id: 9zfjkr

Przez Atlantyk! Pod żaglami, na 5 metrach, na Karaiby!

Przez Atlantyk! Pod żaglami, na 5 metrach, na Karaiby!

Opis zrzutki

Co cztery lata grupa śmiałków w 5 metrowych, samodzielnie wybudowanych żaglówkach rusza w wyścigu przez Ocean Atlantycki. Jestem jednym z nich. Możesz uczestniczyć w tej wyprawie! Robię bowiem film o tej przygodzie!

Żeglarstwo oceaniczne.

Te dwa słowa wśród wszystkich chyba żeglarzy kojarzą się z Przygodą Życia. Nazwiska samotników przebijają się niemal za każdym razem do świadomości nie tylko żeglarzy - żeby wymienić Krzysztofa Baranowskiego, Szymona Kuczyńskiego czy Joannę Pajkowską. A co ich łączy? Wszyscy przygodę z oceanami zaczynali od Atlantyku.

Nazywam się Jakub Waszkiel i rok temu podjąłem decyzję, że chcę wziąć udział w odbywających się co cztery lata regatach Setką przez Atlantyk. Uczestnicy sami budują 5-cio metrowe jachty typu "Setka" a następnie ścigają się na liczącej bez mała 6500km trasie z Portugalii, przez Wyspy Kanaryjskie aż na Karaiby, na Martynikę. Ja również buduję moją "setkę" i robię o tym film.

O jachcie

Setka to mały, 5-cio metrowy jacht balastowy z drewna i sklejki. Przewidziany do budowy amatorskiej, wielokrotnie udowodnił już, że nadaje się do wielkich rejsów. Kadłub jest bardzo mocny, takielunek prosty ale wytrzymały - słowem dzielna jednostka!

O regatach

Pomysł regat "Setką przez Atlantyk" zrodził się w głowie konstruktora setki, Janusza Maderskiego. Biorą w nich udział samotni żeglarze, na samodzielnie zbudowanych "setkach". Tym sposobem powstała impreza niemal dla każdego. Budowa setki jest bowiem tania i dość łatwa.

O mnie

Jestem żeglarzem od 12 roku życia. W żeglarstwie najbardziej lubię ciszę i pustkę. Stąd samotny rejs przez Atlantyk jest spełnieniem moich marzeń. I jest wyśmienitym tematem na film!

Cel i koszty.

Setką przez Atlantyk to nietypowe regaty. Ich głównym założeniem jest dostępność dla każdego. Co za tym idzie, zarówno konstrukcja jachtu, jak i organizacja całości jest mocno nastawiona na ograniczanie kosztów do minimum. Realny koszt udziału w tej imprezie to około 30.000zł. Dlaczego więc zbieram tak dużą kwotę?

Z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na produkcję filmu. Na samym początku budowy zdałem sobie sprawę, że do tej pory nikt nie podjął się realizacji filmu o tych regatach i o ich uczestnikach. Z racji zawodu - Jestem bowiem związany z mediami, jako montażysta, operator kamery, inżynier telewizyjny i fotograf zdecydowałem, że od samego początku będę tworzył film. Nie tylko o sobie. Również o innych uczestnikach SpA 2020 - tych, co płynęli wcześniej i tych, którzy będą się ścigać ze mną. Pracuję w mediach już trochę lat i zależy mi na tym, by film był zrobiony dobrze. W tym celu do jego realizacji będę potrzebował pomocy zawodowców - a to kosztuje. Poza tym muszę "setkę" wyposażyć w trochę dodatkowego sprzętu - lekkie uchwyty do kamer, wodoodporne obudowy na cały sprzęt filmowy i tym podobne. To nie ma być bowiem film zrobiony telefonem i kamerką sportową. Muszę też wziąć pod uwagę zakup licencji na muzykę do filmu itd. Po drugie - "setkę" można zbudować bardzo tanio. Podobno nawet za 10.000zł. Ale ja nie umiem wyszukiwać superokazji. A poza tym taki już jestem, że jak robię dla siebie, to mając wybór lepsze lub tańsze, zawsze wybieram lepsze... A niestety - lepsze to zwykle droższe.

I jeszcze jedna ważna sprawa. Zależy mi bardzo na tym, by ten film był dostępny. Oczywiście - zgłoszę go na różne festiwale, spróbuję pokazać w telewizji, ale nie dopuszczę do sytuacji, by ktoś kupił do niego prawa, pokazał raz i schował w archiwum. Chciałbym by docelowo film był dostępny nieodpłatnie w internecie, żeby promował regaty SpA. Żeby każdy mógł go zobaczyć i być może się zainspirować!

budowa jachtu.

Co może dawać więcej radości?

Budowa s/y EgzotiQ trwa. Przygotowania też.

