id: 9yuaxw

Otwieramy fińskie domki na Osiedlu Jazdów

Otwieramy fińskie domki na Osiedlu Jazdów

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
2 300 zł 
z 20 000
11%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Opis zrzutki

Po wielu latach starań Partnerstwo Otwarty Jazdów doprowadziło do otworzenia trzech pustych domków fińskich na warszawskim Osiedlu Jazdów. Zbieramy na ich remonty oraz obsługę, aby jak najszybciej udostępnić je na działania społeczne, edukacyjne i kulturalne.

Cztery lata temu zakończyła się gorąca batalia o uratowanie Osiedla Jazdów - magicznej, wiejskiej enklawy w samym sercu Warszawy. Od tamtego czasu Osiedle otworzyło się i przekształciło w największe oddolne centrum kultury i edukacji w Polsce. Jest to miejsce zupełnie wyjątkowe, będące fenomenem architektonicznym, urbanistycznym i zjawiskiem społecznym nie mającym swojego odpowiednika na świecie. Mimo to relacje naszej jazdowskiej społeczności z przedstawicielami m.st. Warszawy cały czas są trudne, dopiero od niedawna niektórzy urzędnicy zaczynają dostrzegać wartość tego miejsca.

Domki na Osiedlu służą jako sale warsztatowe, wykładowe, koncertowe, kinowe, czasami jako parkiety taneczne. W ogrodach krzątają się ogrodnicy, pszczelarze i sadownicy. Większość z tysięcy aktywności, jakie oferujemy co roku mieszkańcom Warszawy (2500 w 2018 roku) jest dostępna za symboliczną lub dobrowolną opłatą lub całkowicie nieodpłatna. Jednocześnie w siedmiu domkach cały czas mieszkają mieszkańcy (niektórzy z nich od powstania osiedla w 1945 roku).

Osiedlem Jazdów opiekuje się Partnerstwo Otwarty Jazdów.

Jesteśmy grupą mieszkańców osiedla oraz organizacji pozarządowych działających na jego terenie. Od czasu zakończenia konsultacji społecznych walczymy o uznanie prawa mieszkańców do współdecydowania o losie tego miejsca oraz o niedopuszczenie do jego prywatyzacji i gentryfikacji.

Głównym celem działania Otwartego Jazdowa jest zachowanie osiedla Jazdów oraz dbanie o jego dziedzictwo historyczne, przyrodnicze i społeczne. Partnerstwo lokalne zmierza do wypracowania społecznego systemu zarządzania tym miejscem wprowadzając nowe, innowacyjne mechanizmy współdecydowania i współdziałania wszystkich podmiotów związanych z osiedlem Jazdów.

Zbieramy na remonty i obsługę trzech domków na Osiedlu

Zbieramy na remonty i obsługę trzech domków na Osiedlu. Domki, które udało nam się otworzyć są w kiepskim stanie - po tym jak miasto doprowadziło do wyprowadzki ich mieszkańców stały przez lata puste...

Teraz w końcu otworzyliśmy je w konkursie "Lato w Domkach"!

Nowymi gospodarzami domków zostali:

5a/4

- Klimablok (Obóz dla Klimatu, Strajk dla Ziemi, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Extinction Rebellion, Panele Obywatelskie)

- Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna

- Stowarzyszenie Zielone Mazowsze

W domku będą odbywać się zajęcia edukacji klimatycznej, demokratycznej i rowerowej. Będzie to miejsce w którym każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej o aktualnym stanie naszej planety oraz tego jak można zacząć dla niej aktywnie działać.

8/1

- Fundacja Automatophone i projekt Głuchata

- Fundacja Potwory

- Domek Filmowy

W domku realizowane będą zajęcia sportowe dla dzieci, projekty muzyczno-dźwiękowe przeznaczone dla głuchych oraz projekcje i dyskusje filmowe.

10/2

- Staromiejski Dom Kultury

Domek stanie się przestrzenią dla literatury, poezji i sztuki poruszającej bardzo aktualne społeczne tematy takie jak wykluczenie, równe prawa, czy funkcjonowanie w czasach antropocenu.

10 000 zł

lub więcej przeznaczymy na drobne (lub większe w wypadku większej kwoty zbiórki) remonty domków takich jak naprawę oraz przyłączenie instalacji wodnych i elektrycznych, naprawę ścian i podłóg.

5 000 zł

lub więcej przeznaczymy na obsługę konkursu na działania w domkach, koordynację remontów (jedynie w wypadku dobicia do celu zbiórki, w wypadku mniejszej kwoty całość będzie przeznaczona na remonty i rachunki)

5 000 zł

lub więcej wydamy na opłaty użytkowe za prąd i wodę w domkach w których będą realizowane działania oraz na ubezpieczenie OC

Przyda nam się również wsparcie osobowe i rzeczowe.

Jeśli masz w ręku fach; jesteś hydraulikiem, elektrykiem, pracujesz w drewnie lub masz firmę remontową i chciałbyś nam pomóc w odbudowie Osiedla, to napisz do nas - [email protected]

Odwdzięczymy się za Twoje wsparcie!

Chcesz wiedzieć więcej?

Odwiedź naszą stronę internetową, na której dowiesz się o historii tego miejsca lub zobaczysz mapę domków i listę organizacji działających na Osiedlu - https://jazdow.pl/

Zapraszamy również do śledzenia aktualności w serwisie Facebook - szczególnie polecamy zakładkę "Wydarzenia", pełną warsztatów i spotkań dla dzieci i dorosłych z okazji projektu "Otwarty Uniwersytet Jazdów".

https://www.facebook.com/jazdow/

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 39

preloader

Komentarze 6

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

894 222 zrzutki

i zebrali

837 816 866 zł

A ty na co dziś zbierasz?