id: a39azv

Zobacz, czym oddychasz – wesprzyj kampanię antysmogową we Wrocławiu!

Zobacz, czym oddychasz – wesprzyj kampanię antysmogową we Wrocławiu!

Nasi użytkownicy założyli 1 152 271 zrzutek i zebrali 1 197 523 582 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

#ZobaczCzymOddychasz #StopSmog

 

Wrocław się dusi! W mieście zostało jeszcze sporo piecy „kopciuchów”, choć zgodnie z obowiązującym prawem termin ich likwidacji przypada już 1 lipca 2024 roku. Władze miasta lekceważą ataki smogu i próbują sprawiać wrażenie, że problem jest pod kontrolą. Tak nie jest! Mobilne „oddychające” płuca, antysmogowa instalacja Polskiego Alarmu Smogowego, podróżują po całym Dolnym Śląsku. Czas, by zawitały we Wrocławiu!


Potrzebujemy większej odwagi w pokazaniu problemu we Wrocławiu. Potrzebujemy większej skuteczności władz miasta w usuwaniu piecy „kopciuchów”! Potrzebujemy wsparcia Was, lokalnej społeczności, w nieugiętym żądaniu zmian! Choć nie jest łatwo znaleźć publiczne miejsce, w którym płuca miały by stanąć – damy radę!


Potrzebujemy Waszej finansowej pomocy, by pokryć koszty akcji, ale też realnego wsparcia, by ją nagłośnić. Wspólnie żądajmy pilnych i skutecznych działań władz! Zawalcz z nami o czyste powietrze!


 

 

Im gorsze powietrze, tym ciemniejsze PŁUCA!


Mobilna makieta "ludzkich" PŁUC, którą chcemy postawić na terenie Wrocławia ma na celu zilustrować, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasz organizm. Wykonano ją z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Płuca, poprzez zasysane stopniowo powietrze, stają się coraz ciemniejsze, co oddaje stopień ich zanieczyszczenia. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest zwizualizowanie niewidzialnego dla ludzkiego oka zagrożenia - realnego zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy!


BmX1yZ9nsULKXBQi.jpg

Mobilne PŁUCA w Lubaniu - 06.12.2023SMOG – realne zagrożenie!


Zanieczyszczenie powietrza to ciągle jeden z kluczowych problemów Wrocławia. W sezonie grzewczym normy zanieczyszczenia powietrza są regularnie przekraczane o kilkaset % w porównaniu do rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia norm dla pyłów zawieszonych PM 2,5 - to te drobniejsze i groźniejsze pyły. Najnowsze badania wskazują, że pyły te pochodzące ze spalania węgla, wiążą się z ponad dwukrotnie większym ryzykiem śmierci, niż narażenie na ten sam pył ze wszystkich pozostałych źródeł (transport samochodowy czy emisja przemysłowa). Dodatkowo, często jest to węgiel najniższej jakości, spalany w domowych piecach bez żadnej certyfikacji, czyli w tzw. kopciuchach. Co może wskazywać na jego jeszcze wyższą szkodliwość, niż udokumentowana w badaniu.


Rocznie z powodu pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10 i szkodliwych substancji w powietrzu w naszym kraju umiera przedwcześnie 43 tysiące osób (tyle mieszkańców ma Kołobrzeg!), z czego aż 3,5 tysiąca na Dolnym Śląsku! Większe cząsteczki pyłów powodują choroby układu oddechowego. Te najdrobniejsze (o średnicy do 2,5 mikrometra, czyli PM2,5) wnikają nie tylko do płuc, ale z nich również do krwioobiegu. W organizmie wywołują stany zapalne, przyczyniają się do chorób układu krążenia.  Tak drobne pyły przenikają także wraz z krwią do łożyska, szkodzą dzieciom jeszcze w trakcie rozwoju płodowego. Poprawa jakości powietrza zmniejsza ryzyko zaburzeń poznawczych, rozwoju choroby Alzheimera czy demencji.

Odejście od spalania węgla jest zatem podstawowym warunkiem poprawy stanu powietrza w Polsce, a tym samym zdrowia milionów Polek i Polaków. W tym, tych najbardziej narażonych - dzieci, osób starszych i chorych oraz kobiety w ciąży.


5BJkgMcQYJT15y9R.jpg

Filtr po 2 tygodniach "oddychania" w Kotlinie Kłodzkiej. "Istotne jest, aby działania dla poprawy jakości powietrza nie ograniczały się tylko do likwidacji pieców, ale i docieplenia budynków, bo to pomoże zapobiec ubóstwu energetycznemu" - komentuje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.PALI SIĘ! - naszą kampanią chcemy zwrócić po raz kolejny uwagę władz Wrocławia na palący problem SMOGU!


