id: 9ftkwm

wydanie płyty kapeli Dobrzeliniacy

wydanie płyty kapeli Dobrzeliniacy

4 051 zł z 7 730 zł
52%
32 dni do końca
68 wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności3

 • Ponieważ fundusze na płytę trafiają do nas także kanałami pozazrzutkowymi, obniżyliśmy kwotę potrzebną do wydania płyty wyświetlaną na zrzutce.pl o 2270 zł. !!! Uzbieraliśmy już ponad połowę potrzebnej kwoty. Jest pięknie!

  Czytaj więcej
 • Lista partnerów naszego projektu trochę urosła:

  • Ambasada Muzyki Tradycyjnej / Warszawa
  • Festiwal Wszystkie Mazurki Świata / Warszawa
  • Gmina Żychlin
  • Po Staremu / Łódź
  • xfbe7f7f5b3807d4.jpeg  Czytaj więcej
 • Dziękujemy Wam za dotychczasowe wsparcie!

  Ślemy Wam małą zapowiedź materiału, który znajdzie się na płycie.  Czytaj więcej

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Zbieramy fundusze na wydanie płyty kapeli Dobrzeliniacy z Żychlina (woj. łódzkie) pełnej najpiękniejszych wiejskich kujonów, kujawiaków, oberków i tang!


Dzięki publikacji tradycje muzyczne pogranicza łęczycko-łowickiego, poznają szersze rzesze miłośników kultury tradycyjnej, a znajdujące się na niej nagrania staną się materiałem źródłowym dla kolejnych pokoleń zajmujących się czynnie muzyką tradycyjną.


Kapela Dobrzeliniacy z Żychlina gra nieprzerwanie od 25 lat! Jej liderem jest wybitny harmonista Sławomir Czekalski. Repertuar kapeli i jej styl wykonawczy kształtują wpływy trzech regionów etnograficznych: Łowickiego, Kujaw i Łęczyckiego. Przeważają w nim melodie w metrum trójdzielnym, głównie oberki, kujony i kujawiaki, w których wykonaniu obecne jest tempo rubato. Wiele z nich to melodie unikatowe i ścisłe powiązane z okolicami Żychlina. Z upodobaniem kapela wykonuje również polki, marsze i repertuar późniejszy (walce, fokstroty, tanga).


Od 1996 r. aż do dziś kapela uczestniczy w festiwalach i zabawach tanecznych związanych z rozwijającym się od lat 90. ruchem ożywiania i rekonstrukcji polskiego folkloru muzycznego. Grała do tańca na warszawskim Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (2010-2021), gdyńskim festiwalu Dźwięki Północy (2016), Łodzi i Poznaniu. W 2016 roku członkowie kapeli wystąpili wraz z Czesławem Mozilem na koncercie "Re:tradycja" podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. W 2005 roku harmonista kapeli, Sławomir Czekalski został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.


Na płycie pojawią się nagrania zrealizowane podczas zabaw tanecznych w latach 2019-2021. Dołączymy do niej obszerną (32 strony!) książeczkę wypełnioną wyjątkowymi zdjęciami autorstwa Piotra Baczewskiego (fotografa i dokumentalisty wiejskich tradycji muzycznych) oraz reportażem o historii kapeli napisanym przez Moniki Gigier (etnografki i redaktorki Polskiego Radia)


Na płycie usłyszymy kapelę w składzie:

Sławomir Czekalski - harmonia trzyrzędowa

Maria Stępień - skrzypce

Mieczysław Stańczyk - baraban


oraz goście z daleka i bliska!


Zebrane fundusze przeznaczymy na:

1) miks i mastering nagrań

2) projekt graficzny okładki i książeczki

3) napisanie reportażu o kapeli

4) druk, tłoczenie i konfekcjonowanie publikacji (500 szt.)

5) koszty wysyłki płyt w formie fizycznej do darczyńców


Wspierając naszą zbiórkę nie tylko pomożecie nam nagrać przepiękną płytę, ale przede wszystkim dołożycie swoją cegiełkę do popularyzacji najpiękniejszych melodii tanecznych wśród osób, które nie miały jeszcze szczęścia ich poznać.


WAŻNE: Darczyńców spoza Polski zainteresowanych płytą w wersji fizycznej prosimy o doliczenie do kwoty darowizny kosztów jej wysyłki z Polski.


Wydawcą płyty będzie fundacja Muzyka Zakorzeniona z Warszawy.

Działania naszej fundacji skupiają się na dokumentacji i popularyzacji niematerialnego dziedzictwa polskiej wsi z naciskiem na muzykę tradycyjną. Wydajemy publikacje płytowe, realizujemy profesjonalne nagrania audio i video, realizujemy filmy dokumentalne, tworzymy strony internetowe, opracowujemy archiwa wybitnych badaczy tradycji muzycznych oraz wspieramy lokalne społeczności w ochronie i popularyzacji lokalnego dziedzictwa. Naszej działalności nie ograniczamy do obszaru Polski. Współpracujemy z wieloma organizacjami i instytucjami zajmującymi się muzyką tradycyjną.


