id: 8xx4fj

Na Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Na Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Opis zrzutki

WITAM SERDECZNIE :)

Nazywam się Damian Augustyńczyk, razem z kolegą Radkiem postanowiliśmy pomóc Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, które na co dzień pomaga wielu dorosłym, a także dzieciom w walce z ciężkimi chorobami.


Od 1 lipca Oddział Stacjonarny, Oddział Dzienny i Poradnię Opieki Paliatywnej przeniesiono do zaadaptowanego budynku przy ul. Kopernika 17a. Intensywność działań przez okres 10 lat w dużym stopniu spowodowała zniszczenia istniejącej infrastruktury.


Dlatego przed Stowarzyszeniem stoi nowe zadanie polegające na przeprowadzeniu odnowienia sal chorych, remontu dachu i wzmocnienia stropu. Koniecznością staje się także zainstalowanie nowoczesnych rozwiązań grzewczych, ponieważ założony 20 lat temu ekologiczny piec olejowy stał się obecnie bardzo kosztowny w eksploatacji . W minionym sezonie grzewczym miesięczny koszt ogrzewania budynku wynosił 11 tys. zł, a prognozowana jest dużo wyższa cena.


To olbrzymie wyzwania dla działalności opieki paliatywnej / hospicyjnej realizowanej dla 500 dorosłych oraz 70 dzieci w hospicjum domowym dla dzieci.


Widząc, z jakimi obciążeniami finansowymi zmaga się Hospicjum postanowiliśmy zorganizować zrzutkę, dzięki której w jakimś stopniu pomożemy stowarzyszeniu w jego działalności.

W ramach promocji tej zrzutki postanowiliśmy pośmigać troszkę na rowerkach. Już 2 października ruszamy w trasę z Częstochowy przez Niemcy, Holandię, Anglię aż do Irlandii (miejscowość CARLOW). Ta droga to minimum, które chcemy pokonać. Jeśli pogoda pozwoli może uda się zajechać gdzieś dalej, bo w końcu śmigamy-pomagamy! Trasę będziemy chcieli pokonać bez zewnętrznego wsparcia technicznego śpiąc w namiotach które ze sobą zabieramy. Dziennie będziemy w stanie przejechać około 150 km, jeśli pogoda nie spłata jakiegoś figla :)

Naszą wyprawę będziecie mogli śledzić na FB a konkretnie na profilu śmigamy pomagamy do którego link macie tutaj:

https://www.facebook.com/profile.php?id=61551023489674 lub w zakładce " PRZYDATNE LINKI" gdzie znajdują się również linki do wstępnie zaplanowanych tras.


Poniżej znajdują się informacje na temat założenia i działalności Hospicjum.


Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej realizując zadania z zakresu ochrony i promocji zdrowia, pomocy psycho – duchowej, społeczno – socjalnej i pomocy społecznej oraz walki z wykluczeniem społecznym, głównie w północnej części województwa śląskiego (ok. 600 000 ludności) otacza opieką i wsparciem pacjentów dorosłych i dzieci oraz ich rodziny i osieroconych. Powstało w 1992 roku jako zrzeszenie ludzi pragnących nieść holistyczną i wielodyscyplinarną pomoc oraz opiekę pacjentom w zaawansowanej fazie choroby nowotworowej dla dorosłych i dzieci. Każdego roku pomagamy ok. 2 200 chorym, w tym 84 dzieciom. Założycielką i prezesem od początku działalności jest mgr Anna Kaptacz. Zespół tworzy 244 pracowników, w tym 30 specjalistów w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej i 5 specjalistów w dziedzinie medycyny paliatywnej.

Opieka paliatywna realizowana przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej jest wszechstronną i całościową opieką i leczeniem objawowym u pacjentów chorujących na nieuleczalne, postępujące i ograniczające życie choroby nowotworowe i nienowotworowe. Nieodpłatnie dla chorych świadczenia realizuje interdyscyplinarny zespół (lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, fizjoterapeuci, pracownik socjalny, kapelani i wolontariusze) w miejscu zamieszkania pacjenta, w oddziale stacjonarnym opieki paliatywnej, oddziale dziennym opieki paliatywnej i poradni opieki paliatywnej.

Hospicjum zapewnia całodobową opiekę przez 7 dni w tygodniu realizując świadczenia opieki zdrowotnej, leczenie bólu zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, leczenie innych objawów somatycznych, opiekę psychologiczną nad chorym i jego rodziną, rehabilitację, wypożyczanie sprzętu, ale również łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych oraz wspomaganie rodziny chorego w trakcie trwania choroby i w okresie osierocenia. Celem działań zespołu jest poprawa jakości życia chorych.


