id: 9crgpy

Ploter Laserowy do Grawerowania

Ploter Laserowy do Grawerowania

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 190 656 zrzutek i zebrali 1 255 489 737 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Witam Serdecznie. Mam na imię Krzysiek jestem osobą młodą chodź już pełnoletnią. Założyłem zbiórkę żeby zebrać fundusze na Ploter Laserowy do Grawerowania. Otwarcie niewielkiego domowego biznesu w tak trudnym do życia kraju jakim jest Polska. Jeśli lubisz osoby które wolą "wędkę" od "ryby" i chcą się samorealizować mając pomysł to jest idealne miejsce na dofinansowanie takiej działalności. Mimo iż ciężko powiedzieć że jestem osobą przedsiębiorcza (nie posiadam firmy) to jednak mam pasje, zaangażowanie i chęci. Mówi się że chęciami jest piekło wybrukowane. Zapraszam poniżej do moich "artystycznych dzieł" żeby się przekonać że moja wena twórcza nie są tylko pustymi sloganami. Jeśli jednak nie jesteś zainteresowany dofinansowanie to chociaż podaj dalej komuś innemu. Udostępnij to na portalach społecznościowych z góry bardzo dziękuje !

Ploter Laserowy do Grawerowania

1. Co to jest Ploter ?

Ploter jest to urządzenie które za pomocą laseru wytwarza wzór po uprzednim zaprogramowania na różnego rodzaju tkaninach drewnie czy innych materiałach codziennego użytku.

2. Jak działa ploter do grawerowania, i jaka jest różnica w ploterach ?

Budowa szklanej tuby laserowej jest praktycznie identyczna we wszystkich ploterach laserowych. Istotną różnicę stanowi długość i jakość tuby lasera. Różne długości odpowiadają różnej mocy. Wpływa to na szybkość pracy oraz pozwala na szybszą obróbkę w procesie cięcia. Postaramy się to przedstawić na przykładzie plotera Sybil Pro 3050 oraz grawerki laserowej GPX USB. Zasada działania innych laserów co2 jest identyczna.

3. Jak następuje inicjacja z oprogramowaniem graficznym ?

Podłącza się go i instaluje jak kolejne urządzenie. Tak też jest widziany przez programy współpracujące włączając program CorelDraw. Można na nim ciąć lub grawerować z każdego programu z którym współpracuje. W oprogramowaniu dla grawerki GPX USB można wyznaczyć maksymalny rozmiar strony, laser będzie pracował w obszarze 320 x 260 mm. Jest to powierzchnia robocza lasera i na niej musi się zmieścić przedmiot który ma być wycięty lub wygrawerowany.

4. Na czym polega schemat budowy lasera ?

Promień lasera emitowany jest przez tubę laserową umieszczoną z tyłu urządzenia. Poprzez odbicie się od poszczególnych luster i przejściu soczewkę dostaje się do przestrzeni roboczej. Odbija się pod kątem prostym od lusterek i jest przesyłany w stronę głowicy lasera. Tutaj odbija się od ostatniego lustra w stronę obrabianego materiału. W karetce umiejscowiona jest soczewka skupiająca. Skupia ona promień emitowanej wiązki lasera na materiale. Karetka porusza się na ruchomej prowadnicy wzdłuż materiału (oś X). Prowadnica z karetką i lusterkiem porusza się w poprzek materiału (oś Y). W ten sposób karetka może znaleźć się w dowolnym miejscu nad materiałem. Odległość między głowicą lasera a materiałem można regulować. Pozwala to na umieszczanie materiałów o różnych grubościach. Prędkość przesuwu głowicy w laserze Sybil Pro 3050 jest możliwa za pomocą strzałek umieszczonych na panelu sterowania. W tym przypadku mamy możliwość dokładnego wyregulowania miejsca od którego laser zacznie ciąć lub grawerować. Bardzo pomocny jest red point przy pozycjonowaniu głowicy lasera. Red point - czyli laser świecący na czerwono umożliwia kontrolę miejsca w którym ploter laserowy zacznie grawerowane lub kontrolę ułożenia materiału. W laserach Sybil Pro przyciskami można zmieniać położenie i prędkość przesuwu głowicy lasera, wybierać pliki do grawerowania z dysku USB lub zapisane w pamięci lasera. Można zmieniać parametry pracy dla grawerowania lub cięcia oraz przerywać i wznawiać pracę lasera w dowolnym momencie. Ploter zapamiętuje ostatnio grawerowany plik. W przypadku przerwy dostaw energii mamy możliwość powtórzenia pracy. W grawerce GPX USB przesuw głowicy jest regulowany z poziomu oprogramowania co 10 mm. Moc lasera jest wyznaczana z panelu sterowania lub bezpośrednio z oprogramowania. Sposób pracy lasera przy grawerowaniu lub cięciu określany jest za pomocą kilku parametrów : mocy, prędkości oraz rozdzielczości dpi. Ustawia się je bezpośrednio w przygotowywanym pliku który zostanie wysłany do lasera. Ekran LCD w ploterze laserowym Sybil Pro wyświetla prędkość pracy głowicy lasera, minimalną oraz maksymalną moc wiązki laserowej.

