id: advbgg

Domowe Święta z Bezdomnymi w Krakowie

Domowe Święta z Bezdomnymi w Krakowie

13 557 zł 
z 12 000 zł
112%
zakończona 25.12.2019r
91 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Uwielbiamy Święta Bożego Narodzenia. Uwielbiamy to nadzwyczajne ciepło, serdeczne słowa i pokój. Przeżywamy je wspólnie lub osobno. Śpiewamy, milczymy, podajemy sobie dłonie, dzielimy się i przebaczamy. Jemy więcej lub mniej. Mamy swoje unikalne zwyczaje, stałe punkty, smaki, rytuały, które posiadają znaczenie tylko tego konkretnego dnia.

Są jednak osoby, które tego domowego ciepła nie mają. W dodatku są Ci bardzo bliskie. Mijasz je praktycznie każdego dnia. Mijasz Basię, która zasnęła na ławce; Jacka, który właśnie poprosił Cię o złotówkę i jego kumpla Pawła, od którego odsunąłeś się w tramwaju, bo nieprzyjemnie pachniał. Mijasz Beatę, która zaśmiała się nieco głośniej, Krzyśka, próbującego złapać równowagę i Roberta, czytającego kryminał Robin Cook w kolejce do noclegowni. Mijasz Ewę, Stasia, Piotrka, Magdę. Mijasz naszych kumpli, z którymi spotykamy się w każdą środę na Plantach.

Dlatego w drugi dzień Świąt chcemy sprawić, że bliskie nam osoby, które 364 dni w roku nie mają domu, nagle go odnajdą. Już po raz kolejny możemy przygotować spotkanie odmieniające rzeczywistość.

Pomożesz nam je zorganizować?


advbgg-de52d029.png

(fot. Święta z Ubogimi w Krakowie 2018, Klaudia Kaszyca)


KIM JESTEŚMY I DLACZEGO TO ROBIMY?

Jesteśmy grupą młodych ludzi, która już czwartą zimę w każdą środę spotyka się z osobami dotkniętymi kryzysem bezdomności na krakowskich Plantach. Wcześniej jednak przygotowujemy kanapki i ciepłe napoje. W okresie jesienno - zimowym zapewniamy również zupę. Następnie modlimy się za naszych ubogich Przyjaciół i zmierzamy na tzw. "kółko" (skwer im. Andrzeja Wajdy) w okolicy Teatru Słowackiego. Tam rozmawiamy i tworzymy przestrzeń równości.

Nie jesteśmy ekspertami od bezdomności. Nie jesteśmy pracownikami socjalnymi. Na co dzień pracujemy, studiujemy. Jednak w czasie wolnym od obowiązków towarzyszymy osobom, które poznajemy na ulicach naszego miasta. Przy ciepłej herbacie budujemy relacje, które pomagają nam coraz lepiej rozumieć naszych Przyjaciół i ich problemy. Z każdym rokiem coraz mocniej dostrzegamy, że tak naprawdę niczym się nie różnimy. Ten znak równości sprawia, że wspólnie chcemy spędzać również Święta. Z rozmów z naszymi kumplami dowiadujemy się, że jest to szczególnie trudny moment, w którym samotność doskwiera najbardziej. Gdy ludzie wokół świętują, najmocniej boli brak domu, rodziny, ciepła. Sklepy i centra handlowe są pozamykane. Ostatecznym wyborem stają się tramwaje i autobusy, które w te szczególne dni kursują bardzo rzadko. Jak doświadczać świątecznego ciepła, gdy mróz nie pozwala w spokoju wypić choćby herbaty?


advbgg-eb3aefb2.png

(fot. Święta z Ubogimi w Krakowie 2018, Klaudia Kaszyca)


CO CHCEMY ZROBIĆ?

Drugiego dnia Świąt, 26 grudnia, chcemy zorganizować Spotkanie Bożonarodzeniowe dla ponad stu osób bezdomnych i ubogich. Spotkanie domowe i rodzinne, podczas którego nie zabraknie dzielenia się opłatkiem, wigilijnych potraw, prezentów i wspólnego kolędowania. Będą to już czwarte zorganizowane przez nas Święta. Zaczynaliśmy skromnie – na krakowskich Plantach, przy prowizorycznych stołach. Nie było luksusów, ale wzajemna życzliwość i zrozumienie tworzyły bogatą przestrzeń miłości. W ostatnich latach, dzięki Waszemu wsparciu, udało nam się zorganizować spotkanie już pod dachem. Było elegancko, smacznie, ciepło i rodzinnie. W tym roku ponownie chcielibyśmy stworzyć to poczucie domu i troski.


advbgg-2dbfdb97.png

(fot. Święta z Ubogimi w Krakowie 2018, Klaudia Kaszyca)


JAK WYKORZYSTAMY TWOJE WSPARCIE?

Dzięki Twojej pomocy będziemy mogli lepiej i piękniej przygotować tegoroczne spotkanie. Wsparcie umożliwi nam zakup prezentów dla naszych Przyjaciół. Każdy z nich otrzyma imiennie podpisany podarunek. Pomoc materialna przyda się również na dofinansowanie druku zaproszeń, przygotowanie dekoracji oraz przyrządzenie świątecznych dań. Możesz sprawić, że osoby, które nieustannie przeżywają wykluczenie i samotność, tego dnia doświadczą rodzinnej, ciepłej, świątecznej atmosfery i choć przez chwilę znów poczują się jak w domu.

Pieniądze, które nam zostaną, wykorzystamy na zakup termosów oraz akcesoriów, które przydadzą się podczas naszych środowych spotkań na Plantach.


O zeszłorocznych Świętach z Ubogimi przeczytacie tutaj: Spotkanie Bożonarodzeniowe 2018


advbgg-4a7e70ec.png

(fot. Święta z Ubogimi w Krakowie 2018, Klaudia Kaszyca)


A tak wyglądała w 2016 roku Wigilia z Ubogimi, którą organizowaliśmy z Zupą na Plantach:

Grafika: Alicja Ulma

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 91

preloader

Komentarze 1

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

881 223 zrzutki

i zebrali

812 331 446 zł

A ty na co dziś zbierasz?