id: 99exb7

Zbiórka na nową instalację elektryczną i instalację przeciwpożarową dla XIV-wiecznej Książęcej Wieży w Siedlęcinie.

Zbiórka na nową instalację elektryczną i instalację przeciwpożarową dla XIV-wiecznej Książęcej Wieży w Siedlęcinie.

Nasi użytkownicy założyli 1 188 213 zrzutek i zebrali 1 250 861 386 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

KIM JESTEŚMY


Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” powstało w celu ratowania i popularyzacji wyjątkowego średniowiecznego zabytku, jakim jest książęca wieża mieszkalna w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry. Każdego roku prowadzimy działania, które poprawiają stan zachowania tego obiektu i zwiększają jego szanse na przetrwanie. 

Dziś zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie kolejnego naszego ważnego projektu - wymiany grożącej pożarem starej i bardzo awaryjnej instalacji elektrycznej w wieży (sprzed 1945 roku).


WIEŻA KSIĄŻĘCA


Wieża książęca w Siedlęcinie to największa i najlepiej zachowana średniowieczna wieża mieszkalna w tej części kontynentu. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia jaworskiego Henryka I (z dynastii Piastów). Prawie w całości zachowała się w oryginalnej postaci. 

Najcenniejszym elementem wyposażenia wieży w Siedlęcinie są średniowieczne malowidła z legendą o sir Lancelocie z Jeziora (jedyne takie zachowane na świecie!). Oprócz tego w wieży zachowały się m.in. oryginalne XIV-wieczne drewniane stropy oraz – robiąca wielkie wrażenie na Zwiedzających – XVI-wieczna więźba dachowa. 

Wieża udostępniona jest do zwiedzania, organizowane są w niej różne wydarzenia - koncerty, wystawy itp. Obiekt utrzymuje się wyłącznie ze sprzedaży biletów i pamiątek.


IDENTYFIKACJA PROBLEMU - ZAGROŻENIA DLA WIEŻY


Prócz realizacji działań remontowych, prowadzonych przez nas regularnie, musimy usuwać lub minimalizować wszelkie zagrożenia dla wieży. W jej wnętrzach wciąż jeszcze funkcjonuje „zabytkowa” i bardzo awaryjna instalacja elektryczna, która stanowi realne zagrożenie dla tego obiektu. Brakuje także systemu ochrony przeciwpożarowej. 

Aby rozwiązać ten problem przygotowaliśmy odpowiednie projekty instalacji elektrycznej oraz przeciwpożarowej i z końcem roku 2019 złożyliśmy wniosek o wsparcie do ministerialnego programu “Ochrona Dziedzictwa”.


DLACZEGO POTRZEBUJEMY TAKŻE WASZEGO WSPARCIA?


Na początku 2020 roku nasze Stowarzyszenie otrzymało dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pierwszy etap tych działań - w wysokości 180 000 zł. Będzie nim wymiana instalacji elektrycznej – zatem usunięcie obecnego zagrożenia. Aby móc w pełni wykorzystać te środki, musimy zaangażować w te prace także środki własne, w wysokości około 30 000 zł. 


Niestety epidemia spowodowała znaczące ograniczenie ruchu turystycznego. Coraz trudniejsze wydaje się nam podołanie temu wyzwaniu – zwłaszcza, że wpływy z biletów i sprzedaży pamiątek muszą pokryć koszty utrzymania wieży i jej funkcjonowania (ledwo wystarczają na wynagrodzenia dla oddanych jej pracowników, opłaty za prąd, wodę itp.). Nie mogąc liczyć na zebranie wkładu własnego do projektu ze sprzedaży biletów i pamiątek uruchamiamy niniejszą zbiórkę!


CO UDAŁO NAM SIĘ DOTĄD ZROBIĆ!


Ważne jest, aby środki przeznaczać na realne działania. Tu możemy pochwalić się skutecznością i efektywnością prac zrealizowanych w poprzednich  latach - nie zmarnujemy Waszego wsparcia!


Jak wiecie - najbardziej wyjątkowym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura – sir Lancelocie z Jeziora. Można je oglądać na drugim piętrze wieży (głównie dzięki kompleksowej konserwacji malowideł, jaką przeprowadzono w latach 2006 i 2007 - dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego). 


Od 2008 roku przy wieży rokrocznie prowadzone są badania archeologiczne Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (na ich bazie, dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w 2016 roku została wydana obszerna monografia wieży - na to przedsięwzięcie zdobyliśmy środki z programu “Ochrona dziedzictwa archeologicznego”). W ramach prowadzonych wtedy działań przeprowadziliśmy m.in. badania dendrochronologiczne, które pozwoliły precyzyjnie datować powstanie drewnianych stropów wewnątrz wieży na lata 1313-1315. Czyni je to najstarszymi zachowanymi stropami na terenie Polski!


W minionych latach zrealizowaliśmy w Siedlęcinie trzy edycje obozów francuskiej organizacji REMPART (francuscy wolontariusze odbudowywali średniowieczny mur nad średniowieczną fosą) oraz trzy obozy w ramach ministerialnego programu „Wolontariat dla Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa” koordynowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.


Będziemy wdzięczni za wsparcie przez Was naszych działań w Siedlęcinie. Jeśli skompletujemy wkład własny - będziemy mogli w pełni wykorzystać przyznaną dotację ministerialną i w 2020 roku wymienimy grożącą pożarem wieży starą instalację! Wprowadzimy także oszczędne i bezpieczne dla malowideł oświetlenie. 

Szczerze wierzymy, że – z Waszym wsparciem – damy radę!


Zapraszamy na stronę wieży www.wiezasiedlecin.pl

oraz na profil na facebooku https://www.facebook.com/wiezasiedlecin/


Uwaga: Przekazana nam darowizna jest darowizną na cele pożytku publicznego i można ją odliczyć od podstawy opodatkowania (odliczenie limitowane jest do kwoty 6% uzyskanego w danym roku dochodu).


Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie”

Email: [email protected] Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 162

preloader

Komentarze 4

 
2500 znaków