id: 9v9s63

Przyszłość leży w przeszłości! Remontujemy szkołę, tworzymy stację naukową i muzeum w Chodliku!

Przyszłość leży w przeszłości! Remontujemy szkołę, tworzymy stację naukową i muzeum w Chodliku!

13 150 zł 
z 25 000 zł
52%
zakończona 30.11.2021r
143 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności10

 • Serwis PAP Nauka w Polsce o naszych ostatnich odkryciach: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89337%2Csrebrna-figurka-militaria-i-masa-ceramiki-odkrycia-na-grodzisku-w-chodliku


  Bardzo dziękuję kolejnym osobom, które nas wsparły! Mam nadzieję, że uda nam się wyremontować bazę i stworzyć muzeum, gdzie będziecie mogli oglądać wszystkie odkryte przez nas zabytki! Już teraz jest to możliwe, ale tylko w ramach wystaw czasowych. Wkrótce przygotujemy kolejną! :)

  Czytaj więcej
 • Krótkie sprawozdanie z przeprowadzonych dzięki Waszemu wsparciu prac! Czyli co się dzięki Wam zmieniło!

  https://chodlik.edu.pl/zrzutka-pl-chodlik-czyli-jak-dzieki-wam-udaje-sie-tworzyc-prawdziwa-baze-naukowa/


  Zbieramy i działamy dalej! :)


  Przygotowujemy dla Was dyplomy! Piszcie kiedy chcielibyście nas odwiedzić! W październiku planujemy powierzchniówki, w listopadzie kolejną wystawę, przyjadę do szkoły też dzieciaki z jednej szkoły muzycznej w Warszawie. W przyszłym roku działamy od wiosny! Można wpaść do nas na wykopaliska! :). Wiosną organizujemy w bazie kolejne Europejskie Dni Archeologii, Wianki nad Chodelką i pierwszy w Polsce Festiwal Filmów Archeologicznych!


  Czytaj więcej
 • Serdecznie zapraszamy na Europejskie Dni Archeologii w Chodliku!

  To międzynarodowe wydarzenie organizowane przez francuski Institut national de recherches archéologiques préventives (Inrap; https://journees-archeologie.fr/c-2021/lg-en/poland/Home). W Polsce jego obchody koordynuje Narodowy Instytut Dziedzictwa!


  Pokażemy jak dzięki Waszemu wsparciu na zrzutka.pl/chodlik już teraz zmienia się szkoła-baza archeologiczna! :)

  W dniach 19-20 czerwca w naszej bazie przygotujemy dla Was: wystawę zabytków, cykl referatów o archeologii Kotliny Chodelskiej, warsztaty dla dzieci i młodzieży. Ponadto oprowadzanie po grodzisku z archeologami. W sobotni wieczór "Wianki nad Chodelką"! Więcej szczegółów bedziemy podawać na naszym profilu Facebook.com/chodlik.

  c9d74c3c67ac8d70.jpeg  Oczywiście musimy przestrzegać obowiązujących obostrzeń i limitów związanych z pandemią COVID-19! Postaramy się by było bezpiecznie!  Czytaj więcej
 • Dzięki środkom, którymi nas wsparliście prowadzony jest właśnie mały remont szkoły-bazy archeologicznej. Otrzymaliśmy dużą pomoc od Gminy Karczmiska w postaci ekipy pracowników. Malowane są ściany, poprawiane tynki, zmieniane sanitariaty w łazienkach. Wszystkie materiały kupujemy z zebranych środków. Kupiliśmy także regały do właściwego przechowywania zabytków. Wkrótce wrzucimy zdjęcia odnowionych wnętrz i całej infrastruktury :).


  Równolegle prowadzimy badania powierzchniowe. Najnowsze rewelacyjne odkrycie z Chodlika to dwie wczesnośredniowieczne monety - denary krzyżowe z I i II ćw. XI w. (Saksonia, emisje biskupie). Są to najstarsze monety odkryte w Chodliku, w bezpośrednim sąsiedztwie grodziska. To bardzo ważne znalezisko, dotychczas uważano, że kres grodu i osad w Chodliku nastąpił w X w. 

  Wkrótce będziecie mogli obejrzeć je w szkole - ale o tym w kolejnym poście :).


  zd3d1f77e46c59db.jpeg


  u804df2d2aab910e.jpeg

  g0d294b80e94b508.jpeg

  Czytaj więcej
 • a5fe29890eb67e59.jpeg


  Garść informacji na temat akcji remontowej naszej archeologicznej bazy w Chodliku! Otrzymaliśmy bardzo dużą pomoc od Gminy Karczmiska w postaci ekipy pracowników, którzy pomagają nam w ogarnięciu zarówno otoczenia budynku jak i jego wnętrza. Prace trwają od kilku dni, m.in. już wszystkie okna mają szyby. Od poniedziałku ruszą prace związane z naprawą ścian i ich malowanie. Za tydzień robimy łazienki! Później ulepszenie wyposażenia i oświetlenia!

  Bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie!!! Uzbieraliśmy już ponad 10 tys. zł! Szkoła zmieni się nie do poznania 🙂.

  PS: Niedługo będziemy się do Was odzywać w kwestii nagród, sezon badawczy planujemy na lipiec :).

  Czytaj więcej
 • n5544b7a0fe30e1c.jpeg“Kronika Wsi Chodlik” autorstwa Pani Aleksandry Szmyrgałło, wieloletniej dyrektorki szkoły w Chodliku. Znajdziecie tu początki historii budynku szkoły w Chodliku oraz informacje jak wyglądała dawna baza archeologów z lat 60-tych mieszcząca się w drewnianym badaku :).


  https://chodlik.edu.pl/kronika-wsi-chodlik/


  nfe62b124813b367.jpeg

  Czytaj więcej
 • Życzymy Wam radosnych i spokojnych Świąt oraz byśmy szybko spotkali się w Chodliku! :). l1d87b6827bfa436.jpeg


  Czytaj więcej
 • Czytaj więcej
 • Rozpoczęliśmy pierwsze prace porządkowe w szkole - bazie archeologicznej. Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu Historycznemu „Pasja” za pomoc oraz ufundowanie do naszej kuchni nowych mebli, kuchenki, termy i podgrzewacza wody! Działamy dalej!!! :)b83085de7c8366dc.jpeg  b1f360405bde0ff0.jpeg

  b80ce77371a110c6.jpeg

  Czytaj więcej
 • To dopiero początek zbiórki a już możemy zacząć realnie działać! Bardzo Wam dziękuję za wsparcie! Już w kwietniu dokonamy przeglądu przewodów kominowych i zabiegów konserwacyjnych pieców, damy szkole ciepło! :) Wszystkie prace będą relacjonowane na naszym profilu www.facebook.com/chodlik!


  w855dbabe3f8d611.jpeg

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

nb5ec27bf8f69b39.jpeg

Grodzisko w Chodliku, VIII - X w.


I. Kim jesteśmy:

Od dekady prowadzę wraz z zespołem badania archeologiczne w Kotlinie Chodelskiej, która pod kątem archeologicznego dziedzictwa kulturowego jest jednym z najbogatszym obszarów dzisiejszej Lubelszczyzny. W tym czasie dokonaliśmy szeregu spektakularnych odkryć. Zbadaliśmy liczne cmentarzyska kurhanowe oraz elementy fortyfikacji. Odkryliśmy największy w Europie wczesnośredniowieczny spichlerz z cennymi, elitarnymi zabytkami z X i XI w. Badamy największy w Polsce gród w Chodliku. Dzięki współpracy z pasjonatami historii znaleźliśmy liczne cenne zabytki. Wyniki naszych badań prezentowane są na konferencjach w kraju oraz za granicą. Rozwijamy wirtualne muzeum (Chodlik.edu.pl), tworzymy wystawy oraz filmy. Więcej informacji o nas znajdziecie tutaj: Facebook.com/chodlik ; Chodlik.edu.pl ; Youtube.com/archeochodlikChcemy stworzyć w Chodliku prawdziwą stację badawczą z muzeum, zaś w przyszłości archeologiczny park kulturowy.

y8e14f842f1ede76.jpeg


II. Cel zbiórki:


Nasze badania są możliwe dzięki bazie naukowej, która mieści się w budynku dawnej szkoły podstawowej w Chodliku (nie funkcjonuje od 2000 r.). Budynek należy do Gminy Karczmiska, która udostępniła nam go na zasadzie użyczenia na działalność naukową oraz edukacyjną. W tym roku mija równe 60 lat od momentu jego wybudowania w ramach czynu społecznego mieszkańców Chodlika.


Szkoła pilnie potrzebuje remontu, dach jakoś się trzyma, ale stare drewniane okna są w znacznej części spróchniałe, brakuje w nich szyb, tynki odpadają od elewacji. Niesprawne są przewody kominowe, przez co nie da się budynku ogrzać – wewnątrz jest 8 niedziałających potężnych pieców kaflowych. Drobne usterki naprawiamy na bieżąco własnym rękoma, a i gmina pomaga jak może.