Działania w ramach członkostwa w Dolnośląskim Alarmie Smogowym prowadzimy nieustannie od 2014 roku (kampania STOP SMOG). Poskutkowały one przede wszystkim przyjęciem regionalnej uchwały antysmogowej i realnego miejskiego finansowego programu likwidacji “piecy - kopciuchów”.

 

Dziś jednak obserwujemy niewystarczające działania miasta w wywiązywaniu się z zapisów uchwały. Liczba zlikwidowanych „kopciuchów” przez magistrat jest zbyt mała, w dodatku tempo ich likwidacji znacząco spadło – z 4200 w 2022 roku do 1159 w roku 2023 (patrz: grafika)! Największym wyzwaniem są „kopciuchy” w mieszkaniach komunalnych – tu również brak konkretnych rozwiązań i wsparcia dla mieszkańców.


OU54IS6F0Exu5TJC.png

Źródło ze strony miasta: www.wroclaw.plLepsze statystyki – umieralność ta sama!


Zadziwiająca jest również narracja władz Wrocławia w stosunku do norm zanieczyszczenia powietrza. Te obowiązujące w Polsce są zdecydowanie zaniżone w porównaniu do rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia, która w świetle najnowszych badań w roku 2021 zmniejszyła zalecane dopuszczalne normy najdrobniejszych pyłów (PM2,5) o połowę - z 10 mikrogramów w metrze sześciennym powietrza do 5 mikrogramów. Polskie normy od początku 2020 roku przewidują limit 20 mikrogramów pyłów PM2,5 na metr sześcienny powietrza. Są i tak notorycznie przekraczane, podczas dni ze smogiem nawet o kilkaset %.

Statystycznie we Wrocławiu jest zatem rzeczywiście lepiej, nie wpływa to jednak na zmniejszenie szkodliwości smogu – wskaźniki umieralności nie spadają. Przekonywanie, że z tym smogiem nie jest aż tak źle, jest zwyczajnie szkodliwe społecznie.


pq5DCxyd7zRrnxOT.jpg

Póki co, w walce ze smogiem możemy liczyć głównie na wiatr. We Wrocławiu jest podobnie - w sezonie grzewczym mamy czym oddychać jedynie w wietrzne dni.STOP TRUCIA, że SMOGU nie ma!

 

Mobilna makieta PŁUC posłużyć ma za zilustrowanie problemu, jakim jest smog i towarzyszyć nam będzie w nagłaśnianiu akcji i w dotarciu z przekazem do jak najszerszej grupy Wrocławian i Wrocławianek, przede wszystkim zaś do władz miasta!

 

Potrzebujemy większej odwagi w pokazaniu problemu we Wrocławiu. Potrzebujemy większej skuteczności władz miasta w usuwaniu piecy „kopciuchów” i zamierzamy o to walczyć! Potrzebujemy wsparcia Was, lokalnej społeczności, w nieugiętym żądaniu zmian!

 

Smog dotyczy każdego z nas, ponieważ każdy z nas oddycha, bez wyjątku. Oddychasz Ty, Twoje dziecko, Twój pies czy kot, Twoje bliskie starsze osoby i Twoi najlepsi przyjaciele – pomóż nam nagłośnić temat, pokazać skalę problemu, działaj dla każdego z nas!


Gsi2mi4y4DtM8usM.jpg

Takie PŁUCA planujemy postawić we Wrocławiu. Zobaczymy, co się na nich osadzi. I nie omieszkamy o tym poinformować!


 

Jak możesz pomóc?

 

·      Wesprzyj finansowo naszą zbiórkę! Pokryjemy z niej koszty transportu i instalacji PŁUC, koszty eksploatacji i bieżącej obsługi technicznej oraz koszty opracowania danych. Potrzebujemy wsparcia w wysokości 2500 zł, za wpłatę każdej wielkości będziemy ogromnie wdzięczni.

 

·      Pomóż nam nagłośnić problem! Udostępnij akcję na swoich profilach społecznościowych, przekaż informację rodzinie i znajomym!Nie ma na świecie cenniejszego i delikatniejszego zasobu niż atmosfera. Od jakości powietrza zależy bezpośrednio nasze zdrowie i życie. Dlatego tak ważna jest odwaga w podejmowaniu tego trudnego tematu i wspólne działanie.Wesprzyj naszą kampanię - pomóż nam, sobie i swoim bliskim!

Wspólnie żądajmy pilnych i skutecznych działań władz!

Zawalcz z nami o czyste powietrze!
 

 


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 42

 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
ŁS
Lukasz Staron
30 zł
JS
300 zł
MS
Maurycy Słowiński
50 zł
MO
MAO
30 zł
DB
Dariusz Boreczek
100 zł
BR
Bożena R
100 zł
MT
Marcin
20 zł
PP
Paweł Pomian
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków