych kolekcji zdjęć.

c9fb7c0e2cc12d71.jpeg

„Kramik Otworkowy” w Olzie, 2019.


OFFO jest imprezą niezależną, formalnie niezwiązaną z żadną instytucją. W celu organizacji Festiwalu (podczas jego II edycji) powstała nieformalna Grupa Trzymająca OFFO, do której w 2009 roku dołączyła Grupa Szybkiego Reagowania OFFO.


Patronatem honorowym Festiwal objął od 2013 roku Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Śląski.


Zapraszamy na stronę internetową OFFO (OFFO.dl.pl lub offo.netarteria.info/), gdzie można zobaczyć nie tylko postęp prac nad bieżącym Festiwalem, ale także wcześniejsze edycje, na profil społecznościowy na Facebooku (www.facebook.com/OFFO.Festiwal) oraz do obejrzenia na Zonerama tego, co się działo podczas poprzednich edycji, i na wystawach poOFFOwych (wejście także przez stronę OFFO).


Przeznaczenie zebranych środków:

- druk katalogu i materiałów promocyjnych

- pokrycie kosztów wysyłki upominków do wspierających i wysyłki obowiązkowych egzemplarzy wydawnictwa

- nagrody będą wysłane po zakończeniu imprez festiwalowych, czyli nie wcześniej niż w grudniu 2021


Szczegóły planowanej publikacji:

Na wydawnictwo składać się będą teksty teoretyczne, praktyczne i literackie związane z fotografią otworkową, mogące być nieocenioną pomocą dla wszystkich, którzy zajmują się tą techniką

- dużo fotografii otworkowych

- sylwetki wszystkich autorów biorących udział w festiwalu

- teksty informacyjne dotyczące festiwalu

- strony poświęcone ewentualnym darczyńcom (sponsorom)


Szczegóły techniczne:

- oprawa twarda, foliowana na matowo lub błysk

- szacunkowy nakład około 400 szt.

- format 150x150, objętość ok. 30 stron w kolorze

- dołączona płyta DVD w kieszeni okładki


Bez względu na formę Waszej pomocy, od 22 października 2021 zapraszamy na wernisaże i pokazy festiwalowe (jeśli wirus na to pozwoli) – oficjalny harmonogram pojawi się na naszej stronie internetowej i Facebooku.


OFFO 2021 is the 9h edition of the Polish Festival of Pinhole Photography. This is the only periodic event (biennale) in the polish photography environment, which is completely focused on pinholes. The Festival is already known on the international photography market. Now we are asking for money for making the publication (connected with 9th edition of OFFO), which will be able to show the uniqueness of the pinholes. Please, help us to do it! You can use the PayPal.


A nad wszystkim czuwa Alfred Słoń (Alfred Elephant)!

f0a0591d3a7d9e7d.jpeg

Alfred i jego portret (autor: Tomasz Bielawski)


Przykłady nietypowych zdjęć otworkowych:

me13e7bc187a3b5f.png

Fotografia otworkowa na liściu.

Autor: Paweł Janczaruk.

Jak widać, nie musi się mieć także filmu, papieru i innych materiałów kupnych. Wystarczy samemu pomyśleć, przygotować chemię i... Reszta jest tajemnicą Autora.


r1fa2221529672d3.png

To jest solarigrafia!

Autor: Tandem Fotograficzny „Kaszuby”.

Te „smugi” na zdjęciu to zarejestrowana droga słońca. Papier fotograficzny naświetla się w ciągu wielu dni, nawet roku i sam się wywołuje!

Jak zobaczycie gdzieś przyczepioną puszkę po napoju z dziurką, nie ruszajcie - tworzy się Dzieło.


d905cb0292f2b2ed.png

Otworkowe selfie.

Grupa uczestników jednego z poprzednich Festiwali sfotografowana aparatem otworkowym.

