id: 96smu9

Cztery „36” - czyli baza wiedzy o rodzajach PIT 36

Cztery „36” - czyli baza wiedzy o rodzajach PIT 36

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 234 321 zrzutek i zebrali 1 373 057 400 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Cztery „36” - czyli baza wiedzy o PIT 36/PIT 36S PIT 36L/PIT 36LS

Formularze podatkowe PIT 36/PIT 36S, PIT 36L/PIT 36LS, dotyczą podatników podatku dochodowego, którzy co roku muszą przygotowywać zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty, w poprzednim roku podatkowym. Komu posłużą drugi oznaczone numerem "36"? Jakie są różnice między nimi? Co oznaczają dodatkowe oznaczenia literowe? Czym jest „L”, czym „S”, czym zaś „LS”?



PIT 36 i PIT 36S

Dwa podstawowe druki PIT 36 służą podatnikom, którzy uzyskują dochody opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej i nie wypełniają deklaracji PIT 37. Nie ma znaczenia z ilu źródeł pochodzą te dochody. To zeznanie złożyć należy, jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, prowadzi działy specjalne produkcji rolnej, osiąga przychody z najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy lub innych podobnych umów, ma przychody od których samodzielnie opłaca zaliczki na podatek, ma przychody z zagranicy, ma przychody z innych źródeł opodatkowanych według skali podatkowej, od których płatnik nie musiał odprowadzać zaliczek lub korzystał ze zwolnienia w postaci tak zwanego kredytu podatkowego. Zeznanie można złożyć indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. 


PIT 36L i PIT 36LS 

Wymienione zeznania służą natomiast podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, opodatkowane na zasadach podatku liniowego. Przez podatek liniowy, z zasady, rozumie się wybór opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, według stawki liniowej 19%, niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Takich dochodów nie należy łączyć z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej - należy więc rozliczać je osobno (oddzielnie). W takim wypadku, podatnicy powinni zwrócić uwagę na deklaracje podatkowe PIT oznaczane literą „L” jak liniowy, czyli PIT 36L oraz PIT 36LS. 

i6d2542ea5a0b36f.jpeg

Przedsiębiorstwo w spadku

Relatywnie nową instytucją jest możliwość przejęcia przedsiębiorstwa w spadku, a co za tym idzie rozliczenia podatkowego w przypadku śmierci przedsiębiorcy. Jeżeli do takiej dojdzie, zarządca sukcesyjny kierujący firmą po śmierci przedsiębiorcy, który jest zgłoszony do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ma prowadzić przedsiębiorstwo na dotychczasowych zasadach, do momentu, kiedy nie zostaną załatwione wszystkie formalności związane z dziedziczeniem. Jednym z obowiązków przedsiębiorcy nadal jest rozliczenie podatkowe. Z zasady powinno zostać ono dokonane w sposób kontunuowania metody opodatkowania po zmarłym przedsiębiorcy do końca roku, a w nowym roku - może wybrać inną metodę. W takiej sytuacji należy skorzystać z deklaracji oznaczonych literą "S" jak spadek, czyli PIT 36S lub PIT 36LS.


Terminy deklaracyjne

Generalnie wszystkie cztery rodzaje PIT 36, przygotowuje się do końca kwietnia, następującego po danym roku podatkowym, w określonym terminie - od 15 lutego do 30 kwietnia, roku następującego po roku podatkowym. W tym samym czasie (do 30 kwietnia), podatnik powinien również uregulować ewentualne zobowiązanie podatkowe. Jeżeli druk zostanie złożony wcześniej, urząd przyjmie jako datę złożenia 15 lutego danego roku. Jeżeli ostatni dzień na złożenie terminu przypada w sobotę lub na dzień ustawowo wolny od pracy (niedzielę lub święta), to termin złożenia zeznania upłynie w kolejnym dniu.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!