Rozwój samowystarczalnego siedliska Kalpapāda koniec za 203 dni ID: 8tryr6

Rozwój samowystarczalnego siedliska Kalpapāda

Zebrano 1 550 zł
z kwoty 52 000 zł

2 %

WPŁAĆ

JEST ORGANIZATOREM ZRZUTKI


Ten profil jest zweryfikowany przelewem i dowodem osobistym oraz jest połączony z Facebookiem

Zadaj pytanie organizatorowi tej zrzutki

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


Od 2015 roku żyjemy średnio za 300 zł/m-c. W lesie, bez studni i prądu z sieci, budujemy od podstaw samowystarczalne siedlisko Kalpapāda.


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Wiele osób słuchając o tym, jak nietypowo żyjemy, namawiało nas na zrobienie strony internetowej. Tak powstał blog pod nazwą KALPAPĀDA

KALPAPĀDA

Chcemy by ta przestrzeń stała się miejscem, dzielenia się wiedzą, dzięki której więcej osób odważy się porzucić konsumpcyjny tryb życia, minimalizując wydatki i zmniejszając impakt na środowisko naturalne. Blog ma być inspiracją do podążania za marzeniami, nawet jeśli wymaga to podjęcia odważnych decyzji i rezygnacji z wygód, które w tych czasach tak łatwo przyjmujemy za pewnik.

kilka słów o mnie...

...i mojej misji.

Marcin

Mam na imię Marcin i jestem optymistycznym pracoholikiem, nałogowym optymalizatorem przestrzeni, majsterkowiczem, naturalnym budowniczym, gadatliwym zdunem, fotografem i pasjonatem permakultury.


Chcę realizować to, co w sercu gra i do czego aż ręce świerzbią.


Bo jak się nie chce...

...to gorzej niż nie można.

Udowodniłem sobie, że DA SIĘ żyć bez stałego dochodu. Od 2009 roku zmagam się z przewlekłą chorobą (colitis ulcerosa), która nie pozwala mi podjąć "normalnej" pracy. Stąd też pomysł wydania oszczędności na zakup ziemi i próba uzyskania maksymalnej samowystarczalności. Kiedy w młodym wieku siada zdrowie, zyskuje się fantastyczną świadomość kruchości życia i praca do 65 roku życia wydaje się totalnym absurdem. Dlatego nadszedł czas zredefiniowania pojęcia emerytury. Dla mnie, to nie comiesięczne złotówki, a zdrowe międzyludzkie relacje, jakie podczas współtworzenia siedliska naturalnie powstaną. Twórczym skutkiem ubocznym tej przygody, staje się infrastruktura, która służyć będzie rozpowszechnianiu wiedzy w zakresie:

 • współpracy z naturą,
 • permakultury,
 • holistycznego zarządzania energią,
 • naturalnego budownictwa,
 • samowystarczalności oraz systemach ją wspierających,
 • solarnych systemów "off-grid" (bez podłączenia do sieci energetycznej),
 • naturalnego i półdzikiego ogrodnictwa,
 • "dzikiej" kuchni,
 • ziołolecznictwa i ogólnego dbania o zdrowie,
 • agroleśnictwa,
 • żywej architektury (wierzbowej),
 • zduństwa,
 • upcyclingu,
 • minimalizacji używania pieniądza i życia „poza systemem”...

...oraz wielu innych dziedzin, które tu praktykujemy. Do szczęśliwego i dostatniego życia wystarczy dom, półdziki ogród, sad i kawałek lasu, które zaprojektowane zgodnie z zasadami permakultury, są trwałe i nie wymagają w przyszłości dużego nakładu energii.

Moje ogłoszenia na OLX

Do tej pory rozbudowę siedliska finansowałem z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży "dóbr", które zakupiłem kiedy jeszcze pracowałem.

W ten sposób byłem w stanie zorganizować pieniądze potrzebne na bieżące wydatki (ok. 200zł/m-c). Obecnie niewiele już mi zostało rzeczy, które ludzie chcą kupować.

Na co wydam pieniądze ze zrzutki.

