id: 9v9s63

Przyszłość leży w przeszłości! Remontujemy szkołę, tworzymy stację naukową i muzeum w Chodliku!

Przyszłość leży w przeszłości! Remontujemy szkołę, tworzymy stację naukową i muzeum w Chodliku!

Nasi użytkownicy założyli 957 409 zrzutek i zebrali 964 007 961 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności13

 • Nadziei, miłości i wszystkiego co najlepsze w Święta oraz w Nowym Roku! Dziękujemy, że jesteście z nami!

  Z0ifQONwQSCw4EmB.jpg

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

nb5ec27bf8f69b39.jpeg

Grodzisko w Chodliku, VIII - X w.


I. Kim jesteśmy:

Od dekady prowadzę wraz z zespołem badania archeologiczne w Kotlinie Chodelskiej, która pod kątem archeologicznego dziedzictwa kulturowego jest jednym z najbogatszym obszarów dzisiejszej Lubelszczyzny. W tym czasie dokonaliśmy szeregu spektakularnych odkryć. Zbadaliśmy liczne cmentarzyska kurhanowe oraz elementy fortyfikacji. Odkryliśmy największy w Europie wczesnośredniowieczny spichlerz z cennymi, elitarnymi zabytkami z X i XI w. Badamy największy w Polsce gród w Chodliku. Dzięki współpracy z pasjonatami historii znaleźliśmy liczne cenne zabytki. Wyniki naszych badań prezentowane są na konferencjach w kraju oraz za granicą. Rozwijamy wirtualne muzeum (Chodlik.edu.pl), tworzymy wystawy oraz filmy. Więcej informacji o nas znajdziecie tutaj: Facebook.com/chodlik ; Chodlik.edu.pl ; Youtube.com/archeochodlikChcemy stworzyć w Chodliku prawdziwą stację badawczą z muzeum, zaś w przyszłości archeologiczny park kulturowy.

y8e14f842f1ede76.jpeg


II. Cel zbiórki:


Nasze badania są możliwe dzięki bazie naukowej, która mieści się w budynku dawnej szkoły podstawowej w Chodliku (nie funkcjonuje od 2000 r.). Budynek należy do Gminy Karczmiska, która udostępniła nam go na zasadzie użyczenia na działalność naukową oraz edukacyjną. W tym roku mija równe 60 lat od momentu jego wybudowania w ramach czynu społecznego mieszkańców Chodlika.


Szkoła pilnie potrzebuje remontu, dach jakoś się trzyma, ale stare drewniane okna są w znacznej części spróchniałe, brakuje w nich szyb, tynki odpadają od elewacji. Niesprawne są przewody kominowe, przez co nie da się budynku ogrzać – wewnątrz jest 8 niedziałających potężnych pieców kaflowych. Drobne usterki naprawiamy na bieżąco własnym rękoma, a i gmina pomaga jak może.


Naszą ideą jest: stworzenie na bazie szkoły podstawowej stacji badawczej z częścią muzealną, powołanie Parku Kulturowego łączącego poprzez dobrze oznakowane ścieżki dydaktyczne stanowiska archeologiczne. Będzie to centrum naukowe, stawiające również na popularyzację nauki, organizację warsztatów, zajęć, konferencji itp. Słowem, otwarta stacja badawcza dla każdego, archeologiczne "Centrum Nauki Kopernik" na małą skalę. Miejsce wspólnych spotkań i debat archeologów, miłośników starożytności i poszukiwaczy „skarbów”, pasjonatów historii i Słowian, turystów, którym pobliski Kazimierz Dolny już się nieco opatrzył. Miejsce przyjazne i fajne, w którym zorganizujemy dla Was warsztaty archeologiczne, gdzie zobaczycie prace archeologów na żywo, posiedzicie z naukowcami przy jednym ognisku albo weźmiecie udział w wykopaliskach – bo czemużby nie! Miejsce, gdzie zorganizujemy świetne zajęcia popularnonaukowe dla dzieciaków! Jest to kontynuacja koncepcji profesora Aleksandra Gardawskiego, wieloletniego badacza Chodlika.


