id: 96h97x

Wspólnie upamiętnijmy Romana Dmowskiego w Rawie Mazowieckiej!

Wspólnie upamiętnijmy Romana Dmowskiego w Rawie Mazowieckiej!

12 382 zł 
z 12 000 zł
103%
zakończona 26.07.2021r
123 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności1

 • Mamy już 10 020 zł! Bardo dziękujemy za Wasze wsparcie! Pozostało już bardzo niewiele do końca :)

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

W wyniku petycji zainicjowanej przez naszych działaczy, w Rawie Mazowieckiej ma szansę zawisnąć tablica pamiątkowa Romana Dmowskiego - męża stanu, delegata Polski na konferencję paryską i sygnatariusza traktatu wersalskiego, ministra spraw zagranicznych, głównego założyciela polskiego ruchu narodowego oraz jednego z Ojców Polskiej Niepodległości.


Nasza petycja w sprawie budowy tablicy pamiątkowej wraz z podpisami poparcia została złożona 9 grudnia minionego roku. Finalnie trafiła ona na biurko burmistrza Rawy Mazowieckiej, który zaakceptował lokalizację tablicy na elewacji frontowej budynku Urzędu Miasta przy Pl. Piłsudskiego 4. Niemniej, jako formę sfinansowania tablicy pamiątkowej wybrano zbiórkę, którą jako wnioskodawcy musimy przeprowadzić.


Co chcemy zrobić?

Chcemy doprowadzić do upamiętnienia Romana Dmowskiego w rawskiej przestrzeni publicznej poprzez zebranie funduszy na tablicę pamiątkową, która miałaby zawisnąć 9 sierpnia bieżącego roku - w rocznicę urodzin Pana Romana. Z racji, że byliśmy również odpowiedzialni za wybór wykonawcy tablicy oraz formy architektonicznej, zdecydowaliśmy się zlecić to zadanie Pracowni Artforma, która wykonała już dla Rawy Mazowieckiej tablice Danuty Siedzikówny "Inki", Józefa Piłsudskiego oraz Wincentego Witosa.

q6813cec4145f52d.jpegTablica Romana Dmowskiego byłaby tablicą odlewaną z brązu. Wymiary: 100x106,5x1,5cm. Litery będą wypukłe i szlifowane, zaś tablica będzie patynowana w taki sposób, by podkreślać jej istotne detale. Finalnie zostanie zabezpieczona lakierem bezbarwnym chemoutwardzalnym, by była odporna na warunki atmosferyczne i nie zmieniała koloru z biegiem czasu. Czas realizacji wynosi około 5 tygodni.


Dlaczego to ważne?

Ponieważ Roman Dmowski pomimo, że jest jednym z największych Polaków w historii naszej Ojczyzny wciąż w naszym państwie nie został godnie upamiętniony, mimo szeregu zasług dla niepodległej Polski. Oddanie należnej czci tym, którym zawdzięczamy bezcenny dar suwerennej Ojczyzny jest naszym obowiązkiem. W sytuacji gdy uzyskamy zgodę konserwatora na lokalizację tablicy, będzie ona zlokalizowana na budynku położonym w samym centrum Rawy Mazowieckiej. Tablica zostałaby zawieszona jeszcze przed rewitalizacją budynku, która ma mieć miejsce w najbliższej przyszłości.


Co Ty możesz zrobić?

Wesprzyj naszą zrzutkę dowolną kwotą! Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie upamiętnić Romana Dmowskiego. Wpłać darowiznę, udostępnij zrzutkę na swoich mediach społecznościowych i zachęć do wpłaty swoich bliskich i znajomych!


Jaki jest nasz cel?

Naszym celem jest zebranie wymaganej kwoty 12 000 złotych. Za zgromadzone pieniądze sfinansujemy całą tablicę oraz jej montaż. Do tego zorganizujemy uroczyste obchody odsłonięcia tablicy, a także zakupimy książki Romana Dmowskiego do lokalnej biblioteki!


Tablica odlewana z brązu, wymiary: 100 cm szerokość, 106,5 cm wysokość, grubość tablicy widzianej z boku około 1,5cm, wizerunek będzie nieco bardziej wypukły, w najwyższym punkcie wypukłość sięgnie do 3 cm. Litery wypukłe szlifowane.

Tablica finalnie zostanie zabezpieczona lakierem bezbarwnym chemoutwardzalnym, by była odporna na warunki atmosferyczne i nie zmieniała koloru z biegiem czasu. Mocowanie tablicy będzie z tyłu tablicy na 4 szpilki gwintowane fi 8mm. Szpilki wkręca się z tyłu tablicy we wcześniej przygotowane otwory gwintowane. Na ścianie wierci się otwory o potrzebnym rozstawie na głębokość 15 - 20 cm. W otwory wpuszcza się klej montażowy, a tablicę ze szpilkami osadza się w przygotowanych otworach. Taki sposób montażu pozwala na to, by tablica nie została w łatwy sposób zdemontowana i skradziona.


Koszty:

12 000 zł - koszt tablicy wraz z montażem, gdzie dojazd z Białegostoku (siedziba firmy zajmującej się produkcją tablicy) do Rawy Mazowieckiej i montaż to koszt 450 zł netto.


Za pozostałą sumę zakupimy wieniec i znicze, a także przeznaczymy ją na zakup książek autorstwa Romana Dmowskiego, które przekażemy do lokalnej biblioteki. Ponadto, zorganizujemy uroczyste obchody odsłonięcia tablicy, na których przybliżymy mieszkańcom sylwetkę tego wybitnego Polaka!


