id: a328jk

Uratujmy ten zabytek - WIEŻA CIŚNIEŃ

Uratujmy ten zabytek - WIEŻA CIŚNIEŃ

Nasi użytkownicy założyli 1 068 027 zrzutek i zebrali 1 164 584 895 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zrzutka Wieża Ciśnień – Uratujmy ten zabytek!


Zabytki kolejnictwa w Jastrzębiu-Zdroju ulegają zniszczeniu przede wszystkim za sprawą wandali i niedbalstwa. Dwa przystanki kolejowe w Zofiówce i Szotkowicach zostały rozebrane, dworzec PKP Jastrzębie-Zdrój został zburzony w 2018 r. , bezpośrednią przyczyną rozbiórki był pożar (podpalenie), dzięki któremu konstrukcja dworca została osłabiona stwarzając niebezpieczeństwo zawalenia. Parę metrów od dworca, na wzniesieniu znajduj się WIEŻA CIŚNIEŃ, która powstała wraz z budową kolei w Jastrzębiu-Zdroju w 1911r. WIEŻA CIŚNIEŃ służyła kolei aż do momentu, w którym zaprzestano używać parowozów. Prawdopodobnie WIEŻA CIŚNIEŃ wskutek działań wojennych została zniszczona, a po wojnie odbudowana o czym świadczą stare zdjęcia, nie zmienia to faktu, że obiekt jest zabytkiem. Na jej szczycie znajduje się w dobrym stanie zbiornik wodny o pojemności 50m3 , niestety po pompach nie pozostał nawet ślad.

Stowarzyszenie Wspólnie bez Granic wraz z grupą zapaleńców pragnie uratować WIEŻĘ CIŚNIEŃ i wyrwać ją ze szponów końcowego zniszczenia oraz zapomnienia.

Niestety wieży nie można otrzymać od PKP, które jest właścicielem obiektu, a jedynie ją wykupić i to w drodze przetargu. Aby tego dokonać musimy zebrać na to minimum 60tys. złotych, które zostaną przeznaczone tylko i wyłącznie na zakup remont to odrębna sprawa. Niestety takie są realia.

Mamy kilka pomysłów na zagospodarowanie WIEŻY CIŚNIEŃ. Nie mówimy tutaj o żadnej działalności komercyjnej, bo to jest w tym obiekcie i w tym miejscu nierealne, ale chcielibyśmy zrobić coś dla mieszkańców. W planach jest trzy poziomowe muzeum kolejnictwa w Jastrzębiu-Zdroju. Dwa poziomy byłaby to stała ekspozycja, a jeden zmienna dotycząca historii miasta lub dotycząca ciekawych wydarzeń. W stałej ekspozycji przewidzieliśmy makietę linii kolejowych Jastrzębia-Zdroju. Tę atrakcję przygotowałaby NASTAWNIA-JASTRZĘBIE-ZDRÓJ, która ma duże doświadczenie w tej dziedzinie.

Na dzisiaj znamy stan techniczny WIEŻY CIŚNIEŃ, ponieważ zrobiliśmy analizy stanu technicznego oraz dokonaliśmy dokumentacji fotograficznej i video.

URATUJMY TEN ZABYTEK , niech każdy wpłaci choćby symboliczną kwotę. Jeśli nie uda się wykupić WIEŻY CIŚNIEŃ to wpłacone pieniądze wrócą na wasze konta.  

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 24

 
Użytkownik niezarejestrowany
1 zł
RF
R.F.
50 zł
Zwrócona
GS
Grzegorz Syki
50 zł
Zwrócona
 
Dane ukryte
10 zł
Zwrócona
MS
M. Sz
50 zł
Zwrócona
NJ
Nastawnia Jastrzębie-Zdrój Włodzimierz kozieł
100 zł
Zwrócona
 
Dane ukryte
25 zł
Zwrócona
AC
Alicja Chateau
100 zł
Zwrócona
 
Dane ukryte
10 zł
Zwrócona
 
Dane ukryte
10 zł
Zwrócona
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!