id: 9rhgge

"Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg" - książka fotograficzna Doroty Ozy Kareckiej

"Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg" - książka fotograficzna Doroty Ozy Kareckiej

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 153 777 zrzutek i zebrali 1 198 903 926 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Książka "Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg" to unikatowe wydawnictwo artystyczne będące rezultatem rocznej dokumentacji fotograficznej, realizowanej na Kaszubach, przez Dorotę Ozę Karecką, zebranej w opowieść o trzech rodzinach. Zdjęciom towarzyszą miniatury poetyckie autorstwa Diany Lenart, które na język kaszubski przełożył Mateùsz Titës Meyer.


W związku z ogromnym zainteresowaniem, pierwszy nakład, wydrukowany w 100 egzemplarzach, szybko znalazł nowych właścicieli – w pierwszej kolejności trafił do rąk portretowanych osób, recenzentów czy prasy. Chcemy jednak dać wszystkim zainteresowanym szansę posiadania własnej kopii tej niezwykłej publikacji. Dzięki zbiórce, którą organizujemy wraz z autorkami książki, będziecie mieli na to szanse.Ilość stron: 80 stron

Ilość fotografii: 36 

Format: 170x110 mm 

Oprawa: miękka szyto klejona 

Nakład: 500 

ISBN: 978-83-956068-1-6 

Fotografie: Dorota Oza Karecka 

Teksty: Diana Lenart

Tłumaczenia: Mateùsz Titës Meyer

Projekt i edycja: Jan Rogalo 

Wydawca: Halo Kultura


O Autorkach:


Dorota Oza Karecka - fotografka, portrecistka, gdynianka. Absolwentka Sopockiej Szkoły Fotografii. Specjalizuje się w fotografii średnioformatowej i szlachetnych technikach fotograficznych. Do niedawna fotografowała londyńskie ulice, żeby po kilkunastu latach wrócić do rodzinnego miasta, gdzie podjęła się realizacji karkołomnego dzieła - portretowaniu gdynian. Projekt ma wymiar nie tylko artystyczny, ale opowiada o bardzo osobistym i społecznym kontekście wyboru drogi życiowej jego bohaterów. Dzieło otwarte #zgdyni doczekało się dotychczas dwóch wystaw w centrum Gdyni w 2018 i 2020 roku. Oprócz działalności artystycznej, Oza zaangażowana jest w szereg projektów społecznych i miejskich, których jest inicjatorką: walczy o zieleń w mieście, dba o pamięć o zmarłych w zapomnieniu artystach. Projekt Gdzie Bóg Mój, tam dom mój powstaje od 2019 roku w podróży po Kaszubach, gdzie artystka umacnia swoją kaszubską tożsamość, dokumentując życie współczesnych mieszkańców regionu. Z tych zdjęć powstała niewielka książka fotograficzna, uzupełniona poetyckimi tekstami pisanymi na podstawie historii jej bohaterów.        


Diana Lenart - kuratorka i animatorka kultury, tłumaczka. Założycielka i prezes fundacji Pura na rzecz kultury, prezeska gdyńskiego stowarzyszenia Halo Kultura, założycielka festiwali otwartych miast Open House Gdynia i Open House Gdańsk. W latach 2009-2014 współorganizowała festiwal Open House Barcelona. Zdobyte doświadczenie przeszczepiła na rodzimy grunt, czyniąc Gdynię pierwszym open city w Polsce. Kuratorka licznych wystaw artystów lokalnych i zagranicznych, inicjatorka i kuratorka gdyńskiego festiwalu kobiecej grafiki artystycznej site specific G8, prowadzi cykl szkoleń i wykładów “Sztuka w warunkach ekstremalnych” w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Laureatka „Gdyńskiego Galionu” w kategorii Animacja Kultury za organizację festiwalu Open House Gdynia w roku 2020, nominowana do tytułu Kulturysta Roku 2018 radiowej Trójki oraz do nagrody Pomorskich Sztormów w kategorii Człowiek Roku za rok 2019.  


O projekcie:


„Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg” to współczesny portret Kaszubów w obiektywie Doroty Ozy Kareckiej. Autorka przez ponad rok odwiedzała kaszubskie wsie, miasta i miasteczka, nawiązując bliskie relacje z mieszkańcami, czego efektem są intymne portrety będące odzwierciedleniem ludzkich losów.


Kuźnica, Wsza Buda, Zielony Dwór to nie jedynie kolejne miejsca na mapie, które odwiedziła Oza lecz miejsca, w których realizują się mikronarracje - opowieści o trzech rodzinach, których suma stanowi esencję współczesnej kaszubskości. Fotografie opatrzone są miniaturami literackimi autorstwa Diany Lenart, które stanowią komentarz rozszerzający pole opowiadanych historii. 


Bohaterowie wydawnictwa, to zwykli ludzie zastani przy codziennych rytuałach. Żyją na co dzień pomiędzy Bogiem, tradycją, dumą i rutyną, w miejscu, gdzie się urodzili i gdzie pewnie zostaną do końca, szczęśliwi, jak tylko szczęśliwym można być wiedząc skąd się pochodzi i dokąd idzie. 


