id: 97g97b

Film edukacyjny o Tadeuszu Kościuszce

Film edukacyjny o Tadeuszu Kościuszce

Nasi użytkownicy założyli 1 017 054 zrzutki i zebrali 1 066 163 777 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

7 YouTuberów (łącznie ponad milion subskrybentów) nakręci filmik o Tadeuszu Kościuszce. Potrzebujemy tysiąc złotych na montaż, napisy itd, a każdą złotówkę powyżej tej kwoty przeznaczymy na promocję filmiku za granicą.


W trakcie nocnych zamieszek w stolicy Stanów Zjednoczonych został zdewastowany pomnik bohatera Narodowego Tadeusza Kościuszki. Bohater Polsko-Amerykański jest znany na całym świecie jako genialny strateg oraz inżynier, który swoją postawą i męstwem wsławił się podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, wojny Polsko-Rosyjskiej, czy też wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Tadeusz Kościuszko został uhonorowany m.in. złotym orderem Virtutti Militari i dożywotnią emeryturą od Prezydenta Stanów Zjednoczonych, jego imieniem został zaś nazwany najwyższy szczyt Australii. Kościuszko znany był jako liberał, który walczył z niewolnictwem oraz zawłaszczeniem chłopów. Był twórcą oraz protektorem Uniwersału Połanieckiego. Część majątku w swoim testamencie przeznaczył na wykupienie czarnoskórych niewolników.


Dlaczego pomnik Tadeusza Kościuszki został pomalowany?


Odpowiedź na to pytanie powoduje bardzo wiele emocji. Polak bowiem był za życia jednym z obrońców praw osób o odmiennym kolorze skóry. Nie byli jednak świadomi tego protestujący Amerykanie, którzy wzburzeni śmiercią George'a Floyda postanowili zdewastować pomnik, najprawdopodobniej kojarzący im się z wartościami i obowiązującym porządkiem obyczajowym, który chcą zmienić.Dlaczego pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie ucierpiał i to aż dwukrotnie?


W Polsce pomników tego bohatera jest co najmniej kilka, jednak ten w Warszawie jest wyjątkowy. Jest to bowiem kopia tego, który znajduje się w Waszyngtonie - tylko, że powstała blisko 100 lat później. W związku z protestami w Stanach Zjednoczonych, nieznajomy sprawca w naszej stolicy postanowił wykonać napis, jednoznacznie kojarzony się w wydarzeniami zza oceanu. Wtedy jednak bardzo sprawnie służby usunęły graffiti a nasi przedstawiciele złożyli kwiaty pod pomnikiem. Nie powstrzymało to jednak wandali od tego, aby już kilka dni później monument bohatera po raz kolejny został zniszczony.


h45d57e847e30184.jpeg


Jaki jest nasz cel?


Chcemy, aby powstał krótki filmik edukacyjny, który będzie promował postać Kościuszki i mówił o jego roli w walce o wolność jednostki, niezależnie od koloru skóry. Zależy nam na krótkim materiale - takim który zainteresuje jak największą ilość widzów.Jaką to przyjmie formę?


Produkcja zostanie udostępniona dla wszystkich w serwisie YouTube, na kanałach partnerów wydarzenia. Całość będzie promowana przez social media twórców. Film będzie podzielony na część odnoszącą się do elementów biograficznych Tadeusza Kościuszki oraz na część, która będzie poświęcona obecnym wydarzeniom, dziejącym się na całym świecie.


Partnerzy wydarzenia, twórcy w serwisie YouTube:

Satyrycznie Historycznie - https://www.youtube.com/channel/UCvy1ypFODIuU0yw67VSrdMg

Niepoprawny Dyplomata - https://www.youtube.com/user/Arcaniarox

Ator - https://www.youtube.com/user/wideoprezentacje

Wojna Idei - https://www.youtube.com/channel/UC7RswyY8VfbSdikz_8wdp3w

Polka na Bałkanach - https://www.youtube.com/channel/UCXT42PhT-Rrarnvj64OM2Eg/videos

Szyderczy Hałas - https://www.youtube.com/user/SzyderczyHalasVlog


Na co potrzebujemy 1000zł?


Na pokrycie kosztów przygotowania materiału - przede wszystkim montażu i przetłumaczenia filmiku na język angielski.


Co jeżeli zbierzemy więcej niż 1000 zł?


Każdą następną złotówkę przeznaczymy na promocję materiału, w szczególności za granicą. Zależy nam na tym, by życiorys Tadeusza Kościuszki dotarł do jak największej ilości osób dlatego nie chcemy zatrzymać się tylko na wypuszczeniu filmiku. Im większą "górkę" zbierzemy, tym większy zasięg będzie miała nasza akcja.Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:Jakie zasługi ma Tadeusz Kościuszko w walce z nietolerancją rasową?

W odpowiedzi na to pytanie od razu przychodzi nam na myśl testament Kościuszki, w którym czytamy: Prosiłem pana Jeffersona, żeby w razie mojej śmierci, bez wyrażenia ostatniej woli lub testamentu, wykupił za moje pieniądze tylu Murzynów i uwolnił ich, aby pozostała suma wystarczyła na zapewnienie im wykształcenia i utrzymania. Każdy z nich powinien przedtem poznać obowiązek obywatela w wolnym państwie, bronienia swego kraju przeciw obcym i wewnętrznym wrogom, którzy chcieliby zmienić Konstytucję na gorszą, co by ich uczyniło w rezultacie znowu niewolnikami.

To jest oczywiście zaledwie fragment, jednak już on pokazuje jak wysoko Polak cenił sobie wolność osób czarnoskórych (słowo Murzyn był wówczas powszechnie używane wobec takich osób i nie budziło to kontrowersji). Kościuszko miał wielu czarnoskórych przyjaciół, którzy razem z nim walczyli za niepodległość Stanów Zjednoczonych, jednym z nich był np. Agrippa Hull.Organizatorzy


Fundacja Przyszłość Pokoleń

została powołana do życia w 2014 roku. Misją Fundacji jest budowanie silnego, dobrze zorganizowanego społeczeństwa, a przez to czynienie z Polski państwa lepszego do życia dla przyszłych pokoleń. Realizujemy swoje cele poprzez oparcie na idei synergii, współpracy i integracji międzypokoleniowej – czerpiąc z wiedzy i doświadczenia życiowego osób starszych oraz z zaangażowania i witalności młodego pokolenia.


Fundacja Warsaw Legend

nadrzędnym celem fundacji jest promowanie dobrego wizerunku miasta stołecznego Warszawy w całej Polsce oraz na arenie międzynarodowej poprzez program wymian z wybranymi miastami, działania aktywizujące społeczność lokalną, a także przedsięwzięcia uświadamiające i budzące zainteresowanie wśród zainteresowanych.


Stowarzyszenie KoLiber

jest to ogólnopolskie stowarzyszenie konserwatywno-liberalne zrzeszające głównie studentów oraz przedsiębiorców. Misją stowarzyszenia jest kształcenie młodych ludzie oraz wspieranie instytucji pod sztandarami ochrony własności, rządów prawa, wolności gospodarczej, odpowiedzialności za własny los oraz silnego i bezpiecznego państwa.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 17

TM
Tomasz Małodobry
100 zł
DN
Daniel Nowak
100 zł
KH
Karol Handzel
50 zł
AK
Anna
50 zł
KR
Kamil Rybikowski
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
DM
Damian
50 zł
MA
Maciek
31 zł
MZ
Marek Ziemian
25 zł
PK
Piotr Kasperkiewicz
25 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!