5. Jaka jest moc lasera ?

Jest to moc wiązki promienia światła emitowanego przez tubę laserową. W laserach używanych do usługowego grawerowania moc wynosi od 25 do 100 Wat. Moc 60 Wat jest całkowicie wystarczająca do normalnej pracy z typowymi materiałami. Stanowi również zabezpieczenie na przyszłość w przypadku spadku mocy tuby lasera. Większa moc przydaje się w urządzeniach służących do masowej produkcji. Dzięki niej możemy skrócić czas podczas cięcia różnych materiałów. W oprogramowaniu lasera nie ustawia się bezpośrednio mocy w Watach, lecz procentowo dla obróbki danego materiału. Każdy materiał ma różna strukturę i potrzebuje różnej mocy. Zanieczyszczenie układu optycznego i zużycie tuby laserowej ma wpływ na otrzymany efekt grawerowania lub cięcia. Nadmuch umieszczony przy głowicy zawsze zmniejsza zanieczyszczenie soczewki skupiającej. Od mocy dostarczanej przez laser zależy głębokość grawerowania. Im większa moc, tym głębsze grawerowanie. Tuba lasera ulega stopniowemu zużyciu, Jeżeli pracujemy już z maksymalną mocą, głębokość grawerowania można zwiększyć poprzez obniżenie prędkości lub zmniejszenie liniatury (rozdzielczości).

6. Jaka jest prędkość grawerowania ?

Jest to prędkość z jaką przemieszcza się głowica grawerująca lasera wzdłuż materiału. W oprogramowaniu jest podawana w mm/s. Dla każdego materiału ustalamy inną prędkość grawerowania lub cięcia. Wyższa prędkość daje zawsze szybszą pracę lasera. Od prędkości zależy głębokość grawerowania. Jeżeli laser zbyt szybko będzie pracował możemy nie otrzymać oczekiwanego rezultatu rysunku bo będzie zbyt słabo wygrawerowany. Przy tej samej mocy lasera większą głębokość grawerowania uzyskuje się zmniejszając prędkość pracy. Można zwiększać prędkość i zmniejszać liniaturę aby uzyskać płytką głębokość grawerowania. W przypadku lasera 40 lub 60W i materiałów takich jak drewno, szkło, laminaty, aluminium, skóra, papier - najczęściej pracować trzeba z mocą 20- 60% , a odpowiedni rezultat uzyskuje się zmniejszając prędkość, nawet do 20% maksymalnej.

