id: 9fz9sy

Pomóż nam uratować Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie

Pomóż nam uratować Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie

10 149 zł 
z 100 000 zł
10%
zakończona 30.06.2021r
77 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Szanowni Państwo!


W 1898 roku w Lublinie melomani wraz z miejską elitą przybrali sobie za cel misję promowania muzyki im współczesnej.


W tamtym okresie w naszym rejonie nie było żadnych organizacji związanych z muzyką. To właśnie nasze Towarzystwo Muzyczne dało początek najważniejszym instytucjom muzycznym w Lublinie, m. in. Filharmonii oraz istniejącmu do dziś Ognisku Baletowemu. Tu też w 1919 r. Powstała pierwsza w Lublinie Szkoła Muzyczna.


Misja Towarzystwa Muzycznego, którą obrali jego założyciele od początku była szczytna, bowiem chcieli oni aby dostęp do sztuki muzycznej mógł mieć każdy z mieszkańców tego miasta. Dlatego też nieprzerwanie od 1898 roku w Statucie naszej Instytucji istnieje zapis, iż wszelkie organizowane przez nas wydarzenia są udostępniane bezpłatnie.


Wśród wydarzeń, którymi możemy się pochwalić są m.in. cenione w świecie konkursy:

Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego.

Organizujemy również cykle koncertów m. in.: Harmonie Starego Miasta oraz Międzynarodowy Festiwal A. Nikodemowicz - Czas i Dźwięk.

Przy Towarzystwie Muzycznym funkcjonuje również kameralna Społeczna Szkoła Muzyczna otwarta na osoby w każdym wieku oraz jedyna w regionie Szkoła Muzyczna im. P. Harrisa dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.


Jak już wspomnieliśmy, jesteśmy organizacją non profit. Pieniądze, które otrzymujemy na organizację wydarzeń są przeznaczone na ściśle określone cele, a same wydarzenia są bezpłatne.


Jako Stowarzyszenie nie mamy możliwości prawnych starać się o jakiekolwiek dotacje od Władz Samorządowych i Państwowych. Z tego też powodu nie mogliśmy starać się o pomoc rządową z Ministerstwa Kulkury i Dziedzictwa Narodowego.


Siedzibą Towarzystwa od początku lat 80 jest zabytkowa kamienica, w której urodził się nasz Patron – Henryk Wieniawski.

Dzierżawienie całej kamienicy wiąże się z kosztami najmu i koniecznością utrzymania budynku w odpowiednim stanie technicznym, ale daje również możliwość wynajmu pomieszczeń. Środki z tytułu najmu pozwalają na zaspokojenie podstawowych kosztów utrzymania Instytucji i nic ponadto. Od wielu lat najemcą pomieszczeń jest restauracja. Niestety ze względu na sytuację pandemiczną oraz długie miesiące utrudnionego funkcjonowania gastronomii powstał problem ze spłatą zobowiązań, a wraz z tym wizja braku środków na podstawowe opłaty jak również i wypłaty dla pracowników.


Aby móc przetrwać ten ciężki okres Pandemii wysłaliśmy wiele pism z prośbą o pomoc do różnych instytucji, a nawet do Ministra Kultury. Niestety pomoc, którą otrzymaliśmy dotychczas, nie wystarcza na pokrycie naszych podstawowych kosztów.


W związku z tym postanowiliśmy spróbować ostatniej możliwości jaka nam została i prosić Was o choć małą cegiełkę, która da nam możliwość przetrwać te trudne czasy – nam jako Instytucji z wieloletnią tradycją, ale także nam – pracownikom. W końcu Towarzystwo Muzyczne to także ludzie je tworzący i wkładający całe serce, by kontynuować szlachetną misję promowania Muzyki Klasycznej w społeczeństwie.


Nie chcemy dopuścić do siebie myśli, że po 122 latach działalności Towarzystwa Muzycznego teraz będziemy zmuszeni zakończyć jego działalność.


Dlatego prosimy – pomóżcie nam dalej wykonywać naszą misję.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Wpłaty 77

 
Dane ukryte
200 zł
JO
Jolanta Opaluch
ukryta
GD
Grazyna Dembna
300 zł
 
Dane ukryte
100 zł
LE
Leszek
ukryta
AB
Ania Borkowska
50 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
200 zł
GJ
Grażyna Jaroszyńska
100 zł
JZ
Joanna Zathey
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

863 961 zrzutek

i zebrali

760 490 815 zł

A ty na co dziś zbierasz?