id: aea3nn

NIE dla nowej kopalni i szkód górniczych - TAK dla zielonego Rybnika

NIE dla nowej kopalni i szkód górniczych - TAK dla zielonego Rybnika

8 068 zł 
z 6 600 zł
122%
zakończona 08.06.2019r
91 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności3

  • Pierwsze koszty zostały pokryte. Ekspertyza za 6519 zł, plakaty i ulotki za 607,62 zł, opłaty pocztowe 64,90 zł. Dzięki za wsparcie.
    Czytaj więcej
  • Właśnie teraz uzbieraliśmy całą potrzebną kwotę. Ogromne dzięki. Jeśli ktoś uzna, że chce jeszcze się dołożyć to zapewniam, że tych pieniędzy nie zmarnujemy. Na ten moment kosztują nas wydruki plakatów, ulotek itp, ale to już nie są wielkie wydatki. Wszystkim bardzo dziękuję
    Czytaj więcej
  • Jesteście niesamowici! Pierwszy dzień zbiórki i na koncie prawie 6000! Już wiemy, że uda się zebrać całą kwotę na ekspertyzę. Wielkie dzięki i walczymy dalej- o lepszy Rybnik
    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Zlecamy niezależnym ekspertom analizę dokumentacji stworzonej przez spółkę BAPRO

TAK dla zielonego Rybnika - NIE dla kopalni Rybnik- Paruszowiec!

Spółka BAPRO planuje uruchomienie kopalni na terenie kilku dzielnic Rybnika (Paruszowiec-Piaski, Północ, Kamień, Wielopole). Wydobycie węgla na tym terenie będzie miało katastrofalne skutki dla mieszkańców i środowiska. Możesz pomóc zatrzymać powstanie kopalni i sfinansować opinie niezależnych ekspertów!

Plany BAPRO

Od ponad dwóch lat spółka BAPRO z Dąbrowy Górniczej stara się o koncesję na wydobycie węgla w Rybniku.

Utworzenie kopalni spowoduje:

Zniszczenie ponad pięciuset domów w dzielnicach Paruszowiec- Piaski, Wielopole, Północ. Żaden z tych domów nie był projektowany z uwzględnieniem szkód górniczych.

Zniszczenie miejsc pracy, zagrożenie dla takich zakładów jak Purmo, Tenneco i innych

Zniszczenie inwestycji w tym m.in. linii kolejowej Rybnik- Katowice. Według planów inwestora linia osiądzie o 15 metrów.

Kopalnia będzie miała też ogromne skutki dla środowiska:

Kopalnia będzie produkowała niesamowite ilości odpadów, ścieków, pyłów i gazów. Pomyśl o smogu, który już teraz jest w Rybniku i wyobraź sobie, jak będzie wyglądała sytuacja, gdy do zanieczyszczenia powietrza przyłączy się jeszcze kopalnia

Znaczna część lasów na terenach, na których ma powstać kopalnia zostanie wycięta. Degradacji ulegną duże obszary leśne należące do kompleksu Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich

Koryta rzek zostaną dostosowane pod potrzeby kopalni. Grozi to zalaniem domów, które stoją w ich pobliżu,

węgiel pochodzący z kopalni przyczyni się do zanieczyszczenia powietrza- spalany w piecach zwiększy smog, spalany w elektrowni i innych zakładach będzie źródłem dwutlenku węgla i innych gazów, których emisję powinniśmy ograniczyć,

Jak możesz pomóc?

BAPRO przygotowała raport o skutkach tej inwestycji i przedstawiła go Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ). Pozytywna decyzja RDOŚ jest potrzebna do wydania koncesji na wydobycie węgla dla BAPRO.

Do 30 maja 2019 r. każdy może zgłosić uwagi do tego raportu, dlatego potrzebujemy zaangażowania specjalistów.

Możesz wesprzeć zbiórkę środków na analizy i opinie fachowców, które opiszą w szczegółach skutki tej inwestycji!

Do uzyskania koncesji potrzebna jest pozytywna decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W ramach tego postępowania BAPRO przygotowała ponad 1000 stron raportu o oddziaływaniu nowej kopalni na środowisko.

W postępowaniu przed Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska możemy przedstawić nasze uwagi do tego raportu. Potrzebujemy jednak wsparcia ekspertów wybitnych fachowców, specjalistów z dziedziny geologii, hydrologii, hyrogeologii, górnictwa, ochrony przyrody, prawa i innych.

Musimy się spieszyć, dlatego część z tych opinii została już zlecona. Te opracowania muszą być jednak opłacone, dlatego potrzebujemy Twojego wsparcia! RDOŚ musi usłyszeć głos niezależnych ekspertów!

Na co przeznaczymy zebrane środki?

6520 zł– to koszt opinii biegłego z zakresu geologii. Ta opinia została już zlecona i zostanie przygotowana do 28 maja 2019 r.

Jeśli zbierzemy więcej niż 6520 zł to nadwyżkę zainwestujemy w kolejne ekspertyzy, obsługę prawną, billboardy i ulotki informujące o negatywnych skutkach budowy kopalni.

Jak dowiesz się o naszych postępach?

O postępach w zbiórce, a także o kolejnych krokach BAPRO na bieżąco informujemy na naszej stronie na Facebooku - https://www.facebook.com/kopalnia.paruszowiec/

Na tej stronie rozliczmy też zbiórkę publikując jej podsumowanie, opłacone faktury i potwierdzenia przelewów.

Kim jesteśmy?

Nazywam się Michał Mroszczak. Mieszkam w Rybniku od prawie 50 lat. Powstanie nowej kopalni dotyczy nie tylko mnie, ale również setek mieszkańców Rybnika. Dlatego wspólnie z grupą sąsiadów i znajomych postanowiliśmy się zaangażować w proces zablokowania powstania tej kopalni.

Nie robimy tego tylko dla siebie. Decyzja o utworzeniu kopalni będzie miała długofalowe skutki dla całej społeczności Rybnika i dla przyszłości naszego miasta.

Chcesz dowiedzieć się więcej o planach BAPRO i skutkach powstania kopalni? Napisz do nas: [email protected]

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 91

 
Dane ukryte
600 zł
 
Dane ukryte
8 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
10 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

794 984 zrzutki

i zebrali

610 538 540 zł

A ty na co dziś zbierasz?