FORMY DZIAŁANIA

Stowarzyszenie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia prowadzone są następujące formy opieki paliatywnej:

• Oddział opieki paliatywnej / hospicjum stacjonarne,

• Zespół domowej opieki paliatywnej / hospicjum domowe dla dorosłych i dla dzieci,

• Poradnia opieki/medycyny paliatywnej,

Pozostałe prowadzone formy działania:

- Dzienny Oddział Opieki Paliatywnej

- Ośrodek Opieki nad Osieroconymi

- Ośrodek Wolontariatu

- Ośrodek Szkoleń

- Akademia Walki z Rakiem

- nie są finansowane ze środków publicznych. Działalność tych form opieki finansowana jest funduszy Stowarzyszenia.

Główną formą działalności jest domowa opieka paliatywna świadczona nad dorosłymi i dziećmi. Realizacja świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki paliatywnej w warunkach domowych ze społecznego i ekonomicznego punktu widzenia jest najbardziej preferowana i racjonalna.


TEREN DZIAŁANIA

Ideą działalności Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej są wartości humanitarne skierowane na drugiego człowieka i zapewnienie opieki jak najbliżej chorego. Dlatego od początku działalności tj. od 1992 roku jednym z głównych zadań jest zabezpieczenie potrzeb chorych z terenu byłego województwa częstochowskiego. Powołane zespoły terapeutyczne prowadzą działania w bliskiej lokalizacji dla chorych, organizując swoisty „szpital na kółkach”. Stowarzyszenie pomaga potrzebującym z powiatów: częstochowskiego grodzkiego i ziemskiego, kłobuckiego, lublinieckiego oraz myszkowskiego. Terytorialny zakres działania hospicjum dziecięcego, jest jednak szerszy i dotyczy również powiatu radomszczańskiego oraz pajęczańskiego. Średnio miesięcznie wykonujemy ponad 1000 wizyt. Łącznie w ciągu roku pokonujemy samochodami służbowymi 500 tys. kilometrów. Do pacjentów dojeżdżają również pracownicy samochodami prywatnymi pokonując ponad 150 tys. kilometrów rocznie.


CENTRUM OPIEKI PALIATYWNEJ „PALIUM” w Częstochowie przy ul. Kopernika 17A

Stacjonarna opieka paliatywna prowadzona była przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej od 2001 roku w siedzibie przy ul. Krakowskiej 45a, dla 15 chorych. Ze względu na wzrastającą liczbę i potrzeby ciężko chorych, cierpiących i umierających pacjentów wymagających tej formy opieki, Stowarzyszenie podjęło inicjatywę rozbudowy zaplecza opieki stacjonarnej. W 2015 roku zakupiono budynek w Częstochowie przy ul. Kopernika 17A. Środki finansowe na ten cel oraz na remont i adaptację pozyskiwano przez kilkanaście lat z różnych źródeł. Oddany do użytku w czerwcu 2021 roku wyremontowany i w pełni wyposażony budynek spełnia wszystkie kryteria sanitarne, epidemiologiczne oraz zapewnia godne i oczekiwane przez odbiorców opieki wymogi, co pozwala lepiej realizować cele statutowe Stowarzyszenia (szczególnie w ramach prowadzonej stacjonarnej i dziennej opieki paliatywnej). Budynek składa się z pięciu kondygnacji, w którym prowadzone są obecnie dwa 15 łóżkowe stacjonarne oddziały opieki paliatywnej, Oddział dziennej opieki paliatywnej, Poradnia Opieki Paliatywnej, rehabilitacja paliatywna, dział farmacji z zapleczem Przewidziana jest również opieka „wyręczająca” dla dzieci.


Stacjonarny Oddział Opieki pozwala poprawiać jakość życia chorych i ich rodzin/opiekunów w sytuacji zaawansowanej choroby, uciążliwych objawów, problemów psychospołecznych i duchowych, których nie można opanować w warunkach domowych i ambulatoryjnych. W oddziale realizowane są świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki, lekarzy, psychologów, rehabilitantów, opiekunów medycznych i wolontariuszy.

W Dziennym Oddziale Opieki Paliatywnej pacjenci 5 dni w tygodniu spędzają kreatywnie czas, wykonując zajęcia z zakresu terapii zajęciowej, manualnej, ruchowej czy arteterapii. Podejmowana aktywność społeczna, wsparcie psychospołeczne, duchowe, opieka wyręczająca i medyczna pozwalają na twórcze życie mimo uciążliwości choroby. Z opieki w dziennym oddziale korzysta średnio 25 osób dziennie. W ramach opieki ambulatoryjnej prowadzonej w Poradni Opieki Paliatywnej udzielane są porady i konsultacje lekarskie, pielęgniarskie, psychologiczne i fizjoterapeutyczne oraz wykonywane badania diagnostyczne i zabiegi medyczne. Centrum Opieki Paliatywnej „Palium” dysponuje również nowoczesną kuchnią, w której przygotowywane są posiłki opracowane przez dietetyka klinicznego, dedykowane pacjentom opieki paliatywnej oraz innym osobom wymagającym żywienia dietetycznego. Pacjenci mogą również korzystać z ogrodu letniego i zimowego. W budynku jest także ośrodek szkoleń dla wszystkich zawodów medycznych w zakresie prowadzonych staży, zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.