Budowę mojej setki, która nazywać się będzie "EgzotiQ" rozpocząłem latem 2018 roku. Pracując nad łódką głównie wieczorami, czasem w wolny weekend udało mi się ukończyć najbardziej pracochłonny etap - kadłub. Teraz przede mną zabudowa wnętrza, następnie pokład i w reszcie wyposażenie. Powinienem zwodować "EgzotiQ" najpóźniej na przełomie maja/czerwca 2020, żeby ją opływać na Bałtyku i się z nią zżyć. Swój wkład w powstanie mojej setki mają także specjaliści z branży jachtowej, tacy jak żaglomistrz Andrzej Kiełsznia z Narwal Sails czy Łukasz Widenka z Havel Composites. Dzięki nim mam pewność, że powstanie dobry, dzielny jacht. I ciekawy film.

Z pomocnikami.

Niby te jachty buduje się samemu. Ale to nie prawda. Buduje się z rodziną. Z przyjaciółmi. Bez ich wsparcia, pomocy nawet nie zawsze fizycznej nie udało by się. Uśmiech, ciepłe słowa - to bardzo pomaga. Dziękuję Wam!

Tato, ja ci pomogę!

Tak będzie dobrze.

Jednocześnie z samą budową prowadzę dotyczącego jej bloga - znajdziesz go tutaj - www.setkaqubi.blogspot.com

Na bieżąco budowę możesz też śledzić na moim profilu na facebooku albo instagramie.

Niestety - w mojej pracy mam bardzo mało wolnego czasu. Powoli dojrzewam więc do decyzji, żeby zrezygnować z części zleceń, na rzecz porządnego wykończenia jachtu a także skupienie się na realizacji filmu. A jak to w życiu bywa - jak jest czas, to budżet przysiada... Postanowiłem więc, by poprosić Was - przyjaciół, pasjonatów czy po prostu "poszukiwaczy przygód" do wsparcia mojej wyprawy i realizacji filmu. Dzięki Wam popłynę lepiej przygotowany, a i film zyska na tym, że będę miał więcej czasu na jego należyte przygotowanie.

Z góry Wam dziękuję i pozdrawiam żeglarskim

AHOJ!

dziękuję ci za pomoc!

Zrzutka stworzona przez Jakub WaszkielJestem żeglarzem. A poza tym filmowcem - operatorem kamery, montażystą. Zajmuję się również techniką telewizyjną. Zapraszam do kontaktu!

Facebook

E-mail

Wpłacający 11

 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
10 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 10 zł i więcej
Wyjątkowe zdjęcie z Karaibów.

Co robi żeglarz, gdy dopłynie do brzegu po długim rejsie? Podobno całuje ziemię... Ale mamy XXI wiek! Więc oczywiście robi ZDJĘCIE! Możesz je otrzymać z dedykacją! Za dużą kawę z sieciówki :D

wybrano 3 razy

przewidywana dostawa: 30 marca, 2021

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
Kubek Przygody!

Czy wiesz, jak smakuje poranna kawa po ciężkiej nocy na oceanie? Ja też jeszcze nie. Ale gdy będziesz oglądać kiedyś mój film z rejsu pijąc kawę w takim samym kubku jak mój, to będzie na pewno smakować lepiej! Z takim delikatnym posmakiem PRZYGODY!


wybrano 2 razy

Wybieram
Wpłać 100 zł i więcej
Film. Na płycie i z autografem.

Jak już zapewne wiesz, z całych przygotowań, budowy i rejsu powstaje film dokumentalny. Kręcę go od samego początku. Możesz mieć swój własny egzemplarz, na płycie BluRay (żeby był w HD) i z autografem. 


wybrano 4 razy

Wybieram
Wpłać 250 zł i więcej
Żeglarski, metalowy kubek. Totalnie limitowana edycja.

Takich będzie 10. Metalowych. Z nieusuwalnym nadrukiem. Z karabińczykiem do przypięcia na jachcie. Z logo s/y EgzotiQ, Twoim imieniem i mapą regat. Będą wysłane w maju 2020. Dla żeglarzy. Na każdą pogodę. 


(pozostało 10 z 10)

przewidywana dostawa: 30 maja, 2020

Wybieram
Wpłać 500 zł i więcej
Zestaw kibica s/y EgzotiQ

Zestaw gadżetów s/y EgzotiQ - czyli Wyjątkowe zdjęcie, Kubek przygody, film na płycie BluRay i koszulka z logo s/y EgzotiQ - wysokiej jakości bawełna i trwały nadruk!


Wybieram
Wpłać 1000 zł i więcej
Ślad w historii światowego żeglarstwa!

