id: 9ekh5j

Krakowska Farma Miejska

Krakowska Farma Miejska

Nasi użytkownicy założyli 1 068 584 zrzutki i zebrali 1 165 759 837 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

CZEŚĆ!


Krakowska Farma Miejska rośnie blisko Ciebie! Tak blisko, że jej plony mogą trafić na Twój talerz już kilka godzin po zebraniu. Pracujemy tu ręcznymi narzędziami, używając tylko naturalnych nawozów (kompost!) oraz ekologicznych nasion. Wspieramy Ziemię.

Świeżo zebrane warzywa pakujemy do paczek i dostarczamy do Twojego domu! Możesz nas odwiedzić i odebrać warzywa osobiście, a przy okazji poznać nas i zobaczyć jak działa to miejsce.


Zmniejszamy koszty, jakie ponosi planeta Ziemia, gdy jedzenie przybywa z daleka. Ty możesz sprawić, że znikną - na przykład przyjeżdżając na rowerze, by odebrać swoją paczkę;) Jaką paczkę? Każdy może zamówić paczkę pełną świeżych jarzyn - takich, które właśnie teraz wzrastają i są gotowe do zbioru. Zawartość paczek zmienia się wraz z rytmem natury. To oddolna inicjatywa, którą stworzyliśmy, bo... uwierzyliśmy, że się da! Bo wiemy, że nie ma co czekać, aż ktoś za nas zorganizuje lepiej świat. Uczymy się dużo każdego dnia wprowadzając ideę w praktykę na bieżąco. Farma powstała dla wszystkich, którzy zechcą czerpać z jej dóbr. Dlatego zapraszamy Cię do współtworzenia tego projektu - poprzez zakup paczek, abonamentów, szerzenie wieści o istnieniu farmy lub wsparcie finansowe 'po prostu'. Rośliny robią swoją robotę - rosną! Stwórzmy im do tego jak najlepsze warunki!


KONTEKST

a736ca6b63a0e71c.jpegIdea powstała w lecie 2019, ale fizycznie farma istnieje od początku kwietnia 2020. Przekonaliśmy się, że to działa - teraz proponujemy Tobie - dołącz do nas! W tej zrzutce zbieramy pieniądze na pokrycie inwestycji jakie poczyniliśmy, aby KFM mogła zaistnieć oraz na dalsze funkcjonowanie i rozwój naszej inicjatywy (dzierżawa terenu, rozbudowa infrastruktury wspierającej, nowe narzędzia).

Farma wpisuje się w trend rolnictwa regeneratywnego inspirowanego permakulturą. Używając metod market gardening zwiększamy żyzność i bioróżnorodność gleby. Dbamy też o zatrzymywanie wilgoci w glebie stosując ściółkowanie i przykrywanie upraw. 

Dzięki lokalnemu charakterowi minimalizujemy emisje związane z transportem. Część dostaw realizujemy za pomocą rowerów, a w przyszłości zakupimy specjalny rower cargo.

Skracamy łańcuch dostaw - dostarczając żywność bezpośrednio z pola do domów i mieszkań. Możesz nas też odwiedzić i odebrać zamówione warzywa bezpośrednio z pola!

Dołącz do nas!

Weź udział w tworzeniu nowego przyjaznego planecie systemu, zaczynając od tego co najbliższe i najprostsze - żywności. Wspieraj lokalną gospodarkę oraz zdrowie Twoje i Twoich bliskich.


A TO MY!

m908ad606fd1a38a.jpegSpotkaliśmy się dzięki wspólnemu marzeniu o wytwarzaniu autentycznej żywności blisko ludzi. Każdy z nas od lat realizuje je na różne sposoby. Postanowiliśmy połączyć nasze potencjały.

