Opis zrzutki

Zbieramy na ratowanie zabytkowych nagrobków na wyjątkowej nekropolii - Cmentarzu Tarchomińskim przy ul. Mehoffera na warszawskiej Białołęce, liczącej ponad 230 lat! Najstarsze nagrobki pochodzą z połowy XIX wieku.

veafe8b3390d8c9d.jpeg

o8443f1b54101b2f.jpeg


Od sześciu lat Parafia św. Jakuba, Stowarzyszenie Razem dla Białołęki oraz Fundacja AVE organizują kwesty na rzecz tarchomińskiego cmentarza. W 2020 roku ze względu na pandemię nie będzie kwesty do puszek, ale przez cały listopad można wesprzeć akcję wpłatą na portalu zrzutka.pl.


– Zdecydowaliśmy się na przeniesienie akcji do Internetu, aby ułatwić wszystkim zainteresowanym udział w naszym przedsięwzięciu – mówi Jan Mackiewicz, prezes Stowarzyszenia Razem dla Białołęki. – Co roku spotykamy się z ogromną życzliwością mieszkańców Białołęki i osób odwiedzających cmentarz na Tarchominie. W ubiegłym roku zebraliśmy rekordową kwotę ponad 22 tysięcy złotych! Liczymy, że zrzutka.pl pozwoli na utrzymanie tego poziomu, wszak potrzeby są bardzo duże.

a759cfb85553af07.jpeg


Na najstarszy nagrobek

W tym roku celem zbiórki jest uratowanie najstarszego nagrobka Ludwiki Jabłonowskiej z 1853 roku oraz wyjątkowego grobu Rudolfa Zdziarskiego Gozdawy uczestnika Polskich Legionów w Turcji. – Ta formacja liczyła zaledwie 200 żołnierzy – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. – Fakt, iż jeden z nich jest pochowany właśnie na Tarchominie – to rzecz wręcz niebywała! I tym bardziej motywuje nas do troski, a nagrobek wymaga pilnej interwencji.


Efekty poprzednich zbiórek są widoczne. Wyremontowano 7 nagrobków, w tym znany pomnik „Białej Damy” – Krychy oraz miejsce spoczynku Josepha Labeya, właściciela tarchomińskich winnic. Obecnie dobiega końca renowacja kwatery olęderskiej. Ze względu na znaczne rozmiary (5 nagrobków) i pandemię finał prac przewidywany jest dopiero za parę tygodni, ale pierwsze efekty już widać.


id06c9f6ba1f2c22.jpeg


Pamięć i historia

– Na całym świecie z szacunkiem otacza się miejsca wiecznego odpoczynku zmarłych – dodaje ks. Andrzej Kowalski, proboszcz parafii św. Jakuba. – Tworzą one nie tylko przestrzeń ziemskich spotkań, ale dają podstawy żywej pamięci o zmarłych, która nie ma ograniczeń czasowych. Doświadczamy tego w naszej lokalnej wspólnocie, gdy odnajdujemy groby tych, którzy urodzili się ponad 200 lat i tu spoczywają. Historie ludzkiego życia są tak bogate, jak bogaty jest Stwórca człowieka, a naszym zadaniem jest to bogactwo ukazywać światu i o nich nie zapominać.


Nekropolia przy Mehoffera jest dla Białołęki tym, czy Powązki są dla Warszawy. To właśnie tutaj znajdujemy materialne ślady wielu ważnych wydarzeń z przeszłości. Nie ma ich nigdzie indziej, ponieważ Białołęka została bardzo zniszczona jesienią 44 roku, gdy przez te tereny przechodził front.


y21309e5899c388c.jpeg


Spacer online i album w realu

Tradycją zbiórce są towarzyszące im spacery historyczne. – W tym roku ze względu na obostrzenia pandemiczne spacer historyczny odbędzie się online – zaprasza Włodkowski. – 1 listopada o g. 19.30 na profilu facebookowym Fundacji AVE (facebook.com/fundacjaave) odwiedzimy najważniejsze nagrobki Cmentarza Tarchomińskiego i poznamy historię pochowany tam osób. Nowością będzie akcent muzyczny! Gawędzie towarzyszyć będzie znakomity skrzypek Andrzej Bohdanowicz.

Spacer można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/cljy4-C5jQc


Fundacja AVE przygotowuje też album o Cmentarzu Tarchomińskim. Publikacja ukaże się w grudniu. Osoby, które chciałyby się podzielić wspomnieniami o swoich bliskich proszone są o kontakt: [email protected], 608 178 447.


za79a5d024b2078b.jpeg


www.razemdlabialoleki.waw.pl, www.fundacjaave.pl, www.sw-jakub.waw.pl


m5b31a9319eafead.jpeg

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 66

DZ
Danuta Zaleska
200 zł
A
Anna
200 zł
BS
Barbara Smyl
150 zł
 
Dane ukryte
100 zł
JN
Jakub Nizio
100 zł
P
Piotr
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
MO
Mariola Olszewska
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

674 987 zrzutek

i zebrali

435 198 972 zł

A ty na co dziś zbierasz?