id: advbgg

Domowe Święta z Bezdomnymi w Krakowie

Domowe Święta z Bezdomnymi w Krakowie

Nasi użytkownicy założyli 978 705 zrzutek i zebrali 998 528 928 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Uwielbiamy Święta Bożego Narodzenia. Uwielbiamy to nadzwyczajne ciepło, serdeczne słowa i pokój. Przeżywamy je wspólnie lub osobno. Śpiewamy, milczymy, podajemy sobie dłonie, dzielimy się i przebaczamy. Jemy więcej lub mniej. Mamy swoje unikalne zwyczaje, stałe punkty, smaki, rytuały, które posiadają znaczenie tylko tego konkretnego dnia.

Są jednak osoby, które tego domowego ciepła nie mają. W dodatku są Ci bardzo bliskie. Mijasz je praktycznie każdego dnia. Mijasz Basię, która zasnęła na ławce; Jacka, który właśnie poprosił Cię o złotówkę i jego kumpla Pawła, od którego odsunąłeś się w tramwaju, bo nieprzyjemnie pachniał. Mijasz Beatę, która zaśmiała się nieco głośniej, Krzyśka, próbującego złapać równowagę i Roberta, czytającego kryminał Robin Cook w kolejce do noclegowni. Mijasz Ewę, Stasia, Piotrka, Magdę. Mijasz naszych kumpli, z którymi spotykamy się w każdą środę na Plantach.

Dlatego w drugi dzień Świąt chcemy sprawić, że bliskie nam osoby, które 364 dni w roku nie mają domu, nagle go odnajdą. Już po raz kolejny możemy przygotować spotkanie odmieniające rzeczywistość.

Pomożesz nam je zorganizować?


advbgg-de52d029.png

(fot. Święta z Ubogimi w Krakowie 2018, Klaudia Kaszyca)


KIM JESTEŚMY I DLACZEGO TO ROBIMY?

Jesteśmy grupą młodych ludzi, która już czwartą zimę w każdą środę spotyka się z osobami dotkniętymi kryzysem bezdomności na krakowskich Plantach. Wcześniej jednak przygotowujemy kanapki i ciepłe napoje. W okresie jesienno - zimowym zapewniamy również zupę. Następnie modlimy się za naszych ubogich Przyjaciół i zmierzamy na tzw. "kółko" (skwer im. Andrzeja Wajdy) w okolicy Teatru Słowackiego. Tam rozmawiamy i tworzymy przestrzeń równości.

Nie jesteśmy ekspertami od bezdomności. Nie jesteśmy pracownikami socjalnymi. Na co dzień pracujemy, studiujemy. Jednak w czasie wolnym od obowiązków towarzyszymy osobom, które poznajemy na ulicach naszego miasta. Przy ciepłej herbacie budujemy relacje, które pomagają nam coraz lepiej rozumieć naszych Przyjaciół i ich problemy. Z każdym rokiem coraz mocniej dostrzegamy, że tak naprawdę niczym się nie różnimy. Ten znak równości sprawia, że wspólnie chcemy spędzać również Święta. Z rozmów z naszymi kumplami dowiadujemy się, że jest to szczególnie trudny moment, w którym samotność doskwiera najbardziej. Gdy ludzie wokół świętują, najmocniej boli brak domu, rodziny, ciepła. Sklepy i centra handlowe są pozamykane. Ostatecznym wyborem stają się tramwaje i autobusy, które w te szczególne dni kursują bardzo rzadko. Jak doświadczać świątecznego ciepła, gdy mróz nie pozwala w spokoju wypić choćby herbaty?


advbgg-eb3aefb2.png

(fot. Święta z Ubogimi w Krakowie 2018, Klaudia Kaszyca)


CO CHCEMY ZROBIĆ?

Drugiego dnia Świąt, 26 grudnia, chcemy zorganizować Spotkanie Bożonarodzeniowe dla ponad stu osób bezdomnych i ubogich. Spotkanie domowe i rodzinne, podczas którego nie zabraknie dzielenia się opłatkiem, wigilijnych potraw, prezentów i wspólnego kolędowania. Będą to już czwarte zorganizowane przez nas Święta. Zaczynaliśmy skromnie – na krakowskich Plantach, przy prowizorycznych stołach. Nie było luksusów, ale wzajemna życzliwość i zrozumienie tworzyły bogatą przestrzeń miłości. W ostatnich latach, dzięki Waszemu wsparciu, udało nam się zorganizować spotkanie już pod dachem. Było elegancko, smacznie, ciepło i rodzinnie. W tym roku ponownie chcielibyśmy stworzyć to poczucie domu i troski.


advbgg-2dbfdb97.png

(fot. Święta z Ubogimi w Krakowie 2018, Klaudia Kaszyca)


JAK WYKORZYSTAMY TWOJE WSPARCIE?

Dzięki Twojej pomocy będziemy mogli lepiej i piękniej przygotować tegoroczne spotkanie. Wsparcie umożliwi nam zakup prezentów dla naszych Przyjaciół. Każdy z nich otrzyma imiennie podpisany podarunek. Pomoc materialna przyda się również na dofinansowanie druku zaproszeń, przygotowanie dekoracji oraz przyrządzenie świątecznych dań. Możesz sprawić, że osoby, które nieustannie przeżywają wykluczenie i samotność, tego dnia doświadczą rodzinnej, ciepłej, świątecznej atmosfery i choć przez chwilę znów poczują się jak w domu.

Pieniądze, które nam zostaną, wykorzystamy na zakup termosów oraz akcesoriów, które przydadzą się podczas naszych środowych spotkań na Plantach.


O zeszłorocznych Świętach z Ubogimi przeczytacie tutaj: Spotkanie Bożonarodzeniowe 2018


advbgg-4a7e70ec.png

(fot. Święta z Ubogimi w Krakowie 2018, Klaudia Kaszyca)


A tak wyglądała w 2016 roku Wigilia z Ubogimi, którą organizowaliśmy z Zupą na Plantach:

Grafika: Alicja Ulma

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 91

 
Dane ukryte
4 200 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
510,79 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
415 zł
 
Dane ukryte
400 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
MK
Magdalena Piersa
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
185 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków