Finalizacja projektu filmowego "Nadieżda" Elizavety Dedal
Finalizacja projektu filmowego "Nadieżda" Elizavety Dedal
Nasi użytkownicy założyli 1 277 423 zrzutki i zebrali 1 491 780 483 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Cześć!
Jesteśmy grupą młodych filmowców i studentów Katowickiej Szkoły Filmowej. Jesteśmy już na ostatniej prostej do realizacji naszego filmu „Nadieżda”. Nasza ambicja wykracza poza szkolne ramy — ale niestety również pozaszkolne możliwości. Potrzebujemy Waszego wsparcia, by zrealizować ten projekt dokładnie tak, jak go sobie wymarzyliśmy. Pracujemy nad nim nieprzerwanie od października.
---
O czym opowiada film?
Akcja filmu rozgrywa się w czasie sezonowych prac w polskim sadzie czereśniowym. Poznajemy dwie kobiety:
– Nadieżdę – dojrzałą kobietę z Ukrainy, która przyjechała do Polski, by utrzymać nieletniego syna i matkę,
– Nadię – studentkę z Rosji, dorabiającą w trakcie przerwy semestralnej.
Wspólna praca, poczucie wyobcowania i emigracyjne doświadczenia stają się fundamentem ich nieoczywistej przyjaźni. Relacja ta zaczyna jednak wzbudzać niepokój wśród współpracowniczek, a tocząca się wojna odciska piętno na ich więzi.
„Nadieżda” to opowieść o kobietach zmuszonych do opuszczenia swoich ojczyzn, połączonych wspólnym nieszczęściem. Poruszamy aktualne i ważne tematy: wojnę, migrację i herstory – narrację o kobiecym doświadczeniu widzianym od wewnątrz. To uniwersalna historia o wyobcowaniu, przymusie adaptacji i poszukiwaniu wspólnego języka – mimo politycznych i kulturowych różnic. W kontekście współczesnych wydarzeń te tematy zyskują wyjątkową moc i aktualność, doskonale wpisując się w język najważniejszych festiwali filmowych.
---
Obsada
W roli tytułowej Nadieżdy wystąpi Alona Szostak – znakomita aktorka teatralna i filmowa, współpracowała m. in. Agnieszką Smoczyńską, Adamem Sikorą, Ingmarem Villqistem, Marcinem Koszałką, Janem P. Matuszyńskim.
W roli Nadii: Sasha Cherkas – aktorka teatralna i filmowa. Pracowała m.in. z Martą Górnicką.
---
Twórczynie i twórcy filmu
Elizaveta Dedal – reżyserka
Wrażliwa i zarazem niezwykle zdeterminowana. Jej filmy – pełne symbolizmu i nieoczywistych znaczeń – poruszają i zostają z widzem na długo. Jej poprzednia produkcja „Roszada” zdobyła I miejsce na Festiwalu Filmowym Maklaka w kategorii „Akademicy”. Inspiruje się filozofią, literaturą oraz twórczością reżyserów takich jak Andriej Tarkowski czy Michael Haneke. To również stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego oraz laureatka nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury.
Marianna Korman – autorka zdjęć
Studentka Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach. Jej twórczość wyróżnia się wyjątkową estetyką i wrażliwością. Wyróżniona stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami oraz stypendystka Miasta Toruń w dziedzinie kultury.
Dotychczasowe filmy Marianny:
– „Miło mi cię poznać” – Grand Prix na Festiwalu Filmowe Zwierciadła 2022, udział w m.in. Festival Internacional de Cine de la No-Violencia Activa, First-Time Filmmaker Sessions
– „uRodziny” – pokaz na Camerimage, nominacje i nagrody w Polsce i za granicą, w tym Złoty Kopernik na Festiwalu Edukino
Jakub Kuchno – kierownik produkcji
Mimo młodego wieku, jest doświadczonym kierownikiem produkcji, który z sukcesem realizował zarówno filmy studenckie, jak i niezależne produkcje artystyczne czy komercyjne. Doskonale łączy zdolności logistyczne z wrażliwością na potrzeby twórców – wie jak rozmawiać zarówno z artystami, jak i z wypożyczalniami sprzętu czy urzędnikami.
---
Dlaczego prosimy o wsparcie?
Fillm „Nadieżda” to dla nas coś więcej niż projekt zaliczeniowy – to opowieść, która ma głęboki wymiar społeczny i emocjonalny. Od początku wiedzieliśmy, że chcemy stworzyć film w pełni profesjonalny, wykraczający poza szkolne ramy.
Przez ostatnie miesiące zbudowaliśmy zespół złożony z twórczyń i twórców – studentów i absolwentów szkół filmowych oraz osób z branży. Zrealizowaliśmy preprodukcję, dopracowaliśmy scenariusz, znaleźliśmy lokację i rozpoczęliśmy przygotowania zdjęciowe.
Każda wpłata, nawet symboliczna, przybliży nas do stworzenia filmu, który nie tylko porusza ważne tematy, ale ma też potencjał do zaistnienia na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych.
Pomóżcie nam opowiedzieć tę historię.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj ile osób odwiedziło i wsparło tę zrzutkę z twojego polecenia! Dowiedz się więcej.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj ile osób odwiedziło i wsparło tę zrzutkę z twojego polecenia! Dowiedz się więcej.