Otwieramy fińskie domki na Osiedlu Jazdów Zakończona 31.10.2019r ID: 9yuaxw

Otwieramy fińskie domki na Osiedlu Jazdów

Zebrano 2 300 zł
z kwoty 20 000 zł

11 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

489
udostępnień

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


Po wielu latach starań Partnerstwo Otwarty Jazdów doprowadziło do otworzenia trzech pustych domków fińskich na warszawskim Osiedlu Jazdów. Zbieramy na ich remonty oraz obsługę, aby jak najszybciej udostępnić je na działania społeczne, edukacyjne i kulturalne.


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Cztery lata temu zakończyła się gorąca batalia o uratowanie Osiedla Jazdów - magicznej, wiejskiej enklawy w samym sercu Warszawy. Od tamtego czasu Osiedle otworzyło się i przekształciło w największe oddolne centrum kultury i edukacji w Polsce. Jest to miejsce zupełnie wyjątkowe, będące fenomenem architektonicznym, urbanistycznym i zjawiskiem społecznym nie mającym swojego odpowiednika na świecie. Mimo to relacje naszej jazdowskiej społeczności z przedstawicielami m.st. Warszawy cały czas są trudne, dopiero od niedawna niektórzy urzędnicy zaczynają dostrzegać wartość tego miejsca.

Domki na Osiedlu służą jako sale warsztatowe, wykładowe, koncertowe, kinowe, czasami jako parkiety taneczne. W ogrodach krzątają się ogrodnicy, pszczelarze i sadownicy. Większość z tysięcy aktywności, jakie oferujemy co roku mieszkańcom Warszawy (2500 w 2018 roku) jest dostępna za symboliczną lub dobrowolną opłatą lub całkowicie nieodpłatna. Jednocześnie w siedmiu domkach cały czas mieszkają mieszkańcy (niektórzy z nich od powstania osiedla w 1945 roku).


Osiedlem Jazdów opiekuje się Partnerstwo Otwarty Jazdów.

Jesteśmy grupą mieszkańców osiedla oraz organizacji pozarządowych działających na jego terenie. Od czasu zakończenia konsultacji społecznych walczymy o uznanie prawa mieszkańców do współdecydowania o losie tego miejsca oraz o niedopuszczenie do jego prywatyzacji i gentryfikacji.

Głównym celem działania Otwartego Jazdowa jest zachowanie osiedla Jazdów oraz dbanie o jego dziedzictwo historyczne, przyrodnicze i społeczne. Partnerstwo lokalne zmierza do wypracowania społecznego systemu zarządzania tym miejscem wprowadzając nowe, innowacyjne mechanizmy współdecydowania i współdziałania wszystkich podmiotów związanych z osiedlem Jazdów.

Zbieramy na remonty i obsługę trzech domków na Osiedlu

Zbieramy na remonty i obsługę trzech domków na Osiedlu. Domki, które udało nam się otworzyć są w kiepskim stanie - po tym jak miasto doprowadziło do wyprowadzki ich mieszkańców stały przez lata puste...

Teraz w końcu otworzyliśmy je w konkursie "Lato w Domkach"!

Nowymi gospodarzami domków zostali:

5a/4

- Klimablok (Obóz dla Klimatu, Strajk dla Ziemi, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Extinction Rebellion, Panele Obywatelskie)

- Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna

- Stowarzyszenie Zielone Mazowsze

W domku będą odbywać się zajęcia edukacji klimatycznej, demokratycznej i rowerowej. Będzie to miejsce w którym każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej o aktualnym stanie naszej planety oraz tego jak można zacząć dla niej aktywnie działać.

8/1

- Fundacja Automatophone i projekt Głuchata

- Fundacja Potwory

- Domek Filmowy

W domku realizowane będą zajęcia sportowe dla dzieci, projekty muzyczno-dźwiękowe przeznaczone dla głuchych oraz projekcje i dyskusje filmowe.