W 2020 roku wydaliśmy 4 płyty z muzyką tradycyjną za które otrzymaliśmy nagrodę specjalna w konkursie Fonogram Źródeł organizowanym przez Polskie Radio. Werdykt jury: "Nagrodę przyznano za wybitne osiągnięcie fonograficzne, jakim było nagranie i wydanie pomimo niesprzyjającego czasu pandemii aż czterech płyt, będących na wysokim poziomie artystycznym, dźwiękowym i dokumentalnym. Stanowią one ponadto wartościową paletę regionalną i świadectwo ciągłości kultury muzycznej pomiędzy pokoleniami.


partnerzy:

festiwal Wszystkie Mazurki Świata


Osoby zaangażowane w produkcję płyty:


PIOTR BACZEWSKI / Warszawa - koordynacja organizacyjna i merytoryczna, autor zdjęć na potrzeby książeczki

Fotograf od 2008 roku nieprzerwanie dokumentuje muzykę polskiej wsi, współpracując przy tym z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami z całej Polski. Prezes Fundacji Muzyka Zakorzeniona. Stypendysta MKiDN w latach 2013, 2019 i 2020. W 2013 roku powołał do życia zbiór nagrań video muzyki polskiej wsi liczący dziś 1500 nagrań (yt muzykazakorzeniona). Redaktor portalu Inicjator archiwizacji i popularyzacji dorobku Piotra Gana - Kolberga Kielecczyzny, autor strony www.archiwum-gana.pl Pomysłodawca strony dudziarze.pl - pierwszej profesjonalnej strony o polskich dudach. Autor wielu wystaw na terenie całego kraju (m.in. w Toruńskim Muzeum Etnograficznym, Studio Polskiego Radia im. Lutosławskiego w Warszawie, Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze, hol Auditorium Maximum UW i klubogaleria SKWER w Warszawie, dziedziniec MKiDN). Współzałożyciel i wiceprezes Forum Muzyki Tradycyjnej.


MARIA STĘPIEŃ / Stary Sącz - opracowanie koncepcji płyty - absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunkach: skrzypce oraz muzykoterapia. Od 2011 r. zajmuje się polską muzyką tradycyjną. Skrzypaczka w ludowej Kapeli Dobrzeliniacy oraz w zespołach Kożuch, Radical Polish Ansambl, Raraszek oraz Trancexpress. Laureatka wielu nagród w konkursach muzyki ludowej i folkowej – m.in. Baszta na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2012 roku, Grand Prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2016 roku, z zespołem Kożuch oraz drugie miejsce w konkursie Folkowy Fonogram Roku z zespołem Radical Polish Ansambl w 2019 roku.


FRANCISZEK STĘPIEŃ / Łódź - miks i mastering nagrań

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Realizator i producent muzyczny w łódzkim studio Manximum Records. Instrumentalista w zespole Black Radio. Jako realizator, producent lub kompozytor pracował przy projektach takich jak: Black Radio, SABINA, Max Bravura, Euforia, Entropia Ensemble i Petersson’s Lightroom Project. Wspołrealizator cyklu „(Nie)Zapomniane Piosenki” odbywającego się w ramach programu Kultugranty 2.0, organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń.


MONIKA GIGIER / Warszawa - autorka reportażu o kapeli

Etnografka, glottodydaktyczka, wiceprezeska fundacji Muzyka Zakorzeniona, redaktor Radiowego Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia, od dawna zafascynowana tym, jak wiele odniesień do współczesności zawiera kultura ludowa. Nagrywa słuchowiska z baśniami słowiańskimi w niecodziennych aranżacjach, jeździ na badania terenowe oraz pisze reportaże etnograficzne - m.in na potrzeby strony dudziarze.pl


MAŁGORZATA BAJKA / Kraków - projekt okładki i książeczki

Zajmuje się grafiką projektową i warsztatową, ilustracją, fotografią, scenografią i malarstwem ściennym. Angażuje się często w projekty, w których ważne jest działanie ze społecznością lokalną, na bazie historii danego miejsca, jego wielokulturowej tradycji oraz baśni i legend. W ramach projektu "Malunki Muzyczne"zrealizowała w kilkunastu wsiach i miastach murale nawiązujące do lokalnej tradycji. Jest autorką projektów graficznych do płyt takich wykonawców jak Kapela Maliszów, Kapela ze Wsi Warszawa czy Sutari, a także identyfikacji graficznej Festiwalu "Nowa Tradycja" w roku 2018. Od zeszłego roku współpracuje z nasza fundacją. Zaprojektowała okładki płyt Biskupizna, Muzyka spod Radomia i Krystyna Ciesielska.Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 68

Z
Zalas
200 zł
KN
Kaja Niedziela
150 zł
JP
120 zł
PS
Paweł Sędek
120 zł
MS
Mirosław Siekiera
100 zł
Michał Żebrowski
100 zł
FM
Filip Majerowski
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
90 zł
JW
Jacek Wiśniewski
80 zł
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 30 zł i więcej
płyta w formie cyfrowej

płyta w formie cyfrowej (format bezstratny + mp3 + książeczka w pdf)

rozwiń

wybrano 7 razy

przewidywana dostawa: 19 września, 2021

Wybieram
Wpłać 45 zł i więcej
płyta w formie fizycznej x 1

płyta w formie fizycznej (CD + książeczka 32 str.) z wysyłką na terenie Polski (w przypadku darczyńców zagranicznych proszę doliczyć do kwoty koszt przesyłki).

rozwiń

wybrano 46 razy

przewidywana dostawa: 19 września, 2021

Wybieram
Wpłać 80 zł i więcej
płyta w formie fizycznej x 2

dwie płyty w formie fizycznej (CD + książeczka 32 str.) z wysyłką na terenie Polski (w przypadku darczyńców zagranicznych proszę doliczyć do kwoty koszt przesyłki).

rozwiń

wybrano 8 razy

przewidywana dostawa: 19 września, 2021

Wybieram
Wpłać 120 zł i więcej
płyta w formie fizycznej x 3

trzy płyty w formie fizycznej (CD + książeczka 32 str.) z wysyłką na terenie Polski (w przypadku darczyńców zagranicznych proszę doliczyć do kwoty koszt przesyłki).

rozwiń

wybrano 3 razy

przewidywana dostawa: 19 września, 2021

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

743 836 zrzutek

i zebrali

528 838 549 zł

A ty na co dziś zbierasz?