Dziękujemy za wszelkie formy wsparcia naszej inicjatywy! Śledź nasze postępy na Facebooku - to na nim będziemy umieszczać informacje dotyczące postępów realizacji inicjatywy. Szczególnie zachęcamy do polubienia i obserwowania tematycznego fanpejdża Chcemy upamiętnienia Romana Dmowskiego w Rawie Mazowieckiej.


Kim jesteśmy?

Jako Młodzież Wszechpolska jesteśmy stowarzyszeniem społeczno-wychowawczym skupiającym młodych ludzi, którym bliska jest miłość do Ojczyzny i przywiązanie do Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Naszym celem jest wychowanie członków w duchu wartości narodowych i katolickich, wykształcenie w nich pełni poczucia obowiązków patriotycznych, tak by na każdym stanowisku starali się być pożyteczni Ojczyźnie.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 123

AF
Andrzej
1 500 zł
RM
Rafał Miszczak
1 000 zł
Adam Łącki
1 000 zł
PL
Piotr Lisiecki
1 000 zł
JK
Jerzy Kwaśniewski
1 000 zł
ŁW
Łukasz Wlazło
600 zł
BH
Biznes Horyzonty MN
500 zł
ZS
Zbigniew Sienkiewicz
300 zł
PE
Paweł Ernst
200 zł
WC
wiktor chmielewski
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 6

 
2500 znaków
 • Patryk

  Reszta mojego hajsu. Nadal uważam, że hańba dla państwa i rządu, który nie potrafi zrobić pomnika dla takiego bohatera.... :(

  5 zł
 • wiktor chmielewski

  szkoda że trzeba robić takie zrzutki to pokazuje jak strasznie do szpiku kości jest zafałszowana historia Polski , Dmowski był głównym twórcą zjednoczonej i niepodległej Polski, powstała ona dzięki jego myśli politycznej dyplomacji było to największe zwycięstwo dyplomatyczne w dziejach Polski, jego była koncepcja i jego wykonanie , Dmowski dał Polsce to czego jej najbardziej brakowało i w czym był nie do zastąpienia , i co było niepopularne a mianowicie spryt , rozum i dyplomację w miejsce rozwiązań siłowych , bo nie dopuścił też do kolejnego powstania na początku pierwszej wielkiej wojny w 1914 co wydawało się oczywiste w związku z tradycją samobójczych polskich powstań, bo nie kierował się nienawiścią do Rosji jak zwykle to czynią Polacy tylko polską racją stanu, dzięki temu zauważył że w czasach państw narodowych najważniejsze jest odzyskanie ziem zachodnich z dostępem do morza do czego niezbędne jest pokonanie Cesarstwa Niemieckiego a co było niemożliwe bez udziału Carskiej Rosji oraz znalezienie się w gronie Państw które te Niemcy pokonają jako ich sojusznik, tak więc taktyczny antyniemiecki niepisany sojusz z Carską Rosją spowodował że w miejsce samobójczego antyrosyjskiego powstanie ( co dla wielu niestety jest synonimem patriotyzmu ) carska Rosja biła się z Niemcami vel Państwami Centralnymi dla dobra przyszłej zjednoczonej Polski, jednym zdaniem Dmowski geniuszem dyplomatycznym przechytrzył zarówno cesarskie Niemcy jak i Carską Rosję i doprowadził na ich gruzach do zjednoczenia i niepodległości Polski, i zamiast kolejnej krwawej rocznicy do obchodzenia po kolejnym klęskowym powstaniu do którego na szczęście niedoszło w 1914 roku sprytem i geniuszem politycznym Dmowskiego osiągnęliśmy to o co bezskutecznie walczyliśmy wcześniej przez 123 lata, a Polacy tego w ogóle nie dostrzegają, bo dla nich liczy się tylko tradycja samobójczych powstań i tzw. czyń zbrojny a resztę mają za nic, w takim bezmyślnym kraju żyjemy. Nie powinno być żadnej zrzutki bo wszędzie w całej Polsce powinny być place imienia Dmowskiego i pomniki Dmowskiego dokładnie w miejscach gdzie teraz są place i pomniki Piłsudskiego. Ale niestety Polacy jako ogół są za tępi na prawdę historyczną i wolą stwarzane przez siebie megalomańskie mity i legendy .

 • wiktor chmielewski

  tylko to co zrobił Dmowski czyli polska myśl polityczna i dyplomacja wytyczenie celu zjednoczona Polska a akcentem na ziemie zachodnie i zwycięstwo dyplomatyczne oraz niedopuszczenie do powstań było czymś w Polsce nowym i nikt w tym Dmowskiego by nie zastąpił, bo nikt inny się tym nie zajmował, Dmowski dał Polsce to czego bez niego w ogóle by nie było

 • wiktor chmielewski

  tzw. legiony czy POW służył Piłsudskiemu do tworzenia legendy i walki o popularność i władzę, było jego armią prywatną czy osobistą jemu całkowicie podporządkowaną , było armią polityczną z punktu widzenia Polski były zbędne czy niepotrzebne bo Ci polscy patrioci którzy w nich służyli i walczyli walczyliby i służyli w każdej innej armii która by wtedy była i bez celów prywatnych

 • wiktor chmielewski

  powołanie armii do wytyczania granic i ich obrony , czy walki o granice był oczywistą oczywistością, niezależnie kto by nie objął władzy, najlepiej dla Polski by było gdyby władzę w niej objął sam jej twórca vel architekt, czy główny założyciel Roman Dmowski, wtedy armia by była zawodowa i apolityczna a jej cele bardziej spójne i racjonalne

 • Zobacz więcej

Nasi użytkownicy założyli

776 166 zrzutek

i zebrali

577 018 675 zł

A ty na co dziś zbierasz?