Szkoła w trakcie naszych badań gościła już wielu naukowców z Polski i zagranicy, mieszkali w niej studenci z Hiszpanii , szkolili się archeolodzy z departamentu starożytności z Dubaju. Będą kolejni, jest to więc także wizytówka naszego kraju i polskiej nauki. 


Koszt całkowity remontu budynku z nadbudową piętra, centralnym ogrzewaniem, nowymi instalacjami itp. oscyluje pomiędzy 300 a 400 tys. zł . W założeniu stacja ma finansować się sama - przestrzeń noclegowa do wynajęcia (bliskość Kazimierza Dolnego), funkcja schroniska turystycznego, pole namiotowe. Działania te będą realizowane poprzez Towarzystwo Starożytnicze w Chodliku.

Od kilku lat szukamy funduszy i wsparcia wśród władz samorządowych, w tym wojewódzkich, czy w samej Akademii. Niestety póki co zainteresowanie jest średnie - słyszymy że: pomysł jest świetny, fajnie, zobaczymy, może kiedyś, brakuje wkładu własnego by wystąpić o dotację, kto to utrzyma. Nie możemy już dłużej czekać chociażby z ociepleniem budynku zimą i wymianą okien bo po prostu budynek się rozpadnie, a wraz z nim nasze marzenia, koncepcje, badania naukowe i przyszłość regionu. 


Stąd też pomysł na zrzutkę i kolejny czyn społeczny


idd179a17c499973.jpeg

cd14dc91b9064e76.jpegkb3ab8eadd677aab.jpegCo konkretnie zrobimy za zebrane pieniądze?


Jeżeli uzbieramy:

1000 – 2000 zł – naprawimy przewody kominowe i uruchomimy piece (potrzebni do tego specjaliści, sprawdzenie ich szczelności itp.), słowem damy szkole ciepło. 


Zbierzemy więcej – do 25 000 zł – szkoła jest uratowana, ponieważ wymienimy najbardziej zniszczone okna i drzwi! Woda nie leje się do środka. Okna są wielkie 2x1,4 m i jest ich 30. Sprawdzimy dokładnie elementy konstrukcyjne dachu. Jeżeli część środków zostanie, przygotujemy za nie stałe wystawy zabytków i tablice edukacyjne.


Powyżej tej sumy – nie wiem czy to w ogóle możliwe, ale trzeba wymienić instalację elektryczną (teraz jest aluminiowa z lat 60-tych), tynki, ocieplić budynek, wymienić dach, zadbać o otoczenie itp.


c78ab6633b1a720d.jpeg

Szacunkowe koszty remontu w zł (ceny materiałów plus ew. ekipa):


Wymiana okien i drzwi - 30-40 tys.

Wymiana dachu - 40 tys.

Dobudowa piętra ze schodami (poddasze użytkowe), okna, drzwi, elektryka itp.- 60 tys.

Elewacja zewnętrzna - 30 tys.

Wymiana elektryki - 20 tys.

Ogrzewanie centralne (LPG lub pompa ciepła) - 30-50 tys.

Ściany wewnątrz - 5-10 tys.

Ogrodzenie zewnętrzne - 15 tys.


Cokolwiek zrobimy i tak będzie to już wielki krok naprzód! :)Zbiórka ma charakter prywatny, przede wszystkim z powodu ogromnej biurokracji związanej z tego typu działaniami poprzez instytut naukowy, gdzie nawet 1 zł przelewu weryfikacyjnego sprawia problem - brak procedur:). Kupimy wszystko co trzeba jak najtaniej, prace remontowe których nie wykonamy sami, zlecimy tańszym i rzetelnym wykonawcom miejscowym. Dokumenty finansowe dot. wydatków ze zbiórki będziemy publikować w aktualnościach oraz w podsumowaniu akcji na Chodlik.edu.pl. Może będą też stanowiły część wystawy dotyczącej historii szkoły:). Całość akcji zostanie zrealizowana z ramienia tworzonego przez nas Towarzystwa Starożytniczego w Chodliku.III. Co możemy zaoferować w zamian za pomoc?