7. Jaką można zastosować rozdzielczość DPI ?

Podobnie jak w ploterach drukujących od rozdzielczości zależy jakość grawerowanego obrazu. Podawana jest ona w ilości kropek wypalanych przez laser na centymetr, odległości pokonanej przez głowicę - czyli dpi (dots per inch). Im większa rozdzielczość, tym dokładniej oddane drobne szczegóły rysunku i przejścia tonalne. Ale też dłuższy czas grawerowania. Możliwe do ustawienia są rozdzielczości do 1000 dpi. Standardowo pracuje się na 500 dpi. Przy bardzo dokładnych pracach na niektórych materiałach warto zwiększyć dpi do 1000, np przy grawerowaniu fotografii lub delikatnych przejść tonalnych (w rastrach). Przy mniej dokładnych pracach można obniżyć, np. przy grawerowaniu dużych liter można zmniejszyć liniaturę Nie spowoduje to dużej utraty jakości, ale bardzo przyśpieszy pracę. Rozdzielczość ta ma wpływ na czas wykonywania pracy, ponieważ przy niższej rozdzielczości laser musi wykonać mniej ruchów - poziomych linii). Rozdzielczość ta nie odpowiada dokładnie temu, co rozumie się jako rozdzielczość w ploterach drukujących. Można określić to jako dokładność pozycjonowania promienia laserowego. Nasuwa się pytanie Dlaczego ? Ponieważ laser wypala materiał jednorodną wiązką światła i wypaleniu ulega nie tylko dokładnie to na co padnie promień ale też materiał obok (ciepło się rozprzestrzenia np.: laminaty grawerskie, pleksa). Każdy materiał zachowuje się inaczej podczas grawerowania gdyż posiada inną strukturę. Efekty końcowe na każdym materiale są inne - na drewnie, papierze, skórze, pleksie, szkle, aluminium itp. Rozdzielczość dpi ma wpływ właściwie tylko na jakość grawerowania. Natomiast na cięcie nie ma zauważalnego wpływu.

8. Kolejność grawerowania i inne zastosowania ?

Kolejność grawerowania zależy od od koloru obiektu (warstwy). Jeżeli wszystkie obiekty są jednakowego koloru to grawerowane są jednocześnie z taką samą mocą oraz prędkością. Jeżeli różnią się kolorami to grawerowane są w kolejności kolorów lub w kolejności ich wyeksportowania. Przy kolorach mieszanych tworzony jest raster. Przy wycinaniu wygląda to inaczej. Liczy się kolejność warstw kolorów, ale wśród obiektów jednego koloru liczy się położenie na "warstwach". Najpierw wycinane są obiekty leżące pod spodem, później te na kolejnych warstwach (layers). Świadomość tych faktów jest bardzo ważna przy wycinaniu. Na przykład chcemy wyciąć literę "A". Najpierw wytniemy środek -on wypadnie, potem wytniemy zewnętrzny kształt litery otrzymując zamierzony efekt końcowy. Jeżeli najpierw wytniemy zewnętrzny obrys litery, i ona wypadnie z płyty materiału, -nie będzie w czym wycinać środka! Tak więc przy wycinaniu ważne jest aby rozdzielić litery czy obiekty na krzywe, i te które są wewnątrz innych przenieść na spód (np.: w Corelu Ctrl+PgDn). Dlaczego mowa jest tu o wypadaniu ? Ponieważ w czasie wycinania materiał cięty musi znajdować się kilka cm nad podłożem, aby spaliny i ciepło powstające przy cięciu miały gdzie uchodzić- nie tylko ponad materiałem ale również pod nim. Jeżeli cięty materiał będzie leżał bezpośrednio na płycie maszyny- gorące gazy wydostające się z przeciętej szczeliny mogą uszkodzić spód materiału. Aby zaoszczędzić czas grawerowania należy układać przedmiot i grawerować wzdłuż osi X. Np.: musimy wygrawerować napis lub prostokąt 50 x 20 mm. Laser będzie emitował wiązkę po całej długości 50 mm. Jeśli przedmiot ułożymy wzdłuż osi Y laser będzie emitował wiązkę po długości 20 mm wykonując bardzo szybkie i krótkie ruchy. Głowica lasera przed i po wykonaniu danego ruchu musi się rozpędzić i wyhamować. Za każdym razem zajmuje jej to więcej czasu jeśli ułożymy przedmiot wzdłuż osi Y. Wycinanie odbywa się po liniach (wektorach). Nie jest możliwe wycinanie z pliku JPG lub bitmapy.