Naszą ideą jest: stworzenie na bazie szkoły podstawowej stacji badawczej z częścią muzealną, powołanie Parku Kulturowego łączącego poprzez dobrze oznakowane ścieżki dydaktyczne stanowiska archeologiczne. Będzie to centrum naukowe, stawiające również na popularyzację nauki, organizację warsztatów, zajęć, konferencji itp. Słowem, otwarta stacja badawcza dla każdego, archeologiczne "Centrum Nauki Kopernik" na małą skalę. Miejsce wspólnych spotkań i debat archeologów, miłośników starożytności i poszukiwaczy „skarbów”, pasjonatów historii i Słowian, turystów, którym pobliski Kazimierz Dolny już się nieco opatrzył. Miejsce przyjazne i fajne, w którym zorganizujemy dla Was warsztaty archeologiczne, gdzie zobaczycie prace archeologów na żywo, posiedzicie z naukowcami przy jednym ognisku albo weźmiecie udział w wykopaliskach – bo czemużby nie! Miejsce, gdzie zorganizujemy świetne zajęcia popularnonaukowe dla dzieciaków! Jest to kontynuacja koncepcji profesora Aleksandra Gardawskiego, wieloletniego badacza Chodlika.


Szkoła w trakcie naszych badań gościła już wielu naukowców z Polski i zagranicy, mieszkali w niej studenci z Hiszpanii , szkolili się archeolodzy z departamentu starożytności z Dubaju. Będą kolejni, jest to więc także wizytówka naszego kraju i polskiej nauki. 


Koszt całkowity remontu budynku z nadbudową piętra, centralnym ogrzewaniem, nowymi instalacjami itp. oscyluje pomiędzy 300 a 400 tys. zł . W założeniu stacja ma finansować się sama - przestrzeń noclegowa do wynajęcia (bliskość Kazimierza Dolnego), funkcja schroniska turystycznego, pole namiotowe. Działania te będą realizowane poprzez Towarzystwo Starożytnicze w Chodliku.

Od kilku lat szukamy funduszy i wsparcia wśród władz samorządowych, w tym wojewódzkich, czy w samej Akademii. Niestety póki co zainteresowanie jest średnie - słyszymy że: pomysł jest świetny, fajnie, zobaczymy, może kiedyś, brakuje wkładu własnego by wystąpić o dotację, kto to utrzyma. Nie możemy już dłużej czekać chociażby z ociepleniem budynku zimą i wymianą okien bo po prostu budynek się rozpadnie, a wraz z nim nasze marzenia, koncepcje, badania naukowe i przyszłość regionu. 


Stąd też pomysł na zrzutkę i kolejny czyn społeczny


idd179a17c499973.jpeg

cd14dc91b9064e76.jpegkb3ab8eadd677aab.jpegCo konkretnie zrobimy za zebrane pieniądze?


Jeżeli uzbieramy:

1000 – 2000 zł – naprawimy przewody kominowe i uruchomimy piece (potrzebni do tego specjaliści, sprawdzenie ich szczelności itp.), słowem damy szkole ciepło. 


Zbierzemy więcej – do 25 000 zł – szkoła jest uratowana, ponieważ wymienimy najbardziej zniszczone okna i drzwi! Woda nie leje się do środka. Okna są wielkie 2x1,4 m i jest ich 30. Sprawdzimy dokładnie elementy konstrukcyjne dachu. Jeżeli część środków zostanie, przygotujemy za nie stałe wystawy zabytków i tablice edukacyjne.


Powyżej tej sumy – nie wiem czy to w ogóle możliwe, ale trzeba wymienić instalację elektryczną (teraz jest aluminiowa z lat 60-tych), tynki, ocieplić budynek, wymienić dach, zadbać o otoczenie itp.


c78ab6633b1a720d.jpeg

Szacunkowe koszty remontu w zł (ceny materiałów plus ew. ekipa):


Wymiana okien i drzwi - 30-40 tys.

Wymiana dachu - 40 tys.

Dobudowa piętra ze schodami (poddasze użytkowe), okna, drzwi, elektryka itp.- 60 tys.

Elewacja zewnętrzna - 30 tys.

Wymiana elektryki - 20 tys.

Ogrzewanie centralne (LPG lub pompa ciepła) - 30-50 tys.

Ściany wewnątrz - 5-10 tys.

Ogrodzenie zewnętrzne - 15 tys.


