id: a328jk

Uratujmy ten zabytek - WIEŻA CIŚNIEŃ

Uratujmy ten zabytek - WIEŻA CIŚNIEŃ

2 zł 
z 60 000
0%
zakończona 08.05.2021r
24 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Zrzutka Wieża Ciśnień – Uratujmy ten zabytek!


Zabytki kolejnictwa w Jastrzębiu-Zdroju ulegają zniszczeniu przede wszystkim za sprawą wandali i niedbalstwa. Dwa przystanki kolejowe w Zofiówce i Szotkowicach zostały rozebrane, dworzec PKP Jastrzębie-Zdrój został zburzony w 2018 r. , bezpośrednią przyczyną rozbiórki był pożar (podpalenie), dzięki któremu konstrukcja dworca została osłabiona stwarzając niebezpieczeństwo zawalenia. Parę metrów od dworca, na wzniesieniu znajduj się WIEŻA CIŚNIEŃ, która powstała wraz z budową kolei w Jastrzębiu-Zdroju w 1911r. WIEŻA CIŚNIEŃ służyła kolei aż do momentu, w którym zaprzestano używać parowozów. Prawdopodobnie WIEŻA CIŚNIEŃ wskutek działań wojennych została zniszczona, a po wojnie odbudowana o czym świadczą stare zdjęcia, nie zmienia to faktu, że obiekt jest zabytkiem. Na jej szczycie znajduje się w dobrym stanie zbiornik wodny o pojemności 50m3 , niestety po pompach nie pozostał nawet ślad.

Stowarzyszenie Wspólnie bez Granic wraz z grupą zapaleńców pragnie uratować WIEŻĘ CIŚNIEŃ i wyrwać ją ze szponów końcowego zniszczenia oraz zapomnienia.

Niestety wieży nie można otrzymać od PKP, które jest właścicielem obiektu, a jedynie ją wykupić i to w drodze przetargu. Aby tego dokonać musimy zebrać na to minimum 60tys. złotych, które zostaną przeznaczone tylko i wyłącznie na zakup remont to odrębna sprawa. Niestety takie są realia.

Mamy kilka pomysłów na zagospodarowanie WIEŻY CIŚNIEŃ. Nie mówimy tutaj o żadnej działalności komercyjnej, bo to jest w tym obiekcie i w tym miejscu nierealne, ale chcielibyśmy zrobić coś dla mieszkańców. W planach jest trzy poziomowe muzeum kolejnictwa w Jastrzębiu-Zdroju. Dwa poziomy byłaby to stała ekspozycja, a jeden zmienna dotycząca historii miasta lub dotycząca ciekawych wydarzeń. W stałej ekspozycji przewidzieliśmy makietę linii kolejowych Jastrzębia-Zdroju. Tę atrakcję przygotowałaby NASTAWNIA-JASTRZĘBIE-ZDRÓJ, która ma duże doświadczenie w tej dziedzinie.

Na dzisiaj znamy stan techniczny WIEŻY CIŚNIEŃ, ponieważ zrobiliśmy analizy stanu technicznego oraz dokonaliśmy dokumentacji fotograficznej i video.

URATUJMY TEN ZABYTEK , niech każdy wpłaci choćby symboliczną kwotę. Jeśli nie uda się wykupić WIEŻY CIŚNIEŃ to wpłacone pieniądze wrócą na wasze konta.  

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 24

preloader

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

892 679 zrzutek

i zebrali

834 679 880 zł

A ty na co dziś zbierasz?