id: 956wvs

Spełnić marzenie Powstańca Warszawskiego: odbudować jego Subaru

Spełnić marzenie Powstańca Warszawskiego: odbudować jego Subaru

62 520 zł 
z 75 000 zł
83%
zakończona 30.09.2021r
1056 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności13

 • Nasza zbiórka zakończyła się, lecz fundusze na dokończenie odbudowy Leone kapitana Janusza Walędzika, Powstańca Warszawskiego, potrzebne są nadal. Zbieramy je ponownie na zrzutka.pl pod hasłem "Dokończyć odnowę Subaru Powstańca".

  Jacek Pieśniewski

  Czytaj więcej
 • Dziś auto zostało przekazane wykonawcy remontu. Jeszcze raz dziękuję w imieniu swoim i kpt. Walędzika wszystkim, którzy swoją hojnością przyczynili się do tego, że mogliśmy zacząć prace.

  Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, samochód i na świeżym powietrzu

  Lubię to!

  Komentarz

  Udostępnij


  Czytaj więcej
 • Szanowni Państwo, zbiórka funduszy na odnowienie Subaru Leone kpt. Walędzika dobiega końca, a choć nie udało się osiągnąć zakładanego celu, projekt i tak wchodzi w nowy etap: 24 września przystępujemy do prac przy samochodzie. Auto zostanie przekazane wykonawcy i będzie odnowione przez Forest Garage. Postępy prac będziemy się starali relacjonować, także dzięki patronatowi medialnemu miesięcznika Automobilista. Rozpoczniemy prace, lecz aby zapewnić ich ukończenie nadal będziemy zbierać fundusze na ten cel. Dlatego wkrótce zostanie uruchomiona nowa zbiórka pod hasłem "Dokończyć odnowę Subaru Powstańca", która będzie trwać do końca prac, a ten jest wstępnie planowany na połowę przyszłego roku. Jeszcze raz dziękuję wszystkim ofiarodawcom i tym, którzy zadeklarowali pomoc organizacyjną lub rzeczową, wspierając w ten sposób nasz projekt.

  Czytaj więcej
 • Szanowni Państwo, wspólnie z kapitanem Walędzikiem postanowiliśmy przedłużyć termin zbiórki do końca września: po pierwsze - by dać szansę dołączenia do niej tym, którzy wrócą z wakacyjnego wypoczynku, po drugie - by zwiększyć szanse uzbierania założonego budżetu renowacji Leone Pana Kapitana. Prawidłowość pierwotnej oceny kosztów została potwierdzona nową ekspertyzą. Co więcej - niestety z upływem czasu dał się już odczuć efekt wzrostu cen materiałów i usług, więc uzyskana obecnie wycena nawet nieco przekracza budżet zbiórki. Dziękując wszystkim, którzy już przyłączyli się do projektu, zapraszam wszystkich, którym bliska jest historia i motoryzacja, których poruszyła biografia kapitana Walędzika. Jacek Pieśniewski, organizator zbiórki.

  Czytaj więcej
 • Szanowni Państwo, zaplanowana do końca sierpnia zbiórka na rzecz odnowy Subaru Leone Kapitana Janusza Walędzika trwa, ale już dziś chciałbym podziękować wszystkim, którzy do tej pory na różne sposoby wsparli tę inicjatywę - 1020 osobom prywatnym i instytucjom. Tym, którzy złożyli się bardzo hojnymi datkami, jak i tym, którzy dołożyli się skromniejszymi, na miarę swoich możliwości.


  Dziękuję za deklaracje wsparcia w zakresie koniecznych prac, organizacji czy logistyki - w tym Subaru Import Polska, firmie Carsmile, 4motors, Carsystem Wschód i Moto Farba, Maliszewski Studio Profesjonalnej Kosmetyki Samochodowej i Block motorsport oraz wszystkim, których tu nie wymieniłem.


  Dziękuję za zainteresowanie mediów, bez których ta akcja nie miałaby szans powodzenia: portalom internetowym Moto.pl / Gazeta.pl, auto-świat.pl, Motoryzacja/Interia.pl i wielu innym, którzy podążyli śladem pierwszych informacji; stacjom radiowym - Radio TOK i Radio 357 oraz kanałom telewizyjnym - TVN Turbo, TV Polsat i TVP 2 - dzięki którym sprawa nabrała szerokiego rozgłosu, a zbiórka - dynamiki.


  Osobne podziękowania należą się harcerzom, bliskim sercu kpt. Walędzika, których hojność i aktywność także w bardzo znaczący sposób wsparła tę akcję.


  Zbiórka zbliża się do zaplanowanego końca. Choć wciąż nie udało się zgromadzić zaplanowanego budżetu, przygotowujemy się do podjęcia decyzji o rozpoczęciu prac. Tym niemniej wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do tego projektu zachęcam do wpłat na jego rzecz jeszcze do końca sierpnia. Jeśli z rozliczenia całości pozostaną wolne fundusze, zgodnie z założeniami zbiórki zostaną przeznaczone na potrzeby Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich.


  Jeszcze raz Państwu dziękuję.

  Czytaj więcej
 • Jutro rano (w środę 19.05) w TVP2, w programie Pytanie na śniadanie będzie można obejrzeć reportaż o kpt. Walędziku i Jego Subaru.

  Czytaj więcej
 • Wszystkim, którzy zarówno hojnymi, jak i skromnymi darowiznami przyczynili się do tego, że w tak krótkim czasie zbiórka przekroczyła 70% celu, ogromnie dziękuję. Jacek Pieśniewski - organizator zbiórki.

  Czytaj więcej
 • Dziś (piątek) ok. godz. 17.45 w internetowym radiu 357 o akcji ma z Panem Kapitanem rozmawiać red. Kuba Strzyczkowski.