GŁÓWNA SIEDZIBA w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 45a



Główna siedziba Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej mieści się w budynku przy ul. Krakowskiej 45a w ramach umowy użyczenia zawartej z Gminą Miasto Częstochowa. Umowa użyczenia kończy się 31.12.2022 roku. W związku z tym Stowarzyszenie prowadzi negocjacje z Prezydentem Miasta dotyczące dalszego korzystania z siedziby.


Budynek jest bardzo potrzebny do wszystkich działań jakie prowadzi Stowarzyszenia, gdyż w dotychczasowej siedzibie na ul. Krakowskiej 45A nadal prowadzona jest działalność w zakresie domowej opieki paliatywnej dla dorosłych, domowej opieki paliatywnej dla dzieci, Poradnia Opieki nad Rodzinami Chorych i Osieroconymi, Poradnia Leczenia Odleżyn, Punkt Pobierania Materiału do Badań, Gabinet Zabiegowy, Perinatalna Opieka Paliatywna oraz Ośrodek szkoleń i wolontariatu. Ponadto mieści się tam cały dział administracyjny, dział kadr oraz księgowość Stowarzyszenia.

Z dniem 1 marca 2022 roku w siedzibie przy ul. Krakowskiej 45a znalazły schronienie cztery rodziny z chorymi dziećmi z ukraińskich hospicjów.


PROFESJONALIZM

Zespół zatrudnionych lekarzy posiada specjalizacje z medycyny paliatywnej lub inne specjalizacje i wymagany kurs specjalistyczny z dziedziny medycyny paliatywnej.

Zespół zatrudnionych pielęgniarek posiada specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, podano pielęgniarki posiadają ukończone specjalizacje w dziedzinie opieki długoterminowej i epidemiologii. Pielęgniarki posiadają również inne wymagane kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne i dokształcające.

Psycholodzy posiadają ukończone studia podyplomowe z zakresu psychoonkologii.

Fizjoterapeuci posiadają kwalifikacje z zakresu masażu limfatycznego, terapii manualnej i refleksoterapii.

Członkowie zespołu systematycznie uczestniczą w szkoleniach konferencjach, warsztatach i sympozjach organizowanych przez placówki szkoleniowe i kształcące w zakresie opieki i medycyny paliatywnej, leczenia bólu, geriatrii, onkologii i psychoonkologii, pediatrycznej i perinatalnej opiece paliatywnej. Średnio rocznie w kształceniu udział bierze 40 osób. Ponadto pracownicy i wolontariusze każdego roku w styczniu uczestniczą w organizowanej przez Stowarzyszenie Konferencji Naukowo – Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. W zespole świadczącym opiekę paliatywną pracuje wykwalifikowany zespół terapeutyczny, średnio z 15 letnim doświadczeniem w opiece paliatywnej. Realizowana przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej specjalistyczna opieka paliatywna zapewnia kompleksowość i skuteczność opieki i leczenia objawowego wpływając na poprawę jakości życia chorego i rodziny oraz przyczynia się do zmniejszenia kosztów przez skrócenie czasu przebywania chorych w szpitalu. Zakres działania opieki paliatywnej, szczególnie nastawiony jest na kontrolę bólu i innych objawów towarzyszących chorobie.


Atuty:

• bardzo wysoka jakość opieki,


• od 30 lat niezmienna realizacja idei i zasad opieki paliatywnej,


• realizacja wszystkich form opieki paliatywnej (domowej, stacjonarnej, dziennej i ambulatoryjnej) – niezależnie od ich finansowania,


• partnerstwo wszystkich grup zawodowych, budowanie formacji i stałe doskonalenie poprzez permanentne kształcenie,


• szkolenia teoretyczne i praktyczne na najwyższym poziomie dla studentów kierunków medycznych i wolontariuszy,


• duży teren działania (byłe województwo częstochowskie), na którym ambulatoryjną, stacjonarną i domową opiekę hospicyjną nad dziećmi i dorosłymi zapewnia Stowarzyszenie,


• wielodyscyplinarny, ponad dwustuosobowy zespół przygotowany do świadczenia opieki na najwyższym światowym poziomie,

• doświadczenie - zdobyte przez 30 lat działalności, poparte organizowanymi licznymi szkoleniami oraz konferencjami naukowymi, których Stowarzyszenie jest organizatorem.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze 1

 
2500 znaków