id: 9e7ctx

Projekt "Zwiadowca nad Bzurą 1939r."

Projekt "Zwiadowca nad Bzurą 1939r."

Aktualności 1

Opis zrzutki

Oto historia niczym scenariusz filmu, a zarazem historia prawdziwa, świadectwo strasznych czasów i niebywałego bohaterstwa. Żołnierza, w czynnej służbie, na dwa tygodnie przed przejściem do rezerwy zaskakuje wybuch drugiej wojny światowej. Walczy bohatersko jako zwiadowca 19 Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa, bierze udział w bitwie nad Bzura, a 22 września pod Sochaczewem zostaje ranny. Przechodzi obrzęk głodowy w niemieckiej niewoli (nr. obozowy 32996), z której później w spektakularny sposób ucieka i walczy dalej jako żołnierz AK pseudonim „Gwiazdor”. Udaje mu się dotrwać do końca wojny, zakłada rodzinę i umiera w 1980.Jego osoba i wojenna historia pozostają szerzej nieznane.


I nieomal 40 lat później natrafiam na prawdziwy rarytas- nagranie relacji tego właśnie żołnierza na starej kasecie magnetofonowej, przechowywanej przez mojego wujka Mariana Staszczyka. Nagranie słabej jakości ,pełne szumów i gwaru rozmów w tle, a jednak budzące niezwykłe emocje. I żywą historię, opowieść prawdziwego bohatera. Franciszka Staszczyka, mojego dziadka, którego nigdy nie dane mi było zobaczyć.


W tym oto miejscu zwracam się ze szczególną prośbą-chciałbym przywrócić pamięć mojego dziadka, jak również oddać hołd wszystkim tym żołnierzom, którzy wzięli na siebie niewykonalny wówczas obowiązek obrony naszego państwa. Zależy mi na stworzeniu filmu dokumentalnego z nagraniem opowieści mojego dziadka połączonym z archiwalnymi materiałami, zdjęciami i podkładem muzycznym. Ta historia czekała ponad 40 lat na upublicznienie i nie chce żeby czekała dłużej. Niestety samo nagranie jest bardzo słabej jakości, zostało utrwalone podczas rodzinnej imprezy, pełno na nim zakłóceń, słychać glosy innych osób. Poprawa jakości jest niezbędna, ponadto odpowiednie przygotowanie materiału, jak również i konsultacje kilku profesjonalistów i „pasjonatów” interesujących się historią abyśmy mogli stworzyć projekt który będzie naszą wspólną pracą. Wszystkie te zabiegi wymagają jednak odpowiednich środków.

Nad projektem pracuję od niecałego roku, jestem po lekturze 6 książek m.in. na temat kampanii wrześniowej, 19 pp i obozu Altengrabow XIA. Dzięki uprzejmości PCK oraz URZĘDU DO SPRAW KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH zdobyłem wstępne dodatkowe cenne informacje na temat mojego dziadka (46 stron).Obecnie czeka mnie wizyta w IPN, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, Puszczy Kampinoskiej, Włocławku, Płocku, Kutnie, Lwowie oraz w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Czeka mnie jeszcze sporo pracy, ale wierze, ze jest to praca potrzebna, a historia jakiej dotyczy w końcu zostanie upubliczniona dla szerszej liczny odbiorców.Wpłacający 11

 
Dane ukryte
500 zł
MS
Marian Staszczyk
400 zł
 
Dane ukryte
250 zł
 
Dane ukryte
250 zł
 
Dane ukryte
200 zł
M
Magda
150 zł
M
M.G.
50 zł
MT
Marek Tarko
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
10 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

626 126 zrzutek

i zebrali

376 876 048 zł

A ty na co dziś zbierasz?