10/2

- Staromiejski Dom Kultury

Domek stanie się przestrzenią dla literatury, poezji i sztuki poruszającej bardzo aktualne społeczne tematy takie jak wykluczenie, równe prawa, czy funkcjonowanie w czasach antropocenu.

10 000 zł

lub więcej przeznaczymy na drobne (lub większe w wypadku większej kwoty zbiórki) remonty domków takich jak naprawę oraz przyłączenie instalacji wodnych i elektrycznych, naprawę ścian i podłóg.


5 000 zł

lub więcej przeznaczymy na obsługę konkursu na działania w domkach, koordynację remontów (jedynie w wypadku dobicia do celu zbiórki, w wypadku mniejszej kwoty całość będzie przeznaczona na remonty i rachunki)

5 000 zł

lub więcej wydamy na opłaty użytkowe za prąd i wodę w domkach w których będą realizowane działania oraz na ubezpieczenie OC


Przyda nam się również wsparcie osobowe i rzeczowe.

Jeśli masz w ręku fach; jesteś hydraulikiem, elektrykiem, pracujesz w drewnie lub masz firmę remontową i chciałbyś nam pomóc w odbudowie Osiedla, to napisz do nas - [email protected]

Odwdzięczymy się za Twoje wsparcie!

Chcesz wiedzieć więcej?

Odwiedź naszą stronę internetową, na której dowiesz się o historii tego miejsca lub zobaczysz mapę domków i listę organizacji działających na Osiedlu - https://jazdow.pl/

Zapraszamy również do śledzenia aktualności w serwisie Facebook - szczególnie polecamy zakładkę "Wydarzenia", pełną warsztatów i spotkań dla dzieci i dorosłych z okazji projektu "Otwarty Uniwersytet Jazdów".

Organizator nie dodał jeszcze żadnych aktualności

Aby dodać komentarz lub

JS

Julia Sokolnicka

Najlepiej! Brawo Kochani

WS

Wawrzyniec Stefański

Niech się mury pną do góry

50 zł

Piotrek Ś.

Użytkownik anonimowy
25 zł

Użytkownik anonimowy

powodzonka

50 zł

Maciej Łepkowski

Niech rośnie największy społeczny i oddolny dom kultury

Mateusz Potempski

RAZEM DAMY RADĘ!
#zawszebedziejazdow
#zazdroszczesobiezetujestem

HZ
200 zł
Hanna Zielińska
MK
200 zł
MACIEJ KOCHAJEWSKI
PR
100 zł
Piotr Rosół
KO
100 zł
Kinga Osuch
MS
100 zł
Marek Smyk
E
100 zł
Ela
B
100 zł
baczi
AN
90 zł
Agnieszka Nowak
Mateusz Potempski
69 zł
Mateusz Potempski
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
AK
50 zł
Anna Kamecka
50 zł
Maciej Łepkowski
"
50 zł
"Spółdzielnia Krzak"
PJ
50 zł
Paweł Jordan
Marianna Kłosińska
50 zł
Marianna Kłosińska
MO
50 zł
Martyna Obarska
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
MO
50 zł
Michał Ołdakowski
KB
50 zł
Kamila Boruc-Adamska
H
45 zł
HelaiRoza
H
45 zł
Helenka
AK
40 zł
Aleksandra Kania
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
KK
30 zł
Kamil Krawczycki
K
30 zł
Kasia Iwińska
WR
25 zł
Weronika Reroń-Maliszewska
PK
25 zł
Pawel Kubalewski
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
NG
15 zł
Natalia Gaweł
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
K
ukryta
Katarzyna Rembeza
MS
ukryta
Mateusz Soliński
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
JS
ukryta
Julia Sokolnicka
WS
ukryta
Wawrzyniec Stefański

Najwięcej środków dzięki udostępnieniom

Pierwsza wpłata

H
45 zł
Helenka

Najwyższa wpłata

Nasi użytkownicy założyli

383 142 zrzutki

Pomóż zebrać 20 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

489
udostępnień

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.