id: 9uz2je

Wydanie filmów o Śląsku w latach 1919-1921

Wydanie filmów o Śląsku w latach 1919-1921

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
1 087 zł
z 1 500
72%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 980 165 zrzutek i zebrali 1 001 512 073 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Niech niezależne śląskie kino dotrze do publiczności!

Stowarzyszenie Opowiadamy organizuje zrzutkę na fizyczne wydanie krótkometrażowych filmów na temat tzw. Powstań Śląskich. Wydanie zostanie 100 (lub więcej) sztuk płyt (DVD lub Blue-Ray) w formie Digipack z kilkoma stronami kulis oraz historii wydarzeń w pigułce. Zostaną przekazane nieodpłatnie do szkół, bibliotek, muzeów, instytucji kultury oraz aktywistów i części darczyńców na terenie całego Śląska.


Co na płycie?

Znajdą się na niej trzy niezależne krótkometrażowe filmy o wydarzeniach na Górnym Śląsku z lat 1919-1921 w reżyserii Mateusza Pawełczyka. Jedna z produkcji to film "Konflikt Oleski" powstały w ramach docenianego ogólnopolsko projektu "Opowiadane Dziedzictwo". Przedstawia preludium tzw. powstań śląskich czyli wydarzenie nazywane Powstaniem Oleskim. Powstało również rozszerzenie dokumentalne tego filmu.

Kolejną produkcją będzie powstający film o plebiscycie oraz wydarzeniach nazywanych również "tajną wojną polsko-niemiecką". Film dotowany przez Samorząd Województwa Opolskiego kwotą 5 tys. zł będzie unikatowym połączeniem filmu aktorskiego oraz animacji poklatkowej. Tak jak "Konflikt Oleski" będzie próbą ukazania wydarzeń obiektywnie, z różnych perspektyw, w tym ludności autochtonicznej narodowości Śląskiej. Nie są to kolejne produkcje przedstawiające tylko Polski punkt widzenia.


Dlaczego takie wydanie?

Chcemy dotrzeć z wiedzą na temat tych wydarzeń do nowych osób. Wydaniem filmu "Konflikt Oleski" jako dodatek do zbioru legend i opowieści ziemi oleskiej "Opowiadane Dziedzictwo" (pisanej w języku śląskim) udało się już zrobić wiele. Po przekazaniu materiałów udało się zorganizować pokazy filmu z prelekcją w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie w ramach spotkań o historii, pokaz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Film był również wykorzystywany do lekcji muzealnych w Muzeum Regionalnym w Oleśnie. Wcześniej był na wielu innych pokazach i festiwalach.

g23dab73e66fac8a.jpeg

Pokazujemy zawiłości historii Górnego Śląska w atrakcyjnej formie. Doceniamy dobre książki które powstały na ten temat- jednak my chcemy to pokazać również w formie fabularnej oraz przekazać podstawy wiedzy w pigułce choć bez uproszczeń.

Każda ze stron: Polska, Niemiecka, Śląska czy Czeska to zawiłe ludzkie historie i ich tożsamość.


Dlaczego my?

Wiele już zrobiliśmy a chcemy jeszcze więcej! Jesteśmy wielokrotnymi beneficjentami programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskeij Fundacji Wolności, programu FIO, nagradzani przez LGD "Dolina Stobrawy" ostatnio również dotowani przez Samorząd Województwa Opolskiego oraz docenieni przez Narodowe Centrum Kultury mimo poruszania również niewygodnych tematów. Jesteśmy także członkami porozumienia "Ślonsko Sztama" oraz Światowy Kongres Ślązaków. Stowarzyszenie Opowiadamy jest organizacją pozarządową zarejestrowaną w sądzie. KRS: 0000777155


Dlaczego potrzebne jest wsparcie?

Nie na wszystko udaje się pozyskać środki, a za każdym razem stawiamy na swoją niezależność w budowaniu przekazu- trzymając się jednocześnie faktów historycznych. Takie środki pozwolą zaopatrzyć instytucje i aktywistów w lokalną kulturę i materiały dydaktyczne które nie będą w nurcie dominującym w nauce, który pomija inne grupy konfliktu lat 1919-1921.


Środki na co będą wydane?

Na wypalenie/wytłoczenie płyt oraz opakowanie z dodatkowymi stronami. Na płycie znajdą się wspomniane filmy oraz gratisowo inne produkcje o kulturze Śląska i często w języku śląskim. W przypadku kwoty niewystarczającej do wydania, środki będą przesunięte do budżetu filmu. Kiedy uzbieraMY więcej, będzie to oznaczało lepszą jakość wydania oraz więcej sztuk do dystrybucji.


Co w zamian?

Przede wszystkim satysfakcja! Pomagasz edukować i promować naszą regionalną kulturę i lokalnych twórców!

Dla chętnych którzy nieanonimowo wesprą nas kwotą powyżej 30zł możliwość kontaktu i odłożenia egzemplarza wydania!

Na publikacji pojawi się lista wspierających!


vf8fd5a187b72f40.jpeg

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 10

GB
Grzegorz
250 zł
MG
Marek Gołosz
250 zł
EK
EWA KRYSIAK
200 zł
KS
Karolina Sabok
150 zł
Kamil Żyłka
150 zł
 
Dane ukryte
50 zł
PG
Piotr Górok
20 zł
TD
5,55 zł
SY
Sylwia
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta

Komentarze 1

 
2500 znaków