Centrum światów jest tutaj
Centrum światów jest tutaj
Nasi użytkownicy założyli 1 220 597 zrzutek i zebrali 1 333 025 768 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Centrum światów jest tutaj to interdyscyplinarny międzynarodowy projekt odbywający się w przestrzeni miejskiej Przemyśla. W tym roku realizujemy go po raz trzeci. Dotychczasowe edycje zostały przygotowane dzięki wsparciu zewnętrznemu; w tym roku, pomimo starań, nie udało się go jednak pozyskać. Część kosztów udaje nam się pokryć dzięki życzliwości i wsparciu instytucji z Przemyśla i uczelni, na których wykładają na co dzień uczestnicy. Niestety, duża część kosztów wymaga finansowania, którego nie posiadamy. Aby zrealizować projekt w założonym kształcie, prosimy Państwa o wsparcie finansowe.
W tym roku zaprosiłyśmy następujące artystki i artystów:
Tereza Barabasz (Ukraina), Marta Bosowska, Magdalena Franczak, Ludomir Franczak, Emrah Gökdemir (Turcja/Niemcy), Marek Horwat, Werner Hölscher-Valtchuk (Niemcy), Liliana Kalinowska, Paweł Korbus, Marcin Polak, Jadwiga Sawicka, Petro Ryiaska (Ukraina), Wolodymyr Topiy (Ukraina), Dariusz Turkiewicz, Ewa Zarzycka,
Oraz prelegentki i prelegentów:
dr Hubert Bilewicz, dr hab. Jerzy Franczak prof UJ, dr hab. Andrzej Juszczyk prof UJ, dr Tomasz Kosiek, Aleksandra Kumala, Aleksandra Litorowicz, dr hab. Tomasz Pudłocki prof UJ, dr Lothar Quikenstein (Niemcy), dr Katarzyna Trzeciak, dr Izabela Wodzińska.
Kuratorki i Kurator: Jadwiga Sawicka, Lila Kalinowska, Paweł Korbus. Koordynacja naukowa: Tomasz Pudłocki
Punktem wyjścia jest Przemyśl miasto leżące obecnie przy granicy polsko-ukraińskiej, a na przełomie XIX/XX w. funkcjonujące pomiędzy dwoma silnymi ośrodkami kulturalnymi, Krakowem i Lwowem, w którym językiem inteligencji był język niemiecki; gdzie wychodziły liczne gazety i kwitło życie kulturalne. Przemyśl, kiedyś ważne centrum życia kulturalnego i politycznego, coraz bardziej pogrąża się w stagnacji i wyludnia. Odwołujemy się do historycznej wielokulturowości miasta; (30% mieszkańców stanowili Żydzi, ok. 16% Ukraińcy) zwracamy uwagę na kulturotwórczą rolę kobiet i wkład mniejszości w mitologizowaną przeszłość. Odnosimy się do teraźniejszości: braku perspektyw, pustoszenie miasta, nieufności w stosunku do ukraińskich sąsiadów. Zapraszamy artystki i artystów otwartych na działania społeczne, zainteresowanych historią/pamięcią i relacjami pomiędzy przeszłością i teraźniejszością, naukowców i aktywistów. Niewiele jest w naszym mieście inicjatyw, które podkreślałyby kobiecą aktywność intelektualną i społeczną. Praktycznie, nie było dotychczas żadnej, która mówiłaby o problemach społecznych używając do tego języka współczesnej sztuki.
Tematy przewodnie wrześniowej edycji (10-12 września) : Pomniki i pamiątki
- tworzenie nowych narracji o przeszłości
- pamięć miejsca, pamięć własnego miasta,
- efemeryczne pomniki,
- upamiętnianie na poziomie osobistym, regionalnym i globalnym.
Tematy przewodnie dwóch poprzednich edycji
Grudzień 2019 Ruchy migracyjne. Wyjazdy i powroty
Wrzesień 2020 Puste – pełne. Miejsca opuszczone i miejsca ożywione na nowo.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!