Kiedy człowiek nie ma pewnego dochodu, jego wydatki ograniczają się do naprawdę niezbędnych rzeczy. Podzieliłem się tym ciekawym doświadczeniem, w kilku artykułach na blogu... >>tutaj<<

Nie mam w zwyczaju pożyczać ani prosić nikogo o pomoc finansową, dlatego długo zwlekałem z uruchomieniem tej "zrzutki". Czas ten upłynął na głębokim rozmyślaniu, co jest tutaj najbardziej potrzebne.

Studnia

Studnia

Siedlisko nie ma studni, a my, bezskutecznie już od trzech lat próbujemy dowiercić się ręcznym świdrem do wody.

Obecnie bazujemy na wodzie deszczowej latem, a zimą zbieramy śnieg i lód. Pitną kupujemy, przywozimy ze "źródełka" lub przynosimy od sąsiadów.

Tutaj koszt odwiertu studni waha się od 7.000 zł. do 12.000 zł. Ciężko go oszacować, ponieważ zależy on od głębokości, do której trzeba będzie się dowiercić.

Woda to podstawa, to życie, dlatego oprócz studni ważna jest...

Deszczówka

Powiększający się ogródek i większa liczba odwiedzających wymagają czegoś więcej niż może zaoferować nasz prowizorycznie wykonany system z dwóch zbiorników IBC, kilku rur z odzysku, starego sitka i kawałka agrowłókniny.

Chcemy zainwestować ok. 1.000 zł. w jego rozbudowę.

Rozbudowa i cały system zostanie wykonany metodą "zrób to sam po kosztach", a całość zostanie sfotografowana i opisana na blogu, aby ułatwić wszystkim wykonanie go we własnym zakresie.

Energia elektryczna

oraz internet są niezbędne do prowadzenia bloga, dlatego chcielibyśmy zainwestować w zakup większej ilości akumulatorów, paneli słonecznych, większej przetwornicy, bardziej energooszczędnego sprzętu komputerowego, mobilnego internetu, małej elektrowni wiatrowej i kilku drobniejszych rzeczy, aby usprawnić funkcjonowanie bloga i całego siedliska.

Kwota, jaka pozwoliłaby to zrealizować to około 5.000 zł.

Remont stajni...

...jedynego budynku, jaki ostał się na siedlisku to kolejne spore wyzwanie.

Naprawa dachu stajni oraz poprawienie ogólnego stanu budynku (drzwi, okna, tynki...) szacuję na około 10.000 zł.

Przestrzeń ta będzie mogła służyć jako magazyn i np. sala wykładowa w niepogodne dni. Wyposażenie jej w piec pozwoli również wydłużyć sezon, w jakim prowadzimy warsztaty i inne działania kulturalno-edukacyjne.

Narzędzia

Brak podłączenia do sieci energetycznej wymusza używanie narzędzi ręcznych, które są już dość zużyte. Około 5.000 zł pozwoliłoby na zakup wózka/taczki, nowych dłut, sekatorów i piły do gałęzi. Kwota ta pozwoli też zakupić agregat prądotwórczy, betoniarkę, mieszadło, pilarkę spalinową, długą drabinę, akumulatorową wiertarko-wkrętarkę i szlifierkę :D Wow!

Nadal będziemy używać głównie narzędzi ręcznych, oraz takich, które będzie w stanie naładować nasza instalacja fotowoltaiczna.

Suszarnia słoneczna

Jest obecnie w fazie projektu 3D w programie Sketchup. Konceptem i planami również podzielę się na łamach bloga.

Nasza wolna od zanieczyszczeń okolica, obfituje w sporą ilość ziół, które nauczyliśmy się rozpoznawać. Chcielibyśmy się nimi z Wami dzielić, ale nie mamy jak ich dobrze wysuszyć. Poza tym nasz sad owocuje co dwa lata dwiema tonami jabłek starych odmian, które również mogłyby zostać wysuszone.

Koszt budowy to od kilkuset złotych do tysiąca, w zależności czy uda się zdobyć materiały z odzysku, czy trzeba je będzie kupić.

Samochód

To nasz największy wydatek w skali roku, ale też największa pomoc w zwożeniu tu niezbędnych do rozbudowy materiałów.