Cokolwiek zrobimy i tak będzie to już wielki krok naprzód! :)Zbiórka ma charakter prywatny, przede wszystkim z powodu ogromnej biurokracji związanej z tego typu działaniami poprzez instytut naukowy, gdzie nawet 1 zł przelewu weryfikacyjnego sprawia problem - brak procedur:). Kupimy wszystko co trzeba jak najtaniej, prace remontowe których nie wykonamy sami, zlecimy tańszym i rzetelnym wykonawcom miejscowym. Dokumenty finansowe dot. wydatków ze zbiórki będziemy publikować w aktualnościach oraz w podsumowaniu akcji na Chodlik.edu.pl. Może będą też stanowiły część wystawy dotyczącej historii szkoły:). Całość akcji zostanie zrealizowana z ramienia tworzonego przez nas Towarzystwa Starożytniczego w Chodliku.III. Co możemy zaoferować w zamian za pomoc?


Będziecie mogli korzystać z bazy namiotowo-noclegowej do której zawsze można wpaść, będziemy zapraszać Was na ciekawe imprezy, badania naukowe, warsztaty naukowe. Przyczynicie się do rozwoju regionu. Zostaniecie mecenasami badań naukowych. Jeżeli macie własne pomysły, napiszcie do nas ([email protected]) :).
IV. Kartki z historii szkoły:


uc556f630de5dde5.jpegWpis w "Kronice Wsi Chodlik" autorstwa Aleksandry Szmyrgałło, dawnej dyrektorki szkoły w Chodliku, na temat jej wybudowania w 1961 r.

hc7bfc7cbb384cc3.jpegOddanie budynku szkoły do użytku, 1961 r.


qe31c25690c0dbb8.jpegTablica pamiątkowa na elewacji budynku.


v310270184944f06.jpeg

l388a6a3e4a869b0.jpeg

y1240dad965db624.jpeg

Szkoła dziś, w przyszłości mamy nadzieję baza naukowa oraz muzeum, niekoniecznie wirtualne :).


Od pierwszego odcisku dłoni na ścianie jaskini jesteśmy częścią pewnej ciągłości, więc tak naprawdę nie umieramy nigdy -  „Wykopaliska”, reż. Simon Stone, 2021.


:)

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Posty dla nagród 1

Pozostałe posty 1

Pierwszy dzień zbiórki!

Aby uzyskać dostęp do posta kup wybraną nagrodę lub jeśli już ją masz.

Wpłacający 143

D
Dariusz
500 zł
P
Panaceum
500 zł
RG
Renata i Janusz Goliszek
500 zł
MU
Maria U
500 zł
R"
Radosław Brzeski
500 zł
JK
Joanna Kołacińska
300 zł
SK
Slawomir Konik
250 zł
ML
Magdalena Lolas
220 zł
RT
Robert Tyborski
220 zł
TA
Tomasz Abram
210 zł
Zobacz więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Komentarze 6

 
2500 znaków

Nagrody

Wpłać 50 zł i więcej
Dyplom z podziękowaniami za wsparcie!
Dziękuję, że hojnie wspierasz naszą ideę! Po zakończeniu zbiórki otrzymasz dyplom (od Misji Archeologicznej w Chodliku) z podziękowaniami za Twój wkład w czyn społeczny! :)
rozwiń

wybrano 13 razy

Wybieram
Wpłać 100 zł i więcej
Zaproszenie na wykopaliska, pokazanie odkrytych zabytków, sposobu ich dokumentacji
Zapraszam Cię na wykopaliska wraz z rodziną, znajomymi! Wraz z ekipą chętnie pokażemy Wam pracę archeologa, odkryte zabytki i wszystko co wiąże się z pracą archeologa.
rozwiń

wybrano 50 razy (pozostało 20 z 70)

przewidywana dostawa: 1 lipca, 2021

Wybieram
Wpłać 4000 zł i więcej
Twoje imię i nazwisko (logo firmy) na tablicy ustawionej przy szkole lub grodzisku w Chodliku
Postawimy tablice edukacyjne przedstawiające wyniki badań archeologicznych, ustawione będą one na stałe przy szkole lub na grodzisku w Chodliku (operatorem będzie Towarzystwo Starożytnicze w Chodliku - opiekun zabytku). Znajdzie się na nich informacja na temat Twojego wsparcia remontu bazy naukowej i badań grodziska oraz podziękowania (imie i nazwisko, nazwa firmy, logo itp.).
rozwiń

(pozostało 5 z 5)

Wybieram
Wpłać 200 zł i więcej
Wycieczka po zabytkach Kotliny Chodelskiej z przewodnikiem w ustalonym indywidualnie terminie.
Wycieczka po zabytkach Kotliny Chodelskiej - grodziskach, osadach, cmentarzyskach - z przewodnikiem,w indywidualnie ustalonym terminie. Wielkie tajemnice, odkrycia i związane z nimi historie :).
rozwiń

wybrano 10 razy (pozostało 0 z 10)

Nasi użytkownicy założyli

800 106 zrzutek

i zebrali

620 175 341 zł

A ty na co dziś zbierasz?