id: 9uws52

Na naprawę nagrobków na Cmentarzu Żydowskim W Bielsku-Białej zdewastowanych podczas aktu wandalizmu

Na naprawę nagrobków na Cmentarzu Żydowskim W Bielsku-Białej zdewastowanych podczas aktu wandalizmu

Nasi użytkownicy założyli 1 153 777 zrzutek i zebrali 1 198 903 786 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • W nocy 3 lipca ok. godziny 4 nad ranem pod bramą główną pojawił się człowiek, który w osobliwy sposób postanowił wyrazić swoje zdanie. Powiesił on worek psimi odchodami i listem o treści: "Informacja do wszystkich Żydów. Zacznijcie srać tylko do własnych łużek i wykopcie swoich zmarłych, żebyście nie mieli czego odwiedzać, ani za czym tęsknić a to co jest pod spodem, to tylko próbka tego co macie pod swoimi jarmułkami". O sytuacji została poinformowana policja, która aktualnie ustala dane personalne nocnego gościa.


  W związku z zaistniałą sytuacją wraz z przedstawicielami GWŻ w Bielsku-Białej i na skierowane wprost prośby części darczyńców postanowiliśmy pieniądze przekazane przez te osoby przeznaczyć również na rozbudowę systemu monitoringu na cmentarzu ze szczególnym uwzględnieniem terenu, na którym znajdują się nagrobki.y20cbecd5c926750.jpeg

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Zbiórka zorganizowana za zgodą Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.


Rankiem 26 czerwca 2021r. 3ka młodych chłopaków (12-13lat) wtargnęła przez płot na teren cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej, zdewastowali cmentarz i poniszczyli nagrobki. Ucierpiało w efekcie 69 pomników. 


Cmentarz przy ulicy Cieszyńskiej jest perełką architektoniczną wpisaną od rejestru zabytków. Na co dzień jest on otoczony opieką właściwej gminy wyznaniowej, jak i osób dobrej woli. Wszystkie osoby zaangażowane w rewitalizację tego miejsca poświęcają mu serce. Każdy z nas pragnie zachować pamięć o osobach, bez których Bielsko-Biała nie byłoby dziś takim jakie je znamy.


Na tym cmentarzu leżą pokolenia bielskich Żydów. Tutaj spoczywa słynny architekt Karol Korn, tu jest grób Lazara Frankfurtera, pierwszego bielskiego rabina, tu leży jeden z pionierów ruchu syjonistycznego - Michael Berkowitz, ale także – znani już z naszych czasów – słynni bielscy optycy z rodziny Kulków. Dziesiątki postaci, które są częścią historii naszego miasta zostało pochowanych właśnie przy ul. Cieszyńskiej. 


To nie tylko niedopuszczalna profanacja miejsca, ale też cios w historię i ducha miasta i jego mieszkańców. Bo Bielsko i Biała to miasta, gdzie mieszkaliśmy i gdzie nadal mieszkamy wspólnie. To ziemia pogranicza i spotkania, nie tylko śląsko-małopolskiego, nie tylko katolików i ewangelików, ale też Polaków, Niemców i Żydów. Wielokulturowość jest z nami nawet po śmierci, a dowody znajdziemy na cmentarzu żydowskim w Bielsku, gdzie spoczywają zmarli w czasie I Wojny Światowej Muzułmanie. Tak było, jest i będzie. 


Dlatego proszę o Wasze wsparcie. Okażmy nasze braterstwo i solidarność. Bielsko i Biała słynęły z tolerancji i poszanowania dla drugiego człowieka bez względu wiek, płeć, narodowość czy wyznanie. Zawsze krocząc wspólnie ramię w ramię. To nasza scheda i dziedzictwo niematerialne. To cechy, w których wzrastaliśmy, i z których jesteśmy dumni.


Nie spoczniemy w dalszych działaniach mających na celu zrozumienie i pielęgnowanie historii, naukę tolerancji i wielokulturowości! Mimo przeciwności będziemy wciąż szerzyć dobre imię osób zamieszkujących w przeszłości te same ziemie, co my dzisiaj.


Zebrane pieniądze zostaną w pełni przeznaczone na renowację cmentarza, naprawę poniszczonych nagrobków i zabezpieczenie ich przed potencjalnymi w przyszłości nowymi aktami wandalizmu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 457

preloader

Komentarze 5

 
2500 znaków
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Dzień dobry. Przepraszam bardzo ze proszę o pomoc pod kogoś zrzutka, ale potrzebuje pomocy wraz z mamą. Przeczytaj o nas historie, wspomóż choćby złotówka. Dla Ciebie to tylko złotówka, dla nas bardzo dużo.. Dziękuję za wsparcie, wierzę w ludzi a dobro powraca❤ Id: l7srdi

  1 zł
 • ŁG
  Łukasz Grajewski

  Jako rodzony Bielszczanin zostałem dosłownie rozbity informacją o profanacji cmentarza. Dokładam swój skromny wkład do zbiórki i obiecuję poprosić członków rodziny i znajomych, aby też wsparli finansowo renowację nagrobków. Serdecznie dziękuję za inicjatywę. Łukasz Grajewski

  100 zł
 • RA
  Silvia i Robert Wozniak

  Bardzo nam przykro było wysluchac informacji o tym czynie. Nigdy nie byliśmy w Bielsku Białej. Proszę o naprawienie szkód. Cmentarz i pamięć o zmarłych bez względu na wyznanie, płeć, wygląd, jest naszym wspólnym dziedzictwem i obowiązkiem i ze odbudowa nagrobków przyczyni się do zrozumienia tych wartości. Silvia i Robert Wozniak

  250 zł
 • I
  Iwona

  Dziękuję. To dla mnie ważne, by szkody zostały naprawione. Ważne, by nasza wspólna kulturowa swiadomość w tej naprawie uzyskała symboliczną przemianę , z cierpienia i śmierci - ku życiu. Życiu w nas i poprzez nas. W NASZEJ ZBIOROWEJ ŚWIADOMOSCI. W szacunku dla starszych braci w wierze. Dziękuję, iwona

  50 zł
 • ŚŚ
  Karol Śliwka

  Odnówcie to miejsce proszę. Wstyd mi, że coś takiego się wydażyło w moim mieście.

  200 zł