Ubezpieczenie, przegląd, paliwo i konserwacja pochłaniają większość środków finansowych. Bez niego niestety nie zdziałalibyśmy tu wiele. Chcemy zadbać o to trwałe i dzielne autko i doinwestować w nie około 3.000 zł w tym roku.

Czasem ten czerwony "żuczek" nie daje rady w tym błocie. Szkoda go trochę.

Wtedy puszczam wodze fantazji i marzę o zmianie na terenówkę. Chociaż coś malutkiego jak Suzuki Samurai. Gdybyśmy zebrali kwotę wyższą niż nasz cel, moje marzenie mogłoby się spełnić :) a nasza C15'ka trafiłaby w ręce kogoś kto jeździłby nim częściej i po normalnych drogach :)

Budowa biura i biblioteki fundacji Kalpapāda.

Kalpapāda chciałaby w niedalekiej przyszłości przybrać formę prawną stowarzyszenia lub fundacji.

Na budynek chcemy przeznaczyć do 15.000 zł. Dla niektórych wyzwaniem byłoby zmieścić się w tej kwocie. My już udowodniliśmy, że można zbudować małą Chatkę za 2.000 zł.

Budowa niewielkiego budynku wykonanego głównie z naturalnych materiałów, który docelowo pełniłby funkcję biura fundacji oraz biblioteki, byłaby dla wielu świetną okazją do nauki podstaw naturalnego budownictwa.

Koszt rozbudowy siedliska

czyli 52.000 zł. nie jest sumą do której musimy dotrzeć za wszelką cenę. Nasz główny cel jest już osiągnięty: cieszymy się, że możemy być tu i teraz, radośnie i optymistycznie podchodzić do rzeczywistości oraz pozytywnie myśląc, tworzyć przyjazną przyszłość. Najbardziej doskwiera nam brak studni, a zebranie czegokolwiek powyżej kwoty na jej odwiert, będzie świadectwem na to, że jest coraz więcej świadomych ludzi chcących iść w alternatywną stronę, a to, co tu współtworzymy, jest warte docenienia.

Jeśli uda się nam zbudować suszarnię i ususzyć nieco okolicznych leśnych dobrodziejstw, chętnie roześlemy je w podzięce, zaczynając od tych, którzy wpłacili najwięcej.

Za każdą złotówkę serdecznie dziękujemy!


A teraz trochę historii...

...czyli o tym, co już udało nam się tu zmajstrować.

Zrealizowane projekty
Proces budowy Chatki Leśnej

W pierwszym roku dzięki ogromnej determinacji powstała Chatka Leśna. Zbudowaliśmy ją z kostek słomy, gliny i drewna, inwestując zaledwie 2.000 złotych.

Jest ona naszą dumą i największym dotychczasowym wyczynem :)

Chatka Leśna
kuchnia letnia

...wokół której toczy się esencja uśmiechniętego i zdrowego życia...

kuchnia letnia

...i gdzie wszystko smakuje lepiej na świeżym powietrzu.

kuchnia letnia


~ piec chlebowy ~

...to teraz nowe serce kuchni letniej.

piec chlebowy

Wykonaliśmy go w grupie 9 osób na pierwszych zorganizowanych tu warsztatach zduńskich...

...aby w 2018 roku móc wspólnie delektować się przeróżnymi wypiekami.

Zaczynaliśmy od realizacji małych, prostych i niezbędnych projektów jak:

SŁONECZNY PRYSZNIC

~ Prysznic słoneczny ~

genialny w swojej prostocie

...gdzie Słońce nagrzewa wodę...

...którą oszczędnie zarządzamy!...okazała się świetnym zamknięciem obiegu tej jakże cennej, niesłusznie zapomnianej materii.

Dzięki naturalnym procesom rozkładu, kupy zamieniamy w czarny, żyzny i pachnący lasem kompost :)

Używamy go podczas sadzenia drzew, krzewów i kwiatów.

Razem z Wami...

...powoli, ale konsekwentnie, bez wielkiej ingerencji w środowisko naturalne, tworzymy na tym nieco ponad hektarowym kawałku ziemi habitat przyjazny życiu w zgodzie z naturą.

Chcemy się dzielić!

