id: 99exb7

Zbiórka na nową instalację elektryczną i instalację przeciwpożarową dla XIV-wiecznej Książęcej Wieży w Siedlęcinie.

Zbiórka na nową instalację elektryczną i instalację przeciwpożarową dla XIV-wiecznej Książęcej Wieży w Siedlęcinie.

9 873 zł 
z 30 000 zł
32%
zakończona 30.09.2020r
162 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

KIM JESTEŚMY


Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” powstało w celu ratowania i popularyzacji wyjątkowego średniowiecznego zabytku, jakim jest książęca wieża mieszkalna w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry. Każdego roku prowadzimy działania, które poprawiają stan zachowania tego obiektu i zwiększają jego szanse na przetrwanie. 

Dziś zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie kolejnego naszego ważnego projektu - wymiany grożącej pożarem starej i bardzo awaryjnej instalacji elektrycznej w wieży (sprzed 1945 roku).


WIEŻA KSIĄŻĘCA


Wieża książęca w Siedlęcinie to największa i najlepiej zachowana średniowieczna wieża mieszkalna w tej części kontynentu. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia jaworskiego Henryka I (z dynastii Piastów). Prawie w całości zachowała się w oryginalnej postaci. 

Najcenniejszym elementem wyposażenia wieży w Siedlęcinie są średniowieczne malowidła z legendą o sir Lancelocie z Jeziora (jedyne takie zachowane na świecie!). Oprócz tego w wieży zachowały się m.in. oryginalne XIV-wieczne drewniane stropy oraz – robiąca wielkie wrażenie na Zwiedzających – XVI-wieczna więźba dachowa. 

Wieża udostępniona jest do zwiedzania, organizowane są w niej różne wydarzenia - koncerty, wystawy itp. Obiekt utrzymuje się wyłącznie ze sprzedaży biletów i pamiątek.


IDENTYFIKACJA PROBLEMU - ZAGROŻENIA DLA WIEŻY


Prócz realizacji działań remontowych, prowadzonych przez nas regularnie, musimy usuwać lub minimalizować wszelkie zagrożenia dla wieży. W jej wnętrzach wciąż jeszcze funkcjonuje „zabytkowa” i bardzo awaryjna instalacja elektryczna, która stanowi realne zagrożenie dla tego obiektu. Brakuje także systemu ochrony przeciwpożarowej. 

Aby rozwiązać ten problem przygotowaliśmy odpowiednie projekty instalacji elektrycznej oraz przeciwpożarowej i z końcem roku 2019 złożyliśmy wniosek o wsparcie do ministerialnego programu “Ochrona Dziedzictwa”.


DLACZEGO POTRZEBUJEMY TAKŻE WASZEGO WSPARCIA?


Na początku 2020 roku nasze Stowarzyszenie otrzymało dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pierwszy etap tych działań - w wysokości 180 000 zł. Będzie nim wymiana instalacji elektrycznej – zatem usunięcie obecnego zagrożenia. Aby móc w pełni wykorzystać te środki, musimy zaangażować w te prace także środki własne, w wysokości około 30 000 zł. 


Niestety epidemia spowodowała znaczące ograniczenie ruchu turystycznego. Coraz trudniejsze wydaje się nam podołanie temu wyzwaniu – zwłaszcza, że wpływy z biletów i sprzedaży pamiątek muszą pokryć koszty utrzymania wieży i jej funkcjonowania (ledwo wystarczają na wynagrodzenia dla oddanych jej pracowników, opłaty za prąd, wodę itp.). Nie mogąc liczyć na zebranie wkładu własnego do projektu ze sprzedaży biletów i pamiątek uruchamiamy niniejszą zbiórkę!


CO UDAŁO NAM SIĘ DOTĄD ZROBIĆ!


Ważne jest, aby środki przeznaczać na realne działania. Tu możemy pochwalić się skutecznością i efektywnością prac zrealizowanych w poprzednich  latach - nie zmarnujemy Waszego wsparcia!


Jak wiecie - najbardziej wyjątkowym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura – sir Lancelocie z Jeziora. Można je oglądać na drugim piętrze wieży (głównie dzięki kompleksowej konserwacji malowideł, jaką przeprowadzono w latach 2006 i 2007 - dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego). 


Od 2008 roku przy wieży rokrocznie prowadzone są badania archeologiczne Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (na ich bazie, dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w 2016 roku została wydana obszerna monografia wieży - na to przedsięwzięcie zdobyliśmy środki z programu “Ochrona dziedzictwa archeologicznego”). W ramach prowadzonych wtedy działań przeprowadziliśmy m.in. badania dendrochronologiczne, które pozwoliły precyzyjnie datować powstanie drewnianych stropów wewnątrz wieży na lata 1313-1315. Czyni je to najstarszymi zachowanymi stropami na terenie Polski!


W minionych latach zrealizowaliśmy w Siedlęcinie trzy edycje obozów francuskiej organizacji REMPART (francuscy wolontariusze odbudowywali średniowieczny mur nad średniowieczną fosą) oraz trzy obozy w ramach ministerialnego programu „Wolontariat dla Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa” koordynowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.


Będziemy wdzięczni za wsparcie przez Was naszych działań w Siedlęcinie. Jeśli skompletujemy wkład własny - będziemy mogli w pełni wykorzystać przyznaną dotację ministerialną i w 2020 roku wymienimy grożącą pożarem wieży starą instalację! Wprowadzimy także oszczędne i bezpieczne dla malowideł oświetlenie. 

Szczerze wierzymy, że – z Waszym wsparciem – damy radę!


Zapraszamy na stronę wieży www.wiezasiedlecin.pl

oraz na profil na facebooku https://www.facebook.com/wiezasiedlecin/


Uwaga: Przekazana nam darowizna jest darowizną na cele pożytku publicznego i można ją odliczyć od podstawy opodatkowania (odliczenie limitowane jest do kwoty 6% uzyskanego w danym roku dochodu).


Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie”

Email: [email protected] Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 162

preloader

Komentarze 4

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

880 989 zrzutek

i zebrali

811 791 300 zł

A ty na co dziś zbierasz?