Dorota Oza Karecka fotografuje również zwierzęta – faunę kaszubskiego gospodarstwa - bezpretensjonalny bestiariusz codzienności. Naturę, która nie stoi w opozycji do ludzkich bytów. Patrzy się na to z zachwytem, bo prawda o życiu i codzienności jest uniwersalna i dotyczy przecież nas samych i tego, gdzie znajdujemy się wszyscy - pomiędzy ludycznością a sacrum, które sami tworzymy. 


Ostatnia fotografia w książce pozornie nie pasuje do reszty. Jest inna od zwyczajowo bardzo intymnych portretów, jakie Oza robi ludziom. Jest to fotografia nocnego nieba rozświetlonego czerwonymi racami celebrujących jakieś wydarzenie. To powidok pozornie beztroskiego lata przerwanej na chwilę pandemii. Jednak ten moment zatrzymania biegu czasu nie jest odosobnionym na Kaszubach przypadkiem.


O nagrodach:


Poziom I - Wpłacając na rzecz zbiórki 20 zł lub więcej złotych otrzymasz komplet 3 pocztówek z fotografiami autorstwa Doroty Ozy Kareckiej pochodzącymi z książki. Cena zawiera również wysyłkę na wskazany adres. 


f11606282d22b9bd.jpeg

Poziom II – Wpłacając na rzecz zbiórki 55 lub więcej złotych otrzymasz zestaw pocztówek i egzemplarz książki "Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg”. Planujemy dodruk jedynie 500 egzemplarzy, dlatego dostępność książki będzie bardzo ograniczona. Cena zawiera również wysyłkę na wskazany adres. 


o8a17ecc7a0875fe.jpeg

Poziom III - Wpłacając na rzecz zbiórki 200 lub więcej złotych otrzymasz zestaw pocztówek,  egzemplarz książki "Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg", oraz jedną z trzech (do wyboru) sygnowanych odbitek w formacie 20x30 cm. Każda z wybranych fotografii dostępna będzie jedynie w 10 egzemplarzach. Cena zawiera również wysyłkę na wskazany adres. 


d32a388c9ec33dc2.jpeg

O wydawcy:


Halo Kultura działa w obszarze gdyńskiej kultury od stycznia 2018 roku. Stowarzyszenie powstało z oddolnej inicjatywy twórców kultury i ma formę parasolową, zrzeszając kilkudziesięciu artystów i organizacji pozarządowych z Gdyni. Przyczyną powołania inicjatywy była chęć stworzenia nowego miejsca na terenie kulturalnej mapy naszego miasta i umożliwienie twórcom powołania otwartych pracowni. W październiku 2018 podpisano list intencyjny z przedstawicielami miasta o oddanie w użytkowanie stowarzyszenia ponad 20 pracowni zlokalizowanych w boksach na terenie podziemi Hali Płaskiej w zespole Gdyńskich Hal Targowych. W tym samym roku „Halo Kultura” otrzymała rekordowy w historii grantów przyznawanych przez Wydział Kultury grant na prowadzenie działalności o charakterze warsztatowym, muzycznym i wystawienniczym. Stowarzyszenie współpracuje z wieloma instytucjami miejskimi, m.in. Centrum Designu, Konsulatem Kultury, Muzeum Miasta Gdynia, Agencją Rozwoju Gdyni. Jednym z głównych celów stowarzyszenia jest edukacja w zakresie kultury oraz ułatwienie dostępności do sztuki dla mieszkańców Gdyni. „Halo Kultura” w znaczący sposób wpływa również na proces przeobrażania się Gdyńskiej Hali poprzez sprowadzanie na jej teren osób otwartych na nowe doznania zarówno artystyczne jak i kulinarne.


 

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 5

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Pocztówka z jednym zdjęciem z książki
Wpłać 20 zł i więcej, a otrzymasz pocztówkę.
20 zł

Kupione 6

Zakończona
Inne
Egzemplarz książki "Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg"
Wpłać 55 zł i więcej, otrzymasz egzemplarz książki "Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg".
55 zł

Kupione 91

Zakończona
Inne
Sygnowana odbitka nr 1 w formacie 30x20 cm i książka "Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg"
Wpłać 200 zł i więcej, a otrzymasz sygnowaną odbitkę w formacie 30x20 cm i egzemplarz książki "Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg".
200 zł

Kupione 3 z 10

Zakończona
Inne
Sygnowana odbitka nr 2 w formacie 30x20 cm i książka "Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg"
Wpłać 200 zł i więcej, a otrzymasz sygnowaną odbitkę w formacie 30x20 cm i egzemplarz książki "Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg".
200 zł

Kupione 1 z 10

Zakończona
Inne
Sygnowana odbitka nr 3 w formacie 30x20 cm i książka "Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg"
Wpłać 200 zł i więcej, a otrzymasz sygnowaną odbitkę w formacie 30x20 cm i egzemplarz książki "Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg".
200 zł

Kupione 8 z 10

Zakończona

Wpłaty 114

preloader

Komentarze 1

 
2500 znaków
  • MN
    Maja Naskret

    Gratulacje Ozka !
    Nie mogę się doczekać , aby podziwiać Twoje dzieło! Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni! Maja & Nick xxx

    55 zł