Przede wszystkim podejściem do życia jak do przygody, ale również zdobywaną tu wiedzą oraz kreatywnością, którą poprzez brak dochodu rozwijamy do granic możliwości.

Mamy masę książek i materiałów, które pochłanialiśmy przygotowując się przez lata do działań jakie obecnie tu realizujemy.

Teraz chcemy stworzyć przestrzeń, tak wirtualną (blog) jak i realną, przyjazną dzieleniu się ową wiedzą ze wszystkimi chętnymi.

Przestrzeń wspólna

Chciałbym, aby siedlisko w przyszłości stało się permakulturowym siedliskiem pokazowym i dowodem na to, że współpracując z naturą, możliwe jest spokojne i swobodne życie. Takie bez konieczności uciekania się do kredytów czy "wyścigu szczurów", w który i ja dałem się złapać, mocno przypłacając to zdrowiem.

Cel ten wydaje się bardziej ambitny, gdyż w tej szerokości geograficznej konieczne jest zgromadzenie energii latem, by móc przetrwać zimę. Mam na myśli głównie pożywienie i opał.

Zapraszam też do przeczytania artykułów o:


Jestem bardzo wdzięczny za każdą przekazaną złotówkę, którą wydam świadomie.

Obecny budżet (ok. 200zł/mc) szybko topnieje, a ja dalej nie chcę iść do Ośrodka Pomocy Społecznej. Wolę poprosić ludzi, którzy z dobrego serca wspomogą moje działania finansowo.

Wspierając moją pasję, wspierasz rozwój siedliska oraz publikację całego procesu na łamach bloga Kalpapāda. Mam nadzieję, że treści te pomogą podobnie myślącym śmiałkom, bez obaw i problemów, ale z pozytywnym podejściem i uśmiechem na twarzy, tworzyć i optymalizować własne siedliska oparte na lokalnym współdziałaniu i z pełną świadomością globalnego współistnienia.

W ogrodzie na grządce :D

~ Dziękujemy ~

środa, 7 marca 2018 o 20:36

To Kalapapada... więc się wszystko zacnie układa :D Rozwieszane po okolicy ogłoszenia nie dały wiele, ale dwa lata subskrybowania na olx zapytania o starą drabinę do 100zł wreszcie zakończone sukcesem. Mały wkład energii (odbieranie maili) a jaki rezultat! Dziękujemy za wpłaty! 100zł zainwestowane w cztery świerkowe drabiny różnych długości! Taka okazja! Możemy się zabierać za pielęgnację sadu. Ja chyba nie będę czekał i już jutro wskoczę na jakieś drzewo :) Ktoś chętny na weekend? Ja działam tak czy tak. Pogoda ma dopisać. Mamy w miarę słoneczną, ciepłą i bezdeszczową lukę :D Idealnie na pielęgnację sadu, którą wynagrodzą smaczne i zdrowe jabłka starych dobrych odmian. Mniammm...

środa, 14 lutego 2018 o 09:15

Heja! Jesteście Kochani! Bardzo dziękujemy za wpłaty! Jesteśmy bardzo miło zaskoczeni. Korzystając z weny, która spłynęła na mnie jakby wraz z Waszymi wpłatami, postanowiłem utworzyć na YouTube kanał Kalpapādy. Póki co filmy nie obfitują w szczególnie interesujące treści, bo zima jest sezonem raczej spokojnym. Pokazują jednak warunki panujące na siedlisku. Jest pięknie! Jest śnieg = jest woda! Pozdrawiamy i zapraszamy do subskrybowania kanału: https://www.youtube.com/channel/UCYpLkGftZ5d5jnKmapKlrzw/videos

Aby dodać komentarz lub

Robert Ostrowski

Robert Ostrowski

02.03.2018 18:47

powodzenia,

Rafał Otwinowski

Rafał Otwinowski

02.02.2018 0:16

życzę Wam dużo zdrowia, szczęścia i realizacji zamierzeń

Marcin Krzeszewski

14.02.2018 11:21

Dzięki Rafał! Za Twoje plany też trzymamy kciuki! Do zobaczenia!

Użytkownik anonimowy

Użytkownik anonimowy

01.02.2018 23:13

Powodzenia ????????????