Bardzo cierpliwych uczestników - wykonanie takiego zdjęcia to kilkanaście sekund do kilku minut.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 14

Kupuj i wspieraj zrzutkę

pakiet super minimum

Wpłać 15 zł i więcej pakiet super minimum katalog w formacie .pdf oraz umieszczenie na liście wspierających na stronie OFFO.dl.pl (za zgodą wspierającego)

od 15 zł

Kupione 1

pakiet minimum

Wpłać 25 zł i więcej pakiet minimum pocztówka OFFO-wa lub zdjęcie z Alfredem Słoniem, katalog w formacie .pdf oraz umieszczenie na liście wspierających na stron...

od 25 zł

Kupione 2

pakiet podstawowy

Wpłać 31 zł i więcej pakiet podstawowy - płyta DVD zawierająca katalog IX OFFO, multimedia nadesłane na IX OFFO a także niespodzianki oraz umieszczenie na liśc...

od 31 zł

Kupione 11

pakiet podstawowy z plakatem

pakiet podstawowy - płyta DVD zawierająca katalog IX OFFO, multimedia nadesłane na IX OFFO a także niespodzianki i plakat obecnego OFFOoraz umieszczenie na liśc...

od 35 zł
pakiet celebrycki

Wpłać 40 zł i więcej pakiet celebryckipłyta DVD zawierająca katalog IX OFFO, multimedia nadesłane na IX OFFO a także niespodzianki + możliwość wykonania selfie ...

od 40 zł

Kupione 2

pakiet wydawniczy

Wpłać 50 zł i więcejpakiet wydawniczypłyta DVD zawierająca katalog IX OFFO, multimedia nadesłane na IX OFFO a także niespodzianki + wybrany jeden z poprzednich ...

od 50 zł

Kupione 6

pakiet wydawniczy z niespodzianką

Wpłać 55 zł i więcejpakiet wydawniczy z niespodziankąpłyta DVD zawierająca katalog IX OFFO, multimedia nadesłane na IX OFFO i niespodzianki + wybrany jeden z po...

od 55 zł

Kupione 3

pakiet wydawniczy z niespodzianką i plakatem

Wpłać 60 zł i więcejpakiet wydawniczy z niespodzianką i plakatempłyta DVD zawierająca katalog IX OFFO, multimedia nadesłane na IX OFFO i niespodzianki + wybrany...

od 60 zł
pakiet warsztatowo-wydawniczy

Wpłać 200 zł i więcej pakiet warsztatowo-wydawniczypłyta DVD zawierająca katalog IX OFFO, multimedia nadesłane na IX OFFO i niespodzianki + wybrany jeden z popr...

od 200 zł
pakiet wydawniczy z plakatem

Wpłać 57 zł i więcejpakiet wydawniczy z plakatempłyta DVD zawierająca katalog IX OFFO, multimedia nadesłane na IX OFFO a także niespodzianki + wybrany jeden z p...

od 57 zł

Kupione 7 z 7

Zakończona
pakiet z Książką (tylko jeden!)

Wpłać 160 zł i więcej pakiet z Książką (tylko jeden!) katalog w wersji drukowanej + książka „Rozmowy fotografią” Zbigniewa Rajche i wybrany katalog (z II, III, ...

od 160 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
pakiet z Białym Krukiem (tylko jeden!)

Wpłać 180 zł i więcej pakiet z Białym Krukiem (tylko jeden!) katalog w wersji drukowanej + książka „Małe conieco nie tylko o fotografii” Witolda Englendera i wy...

od 180 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
pakiet z Jeszcze Bielszym Krukiem (tylko jeden!)

Wpłać 200 zł i więcej pakiet z Jeszcze Bielszym Krukiem (tylko jeden!) katalog w wersji drukowanej + książka „Wszystko, co chcę powiedzieć o otworkach” Pawła Ja...

od 200 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
pakiet sprzętowo-wydawniczy (tylko 2!)

Wpłać 260 zł i więcej pakiet sprzętowo-wydawniczy (tylko 2!) otworkowy aparat fotograficzny na film zwojowy lub błonę ciętą, wykonany specjalnie na ten cel prze...

od 260 zł

Kupione 2 z 2

Zakończona

Lokalizacja

Katowicka 17, 44-335

Jastrzębie-Zdrój, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Wpłaty 42

preloader

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Lokalizacja

Katowicka 17, 44-335

Jastrzębie-Zdrój, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nasi użytkownicy założyli

894 650 zrzutek

i zebrali

839 076 066 zł

A ty na co dziś zbierasz?