  Czytaj więcej
 • Właśnie wpłynęła niezwykle hojna darowizna. Darczyńcy ogromnie dziękuję w imieniu kpt. Walędzika i swoim. Wpłacona kwota szybko przybliżyła nas do celu zbiórki.

  Czytaj więcej
 • Dziś (wtorek 20.04) w TVN Turbo o godz. 18 i 22 można będzie zobaczyć reportaż o Leone kpt. Walędzika. Dziękujemy za zainteresowanie!

  Czytaj więcej
 • Dziś (w niedzielę, 18.04) sprawą zainteresowała się telewizja Polsat. Emisja w Wydarzeniach o 18.50 i być może także w Polsat News.

  Czytaj więcej
 • Czytaj więcej
 • Zbiórką na odnowienie auta kpt. Walędzika interesują się media. Wspaniale!

  https://moto.pl/MotoPL/7,88389,26984931,zrzutka-na-subaru-powstanca-warszawskiego-zjezdzil-nim-caly.html

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

W 1944 roku młodzi warszawiacy mieli marzenie: pomścić krzywdy wyrządzone w czasie wojny przez okupanta, odzyskać wolność. Nie kalkulowali, jaka będzie cena tego marzenia. Kapitan Janusz Walędzik, który w Powstaniu Warszawskim walczył jako niespełna 14-letni chłopiec (wówczas strzelec), przystąpił do niego (kłamiąc, że ma już 15 lat...) z takim właśnie marzeniem.

I dziś, choć Pan Kapitan skończył 90 lat, nadal ma marzenie: by Jego Subaru Leone, jedyne w Polsce, rzadkie w Europie, ściśle związane z Jego biografią, a poniekąd także z powstańczymi historiami, które przez dziesięciolecia wiernie służyło mu, by jeździć po kraju, spotykać się z młodzieżą i opowiadać jej o Powstaniu, odzyskało blask. Pomóżmy spełnić marzenie Powstańca!


Kpt. Walędzika poznałem jako dziennikarz motoryzacyjny, realizując wywiad dla magazynu "Plejady", wydawanego dla sympatyków marki Subaru. Powodem spotkania z Nim było oczywiście Jego Leone - model produkowany przez japońską markę w latach 1971-1994. Egzemplarz Pana Janusza należy do II generacji (1978 - 1989) - ale rozmawialiśmy o wszystkim, zwłaszcza o Powstaniu, o patriotyzmie kiedyś i dziś (magazyn Plejady nr 83 z kwietnia 2019 r. od str. 20: https://issuu.com/magazynplejady/docs/plejady_nr83-2019).

W tych rozmowach obecny był i wątek samochodu, którym Pan Kapitan przez dekady jeździł na spotkania z młodzieżą, z tymi, których interesuje historia, by opowiadać o Powstaniu. Auto jest sprawne, jeździ i jest zarejestrowane, ma jednak swoje lata. Jego stan pogarsza się. Pan Kapitan zdradził mi, że jego marzeniem jest, by dzielne Leone odzyskało blask. Dlatego postanowiłem osobiście zaangażować się i przygotować społeczną zbiórkę, która umożliwiłaby realizację tego marzenia (za wykonaną przy tym pracę nie biorę żadnego wynagrodzenia).

Sprawa jest arcytrudna. Problematyczne jest znalezienie do tego modelu jakiejkolwiek części, a elementy blacharskie po prostu nie istnieją. Odnowienie pojazdu to po prostu ręczna praca specjalistów od restauracji zabytkowych pojazdów. Finansowy cel zbiórki opiera się na wycenie dokonanej zimą przez wyspecjalizowany zakład renowacji zabytkowych aut.

Postanowiłem pomóc Powstańcowi w spełnieniu tego marzenia, podejmując się organizacji zbiórki społecznej. Co więcej, jeśli uzbierana kwota przekroczyłaby zakładany cel, lub z rozliczenia kosztów renowacji pozostałaby wolna kwota, wszystkie dodatkowe fundusze - po odjęciu niezbędnych kosztów - zostaną przeznaczone na potrzeby DOMU WSPARCIA DLA POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH.  

Dowodem aktywności Pana Kapitana, który nawet w czasie pandemii prowadzi zdalne spotkania z harcerzami i lekcje historii o Powstaniu Warszawskim, są liczne dyplomy i podziękowania. W Internecie z łatwością można znaleźć linki do relacji z takich spotkań. Oto przykłady niektórych z ostatnich lat:

http://spwyrzysk.pl/2018/niecodzienna-lekcja-historii-z-powstancem-warszawskim/

http://www.sppw1944.org/index.html?http://www.sppw1944.org/pamiec/rajd_17a.html

http://www.ii.org.pl/mlodzi.html

http://www.szpbialosliwie.pl/viewpage.php?page_id=57


Biografię kpt. Janusza Walędzika można znaleźć tu:

https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/janusz-waledzik,47348.html


Jego opowieść o Powstaniu znajdziecie tu:

https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/janusz-waledzik,193.html


Spróbujmy razem spełnić marzenie Powstańca Warszawskiego, a jeśli się uda, może także przy tej okazji wesprzeć DOM WSPARCIA DLA POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH.


Jacek Pieśniewski, organizator zbiórki

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 1056

 
Dane ukryte
10 000 zł
TA
Tomasz Antoniak
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
PK
Piotr Kazanowski
500 zł
KJ
Krzysztof Jaskólski
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
PI
PKB
500 zł
Zobacz więcej

Komentarze 81

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

865 839 zrzutek

i zebrali

768 412 506 zł

A ty na co dziś zbierasz?