Założycielami Krakowskiej Farmy Miejskiej są:

Jacek "Brodataty" Bender

Od kilku lat wciela pod Krakowem gospodarstwo eko powstałe z okruchów tęsknoty za czymś, szczerym i zielonym.  Brodataty to barwna opowieść o człowieku, mikrobach, roślinach, kompoście i gnojówkach. Uprawa bez użycia nawozów sztucznych I środków ochrony roślin. Szacunek dla ziemi, roślin i ludzi. Godziwe nawożenie i godziwa płaca. Wiara w bioróżnorodność i dużo eksperymentów z permakulturą. Współpracuje z innymi rolnikami na zasadzie wymiany dóbr i informacji z wiejskiej „chmury”:). Marzy o stworzeniu lokalnych grup, zrzeszających małych rolników, dostarczających nie tylko na lokalny targ, ale do szkolnych i przedszkolnych. stołówek. Jego zbiory i twory- stwory sprzedaje bezpośrednio na Targu Pietruszkowym w Krakowie, do Wawelskiej Kooperatywy Spożywczej i do odbiorców bliskich, minimalizując w taki sposób negatywny wpływ transportu na środowisko.

Maestro ekologiczno rolniczy

Janek Szpil

Animator działań społecznych, zawodowy jogin i hobbistyczny działkowiec permakulturowy. Tworzył i współtworzy dalej miejsca spotkań i wymiany takie jak Pod Kopułą, Biała Droga, czy Ambasada Krakowian dlatego bo wierzy w moc dialogu, współpracy i otwartości. Uwielbia tworzyć warunki do wzrastania stabilnych,  wzajemnie wspierających się ekosystemów. Ekosystemów miejskich i wiejskich. Ludzkich i roślinnych. Wspólnych.

Maestro promocyjno kontaktowy

Apolinary Żuchowicz

Wychował się na małym gospodarstwie rolnym pod Krakowem. Powiększył go w latach 80 ubiegłego stulecia i żył z niego zwiększając intensywność nawożenia i stosowania innych środków chemicznych. Stąd wie doskonale, nie tylko z teorii ale i z praktyki, jak rolnictwo wpływa na nasze zdrowie i na środowisko w którym żyjemy. Od tamtego czasu zastanawiał się i szuka metod, jak możemy gospodarować na ziemi w sposób bardziej przyjazny dla rolnika, osób które korzystają z owoców jego pracy i innych ważnych aspektów świata, które razem współtworzymy.

Maestro techniczny


Pomagają nam też Tomek i Kuba oraz cała ekipa wokół ;)


CO UPRAWIAMY?

d75b2486e7b5ac1d.jpegNa farmie rosną:

 • Sałata
 • Rukola
 • Jarmuż
 • Szpinak
 • Marchewka
 • Mizuna (musztardowiec)
 • Rzodkiewka
 • Buraki
 • Kalarepa
 • Cukinia
 • Kabaczek
 • Fasola
 • Cebulka zielona
 • zioła

m1edb5250a6b18fc.jpeg

TO JUŻ DZIAŁA!

k8b0acf3a708c073.jpegPierwsze paczki wydaliśmy 13 maja. Od tego momentu co tydzień przygotowujemy między 20 a 30 paczek. Zaczęliśmy od jarzyn liściastych, potem doszły rzodkiewki. Teraz czekamy na marchewki ! :) Z każdym tygodniem paczki są bogatsze o kolejne warzywa, które dojrzewają do tego abyś mogła/mógł je zjeść ;)


JAK MOGĘ DOŁĄCZYĆ?

m4753fcf29342aab.jpegKrakowska Farma Miejska działa w formule RWS - Rolnictwa Wspieranego Społecznie.

Oznacza to, że bazą jest dla nas stworzenie społeczności stałych odbiorców, którzy tak jak my będą współistnieć z ekosystemem farmy i podążać za rytmem, który nadaje przyroda. Co tydzień przygotowujemy paczki, które wypełniamy świeżo zebranymi warzywami. Tymi, które są w danym momencie gotowe i najzdrowsze dla Ciebie! Dlatego też nie zawsze będzie dokładnie określone co jest w danej paczce. Warunki pogodowe mogą sprawić, że w danym dniu może być jednego produktu mniej a drugiego więcej :) Naszą uprawę prowadzimy w pełni ekologicznie. Nie używamy, żadnych sztucznych środków. Umożliwia to wizytę różnych mniejszych i większych zwierząt. Niektóre z nich mogą mieć ochotę na małe co-nieco i sprawić, że zbiór będzie mniejszy. W takim przypadku dołożymy starań, aby uzupełnić stratę czymś innym. Warzywa zbieramy rano  (w środy) i tego samego dnia dostarczamy je Tobie lub sam/a je odbierasz!

