Film dokumentalny poświęcony osobie Lecha "Emfazego" Stefańskiego
Film dokumentalny poświęcony osobie Lecha "Emfazego" Stefańskiego
Nasi użytkownicy założyli 1 221 642 zrzutki i zebrali 1 335 930 474 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Aktualności11
-
Zapraszamy do wysłuchania podcastu Tomasza Stawiszyńskiego (Skądinąd) relacjonującego sprawę kryptonim "Zapałki". Rzecz tyczy inwigilacji przez Służbę Bezpieczeństwa twórców Teatru na Tarczyńskiej w kontekście uprowadzenia Bohdana Piaseckiego (syna Bolesława). Dokumenty z przesłuchań, inwigilacji, podsłuchów i relacji Tajnych Współpracowników, mocno wzbogacą powstający film dokumentalny. Zapraszamy!
https://stawiszynski.org/148-okultystyczno-kryminalne-tajemnice-prl-kolejna-rozmowa-z-dr-zbigniewem-lagoszem/?fbclid=IwAR3K2UBj37S5MRZ0Jh-tif8_1EgSQSjrdjuF0j60sLaZQvuaS2L3eXHdEGM
(fot. Anna Ćwiklińska)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.
Opis zrzutki
Urodzony 2 lipca 1928 r. w Warszawie, Lech Stefański był postacią nietuzinkową. Podczas okupacji żołnierz AK, brał udział w Powstaniu Warszawskim gdzie narodził się jego pseudonim Emfazy. Wraz z Mironem Białoszewskim współtworzył nowatorski „Teatr na Tarczyńskiej”. Głównie znany był jednak ze swej miłości do zjawisk paranormalnych. Z międzynarodowych zjazdów psychotroników, przywoził wszelkie nowinki tej rodzącej się naówczas dyscypliny[1]. Był również kontynuatorem i pierwszym poszukiwaczem myśli Czesława Czyńskiego[2]. Stefański eksperymentował z hipnozą opartą na metodzie Kafki i Ryzla. Opracował oparty na metodzie szkoleniowej Jose Silvy własny kurs DU (Doskonalenie Umysłu), z którym od kwietnia 1980 r., jeździł po kraju[3]. Należał do rady redakcyjnej biuletynu psychotroników „Trzecie Oko” pod redakcją Marka Godlewskiego, który współtworzyli tacy badacze ezoteryki jak: T. Doktór, R. Bugaj, T. Bogumił. Wreszcie propagował Rodzimy Kościół Polski[4].
Legenda jaką obrosła jego osoba to mieszanka najlepszej klasy horroru, humoru i niesamowitości.
Jako badacz akademicki zajmuję się ezoteryką w sposób stricte naukowy. Osobę Stefańskiego miałem okazję poznać osobiście. Chciałbym (wraz ze swoją ekipą), nakręcić film dokumentalny o tym niesamowitym człowieku.
Garść informacji w wesołym ale niezwykle merytorycznym tonie przynosi audycja radiowa, jaką zrobiliśmy w TOKFM. Zapraszamy do odsłuchania:
https://audycje.tokfm.pl/podcast/125577,Lech-Emfazy-Stefanskim-rezyser-powstaniec-i-psychotronik?fbclid=IwAR2d6j4sIiGbK4mfv8dHhPW1h8vAnvzSILLgzy45qEO3s4iZ5SolbWT25pc
Przywołajmy nasz zespół:
Zbigniew Łagosz - przeprowadzi poszukiwania i zgromadzi bezcenne materiały o Stefańskim do scenariusza i montażu.
Dariusz Misiuna - znawca awangardy artystycznej i religijnej, badacz środowisk ezoterycznych w kraju i zagranicą.
Jan Przyłuski - ogarnie stronę realizacji filmowej i postprodukcji.
Olga Drenda - badać będzie - co oczywiste - duchologię psychotroniki czasów PRL.
Łukasz Orbitowski - literacko poprowadzi projekt
Tomasz Stawiszyński - to dobry duch filmu i jego konsultant filozoficzny
[3] Zobacz: L.E. Stefański, Budzenie i rozwijanie zdolności parapsychicznych metodą DU, w „Trzecie oko. Biuletyn psychotronika”, nr 10 (34) Warszawa 1986.
[4] Na temat działalności Stefańskiego w tej instytucji zobacz: G. Rowiński, M. Purzycka, Inne Niebo, wyd. Bellona, Warszawa 1998, s. 90-104.
[1]Psychotronika to zdaniem jej badaczy: „wiedza odrębna, samodzielna, która zajmuje się w interdyscyplinarnym współdziałaniu studiowaniem interakcji (oddziaływania wzajemnego) między organizmami żywymi, ich środowiskiem (wewnętrznym i zewnętrznym) oraz studiowaniem procesów energetycznych, jakie występują przy tych wzajemnych związkach” (S.Bednarek, W. Beckenheim, J. Jastrzębski, Encyklopedia Nowej Ery, wyd. Astrum, Wrocław 2008, s. 272).
[2] Na temat Czyńskiego zobacz: Z. Łagosz, Polska myśl magiczna XX wieku na przykładzie Czesława Czyńskiego, w „Furor Divinus”, wyd. Lashtal Press 2009. Z. Łagosz, Na obrzeżach religii i filozofii. Czesław Czyński, w „Nomos. Kwartalnik Religioznawczy”, nr 53/54, Kraków 2006. Z. Łagosz, Mit polskiego satanizmu. Czesław Czyński – proces którego nie było, w Hermaion nr 1/2012, Warszawa 2012, s. 186-206.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Oferty/licytacje 1
Kupuj, Wspieraj.
Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej
Organizatora:
1 zł
Kupione 3 z 3