W internecie nic nie ginie. A zdjęć z regat będzie nie mało. Będą też artykuły. Reportaże. No i mój film. A wszędzie tam będzie pokazywana s/y EgzotiQ. A na jej burcie może być logo Twojej Firmy lub Twoje imię i nazwisko. Będzie też wpis na blogu, na facebooku, będzie miejsce na banner w hali, gdzie buduję jacht. Miejsc jest 10. No i będzie też zdjęcie, kubek przygody i płyta z filmem!


wybrano 1 raz (pozostało 9 z 10)

Wybieram
Wpłać 2500 zł i więcej
Lokowanie Twojej firmy lub produktu w filmie, czyli sponsor filmu

W dzisiejszych czasach największą siłę oddziaływania na ludzi ma film. Ja jestem autorem i reżyserem mojego filmu o rejsie i łódce. Więc jeśli chciałbyś umieścić w nim swój produkt (najchętniej związany z żeglarstwem, ale na wszystko najdziemy pomysł :D) zaś na końcu filmu umieścić swoje logo jako sponsor - to zapraszam. Naturalnie w tym jest również zawarte wszystko to co, co w ofercie za 1000zł.  Obecnie z tej opcji skorzystały firmy Narwal Sails z Gdańska (uszyją żagle do s/y EgzotiQ) oraz Havel Composites z Cieszyna - (dostarczyli materiały kompozytowe do budowy kadłuba). Więc grono zacne! 3 oferty.

(pozostało 3 z 3)

Wybieram
Wpłać 5000 zł i więcej
Rejs 3 dniowy na s/y EgzotiQ. Karaiby lub Bałtyk.

Po zakończeniu regat będę pływał jeszcze co najmniej miesiąc po Karaibach. Chcesz się przyłączyć na 3 dni? Zapraszam! Zobaczysz, jak się pływa taką małą łódką po morzu! Oczywiście, termin i miejsce musimy zgrać, ale prawdopodobnie najlepiej byłoby w okolicach połowy stycznia 2021 spotkać się w Fort-de-France na Martynice, czyli na mecie regat! Jeśli łódka będzie wracać do Polski, to ten rejs możemy również odbyć latem 2021 na Bałtyku - ale to nie jest pewne. Zabrać mogę max 2 osoby, i to wówczas nie będzie już zbyt komfortowe, szczególnie na Bałtyku. Jeżeli ktoś zdecyduje się na najwyższą nagrodę, wówczas rejs w wariancie Bałtyckim może się odbyć na innym jachcie (choć postaram się, by również była to „setka”). Zestaw kibica naturalnie w pakiecie! Przecież jesteś największym kibicem lub kibicką!


(pozostało 2 z 2)

przewidywana dostawa: 15 stycznia, 2021

Wybieram
Wpłać 10000 zł i więcej
Mecenas rejsu

Mecenas. To bardzo ładne słowo. Możesz nim zostać. Film zacznie się od planszy z Twoim nazwiskiem, logiem firmy. Twój znak zajmie honorowe miejsce na grocie (główny żagiel). Widoczne z daleka. Dla każdego żeglarza. Zostaniesz zaproszony na oficjalną premierę filmu, jesteś przecież jego mecenasem. Jeśli będziesz mieć ochotę, spotkam się z Twoimi pracownikami, rodziną i opowiem o rejsie, przygotowaniach i przygodzie. Już teraz wiem, że to inspiruje ludzi. Ciebie przecież też. W końcu jesteś Mecenasem! Zaproszę Cię również do udziału w filmie. A jeśli zostaniesz Mecenasem przed uroczystym wodowaniem s/y EgzotiQ - to oczywiście będziesz honorowym gościem na tej ceremonii! 


(pozostało 1 z 1)

Wybieram
Wpłać 40000 zł i więcej
Nagroda główna i jedyna - s/y EgzotiQ

Możesz zostać właścicielem s/y EgzotiQ. Małego, ale dzielnego jachtu który przepłynął ocean. Od Ciebie zależy, czy będziesz chciał go zatrzymać na Karaibach, przywieźć do Polski czy gdziekolwiek indziej. Możesz nim popłynąć dalej, albo za 4 lata wziąć udział w kolejnej edycji regat. Świat należy do Ciebie. Kupisz gotowy do rejsu jacht z kompletnym wyposażeniem, żaglami, elektroniką, wyposażeniem z zakresu bezpieczeństwa. Gotowy do rejsu na koniec świata. A co najważniejsze - sprawdzony. Oczywiście dostaniesz też całą dokumentację z budowy, te tysiące zdjęć każdego detalu, filmy z budowy (również te niepublikowane). Jacht możesz odebrać na Karaibach lub na Florydzie pod koniec lutego 2021, lub gdzieś indziej po ustaleniu sposobu transportu. Zostaniesz również zaproszony na premierę filmu. Jeśli decyzję o zakupie s/y EgzotiQ podejmiesz wcześniej, to możesz jeszcze mieć wpływ na wykończenie jachtu a także zostać ojcem/matką chrzestną! 

(pozostało 1 z 1)

przewidywana dostawa: 1 marca, 2021

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

646 332 zrzutki

i zebrali

402 391 590 zł

A ty na co dziś zbierasz?