id: 9g4phb

Łączą Nas Ptaki - akcja ochrony migrujących ptaków

Łączą Nas Ptaki - akcja ochrony migrujących ptaków

4 540 zł z 8 000 zł
56%
zakończona 30.12.2020r
48 wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności3

 • Powoli kończymy polską część akcji, rozesłaliśmy do szkół i przedszkoli w Polsce ponad pół tysiąca zestawów edukacyjnych :) Zostało nam ostanie 30, więc w tym momencie zapraszamy ostatnich nauczycieli, którzy chcieliby wziąć udział. Od początku roku przechodzimy do drugiej części akcji - Francji!
  Czytaj więcej
 • Rozesłaliśmy do nauczycieli już prawie 200 zestawów, z 250 które zleciliśmy drukarni :o Co oznacza, że w styczniu czeka prawdopodobnie dodruk. Powoli rozpoczynamy pracę nad przygotowaniem materiałów informacyjnych i edukacyjnych w języku francuskich. Nawiązujemy też pierwsze kontakty we Francji, one będą niezmiernie istotne, aby nawiązać współpracę ze szkołami. Dziękujemy za wsparcie i rozgłaszanie informacji o akcji!
  Czytaj więcej
 • Mamy już komplet materiałów dla nauczycieli: https://laczanasptaki.pl/dla-nauczycieli/. Odebraliśmy z drukarni "wersję podstawową", za ok. tydzień spodziewamy się dostawy "wersji rozszerzonej". Wówczas rozpoczniemy ich wysyłkę do wszystkich uczestników!
  Czytaj więcej

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

II edycja skupi się tym razem na Francji, kraju gdzie każdej zimy giną nasze kuliki wielkie i inne ptaki siewkowe. Po zajęciach edukacyjnych polskie dzieci przygotują listy z prośbą o ochronę naszych ptaków, jak również prace plastyczne przedstawiające ulubione ptaki siewkowe. Całość dostarczymy do dzieci we francuskich szkołach.

9g4phb-648f508e.png

W imieniu Fundacji Psubraty zapraszamy do II edycji naszej akcji Łączą Nas Ptaki.

Tym razem przenosimy się do Francji, gdzie co roku bezsensownie ginie ok. 20 milionów ptaków. W tym coraz rzadsze i ginące w naszym krajobrazie ptaki siewkowe: kuliki wielkie, czajki, rycyki, kszyki..

W czasie I edycji wysłaliśmy do dzieci na Malcie blisko 1000 prac i listów od polskich dzieci. Przez dwa lata akcji nagłaśnialiśmy problem kłusownictwa i łapania w niewolę ptaków w całym basenie Morza Śródziemnego. Na Malcie, Cyprze, we Włoszech, ale też poza granicami Europy, np. w Libanie i Egipcie. Wierzymy, że największą szansę na przyszłość ptaków jest odpowiednia edukacja młodych obywateli. Ich decyzje w dorosłym życiu mogą zmienić nasz świat. Jak pokazały referenda na Malcie, czasami wystarczy głos dosłownie kilkuset osób, aby uratować miliony ptasich istnień.

Do krytyki kłusownictwa chętnie przyłącza się zachodnia Europa, odwracając w ten sposób uwagę od zatrważających statystyk z notatek swoich własnych myśliwych, którzy co rok zabijają ponad 50 milionów ptaków!! Przoduje tu Francja, w której "legalnie" ginie ok. 17,5 mln ptaków rocznie. Rozstrzeliwanych nie z powodu głodu, nie dlatego, że niszczą uprawy rolnikom. To "tylko hobby" 1,25 miliona Francuzów. Chcemy skończyć z podziałem na kłusowników i myśliwych. Dla słonki czy rycyka nie ma znaczenia, z czyich rąk umiera.

9g4phb-3b31529b.png

Oto kulik wielki. Wspaniały, prawda? Z wielu powodów do lęgów w Polsce przystępuje już zaledwie 250-300 par. Unia Europejska wspiera finansowo (kilka milionów złotych!) program ich ochrony. Dodajmy - niezwykle skomplikowanej ochrony. Ornitolodzy aby zwiększyć szansę na odchowanie młodych ptaków podkradają kulikom jajka i zastępują je fałszywymi. Do gniazd powracają przed samym wykluciem, warto poczytać o programie ochrony kulika wielkiego. Z takim trudem i takim kosztem ratowane ptaki lecą na swoje ulubione zimowiska nad Atlantyk. Trafiają tu na szczyt sezonu łowieckiego. O ich śmierci dowiadujemy się choćby na podstawie odczytu ze specjalnych nadajników lokalizujących ptaki..

Dlatego II edycję naszej akcji kierujemy właśnie do Francji, tu prowadzić będziemy kampanię informacyjną i to do dzieci we francuskich szkołach nad Atlantykiem trafią listy i prace polskich dzieci. Jaki mamy plan?

