id: 9fz9sy

Pomóż nam uratować Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie

Pomóż nam uratować Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie

Opis zrzutki

Szanowni Państwo!


W 1898 roku w Lublinie melomani wraz z miejską elitą przybrali sobie za cel misję promowania muzyki im współczesnej.


W tamtym okresie w naszym rejonie nie było żadnych organizacji związanych z muzyką. To właśnie nasze Towarzystwo Muzyczne dało początek najważniejszym instytucjom muzycznym w Lublinie, m. in. Filharmonii oraz istniejącmu do dziś Ognisku Baletowemu. Tu też w 1919 r. Powstała pierwsza w Lublinie Szkoła Muzyczna.


Misja Towarzystwa Muzycznego, którą obrali jego założyciele od początku była szczytna, bowiem chcieli oni aby dostęp do sztuki muzycznej mógł mieć każdy z mieszkańców tego miasta. Dlatego też nieprzerwanie od 1898 roku w Statucie naszej Instytucji istnieje zapis, iż wszelkie organizowane przez nas wydarzenia są udostępniane bezpłatnie.


Wśród wydarzeń, którymi możemy się pochwalić są m.in. cenione w świecie konkursy:

Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego.

Organizujemy również cykle koncertów m. in.: Harmonie Starego Miasta oraz Międzynarodowy Festiwal A. Nikodemowicz - Czas i Dźwięk.

Przy Towarzystwie Muzycznym funkcjonuje również kameralna Społeczna Szkoła Muzyczna otwarta na osoby w każdym wieku oraz jedyna w regionie Szkoła Muzyczna im. P. Harrisa dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.


Jak już wspomnieliśmy, jesteśmy organizacją non profit. Pieniądze, które otrzymujemy na organizację wydarzeń są przeznaczone na ściśle określone cele, a same wydarzenia są bezpłatne.


Jako Stowarzyszenie nie mamy możliwości prawnych starać się o jakiekolwiek dotacje od Władz Samorządowych i Państwowych. Z tego też powodu nie mogliśmy starać się o pomoc rządową z Ministerstwa Kulkury i Dziedzictwa Narodowego.


Siedzibą Towarzystwa od początku lat 80 jest zabytkowa kamienica, w której urodził się nasz Patron – Henryk Wieniawski.

Dzierżawienie całej kamienicy wiąże się z kosztami najmu i koniecznością utrzymania budynku w odpowiednim stanie technicznym, ale daje również możliwość wynajmu pomieszczeń. Środki z tytułu najmu pozwalają na zaspokojenie podstawowych kosztów utrzymania Instytucji i nic ponadto. Od wielu lat najemcą pomieszczeń jest restauracja. Niestety ze względu na sytuację pandemiczną oraz długie miesiące utrudnionego funkcjonowania gastronomii powstał problem ze spłatą zobowiązań, a wraz z tym wizja braku środków na podstawowe opłaty jak również i wypłaty dla pracowników.


Aby móc przetrwać ten ciężki okres Pandemii wysłaliśmy wiele pism z prośbą o pomoc do różnych instytucji, a nawet do Ministra Kultury. Niestety pomoc, którą otrzymaliśmy dotychczas, nie wystarcza na pokrycie naszych podstawowych kosztów.


W związku z tym postanowiliśmy spróbować ostatniej możliwości jaka nam została i prosić Was o choć małą cegiełkę, która da nam możliwość przetrwać te trudne czasy – nam jako Instytucji z wieloletnią tradycją, ale także nam – pracownikom. W końcu Towarzystwo Muzyczne to także ludzie je tworzący i wkładający całe serce, by kontynuować szlachetną misję promowania Muzyki Klasycznej w społeczeństwie.


Nie chcemy dopuścić do siebie myśli, że po 122 latach działalności Towarzystwa Muzycznego teraz będziemy zmuszeni zakończyć jego działalność.


Dlatego prosimy – pomóżcie nam dalej wykonywać naszą misję.

Wpłacający 59

 
Dane ukryte
ukryta
 
Użytkownik niezarejestrowany
1 zł
 
Dane ukryte
200 zł
AK
Anna Kajdzik
200 zł
ML
Małgorzata Lange-Banaś
100 zł
 
Dane ukryte
150 zł
EP
Ewa Pukos
500 zł
 
Dane ukryte
ukryta
M
Małgorzata Lange-Banas
100 zł
JN
Jarosław Nadrzycki
200 zł
Zobacz więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

645 042 zrzutki

i zebrali

400 748 871 zł

A ty na co dziś zbierasz?