RWS to system, w którym decydujesz się na lekką nieprzewidywalność, bierzesz to co daje przyroda bezpośrednio. Zyskujesz połączenie z jej rytmem. Cieszymy się, że możemy umożliwić Ci to połączenie :)

Proponujemy abonamenty cotygodniowych paczek. Pozostawiamy też możliwość jednorazowych zakupów paczek lub poszczególnych produktów.

Sprawdź naszą bieżącą ofertę - https://www.facebook.com/krakowskafarmamiejska


CO BĘDZIE W PACZCE?

w791db832881e6ac.jpegKażda paczka będzie inna. Wybieramy model, w którym minimalizujemy drogę i czas pomiędzy żywym, świeżym warzywem, a Twoim talerzem!

Oznacza to, że do paczki będą trafiały te warzywa, które aktualnie są najbardziej gotowe do zbioru. Dlatego będą się od siebie różnić zawartością. Będziemy dbać o to, aby każda paczka była mniej więcej tej samej wartości, ale mogą tu też być pewne wahania. Raz dorzucimy więcej, raz zbierzemy mniej. Ostateczna forma każdej paczki będzie zależała od warunków jakie zaserwuje przyroda. 


Wytwarzamy ekologiczną żywność w Krakowie! Regenerujemy glebę, skracamy łańcuch dostaw. Dbamy o Ziemię, aby rodziła dobrą żywność!

Dołącz do nas. Stań się częścią nowego systemu.

Zapewnij sobie bezpieczne i stabilne źródło autentycznej żywności!


Wesprzyj nas jeśli czujesz, że to co robimy jest dobre.


Dzięki!


To my siejemy dalej...

m90b00bfb6ebf090.jpeg


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 7

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Po prostu
Wesprzyj nas dowolną kwotą. Odwdzięczymy się uśmiechem :)
5 zł

Kupione 12

Zakończona
Inne
Wizyta na farmie
Zapraszamy na farmę! Oprowadzimy Cię i opowiemy o rolnictwie regeneratywnym, permakulturze, market gardening.
30 zł

Kupione 13 z 50

Zakończona
Inne
Paczka Warzyw z odbiorem osobistym w czerwcu
To co najświeższe z naszej farmy! Co tydzień wydajemy między 20 a 30 paczek z warzywami, które w danym momencie są gotowe do zbioru. Weź jedną z pacze...
45 zł

Kupione 10 z 10

Zakończona
Inne
Wpadaj do Was i zbieraj jarzyny
Wpadnij do nas i zbierz swoje jarzyny. Na miejscu zważymy Twoje zbiory tak, żeby ich wartośc odpowiadała sumie wsparcia. Przy okazji poznamy się i opo...
70 zł

Kupione 10 z 10

Zakończona
Inne
Konsultacja w Twoim ogrodzie/ działce
Przyjedziemy do Twojego ogrodu (w obrębie Krakowa) i podpowiemy Ci jak go rozwijać w duchu permakultury.
200 zł

Kupione 3 z 12

Zakończona
Inne
Abonament: 20 paczek w sezonie z odbiorem osobistym
Przez cały sezon, w każdą środę, będziemy przygotowywać dla Ciebie paczki świeżych warzyw sezonowych. Zaczynamy 10 czerwca. Oszczędzasz 110zł bo w abo...
790 zł

Kupione 3 z 20

Zakończona
Inne
Ambonament 20 paczek w sezonie z dowozem
Dowóz do domu realizujemy do odległości 12km od naszej farmy. Przez cały sezon, w każdą środę, będziemy przygotowywać dla Ciebie paczki świeżych warzy...
990 zł

Kupione 5 z 10

Zakończona

Wpłaty 65

AP
Anna Poprawa
990 zł
JL
Janusz Lisiecki
990 zł
JK
Joanna Kowalska
990 zł
SB
Sabina Brączek
990 zł
MB
Marcin Burlinski
790 zł
MD
Monika Draus
790 zł
AW
Agnieszka Wnękowicz-Smenżyk
790 zł
ML
Miroslaw Labuz
200 zł
DO
Dorota
200 zł
MM
Magda B.
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 8

 
2500 znaków