Chcemy zaangażować nauczycieli, rodziców, wychowawców świetlic i inne osoby w przeprowadzenie dla swoich podopiecznych zajęć edukacyjnych w oparciu o przygotowane przez nas materiały.

Warsztaty przybliżą polskim dzieciom zagadnienia związane z migracjami ptaków. Omówione zostaną różne zagrożenia i nasze możliwości poprawienia sytuacji ptaków.

Dzieci zostaną poproszone o napisanie listów do swoich rówieśników we Francji, z prośbą o opiekę nad ptakami. Listy mogą napisać samodzielnie lub podpisać się pod naszą propozycją.

Dzieci przygotują również prace plastyczne (w czasie zajęć lub w domu) przedstawiające ptaki, o których była mowa na zajęciach.

9g4phb-c08b4158.png

Zbierzemy wszystkie listy i prace i dostarczymy je do dzieci we francuskich szkołach, w regionach gdzie ginie najwięcej ptaków. Jak pokazuje doświadczenie I edycji (na Malcie), część szkół we Francji może przeprowadzić podobne zajęcia i poprzez nas przekazać prace i listy kierowane do polskich dzieci. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w naszej akcji wszystkie osoby, które mogą przeprowadzić tego typu zajęcia z polskimi dziećmi. Prosimy o kontakt mailowy lub poprzez formularz na stronie internetowej.

Mamy ambitne plany, chcemy aby II edycja miała o wiele większy zasięg niż ta na Malcie. Dzięki współpracy z innymi organizacjami ornitologicznymi zyskamy dostęp do większej liczby nauczycieli i wychowawców. Koszty I edycji (ok. 3000 zł) zostały pokryte całkowicie z naszych prywatnych środków. Jeśli powiedzie się nasz plan i przeprowadzimy zajęcia dla kilku tysięcy dzieci, potrzebować będziemy 5-10 tys. zł. Dlatego też przy II edycji chcemy spróbować wesprzeć się Wami.

Dziękujemy za każde wsparcie finansowe, ale równie ważne jest rozgłoszenie akcji. Wśród znajomych, rodziny, być może nauczycieli. Każdy rodzic może też przeprowadzić zajęcia ze swoimi dziećmi. W razie jakichkolwiek pytań kontaktujcie się z nami, chętnie odpowiemy i pomożemy. Zapraszamy na stronę internetową akcji i jej profil na portalu Facebook.

9g4phb-466ca579.png

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 48

CD
Cezary Dziuba
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
SG
Sławomir Grzebulski
300 zł
 
Agnieszka Kosicka-Grabowska
200 zł
DD
Dorota Danowska
120 zł
 
Agnieszka Kosicka-Grabowska
100 zł
 
Agnieszka Kosicka-Grabowska
100 zł
 
100 zł
 
100 zł
MB
Magda Barczyk
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 7

 
2500 znaków
 • Daniel Osiński

  zachecam do wsparcia sprawa dość pilna id :becghc . dziekuje

 • MT
  Marcin Tumulka

  Bo kto jeśli nie my.

  50 zł
 • Kamil Kubka

  Trzymam kciuki żeby się udało zebrać całą kwotę! :) Mam prośbę, może ktoś ze chce wejść na moją zrzutkę. Udostępi ją bądź wspomoże, wybór należy do Państwa. Fifi to anioł, nie wyobrażam sobie bez niej życia na co dzień, dlatego w jej imieniu proszę o wsparcie w jej leczeniu, by jej stan się nie pogarszał i mogła żyć komfortowo i jak najdłużej. Każdy grosz jest na wagę złota, dziękuję. Id zrzutki: 2jbhhk

 • Daria Daszkiewicz

  , Powodzenia Wszystkim w realizacji marzeń swoich i innych ! :) dziękuję za pomoc ;)

 • BM
  Beata Marcjoniak

  Wspaniała inicjatywa! Jeśli chcemy zmienić świat, to edukacja najmłodszych jest w mojej opinii najlepszą metodą.

  50 zł
 • Zobacz więcej
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 50 zł i więcej
Broszura i konspekt

Każdej osobie, która wpłaci minimum 50 zł prześlemy w podziękowaniu nasz pakiet akcji Łączą Nas Ptaki:

broszurę z wkładką (zdjęcia ptaków i mapa migracji)konspekt ze scenariuszami lekcji i opisem merytorycznym akcji

rozwiń

wybrano 6 razy

Wybieram
Wpłać 100 zł i więcej
Broszura, konspekt i odbitki zdjęć

Każdej osobie, która wpłaci minimum 100 zł prześlemy w podziękowaniu nasz pakiet akcji Łączą Nas Ptaki:

broszurę z wkładką (zdjęcia ptaków i mapa migracji)konspekt ze scenariuszami lekcji i opisem merytorycznym akcjicztery pocztówki ze zdjęciami ptaków siewkowych, które będziecie mogli samodzielnie wysłać do Francji!

rozwiń

wybrano 6 razy

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

705 113 zrzutek

i zebrali

474 914 629 zł

A ty na co dziś zbierasz?