Marcin Krzeszewski

14.02.2018 11:22

Dziękujemy :D

Tomasz wierciszewski

Tomasz wierciszewski

01.02.2018 21:12

Powodzenia :)

Marcin Krzeszewski

15.02.2018 13:33

Super dzięki!

Krzysztof Makowski

Krzysztof Makowski

01.02.2018 19:12

fajnie sobie działacie, szanuje! :)

Marcin Krzeszewski

15.02.2018 13:34

Cieszymy się, że żyjemy w czasach gdzie jest to możliwe. Nikt nie goni nas do pracy ani nie wtrąca do psychiatryka za inność :D Piękne czasy nadmiaru rzeczy też sporo ułatwiają, tylko trzeba mieć czas by je naprawić :)

Karolina Czembor

Karolina Czembor

01.02.2018 14:25

Hello pozdrawiam lubię Was jakoś tak:)

Marcin Krzeszewski

15.02.2018 13:36

Hello Karolina! Ale miło i cieplej się robi jak czytamy takie komentarze :D Dzięki! Podnosisz na duchu!

Daje zyla nałopate do kopania studni jak ma by samowystarczalne to tyle starczy.

Daje zyla nałopate do kopania studni jak ma by samowystarczalne to tyle starczy.

04.01.2018 15:12

Na wode mineralną , idea samowystarczalnego siedliska jest taka że nie trzeba kasy bo jest samowystarczalne.

Marcin Krzeszewski

15.02.2018 13:44

Hej! Dzięki za zyla. Obiecuję, że wydamy go świadomie.
Permakultura zakłada projektowanie, które wymaga pewnego początkowego nakładu energii (w tym też pieniędzy), który zwróci się z ogromną nawiązką w trakcie istnienia zaprojektowanej rzeczy.
Moim marzeniem jest stworzenie samoodn.. rozwińawiającego się ekosystemu, w którym życie nie będzie wymagało dużego nakładu energii.
Holistycznie patrząc, myślę, że wkład w siedlisko oraz Bloga już zaczyna się zwracać inspirując innych do zmniejszenia impaktu na środowisko naturalne, spowolnienia trybu życia czy mniejszego konsumpcjonizmu, życia "zero waste" itp. Ludzie zaczynają mieć świadomość jak przepływa otaczająca ich energia :D Jest coraz lepiej!

Użytkownik anonimowy

Użytkownik anonimowy

12.12.2017 17:57

Powodzenia i do zobaczenia w Kalpapadzie! Mateusz

Marcin Krzeszewski

15.02.2018 13:44

Hej Braciszku! Dzięki za dobre słowo i do zobaczenia! :D

Rafał Otwinowski

Rafał Otwinowski

200 zł
Krzysztof Makowski

Krzysztof Makowski

200 zł
Barbara Strunz

Barbara Strunz

200 zł
Barbara Strunz

Barbara Strunz

200 zł
Robert Ostrowski

Robert Ostrowski

100 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

100 zł
Maniek

Maniek

100 zł
Iwona

Iwona

50 zł
Mario Palto

Mario Palto

50 zł
Magdalena

Magdalena

50 zł
Tomasz wierciszewski

Tomasz wierciszewski

50 zł
Dariusz Kasprzyk

Dariusz Kasprzyk

38 zł
Użytkownik niezarejestrowany

Użytkownik niezarejestrowany

25 zł
ali

ali

25 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

10 zł
Kacper

Kacper

10 zł
Tomasz Cysewski

Tomasz Cysewski

5 zł
Daje zyla nałopate do kopania studni jak ma by samowystarczalne to tyle starczy.

Daje zyla nałopate do kopania studni jak ma by samowystarczalne to tyle starczy.

1 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Karolina Żyła

Karolina Żyła

ukryta

Pomóż zebrać 52 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

121
udostępnień

Jak działa zrzutka.pl?

Jak to działa

Masz pomysł lub potrzebę? Określasz cel zrzutki, kwotę i gotowe!

Jak to działa

Dodajesz opis i zdjęcie. Zapraszasz uczestników w dowolny sposób.

Jak to działa

Od zebranych przez Ciebie środków nie pobieramy prowizji.