Będziecie mogli korzystać z bazy namiotowo-noclegowej do której zawsze można wpaść, będziemy zapraszać Was na ciekawe imprezy, badania naukowe, warsztaty naukowe. Przyczynicie się do rozwoju regionu. Zostaniecie mecenasami badań naukowych. Jeżeli macie własne pomysły, napiszcie do nas ([email protected]) :).
IV. Kartki z historii szkoły:


uc556f630de5dde5.jpegWpis w "Kronice Wsi Chodlik" autorstwa Aleksandry Szmyrgałło, dawnej dyrektorki szkoły w Chodliku, na temat jej wybudowania w 1961 r.

hc7bfc7cbb384cc3.jpegOddanie budynku szkoły do użytku, 1961 r.


qe31c25690c0dbb8.jpegTablica pamiątkowa na elewacji budynku.


v310270184944f06.jpeg

l388a6a3e4a869b0.jpeg

y1240dad965db624.jpeg

Szkoła dziś, w przyszłości mamy nadzieję baza naukowa oraz muzeum, niekoniecznie wirtualne :).


Od pierwszego odcisku dłoni na ścianie jaskini jesteśmy częścią pewnej ciągłości, więc tak naprawdę nie umieramy nigdy -  „Wykopaliska”, reż. Simon Stone, 2021.


:)

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 5 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę / ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Nieaktywne
Inne
Dyplom z podziękowaniami za wsparcie!
Dziękuję, że hojnie wspierasz naszą ideę! Po zakończeniu zbiórki otrzymasz dyplom (od Misji Archeologicznej w Chodliku) z podziękowaniami za Twój wkład w czyn społeczny! :)
50 zł

Kupione 14

Zakończona
Inne
Zaproszenie na wykopaliska, pokazanie odkrytych zabytków, sposobu ich dokumentacji
Zapraszam Cię na wykopaliska wraz z rodziną, znajomymi! Wraz z ekipą chętnie pokażemy Wam pracę archeologa, odkryte zabytki i wszystko co wiąże się z pracą archeologa.
100 zł

Kupione 52 z 70

Zakończona
Inne
Wycieczka po zabytkach Kotliny Chodelskiej z przewodnikiem w ustalonym indywidualnie terminie.
Wycieczka po zabytkach Kotliny Chodelskiej - grodziskach, osadach, cmentarzyskach - z przewodnikiem, w indywidualnie ustalonym terminie. Wielkie tajemnice, odkrycia i związane z nimi historie :).
200 zł

Kupione 10 z 15

Zakończona
Inne
Wycieczka po zabytkach, nocleg w bazie lub możliwość rozbicia namiotów!
Wycieczka po zabytkach Kotliny Chodelskiej - grodziskach, osadach, cmentarzyskach - z przewodnikiem, w indywidualnie ustalonym terminie. Wielkie tajemnice, odkrycia i związane z nimi historie :). Można rozbić się namiotem pod bazą, lub jeżeli nie ma ekipy przenocować w niej! :)
250 zł
Zakończona
Inne
Twoje imię i nazwisko (logo firmy) na tablicy ustawionej na grodzisku w Chodliku
W tym roku, w czerwcu ustawimy tablice edukacyjne przedstawiające wyniki badań archeologicznych, ulokujemy je na grodzisku w Chodliku (operatorem będzie Towarzystwo Starożytnicze w Chodliku - opiekun zabytku). Znajdzie się na nich informacja na temat Twojego wsparcia remontu bazy naukowej i badań grodziska oraz podziękowania (imię i nazwisko, nazwa firmy, logo itp., co zechcesz :) ). Promocja na zawsze!
4500 zł
Zakończona

Posty dla nagród / ofert 1

Pozostałe posty 1

Pierwszy dzień zbiórki!

Aby uzyskać dostęp do posta kup wybraną nagrodę / ofertę lub jeśli już ją masz.

Wpłaty 151

R"
Radosław Brzeski
500 zł
DA
Dariusz
500 zł
RG
Renata i Janusz Goliszek
500 zł
PA
Panaceum
500 zł
MU
Maria U
500 zł
JK
Joanna Kołacińska
300 zł
SK
Slawomir Konik
250 zł
RT
Robert Tyborski
220 zł
Zobacz więcej

Komentarze 6

 
2500 znaków