Jeśli już mamy teorie za sobą pokaże na czym to polega w formie obrazkowej i graficznej.

Cały proces grawerowania i wycinania:

Grawerowanie w drewnie:

Cięcie ozdoby choinkowej:

Grawerowanie w szkle:

Oprogramowanie graficzne:

Grawerować można różne produkty od kubków...

Kubki wygrawerowanie

Wygrawerowane Drewno

...poprzez drewno

czy chociażby materiały szlachetne...

Produkty codziennego użytku...

...różnego rodzaju

Czy kończąc na produktach spożywczych które kupujesz w sklepie.

Można śmiało uznać że wygrawerować można cały świat !

Do tej pory jednak zajmowałem się projektami artystycznymi w kierunku malarskim.

Maluje do tej pory dla znajomych rodziny czy sąsiadów różnego rodzaju projekty.

Sprzedaje je od 10 do 20zł za sztukę w zależności od projektu jaki dana osobą mi podrzuci.

Jak wyglądają moje "dzieła artystyczne" ?

Poniżej kilka obecnie tworzonych "dzieł sztuki".

Kubek w fazie produkcyjnej

Różne wzory na kubku w fazie produkcyjnej

Bombki Choinkowe dla sąsiada

Dzbanek dla koleżanki mojej mamy

Oczywiście przepraszam za "ład estetyczny". Ale musicie zrozumieć że tak wygląda mój amatorski warsztat malarski.

Dlaczego chce jednak przejść na "automatyzacje swoich projektów ?

Ze względu na to że często moi sąsiedzi czy znajomi doceniają mój wysiłek w pracy i czasem chcą właśnie coś wygrawerować na jakiś przedmiotach.

Wpadłem więc na pomysł że spróbuje zdobyć fundusze żeby moc rozkręcić swój własny przydomowy biznes.

Skąd taka kwota na projekt ?

Wybór Plotera nie jest łatwy musi to być urządzenie o minimalnej wartości energetyczne na poziomie 60W (oczywiście chodzi o moc Tuby)

Do tego musi posiadać specjalne oprogramowanie do tworzenia projektów graficznych naniesionych na dane przedmioty.

Musi mieć także prowadnice, profesjonalną optykę a także plastry miodu.

Ale dokładną specyfikacje to ustalę dopiero po zebraniu funduszy.

Nie ma sensu dzielić skóry na niedźwiedziu.

Plaster miodu.

Prowadnice

Tak wygląda profesjonalne urządzenie plotera laserowego.

Panel Sterowania

Dla tych którzy myślą że kwota może być za duża proponuje zwykły "research" w internecie i zobaczenie ile takie cudeńka kosztują.

Portal OLX:

OLX Plotery Laserowe

Portal Allegro:

Allegro Plotery Laserowe

Bardzo serdecznie zapraszam do wspierania mojej zrzutki.

Mam nadzieje że premier Morawiecki oraz wszechobecna biurokracja zmuszająca mnie do rejestracji firmy odprowadzania składek czy zatrudniania pracowników odprowadzania ZUS-u za nich czy innych biurokratycznych widzi-misie nie zniszczy mojej pasji.

English below:

Witam Serdecznie. Mam na imię Krzysiek jestem osobą młodą chodź już pełnoletnią. Założyłem zbiórkę żeby zebrać fundusze na Ploter Laserowy do Grawerowania. Otwarcie niewielkiego domowego biznesu w tak trudnym do życia kraju jakim jest Polska. Jeśli lubisz osoby które wolą "wędkę" od "ryby" i chcą się samorealizować mając pomysł to jest to dopiero miejsce na dofinansowanie takiej działalności. Mimo iż ciężko powiedzieć że jestem osobą przedsiębiorcza (nie posiadam firmy) to jednak mam pasje, zaangażowanie i chęci. Mówi się że chęciami jest piekło wybrukowane. Zapraszam poniżej do moich "artystycznych dzieł" żeby się przekonać że moja wena twórcza nie są tylko pustymi sloganami.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 1

 
Dane ukryte
1 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!